Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.10.2019, 19:04   #1
Milos Pro
Član
 
Član od: 11.2.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Imam jedan problem,prije jedno 7-8 mjeseci sam instalirao Windows 10 na novom kompu i sada želim da ga reinstaliram tj. da uradim Clean install jer je dosta usporio a i zbog nekih drugih problema. Uzeo sam taj isti usb sa kojeg sam ga prije instalirao bez problema, ubacio ga i startovao komp, usao sam u bios da stavim boot priority i imao sledece opcije : ime hard diska i ime hard diska sa predznakom WINDOWS BOOT MANAGER što sam i očekivao , kao i 2 nacina da bootujem sa usb. Jedna je bila naziv mog usb a drugi isto ali sa predznakom "uefi" , i to me je uhvatilo malo nespremnog jer se ne sećam da su prvi put bile dvije opcije za jedan usb(ili možda jesu, pamćenje mi nije jača strana ) , ali to nije bilo ni bitno pošto obje nisu radile. Prvo sam pritisnuo na onu sa uefi predznakom i ništa se ne dešava, pojavi se onaj logo maticne Gigabyte na crnoj pozadini kao i obično i samo tako stoji zamrznuto i ništa se ne dešava te moram komp na dugme gasiti. Pokušao sam vise puta da ga pokrenem i da nešto prčkam po podesavanijma, ubacio flesku u druge usb portove, pokušao sam i onu opciju "Load optimized defaults" , ali opet isto, ili se zamrzne na logou matične na početku boota ili se pojavi plava pozadina loše rezolucije gdje u gornjem lijevom uglu piše bijelim slovima "recovery" nema ni kursora ni nicega samo tako stoji zamrznuto 1-2min i komp se sam izgasi nakon toga. Kad sam bootovao usb bez predznaka uefi pisalo je nešto tipa "bootimg is corrupt cannot boot" mada nisam ni očekivao da proradi jer koliko sam shvatio to je neka legacy opcija za starije računare. Negdje sam pročitao da treba da stavim csm u biosu na disabled i kad sam to uradio totalno mi se sje*ala grafika i boje, jedva sam išta vidio na ekranu, ja se uspaničih, nisam ni pokušao da bootujem sa usb nego brže bolje nekako ponovo stavih csm na enabled i sve se vrati u normalu i odlučih da više ne diram ono što ne znam.
Ništa nisam mijenjao u biosu/uefi od kad sam prvi put instalirao Windows niti sam išta radio sa onom fleškom, stojala je u fioci mjesecima, nije mogla sama od sebe da se pokvari jbt. Ako bi mi iko mogao pomoći bio bih mu zahvalan jer stvarno nemam predstavu do čega je problem.

Specifikacije : Intel core i3-8100
Radeon rx 570 8gb
8gb ram 2400mhz(2x4)
Gigabyte b360 m h(rev 1.0)
1TB HDD
600W PSU

Poslednja ispravka: Milos Pro (21.10.2019 u 19:08) Razlog: Greska
Milos Pro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2019, 13:32   #2
driskol
Novi član
 
Član od: 6.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 23
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku driskol
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Moj predlog je da ponovo snimiš butabilni USB sa Rufusom, izabereš željeni Windows ISO, partition scheme neka bude MBR a opcija target system BIOS (or UEFI-CSM). Tako snimljen boot USB pokreće instalaciju Windows-a bez greške.
driskol je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku driskol na korisnoj poruci:
altb (26.10.2019)
Stara 26.10.2019, 13:25   #3
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

A BIOS vratis na factory defaults pa samo promenis boot sequence da se prvo podize sa USB-a. Posle instalacije to promenis da ti prvi boot uredjaj bude hard disk.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2019, 23:20   #4
altb
Član
 
Član od: 22.5.2019.
Poruke: 136
Zahvalnice: 381
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Citat:
driskol kaže: Pregled poruke
Moj predlog je da ponovo snimiš butabilni USB sa Rufusom, izabereš željeni Windows ISO, partition scheme neka bude MBR a opcija target system BIOS (or UEFI-CSM). Tako snimljen boot USB pokreće instalaciju Windows-a bez greške.
sličan problem sam imao i ja, i takođe je bilo do ovoga.
bitno je tip usb boot za bios koji se pravi, jer neke starije ploče ne znaju da bootuju uefi. mislim da sam koristio Legacy mod, ali prvo probaj ovako kako je opisano iznad.
altb je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2019, 23:20   #5
Milos Pro
Član
 
Član od: 11.2.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Hvala na odgovorima, ali nije bilo potrebe da pravim MBR/bios boot sa rufusom, resio sam problem tako sto sam obrisao sve sa usb flesha i ponovo skinuo onaj "Windows 10 media creation tool" sa microsoft sajta i instalirao ga na usb-u, i nakon toga je bootovalo normalno u uefi modu i reinstalirao sam windows bez problema.

Izgleda su bili neki corrupt fajlovi na usb-u ili sta vec, samo mi nije jasno kako se to desilo samo od sebe kad je nije niko dirao od prosle instalacije,stojala je u fioci skoro godinu dana
Ali nema veze bitno je da je proradilo, pozz
Milos Pro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 13:00   #6
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Ako mogu da se nadovezem na temu, da ne pravim novu...

Pokusavam vec danima na nekom jako starom racunaru (Award modular BIOS v. 600PG, Intel Core2 6600, ne znam sad koja je ploca...) da oborim sistem.Iz ne znam kog razloga ne uspeva mi da narezem image windowsa na disk, pa sam uzeo preko rufusa da napravim bootabilni flash ali mi ni to ne polazi za rukom. Svojevremeno sam to radio na svom racunaru, pravio boot win10 i mislim da mi je sve islo po defaultu i sve je islo kao podmazano. Sada uopste ne znam sta da izaberem prilikom pravljenja bootabilnog flasha, jer ako izaberem MBR flash se uopste ne vidi prilikom podizanja sistema, odmah mi ode u windows, a ako izaberem GPT onda mi se ceo sistem zamrzne odmah nakon sto krene da registruje diskove, memoriju... jednom mi se, cak, kada sam pravio flash, nakon sto ga je rufus napravio racunar restartovao i bez ikakvih problema je krenuo da podize instalaciju sa flasha, ali kada sam dosao do odabira particije na koju cu da instaliram win, HDD mi uopste nije registrovao. U biosu nisam nista cackao osim sto sam birao odakle da bootuje. Izabrao usb-zip, usb-cd, usb-hdd... uvek isto.Probao sam na vise nacina da napravim flash i sa dve verzije rufusa, ali ishod je uvek isti.

Nisam neki strucnjak ali bar sam znao da podignem sistem.

Ovo me sad bas nervira. Ne znam da li je do mog ne znanja, ili je problem tehnicke prirode.
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 13:46   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

cd režeš odeš na file open iz programa za rezanje izabereš iso i narežeš brzinom 4x
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 16:37   #8
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Nadam se da je ovo sarkazam...
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 18:29   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Ako ne može Rufus onda probaj drugi softver. Ako ti iso ne valja, probaj ga ponovo skinuti. Ako misliš da je iso uredan, isprobaj ga u virtuelnoj mašini. Ako radi, probaj i drugi usb stik. Ako je u biosu neki problem, provjeri da li je podešen usb boot i da li je usb stick prvi boot device. Ako je iso butabilan, nareži ga na cd/dvd pri najmanjoj brzini rezanja i butuj sa cd/dvd. Sve ovo ako je uredno, sve će ti i raditi kako treba.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 23:57   #10
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Nisam bas razumeo za usb boot? Sta je to? Odnosno nisam video tako neku opciju u biosu. Znam samo za to da podesim sa kog uredjaja da bootuje i tu sam birao usb, ali kao sto sam i napisao ranije ima i usb-hdd, usb-zip, usb-cd... ali koji god da izaberem u biosu ili u boot meniju na f12, flash uopste ne registruje ako sam ga pravio kao MBR, a ako ga pravim kao GPT onda se sistem zamrzne prilikom podizanja. Rufus ima vise opcija i ja sam prosto pitao da li neko zna da mi kaze da li gresim u necemu prilikom pravljenja flasha u rufusu, tj. sta od opcija u njemu treba da izaberem za te starije racunare. Tipa ne moze MBR mora GPT, ili ne moze fat32 mora ntfs...

DVD znam da narezem ali sam siguran da na ovom racunaru na kom podizem sistem ne radi dobro a moguce je da ni na mom ne radi jer sam ga odavno izvadio iz racunara i nakacio sam ga samo sad da bih ovo narezao. Recimo da DVD i nije opcija u ovoj situaciji.
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2020, 0:51   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Citat:
ali kada sam dosao do odabira particije na koju cu da instaliram win, HDD mi uopste nije registrovao.
Ovo znači da je instlacija napravlljena dobro pošto se pokreće, e sad dal beše treba da se obriše hard disk pa da se napravi sve iz početka nove mbr particije zaboravio sam, ne radim to često, koliko vidim u rufusu i nema neki izbor samo mbr da bi mogao da napraviš instalaciju za bios, ako izabereš gpt ima samo UEFI pod target sistem. A UEFI nema na tim starim sistemima..



Znači samo da vidiš zašto ne lista hard disk gde da instaliraš kad se pokrene instalacija.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2020, 12:48   #12
m1aden
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2012.
Poruke: 1.543
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 417 puta na 270 poruka
Određen forumom Re: Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Uspeo sam! Skinuo sam stariji neki rufus, ukljucio sve one dodatne opcije za starije biose, MBR sa BIOS or UEFI varijantom, u BIOSU sam potpuno disable-ovao boot sa hdd, ostavio usb-hdd i bootovao je sa flasha, instalacija prosla bez greske...

Zaista mi nije jasno zasto sam se ovoliko cimao oko ovoga

Pokusao sam flash da napravim i sa verzijom 3.9 koja, cini mi se, nema uopste verziju za BIOS i sa verzijom 3.0 koja ima.
Sigurno sam ukljucivao i te opcije za starije BIOS-e... jedino sto sigurno nisam uradio jeste da sam disejblovao sve osim flasha kod boota, samo sam njega stavljao kao prvog...

Budalastina!

U svakom slucaju, hvala svima na pomoci!!
m1aden je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Neće da bootuje sa CD-a! d1arsenovski Kvarovi 27 28.1.2015 12:19
Problem sa instaliranjem windowsa duuka97 Operativni sistemi 8 4.3.2014 2:02
Problem sa renderingom u igrama SLR86 Kvarovi 17 27.11.2009 11:08
Problem sa repairom Windowsa DonCorleone91 Operativni sistemi 4 5.11.2008 23:36
Problem sa rezanjem iz Windowsa Jack In The Box Operativni sistemi 1 10.1.2006 20:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com