Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.1.2007, 10:15   #21
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Немој ни један менаџер за партиционисање да пушташ да ти сам прави партиције јер ће ти уништити и оне са Windows-ом.

При ручном партиционисању само изабери да ти се преформатирају линукс и swap партиција, ако више нећеш Freespire да корситиш, и то би требало да буде то.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 14:28   #22
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

To sto kazes jednostavno ne funkionise... pokazacu vam korak po korak:

Slika1: Kada podesim vremensku zonu i jednog usera ide se na particionisanje diska gde ja idem na "manually edit partition table"
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Efk 002.jpg
Viđeno:	103 puta
Veličina:	81,4 KB
ID:	5355  
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 14:29   #23
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Slika2: Vidi se progress bar gde on detektuje postojece particije:
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Efk 003.jpg
Viđeno:	94 puta
Veličina:	82,9 KB
ID:	5356  
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 14:31   #24
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Slika3: Ovde bi trebalo da mi prikaze particije ali je PRAZNO, ne znam da li bi tako trebalo da bude...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Efk 004.jpg
Viđeno:	90 puta
Veličina:	54,9 KB
ID:	5357  
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 14:33   #25
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Slika4: Ovo je poruka koju dobijem kada kliknem "continue" na onom praznom "partition screen-u"

Dakle?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Efk 005.jpg
Viđeno:	92 puta
Veličina:	81,9 KB
ID:	5358  
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 16:07   #26
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Htio sam da vas pitam...Po chemu je Linux operativni sistem bolji od Windowsa?Zashto bih se ja opredijelio za Linux poslije 5-6 godina korishcenja Windowsa?Chuo sam da Linux i nije predvidjen bash za Igre?
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 17:03   #27
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Citat:
rudar kaže:
Htio sam da vas pitam...Po chemu je Linux operativni sistem bolji od Windowsa?Zashto bih se ja opredijelio za Linux poslije 5-6 godina korishcenja Windowsa?Chuo sam da Linux i nije predvidjen bash za Igre?
Pa ovako ako koristis internet na racunaru nema spywera advera i ostalih napasti tako da ti netrebaju antivirusi i ostali cistaci igrice rade kako koja sa Cedegom rade skoro sve...sve u svemu vrlo dobar OS ako oces malo promene i ako imas vremena da ucis...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 19:03   #28
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Citat:
rudar kaže:
Htio sam da vas pitam...Po chemu je Linux operativni sistem bolji od Windowsa?Zashto bih se ja opredijelio za Linux poslije 5-6 godina korishcenja Windowsa?Chuo sam da Linux i nije predvidjen bash za Igre?
Pa, glavni razlog zasto preci na Linux je to sto je BESPLATAN, ne treba da placas 150e za Windows xp Pro + moze sve sto i Windows samo bolje (internet/multimedia/tools), cini mi se da dosta jednostavan za rad, nebi trebalo da ljudi imaju vece probleme pri koriscenju - samo je pitanje sta zelis da uradis i Linux ce to uraditi
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 21:14   #29
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Mislim da je glavni razlog za prelazak na GNU/Linux zato sto je SLOBODAN.
Mada ni to sto se ne placa nije lose. Da ne bi sirili pricu ponovicu sajtove koje bi trebalo da posete oni koji su neodlucni-neinformisani-nesigurni...

http://www.whylinuxisbetter.net/

http://makethemove.net/ i, naravno,

www.linuxo.net
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2007, 22:53   #30
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Ih besplatan...Pa i wndows je praktichno besplatan (pirat*ki) i nema nikakve nedostatke u odnosu na original.Jedino korisnik mirno spava shto je vec stvar morala...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2007, 10:11   #31
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

@Aksic Srdjan: Iz nekog razloga qtparted ne detektuje particije, a kada klikneš na Continue on pukne (prsne program kao zvečka ). Geška koja se tom prilikom desi zapisana je u /var/log/syslog i tu datoteku bi bilo dobro da prikačiš da vidimo u čemu je problem. Još jedno rešenje može da bude ručno pokretawe qtparted-a iz Konsole-a (na Kubuntu-u) gde ćeš moći mimo instalacionog čarobnjaka da odradiš particionisanje i vidiš konkretnu grešku koju qtparted napravi, ako napravi.

@rudar: Nije u pitanju moral nego tehnička podrška. Kada platiš 80-90 € za legalni Windows XP Home, imaš pravo na jednu intervenciju tehničke podrške Microsofta za džabe. Dakle, pokreneš Notepad i blokira se Windows. Pozoveš tehničku podršku, izdiktiraš im onaj heksadecimalni kôd koji dobiješ u grešci, i oni ti onda kažu kako da rešiš problem. Svaki sledeći poziv i vapaj za intervencijom/pomoći ćeš morati da platiš dvocifrenim iznosom €. Nije redak slučaj da ti kao uzrok gerške pomenu nekompatibilnost tvog hardvera sa operativnim sistemom, loše drajvere i slično. Takođe, ograničen si na popravke rupa koje u većin idonose nova ograničenja u upotrebi drugog softvera. A tu su, zarad lagodnog korišćenja blagodeti Interneta, potrebne dodatne intervencije na sigurnosnom sistemu, dodavanje AV, FW, raznih removera, blockera i drugih alatki za obezbeđivanje sigurnog sistema. No, ono što radi, ne treba popravljati

Poslednja ispravka: VojaM (11.1.2007 u 14:19)
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2007, 12:51   #32
Aksic Srdjan
Član
 
Član od: 2.1.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 438
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aksic Srdjan
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Citat:
urke kaže:
@Aksic Srdjan: Iz nekog razloga qtparted ne detektuje particije, a jada klikneš na Continue on pukne (prsne program kao zvečka ). Geška koja se tom prilikom desi zapisana je u /var/log/syslog i tu datoteku bi bilo dobro da prikačiš da vidimo u čemu je problem. Još jedno rešenje može da bude ručno pokretawe qtparted-a iz Konsole-a (na Kubuntu-u) gde ćeš moći mimo instalacionog čarobnjaka da odradiš particionisanje i vidiš konkretnu grešku koju qtparted napravi, ako napravi.
Particionisanje je vec obavljeno, samo treba da mu kazem gde treba da stavi "/" i "swap" i da krene instlacija, dakle vec imam linux particije na kojima je trenutno instaliran "Ubuntu amd64x 6.06" pa cu preko njega da stavim kubuntu. Postavicu fajl ako ima potrebe?
Aksic Srdjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2007, 15:23   #33
JBlitzkrieg
Član
 
Član od: 6.3.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 141
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 9 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Instalirao sam Ubuntu 6.06 i mogu da kazem da je dosta zeznut, ali ipak ne predajem se lako, posto pricaju da pravi programeri mora da znaju i Linux
Particionisanje jeste malo tesko za pocetnike, ali uz malo strpljenja sve se da srediti. Ja sam licno koristio fdisk za particionisanje i podesio sam da /home i /usr idu na razlicite particije (posto svi savetuju da je tako bolje). Za boot loader sam koristio GRUB i sasvim je lepo prepoznao WinXP, mada treba malo modifikovati konfiguracioni fajl za GRUB (valjda bese /boot/grub/menu.lst) da bi iskljucio mogucnost da bas svako podesava parametre bootovanja.

A sada problemi
1. Totem i Mplayer (GMplayer posto je GNOME okruzenje) mi ne prepoznaju A/V kodeke!!! a koristio sam ista uputstva za njihovo instaliranje opisane u SK i GNUZilli 24. Da li ovi plejeri imaju neki conf (i gde se nalazi) gde mogu da podesim samostalno putanje. Inace XMMS cita mp3 mada mislim da je njegov mp3 dekoder u njegovom folderu pa on nema problema.
2. Prilikom ulaska u log-in meni Ubuntu i menja refresh rate za moj samsung 940n (tft) na 75Hz kome to nije recomended. Inace kad se logujem on uredno to vrati 60Hz mada bi vise voleo da u na svom useru i log-in-u imam f od 70Hz (kao u XP), mada ne znam kako to da uradim ili isuvise mnogo trazim

Par pitanja:
1. Mogu li da bez problema i nekih teskih zahvata instaliram novu verzuju GNOME-a.
2. Mogu li da stavim da Ubuntu radi na KDE (a da ne instaliram Kubuntu), ili da pak mogu da biram graficko okruzenje na pocetku
3. Kako da iskljucim graficko okruzenje (predem u cisto konzolni) i da se pri startovanju odatle logujem pa da preko StartX ulazim u GUI?

Izvinite ako malo smaram, ali mora neko i to radi
JBlitzkrieg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2007, 17:35   #34
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Kao prvo,baci pogled na link koji sam dao
Da pokusam da odgovorim na neka od tvojih pitanja

1)Preporucujem da batalis Totem(mada u guide-u imas uputstvo kako da ga osposobis za "full" multimediju),koji je prilicno bazican program(pride bagovit)i da probas Gxine koji je ustvari frontend za xine multimedijalnu biblioteku-instaliraces ga uz pomoc Synaptica,a kako da isti podesis imas na linku koji sam ostavio...
Putanju do kodeka mozes da odredis u gxine-u-sekcija "Codecs"
Takodje savetujem da umesto zastarelog XMMS-a probas Audacious(trebalo bi da je dostupan preko Synaptica)

2)Treba da podesis pravilno osvezavanje(HorizSync i VertRefresh)za monitor koji se nalaze u /etc/X11/xorg.conf pa nadji odeljak "Monitor"
Tacne podatke o monitoru potrazi preko neta ili u dokumentaciji za monitor(ako je imas)

--------------------------

1)Moze opet preko Synaptica,ali nisam sugiran da li na Ubuntu repoima ima uopste,sve do pojave sledeceg izdanja(Ubuntu verzije su na svakih 6 meseci),nova verzije Gnome-a...
A i iskreno-koji ce ti?Sa Ubuntu-om 6.06 dolazi Gnome 2.14 koji je prilicno svez-najnovije izdanje je 2.16.x
Moj savet-batali corav posao

2)Moze,mada vidim da mnogi ljudi kukaju po forumima kako im sve zabrljavi kada dodaju KDE sa neta
U grafickom loginu bi,posle dodavanja KDE-a,treba da se pojavi doticni u stavci "Session"

3)Otvoris /etc/inittab nadjes red

Kod:
id:5:initdefault:
...i promenis ga u

Kod:
id:3:initdefault:
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 12:03   #35
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Citat:
GoranSTX kaže:
Bem ti zivot...Tek sad vidim sta je zakon...
Al imam par "problemcica":
- frka mi je oko velikog broja shell komandi za koje sam cuo da moraju da se ukucavaju i dobro poznaju i tokom instalacije i tokom rjesavanja problema,a ni kod windowsa ne volim bas pretjerano da se petljam sa BIOSom i slicnim okruzenjima:
- frka mi je sa dualbootom jer bi htio da mi ostane winxp i da mu dodam linux
- frka mi je za hard diskove(koliko sam uspio da "skontam",linux zahtjeva "svoje" hdd particije
- frka mi je sa izborom linux distribucije (sta da odaberem od toliko njih,dovoljno "glupo" za linux beginnera a dovoljno "pametno" da mi omogucava programiranje,video montazu,3d design i neki ozbiljniji rad na ugodno konfigurisanom OS-u...
E sad,kad bi neko bio dobar drugar pa da mi ovo sve objasni...
ako mozete odgovorite na pm posto ne pratim toliko teme sa linuxom.hvala
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 12:31   #36
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

frka, a?
Nema sta da se bojis... u najgorem slucaju, mozes da ostanes bez svih podataka.
Sala mala... Ako budes pratio uputstva kako treba nema brige...
frka 1 - Pozeljno, ali nije neophodno. Ali, ako zelis da budes vise od obicnog korisnika onda je obavezno...
frka 2 - vecina distroa ovaj posao odradi automatski
frka 3 - Dovoljno je ostaviti cirka 5GB praznog prostora i linux ce se sam udobno smestiti...
frka 4 - pogledaj na www.distrowatch.com koji su distroi najpopularniji, izaberi bilo koji od prvih 5 i neces pogresiti

Posto hoces da radis malo naprednije stvari, moraces da se potrudis i sam sebi podesis sistem, ali uvek imaj na umu dve bitne cinjenice: google je tvoj prijatelj i net je pun foruma koji su odlicna podrska za nove korisnike linuxa (preporucujem www.linuxo.net - sajt udruzenja linux korisnika Srbije sa odlicnim forumom)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 16:54   #37
Dogma
Član
 
Član od: 30.3.2006.
Poruke: 35
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Pomoc!! Hocu da instaliram slackware 10.2 i ok u windowsu sa partition magicom napravim home(ext3) linux(ext3) i swap particiju ,posle kada bootujem slack sa cd-a da bih ga instalirao on mi ne detektuje te praticije!ZASTO?!Imam western digital sata disk od 250 gb ako to znaci nesto.U napred hvala
Dogma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 17:31   #38
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Mozda neki problem sa SATA???
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2007, 17:49   #39
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Probaj da mu pre pokretanja instalacije zadas kernel sata.i
(pogledaj koji su sve kerneli dostupni)

I zasto instaliras 10.2 kad je 11 odavno izasao?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Dogma (25.4.2007)
Stara 25.4.2007, 17:58   #40
Dogma
Član
 
Član od: 30.3.2006.
Poruke: 35
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pitanja za Linux

Trenutno imam samo 10.2 na raspolaganju !Sad cu da pokusam sa sata.i kernelom.
Dogma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux za pocetnike The Finest Serbian Since '82 Slobodni softver 116 30.8.2007 23:24
SuSE 10.0 i Dialup preko SMIN-a Mirun Slobodni softver 5 10.12.2006 22:47
counter strike 1.6 for linux komunista O igrama uopšte 2 18.11.2006 18:07
Kako putpuno izolovati Linux od Windowsa The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 9 31.3.2006 23:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com