Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.7.2010, 13:26   #81
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Bolje je ovako jer imam dve reči u nicku Ali Interent se piše velikim početnim slovom, pitaj Voju ako mi ne veruješ
Po tom pitanju ništa u stvari nije ni normirano. Mi u SK-u samo smo usvojili pravila pisanja kakva su važila u Americi, poštujući njihovu argumentaciju. Doduše, sada su se stvari malko i izmenile, jer sada za lokalnu mrežu postoji izraz intranet )Nekada je globalna mreža bila Internet, a lokalna internet). U engleskom govornom području ta se reč uglavnom piše velikim slovom, mada tamo mnogo manje obraćaju pažnju na takve "sitnice".

Prema trenutnoj logici i doktrini našeg pravopisa, trebalo bi da se pisanje razlikuje od situacije do situacije. Recimo, kad se piše o Internetu kao globalnoj mreži, onda velikim slovom, a kad se piše o nekoj uobičajenoj ili apstraktnoj primeni tog pojma ("imaš li internet" ili "uplatio sam internet"), to bi trebalo malim slovom. Međutim, mi smo smatrali da se prevelika komplikacija da se neko bavi semantičkom analizom dok piše tekst, pa smo usvojili veliko slovo, sem u značenju prideva (internet komunikacija, internet protokoli; takođe i za web - web adrese, web stranice, ali na Webu).

Lingvisti u Hrvatskoj, s druge strane, usvojili su da se sve piše malim slovom, sa sličnom argumentacijom (smatraju da je češća upotreba tog termina u apstraktnom značenju).

U svakom slučaju, ne postoji neka prosta i jednoznačna logika koja bi odredila da je pravilno ovakvo ili onakvo pisanje, već se sve svodi na to šta će lingvisti da usvoje. A lingvisti još nisu ništa usvojili... pa se mi držimo standarda koji važi u našem listu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
Bokile (9.7.2010), Mali Mrav (7.7.2010), srbdr (7.7.2010)
Stara 7.7.2010, 14:18   #82
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
Predraze, lepo je sto ove brzine postoje,ali Partybreaker je hteo da kaze kako su za nase podneblje, ispred svog vremena. Nazalost to jeste tako. Mi smo u 2. deceniji 21.veka, a polovina stanovnistva nam je nepismena, pola Srbije nema vodu i struju,telefon takodje.
Kad imam vezbe na faksu,polovina pacijenata se kupa jednom u 10 dana. Nismo mi jos spremni za taj brzi internet. Kad kazem mi ne mislim pojedinacno na tebe, Partybreakera, sebe..vec na celokupno stanovnistvo.
Ok, Razumem te u potpunosti šta hoćeš da kažeš i podržavam donekle tvoj stav, tačno je to da je badava nama što živimo u drugoj deceniji 21-og veka, kad se součavamo sa problemom krize i sve većim procentom siromaštva jer "neki" bi hteli tako da nas vrate u 19-ti vek, ja barem tj. ljudi iz mog kraja malo više osećaju to na svojoj koži od ostalih u Srbiji jer u mom Gradu je teška beda, prosečna plata je 12-13k dinara kod privatnika-neofeudalista, i nije to jedini problem, sve je više bolesnog sveta - pune ambulante, pravi haos.
ALi sad nemogu da stanem i da se sažaljevam nad tom situacijom , koliko kod da je loše a stvarno je loše, ja zbog toga nemogu da zapostavim svoja interesovanja koja me ispunjuju i čine srećnim, kao i pravo na to da prizeljkujem bolje i da pratim nove trendove, i da se koliko-toliko osećam ravnopravnim sa nekim tamo Amerom tj. da ne zaostajem previše za njim po pitanju praćenja novih tehnologija, korišćenja nekih servisa i slično.
Druga stvar , jeste da je ta brzina interneta nama nedostižna barem za još nekoliko godina, i da bi prema trenutnoj situaciji veoma mali procenat ljudi umeo valjano da iskoristi tu brzinu, realno gledano za veliki broj korisnika interneta u srbiji kojima je prva asocijacija za internet facebook i ove brzine 2,4,6,8Mbit-a su im mnogo, takvi jedino ponekad opterete svoju konekciju što ponekad puste nešto na youtube, ili ponekad nešto skinu, njima je dovoljno i 512kbit konekcija , jer za te potrebe i ta konekcija ce im zavrsiti posao, znachi za njih je i 8 ili 16 mbit-a ispred vremena jer oni ne umeju valjano da je iskoriste ALI nikako ne bi imali ni štete od te brže konekcije.
Tako da se ne bi složio sa konstatacijom za taj utra-brzi net da bi nama bio ispred vremena, jer bi dosta nas umelo da iskoristi blagodeti te brzine
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Predrag Stankovic na korisnoj poruci:
A M G (8.7.2010), Lich_king2 (7.7.2010)
Stara 7.7.2010, 14:48   #83
srbdr
Veteran
 
Član od: 7.1.2009.
Lokacija: БГД
Poruke: 557
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 72 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srbdr Slanje poruke preko Skypea korisniku srbdr
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Znam kako je u tvom gradu posto je moja mama sticajem okolnosti odrasla tamo.
Ajde reci kolika je to brojka ljudi koja bi koristila ovaj 100 Mbit/s internet? Procentualno, to sigurno nije vise od 0,1 posto. Ja imam 4 Mbit/s od skoro, i meni je to super, brze bi mi lepo doslo,ali je i ovo dobro. Ali to brze kosta, i to mnogo! 60e ili koliko vec, ne mogu sad da proveravam, mesecno za klik 16 je previse. U inostranstvu za iste pare dobijes verovatno 3 puta brzi net,a pritom imaju 5-10 pa i vise puta vece plate. Tamo je 16 kao nama 1. S te strane je to daleko od nas,i bice jos neko vreme. Ali nije to tako samo za internet,tako je u svim sferama zivota.
Ne kazem ja da ti ne bi umeo da iskoristis taj klik 16,ali za to ti treba plata koja je 15 puta veca od prosecne plate u Leskovcu. A to nije normalno. Samim tim, to je daleko i meni i tebi i vecini. Dostupno je onima ne znaju sta ce s parama i onima kojima to jeste skupo,ali im je neophodno za posao.
srbdr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2010, 16:07   #84
zoca
Član
 
Član od: 2.5.2009.
Poruke: 204
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 64 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Ne verujem da i na zapadu mogu svi da iskoriste maksimalno taj brzi internet,verovatno su te brzine nastale u takmicenju konkurencije ko ce da ponudi brze i jeftinije..
zoca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2010, 20:40   #85
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
joximovic kaže: Pregled poruke
Uhm, sorry, ali ja nemam sta dalje da raspravljam ako ti/vi ovako posmatras/te ove stvari, i imas/te ovakav pogled na zivot.
Au jbt ti/vi k'o da imam 63 godine a ne 33, mozemo slobodno na ti. Ali stvarno nisam shvatio sta si/ste ovom porukom hteo/li da mi kazes/te.
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2010, 21:44   #86
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Stvarno kad vidiš da tako pametna, lepa i kreativna zemlja kao što je Finska grli i voli svoje stanovništvo, dođe mi da kukam ko neka baba na groblju.
Kad pogledam ove naše šabane šta nam rade dođe mi da se okačim naopačke ko Duce.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 13:22   #87
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
Ajde reci kolika je to brojka ljudi koja bi koristila ovaj 100 Mbit/s internet? Procentualno, to sigurno nije vise od 0,1 posto.
Ovde nisam najbolje razumeo tvoje pitanje, da li misliš koliki procenat ljudi bi umelo da iskoristi pametno tu brzinu ili misliš koliko bi to koštalo i koliko procenat ljudi bi mogao to sebi da priušti kad bi bilo izvodljivo? Ako si mislio na ovo prvo moj odgovor bi bio: Malo manje od onih što bi iskoristili 8 ili 16 mbit-a
Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
Ja imam 4 Mbit/s od skoro, i meni je to super, brze bi mi lepo doslo,ali je i ovo dobro. Ali to brze kosta, i to mnogo! 60e ili koliko vec, ne mogu sad da proveravam, mesecno za klik 16 je previse.
I ja kad sam sa dialup-a presao na DSL od 1 mbit, tada sam razmišljao šta meni brže od ovoga treba jer do tad nisam znao za bolje, za download programa, igara, muzike i filmova sam maltretirao ortake koji su tad imali "gajtanski" ili wireless, ili ako mi je trebao hitno program od 100-150MB pustao sam ga cele noci da se skida , pa kad puke veza a dl ne moz da se nastavi budu frustracije, a da ne pricam koliko me je sve to kostalo. Čim sam dobio broadband internet , odmah je tu palo masovno skidanje, gledanje klipova na youtube, gledanje tv streamova i slušanje radio stranica, razgledanje planete preko google earth-a, video konverzacija preko skype-a i msn-a , igranje igara online i još dosta toga što sam na dial-up-u mogao samo da sanjam, ali zadovoljstvo ne ume da potraje dugo jer čovek se navikne i to mu postane svakodnevnica i naravno razmišlja o novim mogućnostima .

Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
U inostranstvu za iste pare dobijes verovatno 3 puta brzi net,a pritom imaju 5-10 pa i vise puta vece plate. Tamo je 16 kao nama 1. S te strane je to daleko od nas,i bice jos neko vreme. Ali nije to tako samo za internet,tako je u svim sferama zivota.
Ne kazem ja da ti ne bi umeo da iskoristis taj klik 16,ali za to ti treba plata koja je 15 puta veca od prosecne plate u Leskovcu. A to nije normalno. Samim tim, to je daleko i meni i tebi i vecini. Dostupno je onima ne znaju sta ce s parama i onima kojima to jeste skupo,ali im je neophodno za posao.
O cenama pa i da ne ulazimo u diskusiju, ne bih da se nervira kad uporedjujem sa bilo čime vani, MI ne treba toga da se stidimo već je to stid za državu i vlast(i)!!!
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 14:22   #88
srbdr
Veteran
 
Član od: 7.1.2009.
Lokacija: БГД
Poruke: 557
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 72 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srbdr Slanje poruke preko Skypea korisniku srbdr
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Ovo prvo za broj ljudi koji bi koristili taj super brzi net nisam mislio na plateznu moc (mada je i ona bitna) vec na broj ljudi kojim je zaista potrebna ta brzina. Konkretno kao sto je tebi sa dial up-om sve bila nemoguca misija, tako je nekim ljudima klik 16 neogdovarajuc! Znaci, nekome je taj internet potreban zbog normalnog funkcionisanja posla, a nekome, meni npr. taj net nije poreban, jer sve obavljam bez problema i sa manjim brzinama.

Bez poredjenja sa inostranstvom? Pa dobro, moze i tako. Recimo da ovde postoji ponuda za net brzine 100 Mbit/s, ko bi to mogao sebi da priusti? Samo ovi koji gaje ,,banane" u J.Americi, bizMismeni i nasi siroti potplaceni poslanici i ministri!! A takvi su veeelika manjina. Za nas ostale, ovaj net je samo misaona imenica. Samim tim, to je van naseg vremena, nazalost!
srbdr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2010, 15:29   #89
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Mislim da teško grešite po pitanju prepucavanja oko toga kako niko ne bi mogao da iskoristi dotičnu vezu na pravi način i da je to neki argument u celoj priči. Prvo, čak ni vi sa vašim brzinama ne iskorišćavate tu vezu na pravi i potpun način kako bi da pretstavite. Sa mnogima koji imaju čak i dosta veće brzine od mene i skidaju više od mene (i to dosta), statistika kaže da oni ni sa brzinama od 16Mbita danas ne skidaju mnogo više nego raniije (dapače, neki imaju skori iste količine protoka pre i danas). A povećali su brzinu za nekih 5 puta. Verovatno bi se ponovila ista priča i kad bi govorili o većim brzinama, dakle, vrlo brzo bi bili na skoro istoj količini protoka kao i pre. Razlika: pa sve obavljaju danas brže, imaju više vremena, manje radi komp, dakle, manja potrošnja struje .... Ova zadnja stavka je mnogo više bitna za državu ukupno nego za nas ko pojedince, iskreno rečeno.
Gde je nama razlika u odnosu na one spolja? Pa cena, paket od 30Mbit/s kod nas je skoro 8000 din, plus kablovska TV , spolja je 40/40 Mbit/s ( i 1Gbit u lokalu ako se ne varam) flat optički, kablovska digitalna TV sa 70+ kanala, 300 minuta besplatnog telefoniranja 63 leva ili ti oko 30€. 30€ mesečno za ovakav paket koji obuhvata sve i kod nas bi bio podnošljiv, zar ne? To je mesečno 3000 dinara. Da li bi neko znao da iskoristi ovo? Siguran sam da bi se već snašli sa nečim ovakvim, bez većih problema .

Poslednja ispravka: vasiljevic (8.7.2010 u 17:58)
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
Radiant (8.7.2010), zoca (8.7.2010)
Stara 8.7.2010, 21:56   #90
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
srbdr kaže: Pregled poruke
Usko grlo ili ne, ja ne shvatam sta ce nekom tolik brzina. Ne kazem ja da je to lose,naprotiv! Jednostavno meni su te brzine nepojmljive. Evo ovako,ja imam 4 Mbit/s . Meni se film od 4 Gb skine za 2 sata i par min! Znaci ako bih imao net od 16 Mbit/s (trenutno najbrzi u telekomu) ovo bi se skidalo za pola sata. Jel tako?
100 Mbit ?!?! Leti,a 1 Gbit/s,pa jbg ne bih ni stigao da kliknem na download on bi vec skinu sve...cak i brze od toga...
Na kraju ce se brzina toliko povecati da cemo biti ograniceni brzinom upisa na HDD. Realno, kad sam imao dial up mastao sam i o 256kbps.
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 4:45   #91
joximovic
Veteran
 
Član od: 23.3.2009.
Lokacija: Bijeljina, Beograd
Poruke: 558
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 62 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku joximovic
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
Kisr kaže: Pregled poruke
Au jbt ti/vi k'o da imam 63 godine a ne 33, mozemo slobodno na ti. Ali stvarno nisam shvatio sta si/ste ovom porukom hteo/li da mi kazes/te.
Poenta nije bila da ja tebe persiram, to se inace ne radi nikad na forumima makar clan imao i 99 godina. Poenta je bila da je par ljudi imalo isto misljenje kao i i ti pa sam govorio u mnozini.

A da obrazlozim moj odgovor ako ti nije jasan... naime, ako ti svaku obicnu voznju gradskim autobusom i placanje nekog xyz racuna u nekom zyx preduzecu smatras kao patnju, i kao direktni atak na tvoje zdravlje i nervni sistem, i sve bi to zamenio konstantnim kuckanjem preko kompjutera.... e onda nemamo o cemu da pricamo, na to sam mislio.
joximovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 5:53   #92
zoca
Član
 
Član od: 2.5.2009.
Poruke: 204
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 64 puta na 42 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
joximovic kaže: Pregled poruke
naime, ako ti svaku obicnu voznju gradskim autobusom i placanje nekog xyz racuna u nekom zyx preduzecu smatras kao patnju, i kao direktni atak na tvoje zdravlje i nervni sistem, i sve bi to zamenio konstantnim kuckanjem preko kompjutera.... e onda nemamo o cemu da pricamo, na to sam mislio.
Pa ako mislis da xyz i zyx nije atak na nervni sistem i zdravlje, i ne bi to zamenio kuckanjem preko kompjutera, onda stvarno nemamo o cemu da pricamo
zoca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 11:11   #93
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

Citat:
uros@3D kaže: Pregled poruke
Na kraju ce se brzina toliko povecati da cemo biti ograniceni brzinom upisa na HDD. Realno, kad sam imao dial up mastao sam i o 256kbps.
Ma kamo te lepe sreće, kupićemo SSD-ove
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2010, 13:12   #94
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Finska: Pristup brzom internetu je osnovno ljudsko pravo

According to SK, hard diskovi sa novim tehnologijama upisa biće brži i od današnjih SSD-ova.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da na wireless routeru podesim pristup internetu laptopu preko wan i desku preko lan socrat Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 9.11.2009 8:42
Pristup internetu preko PCMCIA kartice i laptopa holodoc Internet usluge 0 8.10.2007 17:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com