Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Programi za mobilne telefone
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programi za mobilne telefone Operativni sistemi i programi za mobilne telefone

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.1.2013, 1:11   #1
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Symbian is officially dead

Symbian is officially dead, 808 PureView is the last of its kind



Citat:
We all knew this was eventually coming, but it's now official. Symbian on Nokia is dead.

Nokia managed to send off the once might platform in style. The 808 PureView will go down in history as the last Symbian device by the Finnish manufacturer.

Nokia announced the news alongside its great Q4 results today, which showed $585 million profit and $10.83 billion in revenue.

During our transition to Windows Phone through 2012, we continued to ship devices based on Symbian. The Nokia 808 PureView, a device which showcases our imaging capabilities and which came to market in mid-2012, was the last Symbian device from Nokia.

Symbian OS on Nokia devices has played a key part in the smartphone game over the past ten years, but its significance was severely reduced once the touchscreen revolution started. Some of the most notable phones to come out of Nokia were powered by Symbian - beginning with the 9210 Communicator. The Nokia E61 started a messenger phone hype that peaked with the E71, making Symbian OS the only viable competitor to the then-strong BlackBerry portfolio of messengers.

Then came the cameraphone era, which gave birth to devices like the Nokia N95, which was widely regarded as the king of the smartphone hill in its day. The Nokia N8 came at a time when Symbian was rapidly sliding into irrelevancy but still made a huge splash among camera-lovers with its large sensor and superb image quality. Heck we loved snapping photos with it and it's still the most popular smartphone in our database with over 25 million hits.

Nokia began a shift towards Windows Phone in the beginning of 2011 and starting now Redmond's mobile OS is Nokia's only smartphone platform.
Nedostajaće mi ovaj OS, al' pregazilo ga je vreme, nadajmo se da će se Nokia snaći sa Windows Phone-om.
Partybreaker je offline  
Stara 25.1.2013, 1:18   #2
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Symbian is officially dead
Prief Lirator je offline  
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Prief Lirator na korisnoj poruci:
bacacar (26.1.2013), Bokile (25.1.2013), doctor (26.1.2013), JohnnyNT (26.1.2013), Nicklord (28.1.2013), Sh0m1 (28.1.2013), Skenderevo (25.1.2013), xandar (16.2.2013)
Stara 25.1.2013, 22:31   #3
zajchik
Starosedelac
 
Član od: 24.4.2011.
Lokacija: KLADOVO
Poruke: 1.936
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 461 puta na 406 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku zajchik Slanje poruke preko Yahooa korisniku zajchik Slanje poruke preko Skypea korisniku zajchik
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Slava mu.
Bila su to divna vremena kada nas je nokia njime odusevljavala.
zajchik je offline  
Stara 25.1.2013, 22:41   #4
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

To je i dalje najbolji OS za telefone koji nemaju ekran osetljiv na dodir. I dalje su to izvrsni smartphonovi. Licno sam koristio mnoge Symb uredjaje i dalje cu.
Sladjan85 je offline  
Stara 26.1.2013, 1:29   #5
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Значи, мајко!
Dekip je offline  
Stara 26.1.2013, 14:39   #6
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Šteta je kad god neki operativni sistem propadne, jer to smanjuje mogućnost izbora.

Iskreno, meni je Symbian i dan-danas sasvim OK operativni sistem. Imam Nokiju C5, i na njoj imam sve meni potrebne programe, uz trajanje baterije od preko 5 dana.
ZoNi je offline  
Stara 26.1.2013, 15:01   #7
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Šteta je kad god neki operativni sistem propadne, jer to smanjuje mogućnost izbora.

Iskreno, meni je Symbian i dan-danas sasvim OK operativni sistem. Imam Nokiju C5, i na njoj imam sve meni potrebne programe, uz trajanje baterije od preko 5 dana.
Problem symbiana nije bio što je bio loš, već u smislu da se nije izmijenio od S60v3, ali apsolutno je ostao isti jedno 10 godina.

Kad dodamo Nokijine "vrhunske telefone" iz top ponude u koje je ugrađivan totalni trash od hardvera, onda je sve moralo pući.

Pa hebem mu sve, famozna N97mica koju sam imao i od koje je Nokiji sve počelo niz brdo, telefon TOP klasa, koštao 650 evra u početku, a nema grafičku odvojenu niti bilo šta novo u odnosu na moj stariji 6630.

Sreća da sam ja N97micu dosta jeftino itada nabavio, ali žalim one koji su slupali 2x više para na nešto što ne vrijedi toliko.
NjegovaWisost je offline  
Stara 26.1.2013, 15:16   #8
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

N95 je i za danasnje telefone vrh telefon. Ja koristim n70. Meni se mnogo vise svidjaju telefoni bez touch screena. Cela kuca ima androide ,a ja vozam stare Simbijane.

Cak i praistorijski n70 ima IM ,Fb Chat, Operu , IRC ,preglednike slika, solidne mp3 plajere ,a moze i da pusti konvertovani video materijal sa sve titlovima i Baterija traje danima.

Mislim da je ovo sto se danas radi sa telefonima cisto preterivanje. Po meni to vise nisu telefoni ,vec manji internet tableti.
Sladjan85 je offline  
Stara 26.1.2013, 15:22   #9
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Trebali su da ga sar'ane posle N97, i da se orijentišu na nešto drugo, manje bi izgubili tržišta.
JohnnyNT je offline  
Stara 26.1.2013, 15:39   #10
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Ja ne mogu da verujem da pored symbiana ne postoji smartphone OS za telefone koji nisu osetljivi na dodir. Mozda je samo zato steta sto je Symbian propao. Nema alternative. Mislim da ce ljubitelji "old school" telefona ,uzimati sad polovne aparate.

Bio je Windows Mobile (non touch) ,ali tek taj je propao odavno ...
Sladjan85 je offline  
Stara 26.1.2013, 15:52   #11
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

@Sladjan85

Potpuno si u pravu, slažem se sa svim. I ja nemam želju da koristim TS telefone (ili bar ne TS only, okej mi je "hibrid" poput Nokije E6) jer mi znači fizička dugmad i duže trajanje baterije.

Iskreno se nadam da će biti takvih telefona u budućnosti jer danas (i kod mobilnih telefona) nije problem zastarevanje hardvera koliko je problem napuštanje softverske podrške čime telefon postaje beskorisan na duže staze.

Primetio sam da Opera nije updateovala Mobile verziju browsera za Symbian od aprila 2012. godine, dok se ista ta za Android redovno "osvežava". Okej je i ta konačna verzija, ali pokazuje da Symbian umire, hteli to mi ili ne. Opera Mini je, doduše, up to date.
Partybreaker je offline  
Stara 26.1.2013, 16:00   #12
zajchik
Starosedelac
 
Član od: 24.4.2011.
Lokacija: KLADOVO
Poruke: 1.936
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 461 puta na 406 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku zajchik Slanje poruke preko Yahooa korisniku zajchik Slanje poruke preko Skypea korisniku zajchik
Određen forumom Re: Re: Symbian is officially dead

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Trebali su da ga sar'ane posle N97, i da se orijentišu na nešto drugo, manje bi izgubili tržišta.
Android naravno.
HTC,Samsung,iphone bi im i dalje pljuvali pod prozor.Samo se postavlja pitanje, koliko bi ti telefoni koštali sa kvalitetom koji bi posedovali u odnosu na navedene.
Nokia 70%,svi ostali 30%.

Poslato sa roamera koristeći TT2.
zajchik je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zajchik na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (4.5.2013)
Stara 26.1.2013, 16:06   #13
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Pa da. Ne volimo svi touch. Ne samo zato sto je touch. Meni je recimo neprijatno na duze vreme da kuckam po "staklu". Jednostavno mi umara prste i osecaj je "neprijatan". Zatim ja zaista vise volim da imam taster za slusalicu i volim da jednim pritiskom napamet ugasim poziv ,a ne da gledam na ekranu gde je : End Call.

Ja sam mnogo gotivio symbian (one stare OS 7 i 8 kad su se pojavili) ,jer su to zaista bili izvrsni telefoni sa par prostih aplikacija tipa : pregled slika (slicno kao ACDsee) ,par mp3 plajera, radio ,office (cak je imao i New) ,IRC chat, IM (sve sto i Pidgin manje vise) , Skype itd...

Volim i kad na brzinu napamet kucam brojeve ,bez gledanja u ekran. Cak sam 1 pritiskom mogao ukljuciti mp3 plejer ili radio na n70.

Iskreno se nadam samo da ce se pojaviti neka alternativa Symbianu. Mada Symbian nije ni bio toliko los, samo ljudi su zeleli sve vise i vise multimedije ,filmove ,velike ekrane ,podrska za sve i svasta na internetu i tu je nokija pukla...

Malo offtopic: Vise sam voleo dok su bila stara vremena, imali smo PC ,lap top i telefon i tacno se znalo sta cemu sluzi.

Danas imamo netbookove,tablete,citace elektronskih knjiga ,pa neke iPod koji pokrece i programe.. toliko medjukategorija...
Sladjan85 je offline  
Stara 26.1.2013, 16:17   #14
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Pa da. Ne volimo svi touch. Ne samo zato sto je touch. Meni je recimo neprijatno na duze vreme da kuckam po "staklu". Jednostavno mi umara prste i osecaj je "neprijatan". Zatim ja zaista vise volim da imam taster za slusalicu i volim da jednim pritiskom napamet ugasim poziv ,a ne da gledam na ekranu gde je : End Call.
Ima i Android telefona sa fizičkim tasterima zelena/crvena slušalica. Slažem se da je kucanje poruka daleko lakše na fizičkoj tastaturi, to mi najviše nedostaje posle prelaska na touch.
JohnnyNT je offline  
Stara 26.1.2013, 17:07   #15
megatronserbia
Član
 
Član od: 5.2.2011.
Poruke: 71
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Imam Nokia 5530 EM koji je star 2 godine i cepa muski jer Symbian ne gnjavi sa glupim programima kao sto se Android razbacuje vec ima ulogu Telefona sto mi je bitno, SMS, E-mail, PDF citac i prostim pregledom neta sve ostalo je visak. Baterija zakon jer ne gnjavi punjenjem na 12h.
megatronserbia je offline  
Stara 26.1.2013, 19:48   #16
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Citat:
megatronserbia kaže: Pregled poruke
Imam Nokia 5530 EM koji je star 2 godine i cepa muski jer Symbian ne gnjavi sa glupim programima kao sto se Android razbacuje vec ima ulogu Telefona sto mi je bitno, SMS, E-mail, PDF citac i prostim pregledom neta sve ostalo je visak. Baterija zakon jer ne gnjavi punjenjem na 12h.
To je užasan telefon jer ima rezistivni tač displej, što znači da ne reaguje na dodir, nego na pritisak ili ubod noktom.

Bolji su telefoni koji nemaju tač skrin, nego ovi sa rezistivnim. Ozbiljno, ili neki jednostavan, stabilan, obični telefon sa dugmadima, ili neki kvalitetan tač skrin. Ti rezistivni displeji su smeće.
Prief Lirator je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Prief Lirator na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (4.5.2013)
Stara 27.1.2013, 16:41   #17
Dusan-DDY
Član
 
Član od: 4.10.2012.
Poruke: 274
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 23 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

dobar zakljucak symbian je mrtav svi novi symbiani koliko bila razlika u ceni se svode na isto, desetak igara kopirana sa androida sa nesto losijom grafikom, neka lista beskorisnih programa, dobra kamera i solidna baterija, softwer je nacisto pobrljavljen, trebali su da naprave da bar podrzava sve stare aplikacije sa s60 telefona ja sam sve isprobao na nokiji e6 (iz razloga sto ima tastaturu, a ja ne zivim bez nje ) i ima dosta toga sto radi ali ima i toga sto brljavi npr quake2 ili 1 radi sve samo je problem tu sto nema ona dva osnovna tastera ispod ekrana select i options, naj veca glupost je sto su ispustili ova dva tastera inace telefon moze da simulira stare telefone ali kada nam je doslo vreme za touch screen ne bi trebalo da ispravljamo drine, i koliko se trudili videcemo na kraju da nema leba i da trebamo da pratimo trend koji nam nude.. tako da slobodno mozete poceti da poducavate vase matorce na touch screen-u
evo vam misljenje mada mislim da je tema bezveze i nema sta da se raspravlja...

Poslednja ispravka: Dusan-DDY (27.1.2013 u 16:51)
Dusan-DDY je offline  
Stara 27.1.2013, 21:40   #18
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
To je užasan telefon jer ima rezistivni tač displej, što znači da ne reaguje na dodir, nego na pritisak ili ubod noktom.

Bolji su telefoni koji nemaju tač skrin, nego ovi sa rezistivnim. Ozbiljno, ili neki jednostavan, stabilan, obični telefon sa dugmadima, ili neki kvalitetan tač skrin. Ti rezistivni displeji su smeće.
Čovek uopšte nije stavio naglasak na hardverski deo priče, već na funkcionalnost Symbian softvera. Koliko je Android telefona sa rezistivnim ekranom... koliko je ljudi koristilo i još uvek koristi HTC Tattoo na primer...

Citat:
Dusan-DDY kaže: Pregled poruke
dobar zakljucak symbian je mrtav
evo vam misljenje mada mislim da je tema bezveze i nema sta da se raspravlja...
Poenta je da je OS po prvi put officially mrtav, neće biti reinkarnacija u vidu Symbian Anna/Belle i sl.
Partybreaker je offline  
Stara 27.1.2013, 21:49   #19
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Symbian is officially dead

Razlika izmedju Androida i Symbiana je sto je Symbian telefon sa opcijama racunara ,a Android je racunar sa opcijama telefona Salu na stranu ,nema boljeg OS za telefone bez touch screen. E sad ,mnogi ljudi vole telefon sa par bazicnih smartphone funkcija, a za to je Symbian bio savrsen.
Sladjan85 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
King SRB (8.2.2013), Partybreaker (27.1.2013)
Stara 27.1.2013, 22:09   #20
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Re: Symbian is officially dead

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Čovek uopšte nije stavio naglasak na hardverski deo priče, već na funkcionalnost Symbian softvera.
Znam, ali morao sam.
Prief Lirator je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dead Rising 2: Off the Record nexexcalibur Akcione igre 10 17.3.2015 14:29
Dead Island: Riptide Exia Akcione igre 41 11.12.2013 20:30
The Walking Dead Survival Instinct GATTUSO88 Akcione igre 52 25.3.2013 5:00
[Symbian] Postoji li CCleaner za Symbian? Ima li Symbian "registry"? ZoNi Programi za mobilne telefone 1 4.11.2010 11:26
Java ili symbian? mr.no. Igre za mobilne telefone 2 29.12.2008 14:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com