Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.12.2013, 18:31   #1
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

http://www.cracked.com/article_20727...-to-crash.html

Tekst je cracked.com. Naravno, ne predstavlja neku duboku, profesionalnu analizu, ali lik iznosi neke zanimljive postavke.

Poslednja ispravka: mvasic (11.12.2013 u 18:52)
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Reloader (27.12.2013), simke85 (12.12.2013)
Stara 16.12.2013, 21:33   #2
kellhus
Banned
 
Član od: 3.12.2013.
Poruke: 116
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Ne ide industrija igara u sunovrat. Od toga navedenog metacritic i opsednutost ocenama su jedino što ja smatram ozbiljnim problemom. Za industriju ukupno bih rekao da je u odličnom stanju. Svake godine dobijamo ogroman broj odličnih naslova koji se sve bolje i bolje prodaju tako da o nekoj propasti industrije ni govora nema.
kellhus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2013, 22:34   #3
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.549
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.487 puta na 3.998 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Dok god se developeri budu drzali sto dalje od Reddit-a, neoGAF-a i slicnih vecih zajednica sve ce biti dobro. Mene kao igraca ubiju u pojam svojim komentarima, a mogu misliti kako je developerima.

Sve fino treba da se vrati kako je bilo prije interneta za mase. Developeri su imali slobodu i kreativnost, igre su bile ispolirane bez potrebe za patch-evima, nije bilo DLC-ova...
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
simke85 (11.4.2016), SrW1 (18.12.2013)
Stara 16.12.2013, 22:44   #4
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Citat:
kellhus kaže: Pregled poruke
Ne ide industrija igara u sunovrat. Od toga navedenog metacritic i opsednutost ocenama su jedino što ja smatram ozbiljnim problemom. Za industriju ukupno bih rekao da je u odličnom stanju. Svake godine dobijamo ogroman broj odličnih naslova koji se sve bolje i bolje prodaju tako da o nekoj propasti industrije ni govora nema.
Svaki put kad pročitam neki tvoj komentar ovde na forumu imam osećaj kao da čitam neki od onih stranačkih komentara na vesti po blicu i b92
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Helldiver (10.4.2016), poob frob (17.12.2013), Rainman (16.12.2013), Sh0m1 (19.12.2013), Skenderevo (19.12.2013), SrW1 (18.12.2013)
Stara 6.4.2016, 23:34   #5
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

...
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2016, 17:14   #6
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Новац је ту кључан, посебно јер се на Западу малтене све врти око тога, јер главну реч воде те веће компаније, корпорације о чему сведочи нпр. њихова политика редизајнирања легендарних игара са само побољшавањем графике (која је само клинцима 1 од или чак најважнија ставка) и још неким елементима (првенствено мултиплејер) или DLC пакети или експанзије по цени нешто мањој од цене саме игре (која иначе није ништа посебно) итд.

По мом мишљењу, када би се сав тај новац расподелио малим независним студијима, они би у року од пар година направили брдо изузетних игара, а већ су показале великим студијима како се праве врхунске игре без потребе за десетинама милиона евра (нпр. The Witcher или Ori and the Blind Forest).

Пиратерија, очигледно, не утиче у великој мери на нове игре, јер продаје иду добро, мада када би играчи масовно бојкотовали нпр. SEGA или Ubisoft, водећи људи би се научили памети, јер када би остали без прихода, било би другачије. Али без обзира не све, текстови коју пишу о неком суноврату/пропасти гејминг индустрије су ствар песимизма и ништа ново, јер су исти текстови писани 2007, 2008. и сваке наредне.

Коме се не свиђа, нека не купује, нека не игра. Поједини кварни студији јесу лоши, жеља за огромним профитом јесте гадна, али то је све небитно ако сваке године изађе по пар добрих наслова. Ова дискусија је јако занимљива...али је практично ирелевантна.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Romantic na korisnoj poruci:
joximovic (8.4.2016)
Stara 7.4.2016, 17:23   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Samo je par razloga zbog kojih gaming industrija ide u sunovrat: nepostojanje kvalitetnih free to play naslova uz okretanje mainstream naslova ka "epizodisanju" (Hitman), bježanje od korijena (Mafia), glupiranje sa kupovinom ingame valute ili itema koji nisu nizašta i brzo se troše (WoW, WoT, bilo koji MMO), kupovina premium dana u igri (Eve online) i generalnog zaglupljivanja gameplaya. Igre se idiotizuju, spuštaju na totalno prizeman nivo, jako mali broj developera sluša community, svima je stalo da štancaju naslove (Assassin's Creed), izbacuju poluproizvode (Ubisoft, Bethesda) ili da bilduju hype (GTA V) uz uvaljivanje zaštita protiv piratizovanja (Denuvo i sl.) koje su zapravo kontraproduktivne. Kapitalizam je pojeo užitak u igranju. Idiotizacija gejmpleja takođe.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2016, 17:57   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Svašta, ko vas je slagao da gaming industrija propada. Nikad nije bilo više kvalitetnog sadržaja da se odigra.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Aibo (7.4.2016), Al Capone (7.4.2016)
Stara 7.4.2016, 22:05   #9
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 884
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 159 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Samo je par razloga zbog kojih gaming industrija ide u sunovrat: nepostojanje kvalitetnih free to play naslova uz okretanje mainstream naslova ka "epizodisanju" (Hitman), bježanje od korijena (Mafia), glupiranje sa kupovinom ingame valute ili itema koji nisu nizašta i brzo se troše (WoW, WoT, bilo koji MMO), kupovina premium dana u igri (Eve online) i generalnog zaglupljivanja gameplaya. Igre se idiotizuju, spuštaju na totalno prizeman nivo, jako mali broj developera sluša community, svima je stalo da štancaju naslove (Assassin's Creed), izbacuju poluproizvode (Ubisoft, Bethesda) ili da bilduju hype (GTA V) uz uvaljivanje zaštita protiv piratizovanja (Denuvo i sl.) koje su zapravo kontraproduktivne. Kapitalizam je pojeo užitak u igranju. Idiotizacija gejmpleja takođe.
Nepostojanje kvalitetnih f2p naslova? LoL, Dota 2, Hearthstone, Team Fortress 2...?

Štancanje naslova? Da, ja sam to isto do nedavno govorio, faktički pljuvao developere zbog toga, ali evo Ubisoft je to promjenio i usporio izbacivanje Assassin's Creed igara i time me pozitivno iznenadio.

Bildovanje hajpa? I to GTA V? Lol, šta je tu loše? Možda su i 3 godine zaredom uzimali pare na istoj igri, ali koga briga, sve 3 verzije su fantastične i GTA V je must-play naslov za svakog ko sebe naziva gejmerom.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2016, 18:42   #10
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Svašta, ko vas je slagao da gaming industrija propada. Nikad nije bilo više kvalitetnog sadržaja da se odigra.
Ili bar da se uzmu kartice, ako vec nije kvalitetan.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2016, 18:42   #11
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Sve f2p naslove koje si nabrojao sam igrao i batalio. Smoriše, dosadiše, sve na isti kalup. Inovativnost nula, nemaju čime da me zadrže, čak sam i nesadržajni CS:GO igrao duže nego ove f2p naslove. Ma bildovali su hype i Rokstarovci i Mafia ga bilduje još uvijek, izbace artwork, pa još jedan za mjesec dana, pa rumor sa datumom izlaska, pa nakon godinu dana pre-alpha footage. Takva glupa marketinška taktika možda i pali kod nekog, ali normalnim ljudima čupa živce. Da li će igračka industrija da propadne ili ne: propašće ako ne budu slušali igrače. Pogledajte Kikstarter i kampanje. Ko god je slušao igrače, namlatio je lovu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2016, 18:53   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.376
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.004 puta na 7.046 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ili bar da se uzmu kartice, ako vec nije kvalitetan.
Steam shovelware se ni ne računa u sadržaj.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2016, 22:39   #13
joximovic
Veteran
 
Član od: 23.3.2009.
Lokacija: Bijeljina, Beograd
Poruke: 558
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 62 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku joximovic
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Romantic спомену Ori and the Blind Forest горе. Прави примјер нове игре феноменално урађене, сваки дио игре је прича и слика за себе. Послије неко каже да игре не могу да буду умјетност. Игра без иједног бага, и са малим буџетом наспрам већине осталих наслова.

Witcher III такође, сад њега играм, страшна игра.
Могу и данас да се ископају квалитетни наслови.
joximovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku joximovic na korisnoj poruci:
filpan (8.4.2016), Romantic (9.4.2016)
Stara 9.4.2016, 0:26   #14
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 884
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 159 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Ne da se mogu iskopati već ih ima na vrhu, ne trebaš uopšte tragati. Mislim stvarno, ko kaže da u današnje vrijeme nema kvalitetnih igara, ili je lud ili kontroler nije za njega.
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2016, 12:17   #15
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

A možda je i jer smo omatorili pa koju god igricu danas pokrenemo pomislimo "meh, ovo sam već video" , jer su bili bogati i raznovrsni naslovi ranije samo sa lošijom grafikom...
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2016, 15:11   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Do 2004-5 se napredovalo i bilo je inovacija jer su igre tehnički iz godine u godinu napredovale neuporedivo brže nego danas pa je moglo da se izmišlja nešto novo i nešto što nije već viđeno...

Danas zahvaljujući indie developerima i manjim "zavisnim" studijima i dalje imamo fantastične igre, to niko ne može da da osporava.
Problem je jedino u AAA naslovima koji postaju strašno generički i dosadni i korporativna politika, kojoj nije mesto u gaming industriji, izjeda te iste korporacije iznutra. Ali i bez njih se može. A mogu i oni bez nas, ima dovoljno ovaca za šišanje.

Naravno, ima izuzetaka i sjajnih igara iz AAA kuhinja kao i previše treša od strane indie developera ali igre nikad nisu bile raznovrsnije nego danas. Inovacije fali ali i dalje je ima. Teško je izazvati wow efekat ali sjajnih igara ima i više nego dovoljno.

Ono čime sam ja isfrustriran je uništavanje starih franšiza kao što su Splinter Cell i Raven Shield i konstantna reciklaža CoD/BF/AC naslova umesto da se forsira inovacija. Uz to, tu su i gluposti kao što su in-game collectibles koje ne služe ničemu i veštački produžavaju trajanje igre i nemaju nikakvu poentu, samo da varaju kupca kako igra ima sadržaja; onda sve više igara-filmova koje su 25% igra 75% QTE i cutscenesa; sve više MP-oriented igara; mikrotransakcije, itd.

Mnogo toga je pogrešno u industriji ali to je industrija - sve se vrti oko keša. Ko ima novca da uloži u marketing i kvalitetne tehnikalije igre taj pravi kopi-pejstovanu igru. Ko nema taj mora da se potrudi da napravi nešto dobro, kreativno i originalno.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
LoneWolf (9.4.2016)
Stara 9.4.2016, 19:09   #17
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Kvalitetna igra mora da ima 80% direktnog vremena provedenog u igri, 10% vremena potrošenog na cutscene i 10% vremena za sve ostalo. Problem je što je gomila današnjih igara suviše idiot-friendly, konzolizovana, neinventivna, linearna i najkraće rečeno: glupa. Gdje je dobar i razvijen AI? Gdje su počeci, sredine i krajevi priča sa više izbora? Gdje su kvalitetni naslovi koji te prikuju za stolicu i ne ustaješ dok ih ne pređeš? Nema: ili ih vrlo malo ima, ili se čekaju po 3-4 i više godina, pa u konačnici prekratko traju i čovjek se zapita "šta sam ovoliko čekao kad nije nizašta". Čude me svi ti silni developeri, i njihovi beta-testeri ispranih mozgova: ljudi kao da su plaćeni samo da odigraju betu i klimaju glavom, a ne da prijavljuju bagove i da priznaju "hej, to i to NE VALJA". Bezveze.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2016, 1:37   #18
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Citat:
Pinstripe kaže: Pregled poruke
A možda je i jer smo omatorili pa koju god igricu danas pokrenemo pomislimo "meh, ovo sam već video"
Mnogo istine ima u tome samo što retko ko hoće to sebi da prizna. Kad sam bio klinac progutao sam 5 istih Tomb Raidera za 5 godina i pitao jel ima još. A sada manje vremena, manji wow faktor zbog godina, pa je sve to drugačije.

Uprkos tome industrija i dalje uspeva da me oduševi sa npr. Metro igrama, Limbo, Ori, Dark Souls, Bloodborne, StarCraft 2, Batman Arkham serijal, Witcheri, Trine, Dishonored... Za gomilu igara koje mi izgledaju baš dobro nikako da odvojim vremena - Wasteland 2, Divinity: Original Sin, Alien Isolation... Čak i ti veliki zli izdavači pored svojih AAA bljuvotina ubodu neke prelepe Rayman-e, Child of Light... I to je samo ovako iz glave, od stvari koje ja volim.

Šta na kraju propada? Pojedini serijali svakako, igračka industrija sigurno ne.

Poslednja ispravka: Aibo (10.4.2016 u 1:47)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
BrutaLiS (13.5.2016), filpan (14.4.2016)
Stara 10.4.2016, 11:25   #19
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.549
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.487 puta na 3.998 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Da se citiram xD

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Ja ne znam u kojem vi balonu zivite ali nikad vece raznovrsnosti igara i nikad vece kuknjave kako su sve igre iste. Samo od pocetka ove godine dobili smo:
  • The Witness
  • Firewatch
  • Hitman Episode 1
  • The Division
  • Rise of the Tomb Raider
  • Street Fighter V
  • Superhot
  • Dying Light: The Following
  • Oxenfree
  • Pony Island
  • Dragon's Dogma: Dark Arisen
  • Resident Evil Zero HD Remaster
  • Homeworld: Deserts of Kharak
  • XCOM 2
  • Layers of Fear
  • Danganronpa: Trigger Happy Havoc
  • Disgaea PC
  • Grim Dawn
  • Stardew Valley
  • Deponia Doomsday
  • Gears of War: Ultimate Edition
  • EA Sports UFC 2
  • ...

Dolaze:
  • Dark Souls 3
  • Mirror's Edge Catalyst
  • Trackmania Turbo
  • Samorost 3
  • Killer Instinct: Season 3
  • Quantum Break
  • Ratchet & Clank
  • Danganronpa 2: Goodbye Despair
  • Star Fox Zero
  • Uncharted 4: A Thief's End
  • Stellaris
  • Doom
  • Overwatch
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutants in Manhattan
  • Total War: Warhammer
  • Sherlock Holmes: The Devil's Daughter
  • No Man's Sky
  • ...
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2016, 17:31   #20
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Razlozi zbog kojih igracka industrija ide u sunovrat.

Znaci RoTR i mozda Warhammer i to je to...
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com