Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.5.2026, 10:22   #41
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 408
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 174 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Samo bih da dodam da je glavni motiv svim tim velikim kompanijama cak i da gube pare u neke udaljene i SF stvari, to da se ocajnicki nadaju da se pronadje nesto sto ce ih odvojiti od fasistickog zahvata Drzave.

Naravno, te firme po zapadu to mogu da rade; firme u Rusiji i Kini smeju samo tajno po WC-ima da pljuju po svojim rezimima i drzavnim gospodarima, dok im je najveca zelja da ih neko oslobodi od njih.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2026, 8:20   #42
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.913
Zahvalnice: 1.359
Zahvaljeno 1.371 puta na 1.215 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Naravno, te firme po zapadu to mogu da rade; firme u Rusiji i Kini smeju samo tajno po WC-ima da pljuju po svojim rezimima i drzavnim gospodarima, dok im je najveca zelja da ih neko oslobodi od njih.
Opet si preskocio terapiju. Najvece americke/zapadne kompanije su prebacene u Kinu i tamo proizvode, pogledaj sta pise na tehnici koju kupujes, made in... Toliko im je lose tamo u toj "diktaturi" da je to trenutno ekonomski centar sveta. Sa druge strane u demokratskoj i otvorenoj USA se zabranjuje uvoz kineskih automobila, jer je drzavni sekretar USA otvoreno rekao pre neki dan da bi kineski automobili zbrisali americku auto industriju. Tako je bilo i sa Huawei telefonima... Toliko o slobodnom trzistu i kretanju kapitala
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (20.5.2026)
Stara 20.5.2026, 11:02   #43
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.116
Zahvalnice: 1.043
Zahvaljeno 1.037 puta na 648 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Opet si preskocio terapiju. Najvece americke/zapadne kompanije su prebacene u Kinu i tamo proizvode, pogledaj sta pise na tehnici koju kupujes, made in... Toliko im je lose tamo u toj "diktaturi" da je to trenutno ekonomski centar sveta.
Tako je bilo i pre 40 godina. Gotovo na svim uredjajima je pisalo Made in China ili Hong Kong. Primetno je bilo naravno da je kvalitet izrade tih uredjaja vec tada opao u odnosu na one koji su se ranije proizvodili u maticnim fabrikama na Zapadu.
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2026, 14:05   #44
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.882
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 4.181 puta na 3.875 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Made in china je došlo malo kasnije, prvo se proizvodilo u Hong Kong, Tajvan, Singapur, južna Koreja, Japan, pa su oni posle otvaranja kine prebacili proizvodnju u Kinu jer je bila jeftina radna snaga radili za šaku pirinča. Kad smo već kod poređenja uporedi Južnu i Severnu Koreju i svakom je jasno gde cveta cveće. Slobode, jedno vreme sam razmišljao da se preselim u Kinu, ali postoji great china firewall gde blokiraju internet izvan Kine pa možeš da zaglaviš robiju ako otvoriš youtube preko vpn, o Severnoj Koreji i Rusiji ne treba ni trošiti reči. Ako se dobro sećam kina se otvorila sredinom/krajem devedesetih, mi smo imali Novi Pazar za garderobu gde su falsifikovali brandirane marke ali bile sankcije pa niko nije to nadgledao, posle došli kinezi i počeli da otvaraju radnje a ovi naši ostali bez posla.
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2026, 17:34   #45
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.116
Zahvalnice: 1.043
Zahvaljeno 1.037 puta na 648 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Made in china je došlo malo kasnije, prvo se proizvodilo u Hong Kong, Tajvan, Singapur, južna Koreja, Japan, pa su oni posle otvaranja kine prebacili proizvodnju u Kinu
Ako je neko imao Commodore 64C verziju tamo krajem 80tih, pocetak 90tih, mogao je da vidi na stikeru poledjine racunara, Made in China. Ok, verovatno se misli na Hong Kong koji je geografski bio u Kini pod kolonijalnom upravom Engleza. Sustina je da zapadne kompanije nisu od juce prisutne u zemljama istoka i da tamo posluju.

Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2026, 18:01   #46
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 408
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 174 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Opet si preskocio terapiju. Najvece americke/zapadne kompanije su prebacene u Kinu i tamo proizvode, pogledaj sta pise na tehnici koju kupujes, made in... Toliko im je lose tamo u toj "diktaturi" da je to trenutno ekonomski centar sveta. Sa druge strane u demokratskoj i otvorenoj USA se zabranjuje uvoz kineskih automobila, jer je drzavni sekretar USA otvoreno rekao pre neki dan da bi kineski automobili zbrisali americku auto industriju. Tako je bilo i sa Huawei telefonima... Toliko o slobodnom trzistu i kretanju kapitala
Kina je kljucna u svetskoj trgovini, slobodni svetski kapital je koristi za smanjivanje raznoraznih troskova; sto je super, kada bi ista bila slobodna ekonomija. Ovako, posto je ista totalitarna diktatura, gde se sav kineski kapital kontrolise, mozete samo da se nadate vi Briksovci.

To sto su finansijska trzista u Kini zatvorena i kontrolisana, sto je jedno 5 puta bitnije za ekonomiju nego koja fabrika gde radi, to bi moralo da bas zabrine vas Briksovce.

To sto je Japanska Centralna Banka i dalje 5 puta bitnija centralna banka od kineske centralne banke za svetska finansijska trzista, sto je posledica potpune totalitarne diktature i kontrole finansijksih trzista u Kini, i to bi trebalo da vas zabrine.

Da ostavimo po stranju da ekonomija nije to sto Srbi misle, koji ekonomiju vezuju za samo neke fabrike i proizvodnje, i da zaobidjemo to sto SVI vlasnici privatnog kineskog kapitala zele da pobegnu od CCP diktature, ali ne smeju jer ce im pobiti porodice, hajde da analiziramo sta se desava u Kini:


-Zasto Kinezi imaju veci dug cak i od Amera, i kako njihove kvazi-banke po naredjenju daju kredite kao u doba stare dobre raspale SFRJ i Borka Vucic bankarstva.

Ako vi ne razumete sta je to SFRJ-Sloba-Borka Vucic bankarstvo, ne mogu vam tu ja pomoci.

-Pukao im je mehur na trzistu nekratnina. Stampanje i udbaske banke imaju svoje posledice, i to sto su oni te nastampane pare pumpali u infrastrukturu- puklo im.

-Sada, posto im je to puklo, moraju da sve te nastampane pare i kredite kvazi banaka u Kini pumpaju u tu vasu proizvodnju.

Koliko im dajes dok im i mehur u industriji ne pukne?
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2026, 22:29   #47
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.882
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 4.181 puta na 3.875 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Elvir kaže: Pregled poruke
Ako je neko imao Commodore 64C verziju tamo krajem 80tih, pocetak 90tih, mogao je da vidi na stikeru poledjine racunara, Made in China. Ok, verovatno se misli na Hong Kong koji je geografski bio u Kini pod kolonijalnom upravom Engleza. Sustina je da zapadne kompanije nisu od juce prisutne u zemljama istoka i da tamo posluju.

Moj je Hong Kong
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	c64.jpg
Viđeno:	23 puta
Veličina:	94,9 KB
ID:	58790  
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Oggy (21.5.2026)
Stara 21.5.2026, 9:45   #48
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.913
Zahvalnice: 1.359
Zahvaljeno 1.371 puta na 1.215 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
To sto su finansijska trzista u Kini zatvorena i kontrolisana, sto je jedno 5 puta bitnije za ekonomiju nego koja fabrika gde radi, to bi moralo da bas zabrine vas Briksovce.

To sto je Japanska Centralna Banka i dalje 5 puta bitnija centralna banka od kineske centralne banke za svetska finansijska trzista, sto je posledica potpune totalitarne diktature i kontrole finansijksih trzista u Kini, i to bi trebalo da vas zabrine.

Da ostavimo po stranju da ekonomija nije to sto Srbi misle, koji ekonomiju vezuju za samo neke fabrike i proizvodnje, i da zaobidjemo to sto SVI vlasnici privatnog kineskog kapitala zele da pobegnu od CCP diktature, ali ne smeju jer ce im pobiti porodice, hajde da analiziramo sta se desava u Kini:


-Zasto Kinezi imaju veci dug cak i od Amera, i kako njihove kvazi-banke po naredjenju daju kredite kao u doba stare dobre raspale SFRJ i Borka Vucic bankarstva.


-Pukao im je mehur na trzistu nekratnina. Stampanje i udbaske banke imaju svoje posledice, i to sto su oni te nastampane pare pumpali u infrastrukturu- puklo im.

-Sada, posto im je to puklo, moraju da sve te nastampane pare i kredite kvazi banaka u Kini pumpaju u tu vasu proizvodnju.

Koliko im dajes dok im i mehur u industriji ne pukne?
Izgresio si za sve pare, sto je babi milo...
Prvo, najveci dug ubedljivo ima USA (trilioni), oni vise duguju Kini nego ostatak sveta. To je zvanican podatak, lako se proveri.
Drugo, o ekonomiji jako malo znas, ja sam studirao ekonomiju i ipak malo vise znam od tebe koji ekonomiju uci preko Bajdenove i Trampove propagande, gde ni oni sami ne znaju sta su juce izjavili..
Ekonomiju jedne zemlje ipak malo vise definise ono sto je proizvedeno za godinu dana nego ono sto ima fiktivnu vrednost ili nesto sto si slobodno procenio da vredi milijarde. Mozda zadnjica Kim Kardasijan u tvom demokratskom liberalnom svetu vredi vise nego 5 fabrika u Kini, jer je osigurana na milijarde koje ne postoje (stampanje bezvrednih dolara) ali takve nebuloze iole ozbiljne ekonomiste ne interesuju...

Jednini mehur nekretnina koji je pukao je onaj u USA i tada smo imali svetsku ekonomsku krizu. Inace, poslusaj malo sta kazu najveci ekonomisti USA, nije vazno sta kazu Srbi i Rusi, namerno ti ovo kazem. USA glavni ekonomski umovi kazu da je vec izgubljen rat protiv Kine i da je to zavrsena prica, ne postoji nacin da se spreci kineska ekonomska dominacija. Sta mislis zbog cega se ratuje ovoliko, zbog prava zena u Iranu? Kad bi se zezali... Ratuje se zbog Kine, da se proba na kvarno usporiti kineska ekonomija posto je na "demokratskom slobodnom trzistu" vec priznat poraz i nemoguce je promeniti bilo sta bez upotrebe sile... Iranska nafta u Kini je problem a ne da li zene nose Hidzab na ulici. Tvoj ocajnicki pokusaj da malo sakrijes ili izokrenes trenutno realno stanje je pomalo komican.
Sa jedne strane "diktatura", sa druge strane Epstajn i bombe, ali ti ces to da uvijes su oblandu i kazes "demokratija", to vise ne prolazi sinko, danas informacije ne mozes da sakrijes lako kao pre 30 godina.

Ne postoji savrsen drzavni aparat, ni kineski, ni japanski, ni nemacki... Ali trenutno kineski funkcionise najbolje i znas koliko njih briga sto se tebi ne svidja, mozes samo da places i gledas kako osvajaju svet pred tvojim ocima.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2026, 12:26   #49
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ÷÷÷÷÷
Poruke: 8.942
Zahvalnice: 2.502
Zahvaljeno 1.993 puta na 1.455 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Elvir kaže: Pregled poruke
Made in China. Ok, verovatno se misli na Hong Kong koji je geografski bio u Kini pod kolonijalnom upravom Engleza
Sigurno se tada nije mislilo na HK, ako je pisalo Made in China
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2026, 13:07   #50
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 321
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 80 puta na 76 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Da niste poceli raspravu, nikada ne bih pogledao nalepnicu na Commodoreu.
MADE IN HONG KONG kupljen 1984 u Nemackoj.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Commodore.jpg
Viđeno:	10 puta
Veličina:	61,3 KB
ID:	58791  
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Svetislav na korisnoj poruci:
player1 (21.5.2026)
Stara 21.5.2026, 15:51   #51
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.922
Zahvalnice: 1.688
Zahvaljeno 11.421 puta na 7.278 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Kod mene je West Germany i C64(1984) i Amiga 500(1988).
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2026, 16:09   #52
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.882
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 4.181 puta na 3.875 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Ne postoji savrsen drzavni aparat, ni kineski, ni japanski, ni nemacki... Ali trenutno kineski funkcionise najbolje i znas koliko njih briga sto se tebi ne svidja, mozes samo da places i gledas kako osvajaju svet pred tvojim ocima.
Ti sigurno radiš kod kineza kad ih ovoliko hvališ
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Lex987 (21.5.2026), ZoNi (23.5.2026)
Stara 21.5.2026, 16:23   #53
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.913
Zahvalnice: 1.359
Zahvaljeno 1.371 puta na 1.215 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Ti sigurno radiš kod kineza kad ih ovoliko hvališ
Hahaha. Nije to hvaljenje, pogledaj ove slike koje postavljaju iz 80-ih, danas je još veća razlika što se tiče proizvodnje. Bog je stvorio nebo i zemlju, sve ostalo je "made in China"
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
player1 (21.5.2026)
Stara 21.5.2026, 16:41   #54
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.882
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 4.181 puta na 3.875 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

nije sporno da je Kina jedna od najvećih ekonomija ali ni ti ne trčiš da radiš kod kineza, to htedoh reći...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2026, 18:18   #55
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 408
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 174 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Izgresio si za sve pare, sto je babi milo...
Prvo, najveci dug ubedljivo ima USA (trilioni), oni vise duguju Kini nego ostatak sveta. To je zvanican podatak, lako se proveri.
Drugo, o ekonomiji jako malo znas, ja sam studirao ekonomiju i ipak malo vise znam od tebe koji ekonomiju uci preko Bajdenove i Trampove propagande, gde ni oni sami ne znaju sta su juce izjavili..
Ekonomiju jedne zemlje ipak malo vise definise ono sto je proizvedeno za godinu dana nego ono sto ima fiktivnu vrednost ili nesto sto si slobodno procenio da vredi milijarde. Mozda zadnjica Kim Kardasijan u tvom demokratskom liberalnom svetu vredi vise nego 5 fabrika u Kini, jer je osigurana na milijarde koje ne postoje (stampanje bezvrednih dolara) ali takve nebuloze iole ozbiljne ekonomiste ne interesuju...

Jednini mehur nekretnina koji je pukao je onaj u USA i tada smo imali svetsku ekonomsku krizu. Inace, poslusaj malo sta kazu najveci ekonomisti USA, nije vazno sta kazu Srbi i Rusi, namerno ti ovo kazem. USA glavni ekonomski umovi kazu da je vec izgubljen rat protiv Kine i da je to zavrsena prica, ne postoji nacin da se spreci kineska ekonomska dominacija. Sta mislis zbog cega se ratuje ovoliko, zbog prava zena u Iranu? Kad bi se zezali... Ratuje se zbog Kine, da se proba na kvarno usporiti kineska ekonomija posto je na "demokratskom slobodnom trzistu" vec priznat poraz i nemoguce je promeniti bilo sta bez upotrebe sile... Iranska nafta u Kini je problem a ne da li zene nose Hidzab na ulici. Tvoj ocajnicki pokusaj da malo sakrijes ili izokrenes trenutno realno stanje je pomalo komican.
Sa jedne strane "diktatura", sa druge strane Epstajn i bombe, ali ti ces to da uvijes su oblandu i kazes "demokratija", to vise ne prolazi sinko, danas informacije ne mozes da sakrijes lako kao pre 30 godina.

Ne postoji savrsen drzavni aparat, ni kineski, ni japanski, ni nemacki... Ali trenutno kineski funkcionise najbolje i znas koliko njih briga sto se tebi ne svidja, mozes samo da places i gledas kako osvajaju svet pred tvojim ocima.

Nista sto si napisao nije tacno.

E da, sta mislis zasto kada mehur na trzistu nekretnina pukne u USA, postoji velika svetska ekonomska kriza, a kada mehur na trzistu nekretnina u Kini pukne ne postoji svetska ekonomska kriza?


Ovako ovde mogu samo da kazem- bolje i cistac cipela u Omahi, nego milioner u Kini, ili milijarder u Rusiji.

To ti je to.

Posebno bih se osvrnuo na vase spin FSB besmislie o Epstinu, gde pljujete po drustvu koje jedino i moze da otkriva svoje Epstine, dok 100 ruskih i 1000 kineskih Epsitna nikada nece biti otkriveni.

I to su vam pazi sada, neke FSB poente, lol. Sakupila se FSB placena Taker Karlson ekipa da forsira narativ o Epstinu, dok 100 takvih ljudi slobodno seta Kinom i Rusijom, i niko ne sme da im pisne.


Vi bukvalno kao da niste rodjeni i odrasli u Srbiji, pa se folirate i kobajagi nemte pojma kako funkcionise ta udbaska banda po tim blato diktatorrskim drustvima.

Da da, u pravu ste, najveca diktatura je na zapadu, strasno, Klinton i Epstin, Kina i Rusija slobode bre.

Koje su to smejurije.

Jos su vece smejurije ako zaista verujete u njih, i niste placeni da gurate te narative.

Poslednja ispravka: kami (21.5.2026 u 18:33)
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.5.2026, 14:16   #56
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 5.098
Zahvalnice: 3.295
Zahvaljeno 4.524 puta na 1.338 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

PLIZZZZ, vratimo se (bar) stvarima koje rade na struju u budućoj diskusiji ...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
player1 (24.5.2026)
Stara 27.5.2026, 9:22   #57
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 5.098
Zahvalnice: 3.295
Zahvaljeno 4.524 puta na 1.338 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 5/2026

U sledecem broju...
Expanse
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Lex987 (27.5.2026), PinociO (27.5.2026), voodoo_ (27.5.2026)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2026, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com