Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.2.2006, 18:26   #1
Markez
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 55
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Šta da menja Matroxa?

E ovako stoje stvari. Imam prijatelje koji se bave grafikom i grafičkim dizajnom. U suštini skoro sav rad im se svodi na rad u 2D aplikacijama. Kako imaju malo stariju mašinu rešili su da je zamene novom. Međutim tu nastaje mala dilema.
Imaju grafičku kartu Matrox koja ima savršenu sliku za posao kojim se oni bave.
Pošto je kartica provereno dobra oni se razmišljaju da uz Semprona 3000+ uzmu i ploču koja ima AGP slot kako bi ostavili staru grafičku.
E sad nas interesuje koliko je to pametno rešenje?
Da li postoji i koja bi PCI Ex kartica mogla da zameni ovu grafičku i da pritom ima jako dobar kvalitet slike u 2D okruženju?
Da li bi možda mogli da imaju problema na novoj mašini zato što je ta kartica mnogo matora?
Markez je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 18:41   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Danas svakaka iole bolja kartica ima sjajnu 2D sliku... Matrox jeste bio sega-mega-ultra, al u vreme dok su ljudi vozili Virdževe sa svojih bednih 250MHz DAC-a naspram Matroxovih 300-350...
Recimo Radeon 9550 ima DAC od 400 MHz, a boje su odlične. Znam kakva je slika kod komšije koji na dve mašine ima G200 i G400. Slika jeste bolja nego na nekom TNT2/GeForce i sličnim karticama iz tog vremena, al da je bolja od sadašnjih ATI i Nvidia modela, nije.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 18:47   #3
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Pa pazi ovako, to sa boljim ili losijim 2D prikazom je bilo mozda ranije, medjutim danas sve imaju fenomenalad 2D prikaz. Ranije je bio npr. ATI poznatiji po boljem 2D prikazu, pa su ga ljudi koji se bave grafiom vise kupovali. Medjutim danas sve imaju (i ATI i nVidia) odlican 2D prikaz, pa i bolji od tog Matrox-a (koji je ranije zaista bio poznat po fenomenalnom 2D-u).
Moja ti je preporuka da batale to i uzmu neku bolju graficku jer bi sa tom starom samo imali problema, a i aplikacije bi im sporije radile (npr. Corel na starom P1 i Diamond graf. karticom mnogo sporije iscrtava linije, odnosno sto je kompleksniji objekat, to se sporije otvara).
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 18:59   #4
Jaguar
Član
 
Član od: 7.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Para-topic: svojevremeno sam imao neki Samsung 15" u kombinaciji sa nVidia TNT2. Svi ljudi koji se bave pripremom za štampu su se oduševljavali kako
ta kombinacija uspeva da ima perfektne boje za štamparsku primenu ( mada je geometrija bila shit ).

Mislim da je najbolje tvojim prijateljima da nadju nekoga ko će im dozvoliti da testiraju nekoliko različitih kartica, dok ne dobiju ono što im treba.
Jaguar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2006, 19:39   #5
_NDJ_
Član
 
Član od: 23.1.2006.
Poruke: 35
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Ja sam jednom prilikom testirao na istom monitoru FX5700 i Matrox G200 i Matrox ga je oduvao, slika je bila mnogo, ali mnogo ostrija i boje dosta realnije naravno. Dosta toga zavisi i od monitora koliko mi se cini, posebno ovi stariji profi monitori jednostavno vole i dobru karticu da bi iskazali svoj prikaz kako treba.
Taj matrox u svakom slucaju treba zameniti a treba birati firmirane kartice a ne neki Eagle i slicno. Dodatno GeForce je tek sa serijom 6xxx uspeo da dostigne ATI-ja po ostrini slike.
Mozda nije los izbor ni x1300 za PCI-E, nije mnogo skupa kartica a ima podrsku i za onaj AVIVO koji bi trebalo da poboljsa kvalitet slike a jos dodatno omogucuje bas fina podesavanja sto se tice boja, osvetljenosti i slicnog...
_NDJ_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 1:24   #6
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Šta da menja Matroxa?

Bitno je da kupe neku kvalitetnu firmiranu karticu posto sam utvrdio kod dva ortaka da je to itekako bitno.Naime jedan je imao firmiranu nvidiu dok je drugi imao slicnu ali kinesku i razlika je bila vise nego ocigledna.Moj ortak je to pripisivao kvalitetu stampe, sta god da je ovo treba da imas u vidu.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2006, 2:00   #7
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Citat:
dexy-sexy kaže:
Bitno je da kupe neku kvalitetnu firmiranu karticu posto sam utvrdio kod dva ortaka da je to itekako bitno.Naime jedan je imao firmiranu nvidiu dok je drugi imao slicnu ali kinesku i razlika je bila vise nego ocigledna.Moj ortak je to pripisivao kvalitetu stampe, sta god da je ovo treba da imas u vidu.
Имајте на уму да многи квалитетни светски произвођачи имају погоне у Кини па им ипак ништа не фали.По ко зна који пут навешћу Saphire, а од скора и Asus и многе друге, а ако ћемо право шта је Тајван него Кина.

Није све кинеско лоше
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 1:35   #8
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Šta da menja Matroxa?

To se podrazumeva ali bez obtira sto su im pogoni u kini jaci proizvodjaci u svoju opremu ugradjuju kvalitetnije i samim tim skuplje komponente, dok kineski proizvodjaci moraju na trziste da izadju sa niskom cenom posto ime nemaju, a tehnologija proizvodnje o kojoj govorimo jako malo zavisi od ljudskog faktora tako da je svejedno gde se proizvodnja odvija.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 1:41   #9
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Citat:
dexy-sexy kaže:
To se podrazumeva ali bez obtira sto su im pogoni u kini jaci proizvodjaci u svoju opremu ugradjuju kvalitetnije i samim tim skuplje komponente, dok kineski proizvodjaci moraju na trziste da izadju sa niskom cenom posto ime nemaju, a tehnologija proizvodnje o kojoj govorimo jako malo zavisi od ljudskog faktora tako da je svejedno gde se proizvodnja odvija.
О томе управо ја и говорим јер многи људи унапред мисле да је нешто лоше, ако на њему пише ''Made in China''
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2006, 19:03   #10
kovik
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Lokacija: van ovog foruma
Poruke: 43
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Šta da menja Matroxa?

Bez uvrede, ali malo mi je ova diskusija bezpredmetna...
Kao sto neko rece, svaka moderna kartica ce da foora 2d like there is no tomorrow .
Moja cica radi dizajn i prelom za stampu na MSI gF4 mxSE i ima najo problema sa bojama. (ok, znam ja da bi neki Radeon made by ATi bi bolje resenje, ali vrlo malo bolje). Neka uzmu najjeftinijeg Radeona 9250 (Gigabyte recimo) i caos.

A u Kitaj (Kinu) mi ne dirajte
poz
kovik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2006, 5:18   #11
che32
Novi član
 
Član od: 1.3.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Šta da menja Matroxa?

Bilo koja kartica nekog od jacih ( HIS, ASUS, Power Color)proizvodjaca bi radila taj posao savrseno.
Ja konkretno preferiram grafike bazirane na ATi cipovima nekako imaju topliju sliku za rad bez obzira na monitor.
che32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com