Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.12.2006, 12:24   #1
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool Domaća industrija igara...

Da li vam ovaj pojam deluje poznato? Da? Ne? Niste sigurni? OK, hajde da krenemo u demistifikaciju cele stvari.
Zašto sam upotrebio pojam INDUSTRIJA? Zato što u belome svetu igre su davno prerasle okvire zanimacije za bubuljičave tinejdžere u zamračenim sobama i postale su nešto mnogo više kompleksnije i naprednije. Razlog? Napredak tehnike. (Ne tako)Davnih '80-ih godina prošlog veka, za razvoj iole pristojnije igre bilo je potrebno:
ideja+znanje programiranja (obično neki derivat BASIC-a)+vreme+posvećenost.
[color="Black"]Rezultat je na kraju uglavnom zavisio od nekog gore navedenog faktora. Sećam se da sam na mom dragom Commodore64, kao klinac prekucao program od celih tristotinjak linija za igru trke formule. U pitanju je bila klasična zezalica od nešto ASCII koda u vidu taraba # i zvezdica * za bolid, sinusna funkcija, kombinacija IF/FOR/CASE i igranje bez konca i kraja je moglo da počne.
Sulude '90 donele su nam sve i svašta. Pojava x86 procesora, grafičke kartice (sećate li se Diamond grafičkih kartica?), mrežne igre i šta sve još ne. Nekako u celoj gunguli hardwera, igre, kao vid zabavnog softvera, postale su nešto više od par pukih linija koda. Postale su BIZNIS. Sada recept za igru koja bi imala prođu na tržištu (nisam rekao kvalitetnu)glasi ovako:
budžet+marketing+programersko/dizajnersko/autorsko/PR/šta-ti-ja-znam tim+ "loženje" mase i voila! Imate nešto što će vam doneti brdo zelenih novčanica. O kvalitetu da ne pričam.
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 12:25   #2
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool Domaća industrija igara...

U čemu je "kvaka" pitate, sa domaćom scenom?
Ruku na srce, kod nas postoji potencijal za stvaranje kvalitetnih naslova. Živi primer su momci i devojke koje su realizovali Will Of Steel i Ultra Tubes (u realizaciji). Svaka čast,nema šta. Ali, ako se setite intervjua sa njima (Will-ovcima), sećate se i priče da je bilo poprilično problematično naći distributera koji će pomoći u distribuciji i proboju naslova. Srećom, sve se lepo završilo. Slično su u početku prošle i komšije - Croteam.
Nego, ideja je sledeća: pošto ima ljudi sa dobrom idejom, znanjem, voljom, mogućnostima, željom da se nešto promeni, predlog je sledeći:
Recimo da naš omiljeni časopis, raspiše konkurs (recimo) na godišnjoj bazi. U konkursu da se traže scenaristi, "grafičari", programeri, odnosno srž svake igre. Neka se glasanjem izabere najbolja ideja i scenarijo (može i putem foruma), da se izaberu najbolja grafička rešenja i da se krene u realizaciju projekta.
Šta ideja podrazumeva?
Pa, recimo šta ima smisla praviti. Sigurno nećemo praviti igru sa kojom se ne može uzeti tržište na kome ima velikih igrača. Ciljam na igre kojih re relativno malo (žanrovski i podžanrovski) u datom momentu. Nešto čime će igračka glad biti zadovoljena.
Scenarijo?
Igra ne može i ne sme biti bez scenarija. Bila u pitanju vožnja, sportska simulacija, FPS, ili još bolje strategija,FRP/RPG ili avantura moras se znati kako se situacija razvija. Da, scenarijo mora biti kvalitetan,mora imati smisla.
Multimedijalna rešenja ?
Posao za ljude sa talentom i viškom kreativnosti. Nužno povezani sa scenaristom. Scenarista ipak ima sve to u glavi, ali od glave i papira, najčešće nije mrdnuo.
Programeri?
Stari dobri, hardcore likovi, koji su najsrećnija bića na ovom svetu kada imaju svih deset prstiju na tastaturi i koji frustrirano gunđaju na sve u svojoj okolini kada ih požuruješ.
Ovako nešto ukratko. Dajte komentare, predloge, sugestije, kritike. Hajde da pokušamo nešto da uradimo.

P.S. Nemojte leteti i pucati previše visoko.
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 21:19   #3
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

A poenta je ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 21:50   #4
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Marko_L kaže:
A poenta je ?
Mislim da je Smoke hteo da kaže da SK organizuje konkurs gde će se prijavljivati čovekovi () pa da se napravi neki razvojni tim i da se malo isfinansira da bi se napravila neka dobra igra.

Smoke, dobra je ideja ali čak i da se uspije sastaviti neki tim treba mnogo para da bi se mogao isfinansirat (dok se pravi igra, izbacivanje na tržište....) tako da bi to bilo teško izvodljivo.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 23:24   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Mislim da je Smoke hteo da kaže da SK organizuje konkurs gde će se prijavljivati čovekovi () pa da se napravi neki razvojni tim i da se malo isfinansira da bi se napravila neka dobra igra.
Pa znam ja šta je rekao, ali koja je poenta ? Kakva je razlika da li će takav konkurs organozovati SK ili bilo ko drugi. Ima gomila takvih konkursa, kako na ovom, tako i na mnogim drugim forumima, pa se ništa nije uradilo... Jednostavno, za izradu igre nije dovoljno naći ljude koji bi radili, treba platiti te ljude... Mnogo je realnija varijanta okupiti 1-2 čoveka i raditi manji projekat, a za to nije potreban nikakav konkurs.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 23:33   #6
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool Smoke je odgovorio...

Poenta?
Poenta ti je usledećih par stvari. Nije fora da je isto/slično rečeno na XYZ foruma, već je poenta DA SE KONAČNO NEŠTO URADI.
1. Konkurs (ako bi bio raspisan) bi se mogao iskoristiti da se ljudi sa dobrim idejama "poguraju" ka ljudima kojima bi značile te ideje.
2. Konkurs (ako bi bio raspisan) bi se mogao iskoristiti da se organizuju ljudi koji bi na manje-više dobrovoljnoj osnovi pristali da urade nešto, što bi im pomoglo ili u izgradnji reputacije, zaživljavanja na tom polju itd.

Da, znam da treba para za tako, ali da se ne lažemo: kada je koji debitantski projekat počinjao sa sedmocifrenim budžetom? Jednostavno je stvar dobre volje i organizovanosti, želje za uspehom (dokazivanjem ) da se stvari maknu sa dna.
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.12.2006, 23:46   #7
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Vi mislite samo o parama,ja ne!!!Ajde da uradimo prvo deo igre pa ako ima prodju zaradicemo pare,prosto i jednostavno uradimo nivo pa ga ponudimo izdavacima da ga vide pa ako im se svidja napravi se ugovor sa njima i nastavi se dalje sa radom tako se to radi,ko ce vam da pare a ne vidi nista,samo budala,ako se izdavacu svidi takav projekat on ce rado da insfinansira ostatak posla u datom roku koji mora da se ispostuje inace placate penale pa vidite ko ce da gricka a ko da svira!!!
Mora se biti kreativan danas ima gomila naslova treba izmisliti neki novi grejac za toplu vodu ince nema nista,ja mislim da decije igre tj.igre za decu najbolje imaju prodju tipa Hobbit,Simsoni itd.a mogu se uraditi za kraci vremenski period od ostalih vreme je novac kako se kaze,ali bez godinu ili dve nema nista ja licno nisam video na forumu nista konkretno uradjeno sem medjusobnog prepucavanja clanova i komentara koji je program bolji a koi nije,**** ga od takvog rada nema nista a sta ces takva nam je i Drzava da ga ****m!!!
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 0:12   #8
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool IF Smoke THEN

Citat:
Balan kaže:
treba izmisliti neki novi grejac za toplu vodu ince nema nista
Baš tako. Na to i ciljam. Cilj je jednostavno mrdnuti se. Dosta dobrih programera/dizajnera/scenarista propada po kojekakvim budžacima iz prostog razloga jer nisu naišli na podršku za ono što rade. Pravljenje igara (a ja igre svrstavam u umetnost) je oduvek bio simpatičan posao, koji je najčešće svođen (bar kod nas) na nivo: "Sine, a da se ti baviš alhemijom, mesto da traćiš vreme sa PC?".
Da se razumemo: ne mogu ni svi programeri biti administratori u bankama, niti svi dizajneri da rade za Poznata dizajnerska marka, niti će svi scenaristi pisati za Hollyforest.
Prvo treba priznati sebi: Koliko stvari ste započeli i batalili ih, zato što je okruženje bilo anti-ideja raspoloženo? Hm?
Koliko puta ste, igrajući neki naslov, razmišljali o tome kako bi neke stvari baš VI drugačije ralizovali?

Mislite o tome...
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 0:14   #9
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Talking Nije lepo...

Citat:
Balan kaže:
nista konkretno uradjeno sem medjusobnog prepucavanja clanova i komentara koji je program bolji a koi nije,**** ga od takvog rada nema nista a sta ces takva nam je i Drzava da ga ****m!!!
Jao, pa nemam reči...

P.S. Sledeći put koristi #$%&"%"!!!#
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 2:41   #10
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Poenta ti je usledećih par stvari. Nije fora da je isto/slično rečeno na XYZ foruma, već je poenta DA SE KONAČNO NEŠTO URADI.
Pa cilj tih tema na XYZ forumima je takođe bio da se KONAČNO NEŠTO URADI. Nažalost, niko zapravo nema konkretnu ideju kako da se nešto konačno uradi, već su sve ideje tipa ove tvoje, okupiti ljude i napraviti igru. Prosto k'o pasulj, ne ? Apsolutno ne. Izrada igre je najzahtevniji vid razvijanja softvera. Grafičarima je mnogo teže da naprave grafiku za igru, nego da izdizajniraju web sajt, logo ili neku reklamu... a programerima je pak mnogo teže da programiraju igru, nego nekakav imenik, program za rezanje diskova, knjigovodstveni program ili šta slično. Dakle, treba okupiti ekipu dobrih i iskusnih grafičara i programera, zatim imati prostor za rad, zatim odrediti vođu projekta koji će da koordinira tim ljudima (što znači da treba da ima iskustva u vođenju projekata) i ima te ljude na raspolaganju barem 4-6 sati dnevno (poželjno i više) što je gotovo nemoguće ako te iste ljude ne plaćaš... jer oni moraju nešto i da jedu dok traje izrada igre (a izrada može da potraje i nekoliko meseci), pa će tako uvek kada im iskrsne neki honorarni posao, da se bace na to, a izradu igre jednostavno zapostave, što za tebe (ili bilo koga ko je određen da vodi projekat), znači da moraš da menjaš celokupan plan izrade, da menjaš rokove, a da ne pričam o tome ako više njih iz tima naleti na neki honorarni posao... Jednostavno, ne možeš da zahtevaš od ljudi koji rade dobrovoljno da se tome 100% posvete, a tako nešto je zaista neophodno da bi se jedna igra odradila kako treba, ma kako ona prosto izgledala. S tim što se situacija još pogoršava ako nemaš svoj prostor za rad, nego ljudi rade od kuće, pa ajd ti njih iskoordiniraj kako treba. Dakle, jedini način je napraviti manji tim, 2-3 čoveka najviše kojim je lakše koordinirati i praviti, za početak, manje igre. Ja se nadam da će se ljudi opametiti i početi da rade na taj način, a ne da se svi zaleću da prave novi FarCry, a jedva imaju znanja i za Tetris.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 3:10   #11
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
1. Konkurs (ako bi bio raspisan) bi se mogao iskoristiti da se ljudi sa dobrim idejama "poguraju" ka ljudima kojima bi značile te ideje.
Ček, zar ti zaista misliš da je problem nedostatak ideja ? Nije. Bilo koji gejmer ima pregršt ideja, jer se svakome od njih (ili da kažem nas, jer i ja sam nekada bio gejmer... sada se nažalost ne stiže od posla ), desilo jednom ili više puta da požele da naprave svoju igru gde bi ubacili gomilu stvari koje su im nedostajale u igrama koje su igrali. Dakle, ideje nisu problem, a isto tako nije problem da se ljudi sa idejama spoje sa nekim ko može da realizuje tu ideju, pa pobogu, imaš gomilu foruma gde se okupljaju programeri i grafičari svih profila (od amatera do profesionalaca), pa nikako da se napravi neki boom. Tu nekakav konkurs ništa ne bi promenio.
Citat:
2. Konkurs (ako bi bio raspisan) bi se mogao iskoristiti da se organizuju ljudi koji bi na manje-više dobrovoljnoj osnovi pristali da urade nešto, što bi im pomoglo ili u izgradnji reputacije, zaživljavanja na tom polju itd.
E vidiš, tu ti je tačka zakucavanja. Ne mogu ljudi da se organizuju sami od sebe, već mora neko da ih organizuje. Za izradu igre je potrebno napraviti detaljan plan, a zatim ga ispoštovati do tančina, jer svako odstupanje je korak dalje od završetka igre. Da bi se ispoštovao taj plan, potrebno je da neko koordinira ekipom, određuje rokove, ispravlja krive Drine, pregleda radove grafičara kako bi ih uskladio, pregleda kodove programera kako bi rano otkrio neki nedostatak u međusobnoj kompatibilnosti koji bi se kasnije teško ispravio i doveo do gubitka mnogo vremena i sl. Opet, ne vidim kako neki konkurs može tu da pomogne. Bilo ko može da postavi takav "konkurs" na bilo kom forumu. U čemu je razlika ako ga organizuje jedan kompjuterski časopis ili bilo ko drugi ? Dakle, nije problem okupiti ljude, već je problem šta posle sa njima i kako ih organizovati da budu svakodnevno na raspolaganju vođi projekta barem nekoliko sati, bez izgovora tipa "Zas*ao sam u školi, pa neću moći mesec dana da radim ništa", "E, neću moći par dana da radim, imam neke obaveze" ili "Zabranila mi keva da sednem za računar nekoliko dana, jer misli da preterujem sa tim". I šta ti da radiš u takvoj situaciji. Da ih plaćaš mogao bi jednostavno da im zakineš na plati, kao što se i radi u svakoj normalnoj firmi, a ovako, kada je sve na dobrovoljnoj bazi, ne možeš da mu uzmeš ništa, jer mu ništa nisi ni dao, a ti kukaj što level editor nije završen, a stiglo vreme da se testira endžin...
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 3:22   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Vi mislite samo o parama,ja ne!!!Ajde da uradimo prvo deo igre pa ako ima prodju zaradicemo pare,prosto i jednostavno uradimo nivo pa ga ponudimo izdavacima da ga vide pa ako im se svidja napravi se ugovor sa njima i nastavi se dalje sa radom tako se to radi,ko ce vam da pare a ne vidi nista,samo budala,ako se izdavacu svidi takav projekat on ce rado da insfinansira ostatak posla u datom roku koji mora da se ispostuje inace placate penale pa vidite ko ce da gricka a ko da svira!!!
Balane, i da bi se napravio jedan nivo igre, potrebna je dobra organizacija i dosta posla. Prvo, da bi pokrenuo taj jedan nivo, treba ti endžin, a on je srž igre. Zatim ti treba level editor da bi mogao uopšte da izdizaniraš taj nivo, pa ti trebaju grafičari da izrade grafiku za taj jedan nivo, pa treba odraditi zvuk i muziku za taj nivo... dakle ništa preterano manje posla, nego napraviti celu igru, jer svakako moraš da imaš kompletan plan za igru (scenario, svet, priču, likove...), ceo endžin, ceo level editor... jedino što će grafičari i muzičari imati nešto manje posla.
Citat:
Baš tako. Na to i ciljam. Cilj je jednostavno mrdnuti se. Dosta dobrih programera/dizajnera/scenarista propada po kojekakvim budžacima iz prostog razloga jer nisu naišli na podršku za ono što rade. Pravljenje igara (a ja igre svrstavam u umetnost) je oduvek bio simpatičan posao, koji je najčešće svođen (bar kod nas) na nivo: "Sine, a da se ti baviš alhemijom, mesto da traćiš vreme sa PC?".
Pa i jeste simpatičan posao, ali ima i onih delova koji nisu tako simpatični, a moraju da se urade. E tu je i još jedan kamen spoticanja kada radiš sa ekipom na dobrovoljnoj bazi. Lako je nekoga naterati da radi nešto interesantno, ali je problem kada treba odraditi nešto manje interesantno, kao što je pisanje matematičkih funkcija, proračunavanja trajektorije, određivanja uglova, detekcija kolizije i slične stvari... Dosadan posao, ali neko mora da ga odradi.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 15:41   #13
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Cool Re: Domaća industrija igara...

Nisam ni rekao da je proces pravljenja igre jednostavan, lak i uvek zanimljiv. Da, znam da postoji pregršt "dosadnih" delova (a koji su jednostavno deo samog procesa). U toku studija sam imao i ja brdo kojekakvih seminarskih, od kojih je većina bila na fazon "bedak, bedak, smor, smor". Da, radili smo programiranje inteligentnih agenata, maltretiranje sa PHP-om, beskrajne sesije C++... Ne, ne žalim za tim stvarima. Neko će reći: "Pa ti si boodala , ako ne unovčiš znanje PHP-a!". Jesam, boodala sam, ali mene PHP ne zanima.
Nisam ni ciljao na pravljenje novog FarCry, Half Life... naslova. Tolko blesav već nisam, jer za tako nešto, pa...eh...stvarno treba imati cca. 100-tinjak ljudi.
Ali hajde pogledaj:
Tehnički,avantura je "laka" (ništa nije lako, samo je manje ili više teško) za realizaciju. Ali scenarista (smišljač zagonetki,dijaloga i čega sve ne), mora da bude deeeebeeelo potkovan znanjem i logikom.

Uzgred, ono što si rekao da se ljudi laćaju FarCry-a, a nemaju znanja ni za tetris - Ne mogu, a da se ne složim. Stoji, ima onih koji jednostavno kreću na "velike" zalogaje, a da ne umeju da sažvaću ni manji.
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2006, 23:55   #14
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Smoke, pošto vidim da znaš programirane itd., zašto ne oglasiš da tražiš ljude (grafičari, muzika....) da oformiš neki razvojni tim? Sigurno bi bilo zainteresovanih pa bi i mogao da uradiš nešto kad bi oformio malu grupicu.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 1:01   #15
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Domaća industrija igara...

Od ovih koji su jos u skoli nema fajde,a od ovih koji su zavrsili skolu dok oni zvacu neke sitne stvari momci koji su napravili taj FAR CRY, DOOM itd.napravice nesto novo a to vase sitno ce da bude samo sitno,trebalo bi da prvo dostignete neki nivo od pre 5 6 godina i tad da krenete da zvacete inace ce ova cudovista iz FARA I DOOMA da vas zvacu i cipele ce vam pojedu.
A kako da postignete to? lako i jednostavno,svi kradu od svakog pa kradite i vi,danas je to legalno,male modifikacije i promene na objektima zamena grafickih elemenata*tekstura i to je to, postoji gomila editora sa kojima mozete da izvucete bas sve iz blo kog naslova ****ga jedino tako cete moci da budete negde inace i dalje prepucavanje medjusobno.
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 11:03   #16
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Balan kaže:
momci koji su napravili taj FAR CRY, DOOM itd.napravice nesto novo
Ispravka: To nisu momci to je razvojni tim od 200-300 ljudi!
Citat:
Balan kaže:
a to vase sitno ce da bude samo sitno
Tako se pocinje. Bolje napraviti neki manji projekat a kvalitetan pa da ga prodajes za 4.99 (seti se bridge buildera) dolara na netu, nego da pravis remake doom-a ili farcry-a.
Za tebe neznam, ali ovo drugo nikada ne bih uzeo.

Citat:
Balan kaže:
zvacete inace ce ova cudovista iz FARA I DOOMA da vas zvacu i cipele ce vam pojedu.
Pogresno je odmah uzeti i porediti se sa njma. Vec sam rekao da tu najmanje ima 200 ljudi koji su zaduzeni za razne stvari i koji su dobili pozamasnu sumu novca zbog toga.

Citat:
Balan kaže:
A kako da postignete to? lako i jednostavno,svi kradu od svakog pa kradite i vi,danas je to legalno,male modifikacije i promene na objektima zamena grafickih elemenata*tekstura i to je to, postoji gomila editora sa kojima mozete da izvucete bas sve iz blo kog naslova ****ga jedino tako cete moci da budete negde inace i dalje prepucavanje medjusobno.
Zbog ovoga umalo da dobijes negativnu reputaciju
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 11:45   #17
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Stevane ti imas 15 god.a ja 34,ti razmisljaj kako hoces ja ne mogu,kad si se rodio ja sam ratovao,kad tvoji roditelji nisu znali kako izgleda televizor,ja sam se pikao igrice na comodoru,idi ti lepo u skolu i uci budi dobar djak i ne filozofiraj mnogo.
Puno te pozdravljam i nemoj da se ljutis mozda bude nesto od tebe.
Ej cxekaj jos nesto taj tvoj razvojni tim iz FARA,je morao prvo da uradi nesto kvalitetno da bih dobio pozamasnu sumu novca,kako ce te vi dobiti sa nekim projektom koji se prodavao za velike pare pre koliko godina nije jasno hteo bih da mi pojasnis to malo ako je ikako moguce!!!
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 12:26   #18
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Kao neko ko je učetvovao u nekoliko pokušaja pravljenja igre (na gamedev-u) red je i da se ja uključim u diskusiju.

Prvo što sam naučio je da većina "entuzijasta" olako prelazi preko potencijalnih problema koji kasnije veoma lako sahranjuju ceo projekat. Na primer, snaga svakog game-dev tima je ekvivalentna snazi najslabijeg člana. Dovoljno je da jedan programer ima probleme, ili se jednostavno ne slaže sa dogovorenim načinom rada (a sujeta kod programera je čudo) i tera nešto na svoju ruku, i eto projekat je u krizi. Tada dolazi na test sposobnost vođe projekta da reši problem, ali kada je reč o neporifitnim naslovima, gde se sve radi na osnovu dobre volje, malo šta može da učini sem da traži zamenu. Ovo naravno negativno utiče na ostale članove tima (čitaj: grafičare) i projekat se ubrzo urušava kao kula od karata.

Potpuno je druga stvar kada se radi za novac jer tada entuzijazam ide u drugi plan.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 13:38   #19
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.134
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.354 puta na 693 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

Citat:
Balan kaže:
A kako da postignete to? lako i jednostavno,svi kradu od svakog pa kradite i vi,danas je to legalno,male modifikacije i promene na objektima zamena grafickih elemenata*tekstura i to je to, postoji gomila editora sa kojima mozete da izvucete bas sve iz blo kog naslova ****ga jedino tako cete moci da budete negde inace i dalje prepucavanje medjusobno.
Da i ja sam to radio do pre par nedelja pa sam dobio samo prozivke.I sto kazes za promenu grafike da si recimo uzeo Doom3 i promenio grafiku hard-core Doomovci bi to odma prepoznali i sta bi ti onda kada oni dignu hajku a?Znam iz (manje-vishe)bolnog iskustva.Jednostavno tako nista neces postici(ti bese ono meni trazio kod GS-a jelte)...

offtopic
Da nebi pisao u dve teme da kazem da ce Xorgus biti malko kasnije jer sam imao trip sa bitmapama i prelazim na SDL.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2006, 14:40   #20
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Domaća industrija igara...

A zašto svi ulaze u gamedev priču od kraja ? Daj da nađemo grafičare, daj da nađemo muzičare, daj da nađemo programere, pa ćemo da vidimo kako ćemo to da uklopimo. To je bezveze. Širi se tim bez potrebe, a i dalje bez jasne ideje šta tačno treba da se uradi i kako. Čak i ako postoji jasna ideja, teško je organizovati i uskladiti veći tim koji radi na dobrovoljnoj bazi. Za početak treba napraviti manji tim, osmisliti manju igru i krenuti sa radom. Grafika i zvuk nisu potrebni, jer uvek mogu da se koriste placeholderi, koji mogu da se koriste prilikom izrade endžina koji je najbitniji za igru. Kako doći do placeholdera ? Veoma jednostavno... prvo odlučiš koje će veličine biti sprajtovi, koje će veličine biti objekti, koje će veličine biti tajlovi (ako je takva igra)... otvoriš MS Paint i lepo nacrtaš plavu kocku za igračev sprajt, crvenu za neprijatelje, zelenu za objekte, razne boje za tajlove (prema terenu koji treba da predstavljaju)... i eto, za 30 minuta imaš svu potrebnu grafiku za izradu igre. Radi raznovrsnosti, uvek možeš umesto kocki da dodaš kružiće i trouglove... a na kraju krajeva, ako ti je i to mučenje na internetu možeš da skineš gomilu grafike koju možeš da koristiš kao placeholdere. Za zvuk isto tako, otvoriš google i kucaj nešto tipa "free wav sound" i već na prvoj strani ćeš naći sve što ti je potrebno. Dakle, u samom startu isključiš potrebu za grafičarima i muzičarima i baciš se na izradu engine-a, sam ili sa manjom grupom programera. Kada to jednom napraviš i imaš šta da pokažeš (dobar i optimizovan engine), lakše ćeš naći i saradnike, jer kada neko vidi da ti imaš nešto odrađeno i da to liči na nešto (ne vizuelno), on će reći sebi "Hej, pa ovo je odlično, voleo bih da radim grafiku za takvu igru" i sigurno će imati više volje da radi nešto za šta su veće šanse da vidi svetlo dana, nego nešto što je neizvesno i za šta još ne postoji ni jasna ideja, a kamoli engine. Posle je lako zameniti placeholder grafiku novom i dodati muziku.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razvoj igara u zemljama u regionu Marsa Pravljenje igara 7 4.2.2007 3:28
Domaća scena Stevvan O SK-u uopšte 2 20.1.2006 14:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com