Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.10.2006, 0:31   #1
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

moram podijeliti ovo misljenje sa vama... ako moderatori misle da nije na mjestu, neka reaguju na odgovarajuci nacin.

elem... danas sam se, od prijateljaa, docepao originalnih dvd-ova serije LOST i odgledao sam prve dvije epizode. pored zvuka koji je 5.1 slika je bila jos fenomenalnija i uzitak puno veci - u poredjenju sa divx-om, naravno.

sve bi bilo u redu da veceras nisam nabavio i najnoviju epizodu 3x04 i odgledao je. u pitanju je "standardno dobar" xvid snimak sa HDTV-a, velicine 350MB. epizoda sama po sebi je bila intrigantna i zanimljiva, no nikako se nisam mogao uziviti... gdje god sam pogledao vidio sam artefakte od kompresije... ili je slika bila mutna... tamni dijelovi su bili jos gori... nisam mogao se opustiti i pratiti radnju, koliko me je sve to skupa nerviralo... ali da ne duzim, sve u svemu:

DIVX - #$@&! mu ko ga izmisli, ali i svaka mu cast... jer da ga nema, LOST ne bih do sada ni gledao.
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 2:09   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! mu ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Delimicno se slazem sa tobom. Samo sto sam jos gori od tebe. Ako nema i DTS zvuk... nema te dinamike i preciznosti u zvuku koju ocekujem od svog 5.1 sistema.
Ali sa druge strane da nema Divx-a ne bi bili u mogucnosti mnogo toga da pogledamo... samo u edukativne svrhe, naravno.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 2:25   #3
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

gledanje divx filmova sam i ja daavno batalio, ali sam mislio: "ajd' lost je "obicna" serija, nije pravljena za kino, vec tv... valjda original dvd i nije nesto bolji..."

e pa, itekako jeste!
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 2:40   #4
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! mu ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
oluja kaže:
... samo u edukativne svrhe, naravno.
He-he... Naravno. Kao čika Mige u "Ludim godinama": Može, al' samo jedna...(po jedna)
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 3:16   #5
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! mu ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

E pa, zato je tu novi freeware x264 kodek, koji daje i do tri puta bolje rezultate od DivX-a.

Probaj da HDTV original u rezoluciji 1280x720 kompresuješ u njega sa bitrejtom od 4500 do 6000 kbps-a, i videćeš OGROMNU razliku u odnosu na MPEG2 i DivX.

Poslednja ispravka: Kostarum Rex Persia (29.10.2006 u 3:50)
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 3:26   #6
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

nazalost taj kodek meni ne znaci nista kada na internetu izlaze samo xvid snimci...

a lost se inace u americi na hdtvu emituje u malo vecoj rezluciji od te: 1920x1080
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 9:57   #7
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
sasha vukelic kaže:
a lost se inace u americi na hdtvu emituje u malo vecoj rezluciji od te: 1920x1080
Standard koji ce ko zna kad doci do nas cena je jednostavno prevelika.
Nase televizije jos ni digitalno emitovanje zemaljskog signala nisu savladale.
Za entuzijaste ima nekoliko HDTV kanala na satelitima iznad evrope, moguce je takav signal snimati i jeftinom ss2 karticom (ali sa jacom masinom). Kako iz takvog snimaka izvuci maksimualni kvalitet? Sigurno ne sa sad vec zastarelim Divx kodecima. X264 ce definitivno postati jedan od standarda za HDTV.
Cenim ljude koji znaju da prepoznaju kvalitet.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 11:34   #8
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

A ljudi non stop prave elementarnu gresku po pitanju DivX-a, XviD-a i ostalih MPEG4 codeca. Kao prvo sam MPEG4 je zamisljen da bude bolji od MPEG2 na istom bitrateu, sto znaci da ce MPEG4 na upola manjem bitrateu biti nesto manje kvalitetan nego MPEG2, na primer, danasnji DVD-ovi iliti MPEG2 filmovi se rade na odprilike od 8mbps, DivX ce biti transparentan na samo 2-4mbps-a, bez ikakvih kockica i artefakta. E sad zbog kompleksnosti same MPEG4 tehnologije nekad je moguce recimo na dosta nizim bitrateovima ispod 1mbps dobiti dosta kvalitetnu sliku, ali sa artefaktima (kao ta tvoja lost serija). DivX je zamisljen da se radi backup DVD-a sa DVD DL diska na DVD SL, tj da DivX zauzme 4GB, ali ja tvrdim da DivX uzme pola od toga znaci 2GB, bice itekako transparentan u odnosu na original. DivX je trebalo da bude alternativa DVD Shrinku, jer kad se MPEG2 sabije ponovo u MPEG2 samo na nizem bitrateu, to izgleda monogo losije nego da je radjen DivX na 500kbps.

E sad posto su startovali H264/AVC encoderi kao sto je x264, oni imaju dodatne mogucnosti sabijanja, mada u principu nisu nista bolji od MPEG4-ASP tehnologije na vecim bitrateovima, recimo film mozemo da zbudzimo na 1GB da izgleda isto kao DivX na 2GB i DVD na 7GB.


Sto se tice zvuka, pri ovakvoj operaciji moze se slobodno zadrzati original AC3/DTS zvuk, a moze se i on rekompresovati sa AAC encoderom, koji ce na malom bitrateu recimo na 128kbps zvucti potpuno transparentno kao i AC3, a za DTS ce trebati nesto veci bitrate, i jos plus ce biti 5.1

Poenta cele price da su ljudi pogresno shvatili MPEG4 stnadard i da on nije zamisljen da stavis jedan film na jedan CD, vec samo da taj film treba da stavis na SL DVD. I zato se mi danas srecemo sa dosta nekvalitetnim materijalom
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 12:08   #9
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

opet... sve nove serije na torrentima (ili usenet-u) se pojavljuju iskljucivo u avi fajlovima od 350mb, xvid kopresija, vbr zvuk (ajd zvuk i nije toliko los, 48k i u prosjeku 150kbps), najcesca rezolucija je 624x352 ("hakerski standard").

nazalost se iz toga ne moze izvuci bolje nego sto jeste.
i sta ce meni novi kodeci kada su releasovi zapeli na xvid

sto se tice gledanja hdtv sa ss2, gledao sam nekih kanala, no jedino ozbiljno sto sam uspio pogledati jesu filmovi: spiderman 2, the rock, chronicles of riddick i jos neki
pravo da kazem zazalio sam sto sam ih gledao, jer sam doslovno prestao gledati tv poslije toga koliko mi je bio los.
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 12:33   #10
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
najcesca rezolucija je 624x352 ("hakerski standard").
Problem je u tome sto recimo kad se vec odluci da se spakuje nesto, na tako mali bitrate onda moraju da se izvrse compresivity testovi, gde se dobija koliko bitova treba da ide po pixelu. S ovime se smanjuju artefakti, celokupno slika izgleda bolje ali u poredjenju sa originalom je veoma daleko. 640x352 je jos i dobra rezolucija, 576x240 obicno standard, e sad zasto ostaviti original rezoluciju tj 720x400 (cropped), zadrzava se ostrina ali dolazi do mnogo vise artifakta nego na 640x352 jer encoder uvek daje isto bitova po pixelu. E da je jedna epizoda radjena na 700MB onda bi sigurno bila transparentna u odnosu na original imala bi source rezoluciju i ne bi imala artifakte, i zauzimala bi sigurno duplo manje od DVD varijante.

A da kao sto rece Kostarum Rex Persia H264 standard razvaljuje na HDTV rezolucijama, HDTV standard ima rezoluciju od 1920x1080, i jedino H264 to moze ljudski da iskompresuje, dok su u trci jos Microsoftov VC-1 (aka WMV9 AP (advanced profile)), i neki budzeni sony MPEG2 encoder.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 14:19   #11
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.869
Zahvalnice: 2.937
Zahvaljeno 3.863 puta na 1.166 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
sasha vukelic kaže:
sto se tice gledanja hdtv sa ss2, gledao sam nekih kanala, no jedino ozbiljno sto sam uspio pogledati jesu filmovi: spiderman 2, the rock, chronicles of riddick i jos neki
pravo da kazem zazalio sam sto sam ih gledao, jer sam doslovno prestao gledati tv poslije toga koliko mi je bio los.
Tacno, znam o cemu pricas...
Ne znam da li posedujes i monitor koji moze da prikaze 1920x1080...
Pravo zadovoljstvo.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2006, 14:36   #12
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
oluja kaže:
Tacno, znam o cemu pricas...
Ne znam da li posedujes i monitor koji moze da prikaze 1920x1080...
Pravo zadovoljstvo.
ne, tada kada sam to gledao sam imao syncmaster 755dfx i on je mogao izgurati 1760x1320 (uz posebna podesavanja )
sto je "korak" do 1920 - gubici nisu bili toliko veliki
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2006, 17:50   #13
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
Mario Pavicevic kaže:
Probati ga na cemu?Recimo i u LOTR -u koji je na 2DVD-a u MPEG2 kompresiji(original prosireno izdanje) opet se vide arifakti.Gde sad naci recimo ovo snimljeno u HDTV-u?
To je prosto nemoguce ako se radi o pravom originalu (dva DL diska po 8.5GB), ukoliko se radi o kopiji originala (dva SL diska po 4.3gb) onda ok, ali sve je to moze da stane na jedan SL DVD u x264 bez ikakvih artikata sa 5.1 zvukom provereno.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2006, 18:36   #14
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
Kostarum Rex Persia kaže:
To me veoma iznenađuje, ako je tako, jer je poznato da Originalni DVD filmovi ne poznaju reč "artefakt".
nije tacno imam originalne dvd-ove losta prve sezone (7 double layer dvd-ova od po 8.5GB) i mozes u jako dinamicnim scenanama primjetiti jako male artefakte - neko ih ne bi ni primjetio. npr ako uspijes uhvatiti trenutak i pauzirati sliku, moces vidjeti te male artefakte
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2006, 19:57   #15
King Arthur
Član
 
Član od: 19.10.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 60
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Za pocetak samo da se zna: Xvid daje bolji kvalitet slike i zvuka od DivX-a (cinjenica jeb..a, a logicno je jer je kasnije nastao i ima vecu hardversku zahtevnost). Medjutim, nije mi jasno zasto "cenjeni distributeri" filmova sa pijace ne koriste Nero digital kompresiju, koja po svim testovima (i ljudima sa kojima sam razgovarao) daje stvarno bolju sliku cak i od Xvid-a. Nije mi jasno jer skoro svi stand alone DVD player-i podrzavaju ovaj format. Izgleda da je to isti sistem kao i sa VHS-om (SVHS daje bolju sliku, bolji zvuk al' jeb..a skup, nije usao u siru primenu kao i Beta).

King Arthur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2006, 20:43   #16
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Zavisi o kom Nero Digital formatu pričaš: postoje Nero Digital AVC (aka Nero H264) i Nero Digital ASP (MPEG4 standard) kodek.

Ako govoriš o ASP varijanti, ona je bitno lošija od Xvid-a, a ako govoriš o AVC varijanti Nero Digital, e onda je stvar baš takva kakvu si opisao.

Preciziraj na šta si tačno mislio, ne volim netačnosti.

P.S. Razlog zbog koga ih pirati ne prave u Nero Digital formatu je taj što, barem trenutno, apsolutno NIJEDAN hardverski DVD plejer ne podržava MP4 video zapis, niti H264 tehnologiju. Nažalost.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2006, 23:08   #17
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Citat:
Kostarum Rex Persia kaže:
Zavisi o kom Nero Digital formatu pričaš: postoje Nero Digital AVC (aka Nero H264) i Nero Digital ASP (MPEG4 standard) kodek.

Ako govoriš o ASP varijanti, ona je bitno lošija od Xvid-a, a ako govoriš o AVC varijanti Nero Digital, e onda je stvar baš takva kakvu si opisao.

Preciziraj na šta si tačno mislio, ne volim netačnosti.

P.S. Razlog zbog koga ih pirati ne prave u Nero Digital formatu je taj što, barem trenutno, apsolutno NIJEDAN hardverski DVD plejer ne podržava MP4 video zapis, niti H264 tehnologiju. Nažalost.
Verovatno prica o asp tehnologiji cim ga poredi sa xvidom, a ne verujem da danas neko koristi AVC (jer ipak 10-15 sati je nekima mnogo za kompresovanje jel da?). Ljude je povukla brzina Nero Digital ASP standarda, i onda mnogi ne prave razliku izmeju ND ASP-a i XviD-a jer ih mrzi da kompresuju kvalitetno u XviD (sto odnosi bar 6 sati), kad sve to lepo mogu da zavrse sa ND ASP-om za nepunih 2 sata.

Citat:
King Arthur kaže:
Medjutim, nije mi jasno zasto "cenjeni distributeri" filmova sa pijace ne koriste Nero digital kompresiju, koja po svim testovima (i ljudima sa kojima sam razgovarao) daje stvarno bolju sliku cak i od Xvid-a.
Kao sto rekoh ovo jednostavno nije tacno, mada su Nerovi developeri najavljivali (koji je integrisan od verzije 7.5.1.1) novi ND ASP encoder koji ce da pokpa XviD i DivX zajedno i ispostavilo se da ne moze da prismrdi.

Sto se tice ND AVC vs x264, je vrlo teska bitka ali je ipak x264 malo kvalitetniji, u vise slucajeva.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2006, 1:16   #18
Kostarum Rex Persia
Član
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: deep underground Klingon homeworld
Poruke: 321
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Bar za sada je takva situacija, što ne znači da Nero neće posle Nove Godine izbaciti daleko kvalitetniji ASP kodek koji će biti integrisan u Nero Recode.
Kostarum Rex Persia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2006, 9:11   #19
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

Original sa sve fensi kutijom,mapom i ostalim dzidza-bidzama Kao sto Sasa rece primecuje se u dinamicnim scenama ali se covek stvarno treba debelo zagledati da bi ih primetio.Ko poseduje ovaj film nek dobro zagleda i pocetnui scenu DVD-a 1 prvog dela filma ulazak u meni onaj sto i slicno primecuje se i tu. ajd videcu kad stignem da skinem neki screenshot pa da postujem.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2006, 10:13   #20
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: DIVX - #$@&! ko ga izmisli, ali i svaka mu cast...

eee a jesi probao da smanjis rezoluciju monitora na manje kad gledas?
Slika bude mnogo jasnija nego na vecim rezolucijama (kada je u pitanju divX)
a i sad postoje brdo podesavanja u samim playerima sto se tice slike,tako da mozes da teras sliku onako kako ti odgovara...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vatra - Plamen iz kamina, divx ili slicno, za PS2/PC Eni Aplikativni softver 0 13.5.2006 16:22
Problem sa najnovijim Divx kodekom NECA-music Video/TV softver 1 27.4.2006 1:52
DivX 6.1, prvi utisci o njegovoj brzini kompresije u odnosu na Xvid 1.1 beta 2 Kostarum Rex Persia Video/TV softver 33 9.2.2006 2:04
AutoGK: Problem sa Divx 6.0/6.1 Serbicon Video/TV softver 5 8.1.2006 19:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com