Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Upravljačke simulacije

Upravljačke simulacije Menadžeri, tycooni, "mali bogovi" i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.5.2020, 17:13   #1
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Space Haven

Space Haven je upravljačka simulacija u kojoj gradimo svemirski brod, opremamo posadu i istražujemo svemir.

Grafika je retro, a sudeći po gejmlpej snimcima upravljačke mogućnosti su veoma detaljno razrađene.

Igra je od juče dostupna u "early access" režimu na Steam-u i GOG-u:

https://bugbyte.fi/spacehaven/
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
perablenta (24.5.2020)
Stara 22.6.2020, 20:55   #2
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Space Haven

Započeo sam prvu partiju pre nekoliko dana, pa ću da podelim svoje prve utiske ovde.

Gledajući sveukupno, ova igra je delimično kao FTL u kombinaciji sa Simsima. Dakle, krećete se po sektorima u velikom broju zvezdanih sistema i istražujete okolinu, srećete druge brodove sa kojima možete stupiti u interakciju (ovo još nisam isprobao) i prikupljate resurse, bilo rudarenjem, bilo izvlačenjem materijala sa napuštenih brodova.

Osnovna stvar pri kojoj ćete provesti najviše vremena jeste izgradnja svemirskog broda (u početku jednog, a posle možete da gradite i svoju flotu). Na početku dobijate nekoliko članova posade (kojima možete dati imena i promeniti boju uniforme), svaki sa svojim karakteristikama koje utiču na sposobnosti pri radu sa različitim sistemima, naoružanjem i sl.

Trenutno postoji relativno veliki broj razlitičih stvari koje možete (i morate) da ugradite na svoj brod kako biste obezbedili posadi normalne i ugodne uslove za život, a potom i opremili brod za "hiper-skokove" između sistema. Sve što troši struju potrebno je povezati na mrežu koju, takođe, morate da izgradite.


Zanimljivo je to što u svakom trenutku možete preuzeti kontrolu nad jednim ili više članova posade i tada igra postaje neka vrsta taktičke upravljačke igre. Člana posade možete opremiti/naoružati za zadatak na koji ga šaljete, potom smestiti u šatl (ako ga imate) i krenuti s njim u istraživanje napuštenih brodova ili napad na neprijateljske brodove.


Grafika je simpatična i na malo manjem zumu sve izgleda lepo i prijatno za snalaženje. Pri visokom zumu vidljivi su pikseli.


Potrebno je paziti na stvari kao što su temperatura u brodu, nivo štetnih gasova, nivo O2, CO2 i sl.


Trenutno sam u trećem sistemu od početka i došao sam u situaciju da nemam više gradivnog materijala za ono što mi je potrebno, pa sad rasturam stvari po brodu kako bih prikupio materijal
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
DeCoy (23.6.2020), perablenta (22.6.2020)
Stara 26.6.2020, 17:03   #3
=FI=Ghost
Veteran
 
Član od: 27.5.2008.
Lokacija: Negde u Nemačkoj
Poruke: 1.077
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 326 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Space Haven

Nastaviću dalje s opisom ove zanimljive igre.


Kao što rekoh ranije, članovi posade imaju određene fizičke i psihičke potrebe koje moraju biti zadovoljene i koje, ukoliko nisu, negativno utiču na radnu efikasnost i opšte psiho-fizičko stanje (koje možete pratiti preko posebnih panela kod svakog člana). Pored gladi i potrebe za zabavom i snom, članovi posade osećaju umor pri radu, stres zbog buke radnih mašina ili rada u svemirskom odelu (kada istražujete napuštene brodove, na primer). Mogu biti tužni ako se posvađaju s nekim drugim članom i srećni kada se pomire.


Što se fizičkih potreba tiče, jedan član moje posade se uneredio u gaće (bukvalno dobijete opis "shat his pants" i adekvatnu ikonicu) zato što je usled jednog baga (koji ću kasnije da opišem) bio blokiran ulaz u toalet. Kada je član posade umoran ili gladan, on automatski prekida posao i odlazi da odmori ili jede.


Kada dođe vreme spavanju (dan traje 24 časa, a prolazak vremena možete usporiti ili ubrzati preko slajdera) posada automatski odlazi u krevet (ili spava na podu ako nema kreveta), ali su u tom slučaju umorni i nezadovoljni. Jedan simpatičan detalj jeste i to da se članovi posade tokom sna nasumično bude i odlaze na toalet

Izgradnja mašina na brodu zahteva resurse, a njih - kao što sam isto pisao ranije - možete pronaći na napuštenim brodovima, možete demontirati delove napuštenih brodova, pokupiti različite vrste "otpada" i posle reciklažom dobiti potreban građevinski materijal, a možete ih i kupiti od drugih brodova ili ukrasti ako ih napadnete. Možete ih i proizvesti sami, ali su vam za to potrebne adekvatne mašine i resursi.


Do sada sam naišao na dva baga i jedan "feature" koji mi se ne sviđa. Prvi bag je da se članovi posade mogu zaglaviti u nekom ćošku, tj. ne mogu ustati od stola, na primer, ako su stol i stolice u ćošku, pa on umesto na levu stranu ustane na desnu i zatekne se u ćošku između stolica, stola i zida. Drugi bag je da nasumično izlaze obaveštenja kako je određeni kvadrat (raspored svega na brodu je u kvadratnoj mreži koju vidite prilikom postavljanja objekta), odnosno deo prostora "blokiran" iako ga ništa, zapravo, ne blokira.

Ono što mi se ne sviđa jeste to da, za sada, postoje dve vrste lampi - zidne i samostojeće. Potrebno je mnogo svetla da osvetlite prostor, a ne mogu se postavljati lampe na plafon. Dodatni problem je taj što, kada postavite lampu na zid, onda ispod nje ne možete postaviti nijedan drugi objekat, iako za to ima dovoljno mesta.


Naišao sam i na jednu mnogo bizarnu stvar - moguće je odobriti članovima posade da jedu ljudsko meso. Budući da se igra zasniva na istraživanju i prikupljanju resursa, moguće je da se nađete u situaciji da vam nestane hrane. Ipak, ne želim da znam šta se dešava kada u toj situaciji aktivirate ovu mogućnost.


Hteo sam postaviti nekoliko skrinšotova, ali nisam mogao da ih napravim. Probaću nešto da uradim po tom pitanju.
=FI=Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku =FI=Ghost na korisnoj poruci:
perablenta (26.6.2020)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
BATTLECREW Space Pirates Exia Mrežne igre 0 19.8.2016 8:03
Universum: War Front - Action, RTS, RPG in one Space Epic Isko Strateške igre 10 10.1.2016 14:59
Space Colony Steam Edition DeCoy Upravljačke simulacije 1 12.3.2015 20:14
Space Slike Dr Zoidberg Brbljaonica 169 8.11.2009 16:47


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com