Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.6.2006, 15:45   #61
salac
Novi član
 
Član od: 19.5.2006.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
niceness kaže:
A zasto? Da li bih mogao malo da pojasnis.
Ono sto po meni nije dobro:

Instalacija - meni se ne cini teskom (proceduru sam prosao 40+ puta, manje/vise sve korake znam napamet), ali sam siguran da bi se 90% ljudi negde zakucalo (cak i onih koji vec duze vreme koriste linux distroe). Nema onog - ubacis CD, izaberes pakete, popijes kaficu, instalacija gotova. Gentoo je u stvari skriptovani LFS.

Setovanje - gentoo pruza neogranicenu slobodu setovanja sto znaci da se podrazumeva da ces uglavnom sam da editujes i prolagodjavas config fajlove. Pocevsi od syslogera pa do X-a. Postoji mnogo malih stvari koje treba instalirati i uraditi posle bazicne instalacije da bi se gentoo ponasao kao moderne desktop linux distribucije ( http://gentoo-wiki.com/Index:TIP i http://gentoo-wiki.com/Index:HOWTO#Desktop - normalno ne sve sto se nalazi na linkovima, ako pazljivije pogledas skapiraces koje su to sitnice).

Naravno kada se jednom prebrode gorepomenute nezgodne stvari gentoo na desktopu blista punim sjajem (srecom pa se to radi samo jedanput ). Zaista impresivno deluje brzina rada kde-a, gnome-a, oo-a,ffoxa i lakoca dovodjena sistema u up-to-date stanje.

poz.
salac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2006, 15:48   #62
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
Covenant kaže:
Ahmhhhhmh
Povlacim sve sto sam rekao za SuSE-ipak sam se razocarao posle nekoliko dana
Hem bre, ispade sad da si sam sebi rekao da si kompleksaš?

Citat:
Covenant kaže:
Neka me neko ne shavti pogesno, ali samo teski kompleksas moze da kaze da je sve ovo lose i bez kvaliteta (i to vam govori covek koji koristi Slack)
Dakle, šta si, čovek bez zdravog stava koji stoji iza svojih tvrdnji i ne menja stav kako vetar duva, ili si kompleksaš? Ja sam ovo prvo
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2006, 16:04   #63
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
salac kaže:
Vredi li sve ovo trpeti da bi covek mogao da kaze "JA koristim Slackware"? Ne. Probao sam, mucio se 3 god, presao na bolje. End of story.
Ja koristim Slackware zato što: nema kolizija sa friškim paketima kao kod Debianolikih sistema kojima APT mrsi konce, nema potrebe za userspace + -dev/-devel paketima iste stvari, sve je u jednom, nema čekanja satima na nadogradnju kao kod Gen2-a, nema „spolja gladac a unutra...“ kao kod user-friendly distribucija tipa SUSE, Mandriva, PCLOS, etc. Nema smornog SystemV init sistema (sve je u jasnim i konciznim BSD init skriptama koje su čitljive i razumljive čak i za totalne duduke), instalacija je krajnje jednostavna (izabereš pakete, particije, pustiš instalaciju i piješ kaficu, onda podesiš loader i restartuješ bez CD/DVD medija), izuzetno lako nadogradiš stare pakete, a isto tako .SlackBuild dobiješ svj paket optimizovan za tvoju mašinu (ono što radi emerge). I još da dodam, dovoljno je optimizovaniji od user-friendly ditribucija da bez dodatnog štelovanja radi brzo, a opet mnogo kraće se odradi od kompajliranja na Gen2-u. I da više ne davim, slackware current pored slackware ima i pasture i extra direktorijume, ima Slacky, ima linuxpackages, ima još mnogo toga. Mada, istina, Slackware je kult, nije kao većina drugih distribucija koje su ili korporacijske ili community based.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2006, 20:09   #64
salac
Novi član
 
Član od: 19.5.2006.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Urke slazem se sa tobom u 95% stvari

BSD init sistem rulira, gentoo instalacije predugo traju (openoffice ciji je sors preko 200 mb, kde sors od 150mb, firefox sors 30-40 mega, X - mada ruku na srce ko jos na serverima dize X i kompajlira kde/gnome/ff/oo?), debianovi legacy libovi se ni meni ne dopadaju, rpm-ovi znaju da brljave.......jedino se izgleda ne slazemo u tome da slack nema dovoljan broj raspolozivih paketa i slackbuildova u odnosu na suse/mandrivu/fedoru/debian/gentoo.

Ne znam da li se slazemo kod izvodjenja zakljucka - ja mislim da je slack los izbor za linux pocetnike i profesionalce. Pocetnike, narocito one koji prelaze sa windowsa, slack ce pre da odbije nego ih uvuce u dinamican i interesantan linux svet. Profesionalcima slack ne odgovara zato sto nemaju vremena da se igraju po ceo dan sa instalacijama, prave tgz-ove, skidaju sorsove, kompajliraju,testiraju rucno napravljen paket.....
Za hobiste i poluprofesionalce (ljude koji rade sa jednim ili dva linux servera) odnosno one sa dosta slobodnog vremena slack je odlican distro.

A slazemo se i u tome da su sledbenici vizije Patrika Volkerdinga i slacka bezmalo stvorili kult

poz.
salac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2006, 20:57   #65
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
urke kaže:
...nema kolizija sa friškim paketima kao kod Debianolikih sistema kojima APT mrsi konce...
Urke, ovde mora da se reaguje . Ovo je tacno samo ako se ne koristi Debian Stable (Sarge) ili distro poput Ubuntua , koji u svojim repoima imaju konacne verzije paketa; Unstable is advertised as living on the edge, tako da istina, desavaju se gluposti... ali to je vise ogranicenje modela razvoja na kome pociva Debian nego arhitekture apta, kada hiljade ljudi odrzavaju distro mora da dodje do sporadicnih nezgoda, svi oni furaju blago razlicitu verziju Unstable stabla (u odnosu na slack i jednog ili dva developera i identicnu verziju distroa). Naravno, nista od ovoga ne cini Slack losom distribucijom niti Debian dobrom i obratno, samo treba razjasniti premise od kojih polazimo pri zakljucivanju. Pre nekoliko dana sam odradio dist-upgrade sa Dappera flight 5 na final i to je proslo kao po ulju, 560 mb rpm-ova bi napravilo takav haos...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2006, 0:47   #66
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
urke kaže:
Hem bre, ispade sad da si sam sebi rekao da si kompleksaš?
Omaklo se nekako-svako od nas ima komplekse,pa ni ja nisam postedjen toga

Citat:
urke kaže:
Dakle, šta si, čovek bez zdravog stava koji stoji iza svojih tvrdnji i ne menja stav kako vetar duva, ili si kompleksaš? Ja sam ovo prvo
I bice da naginjem ipak ka ovom prvom

Ali kako god-zaista mora da se prizna,da je na SuSE-tu 10.1 odradjen odlican posao-u globalu je to odlican distro.....
E sad to sto se meni licno nisu svidele neke stvari kao korisniku Slack-a-e to je druga prica....
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2006, 14:03   #67
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
brainZ kaže:
Unstable is advertised as living on the edge, tako da istina, desavaju se gluposti... ali to je vise ogranicenje modela razvoja na kome pociva Debian nego arhitekture apta, kada hiljade ljudi odrzavaju distro mora da dodje do sporadicnih nezgoda
Pa da, o „bleeding edge”-u ti i pričam. To za krajnje korisnike Desktop mašine nije nikakav problem, jer oni uvek koriste (ili valjda teže da koriste) on ošto je došlo sa distroom, ili postoje zvanični paketi za nadogradnju, u stabilnom izdanju. Oni se ne igraju sa devel verzijama. Opet, i od devel verzije ima nešto svežije, a to je ono što se najčešće obeležava kao „ovo možda neće da radi”, ali uglavnom u 98% slučajeva radi
Citat:
brainZ kaže:
Naravno, nista od ovoga ne cini Slack losom distribucijom niti Debian dobrom i obratno, samo treba razjasniti premise od kojih polazimo pri zakljucivanju.
Svaka distribucija je dobra i kvalitetna za korisnika koji je koristi, jer svako ima drugačije potrebe od onog drugog. Zato je pitanje „koji je distro najbolji” pomalo više flame-ware (tipa win vs. lin) nego konkretno pitanje
Citat:
brainZ kaže:
Pre nekoliko dana sam odradio dist-upgrade sa Dappera flight 5 na final i to je proslo kao po ulju, 560 mb rpm-ova bi napravilo takav haos...
A možda i ne bi?

Poslednja ispravka: VojaM (14.6.2006 u 18:59)
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2006, 14:06   #68
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Thumbs up Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
Covenant kaže:
Omaklo se nekako-svako od nas ima komplekse,pa ni ja nisam postedjen toga
Nema mesta pogreškama

Citat:
Covenant kaže:
Ali kako god-zaista mora da se prizna,da je na SuSE-tu 10.1 odradjen odlican posao-u globalu je to odlican distro.....
E sad to sto se meni licno nisu svidele neke stvari kao korisniku Slack-a-e to je druga prica....
Rekog brainZ-u, svaki je distro zadovoljavajućeg kvaliteta za korisnika koji ga koristi, dok ne otkrije nešto drugo. I meni je Windows bio dobar, dok nisam našao nešto bolje I samo, bez flejma, ovo je moje mišljenje i ono što je za mene ispravno, nemam nameru da ikome solim pamet više šta je bolje. Odlučio sam da se promenim i pustim ljude da misle da je ono što rade i koriste najbolje za njih same, a ja ću raditi i koristiti ono što je najbolje za mene.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2006, 16:45   #69
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: KDE 3.4.2 -> KDE 3.5.2

Citat:
urke kaže:
I samo, bez flejma, ovo je moje mišljenje i ono što je za mene ispravno, nemam nameru da ikome solim pamet više šta je bolje. Odlučio sam da se promenim i pustim ljude da misle da je ono što rade i koriste najbolje za njih same, a ja ću raditi i koristiti ono što je najbolje za mene.
У праву си, не треба никога терорисати својим мишљењем, као да је оно једино исправно.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com