Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.4.2009, 22:14   #161
Ilmarinen
Novi član
 
Član od: 14.9.2006.
Lokacija: U mojoj Maksiprotonskoj Kuli
Poruke: 24
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 13 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

...ali isto tako ne znaci ni da NE postoji
Ilmarinen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2009, 22:53   #162
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 662 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

E to je ono sto sam prvi put rekao, nije dokazano :P
Ali stvarno sam se sokirao kada sam prvi put saznao da je svemir iskrivljen, tj. da masivni objekti savijaju prostor (i vreme, mada sam totalno ispao sad iz toga kako uticu na vreme). Zato mi nije jasno zasto se love gravitacioni talasi i gravitoni (da li je to isto?). Onda bi trebalo da objekti skrecu zbog te iskrivljenosti, a ne zbog delovanja nekih cestica/talasa.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 0:24   #163
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
...masivni objekti savijaju prostor (i vreme, mada sam totalno ispao sad iz toga kako uticu na vreme).
Sto jaca gravitacija, to vreme sporije protice.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Zato mi nije jasno zasto se love gravitacioni talasi i gravitoni (da li je to isto?).
Gravitacioni talasi se mogu videti kao koherentna stanja velikog broja gravitona (kao sto se EM talasi mogu videti kao koherentna stanja velikog broja fotona). Pojedinacne gravitone je prakticno nemoguce detektovati (detektor bi morao biti velicine planete...) i zato se pokusava detektovanje gravitacionih talasa.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Onda bi trebalo da objekti skrecu zbog te iskrivljenosti, a ne zbog delovanja nekih cestica/talasa.
Jedno je manifestacija na makro planu, drugo na kvantnom.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 1:48   #164
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 662 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
VGagi kaže: Pregled poruke
Sto jaca gravitacija, to vreme sporije protice.
Da, jasno, ali mislio sam malo na objasnjenje. Mislim da je to u "Kratkoj Povesti Vremena" to lepo objasnjeno, ali sam odavno citao. Za ostalo tnx! Iance za one koji nisu znali napravljen je vec "uredjaj" za merenje gravitacionih talasa, u vidu dva savrseno ravna tunela koji stoje pod uglom od 90 stepeni. Sad, kako ce se gravicaioni talasi izmeriti ne znam, valjda ce pod njihovim uticajem doci do malog kasnjnenja fotona koji se krecu kroz te tunele. Opet mislim, da se ocekuje detektovanje tih talasa jer je skoro primecena neka eksplozija u svemiru, nastanak crne rupe ili sta vec, koji bi hm.. poslao gravitacioni talas koji bi se mogao detektovati u tom postrojenju,
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 2:20   #165
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Evo jedan linak o tome kako su otkrivene supermasivne crne rupe:
http://www.youtube.com/watch?v=Y4ZDE...eature=related
ja sam ovo lovio godinama i na kraju sam jedva nasao na youtube.
Super su odradili, svaka preporuka!
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 2:23   #166
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Свемир, велики.

pokushah da nadjem,ali nisam uspeo...
kada bi sunce,nekim chudom,nestalo-mi bi to izvalili tek kroz par minuta-ali da li bi zemlja nastavila da tih par minuta kruzhi na svojoj putanji-oko sunca kojeg vishe nema,ili bi momentalno krenula da 'ode' iz sunchevog sistema pravolinijski...
kraće-jel gravioni imaju brzinu kretanja ili dejstvuju 'momentalno' [iako bi to bilo gotovo nemoguće jer se fotoni kreću konachnom brzinom]

druga stvar-kada sam pre par godina bio u petnici,lik koji je drzhao predavanje je na kontu dimenzija samo rekao jednu stvar:"matematichari su ubedjeni da postoji 13 dimenzija,a astrofizichari 12-i oko toga traje prepirka već par godina..."
a mi smrtnici jedva kapiramo i ove prve 2-3...
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 3:47   #167
iMa_NeKo_PljUgU
Veteran
 
Član od: 18.4.2006.
Lokacija: $question = ( to() ) ? be() : !be();
Poruke: 858
Zahvalnice: 922
Zahvaljeno 620 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMa_NeKo_PljUgU Slanje poruke preko Skypea korisniku iMa_NeKo_PljUgU
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
...Zato mi nije jasno zasto se love gravitacioni talasi i gravitoni (da li je to isto?). Onda bi trebalo da objekti skrecu zbog te iskrivljenosti, a ne zbog delovanja nekih cestica/talasa.
Skretanje elektromagnetnih talasa (svetlosti npr.) možeš da razumeš uz primera za nas smrtnike

Pošto je gravitacija i ubrzanje jedno te isto (ne bukvalno), ako ne uzimamo u obzir određene sile (ne znam srpski naziv, ali eng. je tidal force) tj. gravitaciju bi mogao da osetiš kada bi bio u stanju ubrzanja...
Npr. zamisli da si u liftu van gravitacionog polja, e sad taj lift počne da se kreće vertikalno sa ubrzanjem od 9.81m/s2 ti bi osetio silu koja te pritiska i drži na podu lifta i ako bi npr. pustio loptu koju držiš ona bi pala na pod... U suštini efekat bi bio kao da si na zemlji...

Imaš lift i jednu rupu sa strane, ako bi neko opalio metak kroz tu rupu (dok lift miruje), metak bi pogodio drugu stranu lifta i to pravolinijski...
E sad ako bi neko opalio metak u trenutku mirovanja lifta, ali pre nego što metak dođe do drugog zida lift počinje da se kreće, naravno metak bi udario u zid, ali rupa od metka ne bi bila na pravolinijskoj putanji...
Ako taj isti primer primenimo na svetlost isto se će se desiti...
I sve to kad primenimo na neki nebeski objekat velike mase/gravitacije upravo to se dešava...

Kao što rekoh na početku ovo je primer za smrtnike i lak je za razumevanje, ne uključuje zakrivljenost prostora itd...
iMa_NeKo_PljUgU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 5:08   #168
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Vrlo interesantna knjiga (koju sam preslušao preko audio verzije sa khm, torenta ) je Michio Kaku - Physics of the impossible, gde se raspravlja o mnogo zanimljivih problema iz oblasti fizike razvrstanih u kategorije po ostvarivosti - recimo nevidljivost, putovanje kroz vreme, nove vrste pogona (svemirski liftovi, rakete na nuklearni pogon, jonski motori itd.), multiverzumi, teleportacija... Od svega po malo

Poslednja ispravka: lijenština (2.4.2009 u 5:42)
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2009, 9:10   #169
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Pa to sam i ja mislio. Mozda moze teroija svega (ili mozda samo neki deo iz problematicnih polja u fizici) da se uklopi nekako preko visedimenzionog univerzuma, cak valjda idu do broja 20 i nesto dimenzija, ne secam se. Mozda moze i preko nekog drugog broja univerzuma, ali, to sam i ja mislio, sve je u teroiji "namesteno" da funkcionise, ne znaci da postoji..
http://www.youtube.com/watch?v=JkxieS-6WuA

http://www.youtube.com/watch?v=ySBaYMESb8o

Vredi pogledati.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 11:08   #170
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Da, jasno, ali mislio sam malo na objasnjenje. Mislim da je to u "Kratkoj Povesti Vremena" to lepo objasnjeno, ali sam odavno citao.
Niko ne moze da dâ objasnjenje, posto niko jos uvek ne zna pravu prirodu prostora i vremena. Sve sto moze da se uradi po tom pitanju je da se na vise ili manje lep nacin kaze "to je tako". Izuzev ako ne zelis spekulacije...

Ipak, ukazao bih na jednu stvar koju ljudi uvek previdjaju iako je vrlo verovatno znaju. Rec je o tome da vreme nije odvojeno od prostora, ono je njegov integralni deo - zato se i koristi izraz spacetime. Drugim recima, svako kretanje je vektor u 4D. A kao takvo, to znaci da sto se brze kreces kroz prostor to se sporije kreces kroz vreme. Veca gravitacija znaci vecu zakrivljenost prostora, tj brze kretanje kroz njega, i otud sporije proticanje vremena.


Sto se tice gravitacionih detektora, ima ih vec negde oko desetak, a najprecizniji je LIGO, koji moze da detektuje gravitacione talase reda velicine 10^-22. Za entuzijaste koji zele i licno da doprinesu, tu je projekt Einstein@Home putem koga mozete da se ukljucite u obradu podataka sa LIGO i GEO detektora.

U toku je projektovanje prvog svemirskog detektora, LISA, koji ce se sastojati od tri letelice na medjusobnom rastojanju od 5 miliona kilometra, i cije lansiranje se ocekuje negde 2019-2020.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2009, 11:27   #171
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
PsyDuck kaže: Pregled poruke
kada bi sunce,nekim chudom,nestalo-mi bi to izvalili tek kroz par minuta-ali da li bi zemlja nastavila da tih par minuta kruzhi na svojoj putanji-oko sunca kojeg vishe nema,ili bi momentalno krenula da 'ode' iz sunchevog sistema pravolinijski...
kraće-jel gravioni imaju brzinu kretanja ili dejstvuju 'momentalno' [iako bi to bilo gotovo nemoguće jer se fotoni kreću konachnom brzinom]
Takav fiktivni dogadjaj je potpuno nemoguc, pa je i razglabanje sta bi se desilo u takvom slucaju fiktivno. Ipak, ukazao bih na dve stvari: grupna brzina talasa nije ogranicena brzinom svetlosti, i drugo, nepoznata je brzina promene zakrivljenosti spacetime-a.

Mnogo cesce se nailazi na varijantu "sta bi bilo kad bi se Sunce ugasilo". Taj slucaj, iako vrlo malo verovatan, nije potpuno nemoguc... i kad bi se nesto takvo desilo, mi bi za njega saznali posle oko 8 min 10 sec...
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2009, 12:00   #172
RUSuper
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Moskva
Poruke: 4.760
Zahvalnice: 2.120
Zahvaljeno 786 puta na 496 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku RUSuper Slanje poruke preko Skypea korisniku RUSuper
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Ma da mi bi mislili da sunce postoji narednih 7 minuta
RUSuper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 2:43   #173
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 662 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Drago mi je sto smo u ovoj temu u skroije vreme mogli da procitamo dosta ozbiljnijih odgovora.
@Vgagi: Kako to mislis grupna brzina talasa? Jel to pricas o ona dva eksperimenta pre par godina kada je obelodanjeno da je postignuta brzina veca od svetlosne? Pa je to onda osporeno objasnjenjem da zaista jesu neki delovi, valjda talasa, isli brze od svetlosti, ali da to nije dovoljno da se prenesu informacija. Tako pamtim objasnjenje Valjda su u pricu tu bili ukljuceni kvanti energije.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 17:26   #174
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Kako to mislis grupna brzina talasa? Jel to pricas o ona dva eksperimenta pre par godina kada je obelodanjeno da je postignuta brzina veca od svetlosne? Pa je to onda osporeno objasnjenjem da zaista jesu neki delovi, valjda talasa, isli brze od svetlosti, ali da to nije dovoljno da se prenesu informacija.
Group velocity

Ne bih da razglabam o necem tako fiktivnom kao sto je nestanak Sunca.
Ali, recimo, mene bi vise brinula mogucnost da grupna brzina gravitacionih talasa dobije negativan predznak... U RL-u, bilo bi s naucne strane vrlo interesantno posmatranje prolaska nekog vrlo malog a vrlo masivnog svemirskog objekta kroz neki relativno jednostavan planetarni sistem...

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
...ozbiljnijih...
Kad se ozbiljni astronomi umore od ozbiljnih simulacija na ozbiljnim kompjuterima... onda oni od ozbiljne simulacije naprave neozbiljnu igricu....

http://discovermagazine.com/2009/int...ormation-game/
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 17:32   #175
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Свемир, велики.

nestanak sunca je dat kao primer...
i nije konkretno vezano za sunce već se radi o samoj gravitaciji i njenom ponašanju!

znači-njena brzina delovanja,njeno anti-delovanje...
i kao mega-finale,šta je ona,osim što je sila???
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 21:49   #176
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Свемир, велики.

To će LHC (valjda) i eventualno eksperimentalno potvrđivanje Higsovog bozona malo pojasniti (valjda). Samo da se ne otkrije da "ispod Mire sto đavola vire"
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2009, 22:42   #177
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
iMa_NeKo_PljUgU kaže: Pregled poruke
...
Pošto je gravitacija i ubrzanje jedno te isto (ne bukvalno), ...
Гравитациона сила јесте истог порекла као и инерцијалне силе, али није исто што и убрзање (N=kg*m/s^2). Пример који си дао јесте за смртнике (дао га је "ванземаљац" - Алберт Ајнштајн) и веома сликовито објашњава исто порекло ове две силе.
Едит: Јел неко био на предавању проф. Мартина Перла (добитник Нобелове награде за откриће тау лептона) у САНУ прошлог четвртка (тема: The nature of dark energy: Can it be directly detected?)?
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2009, 0:25   #178
VGagi
Novi član
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Samo da se ne otkrije da "ispod Mire sto đavola vire"
To ce da bude i ako se Higgs detektuje a i ako se pokaze da LHC ne moze da ga detektuje.
VGagi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2009, 7:38   #179
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Ja ću samo reći da meni ovde ništa nije jasno....

PS.

"Samo dvije stvari su beskonačne: Ljudska glupost i svemir. S tim da za ovo drugo nisam baš siguran."

Alber Ajnštajn.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2009, 3:04   #180
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Slazem se i ja sam odgovorio na post 7 po redu ove velike teme,pa sad brisem.
LHC nece otkriti ama bash nista,samo treba to zataskati jer su silne pare bacene.


Jeste culi za onaj rudnik u Engleskoj gde grupa debila trazi mracnu materiju vec 20 godina.-ovo ozbiljno
Traze mrak u rudniku 20 godina he he - ovo neozbiljno

Poslednja ispravka: Markonije (18.4.2009 u 3:17) Razlog: post greska
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
svemir


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com