Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.9.2009, 22:49   #1
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom AMD konfiguracija za ozbiljniji rad i multimediju

Eto, posle skoro punih sedam godina, konacno je doslo vreme da penzionisem moju makinu. Odobren mi je budzet od nekih 360-370 evra. E sad, ja kompjuter ne koristim mnogo za igranje, vise za multimediju i ozbiljniji rad i zbog toga sam odabrao sledece komponente:

AthlonII X4 620 86e
Gigabyte Ga-M720-US3 51e
2GB RAM cca. 30-35e
WD50001AALS 500GB 51e
Gainward 9400GT silent 47e
OCZ Stealth 500W 60e
Cooler Master Elite 34e
DVD-RW 20e


Konkretno me zanima par stvari: da li se isplati da nabavljam DDR3 plocu? Koju preporuciti u slicnom cenovnom rangu? Takodje, vrlo mi je bitno da ploca ima bar dva PCI slota (imam TV i zvucnu kartu koje ne bih da penzionisem), a optimalno 3 (zlu ne trebalo za modem).

Kakav je box hladnjak na ovom Athlonu? Necu ga overklokovati (barem ne u skorije vreme), ali je tisina definitivno vrlina. Ne treba mi traktor u sobi . Ako je box kuler bucan, koji hladnjak uzeti, a da ima relativno umerenu cenu?

EDIT: Zaboravih, znam da ATi trenutno daje vishe za iste novce nego NVidia, ali kao sto sam prethodno rekao, mene igranje mnogo ne interesuje (vishe sam vikendash ), ali mi treba pouzdana kartica sa dobrim Linux drajverima... Sto Catalyst-i definitivno nisu.

Poslednja ispravka: Beagle (1.10.2009 u 8:41)
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2009, 23:56   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Mogao si da napišeš za multimediju a ne za specijalnog korisnika

Možeš da uštediš još malo da uzmeš integrušu umesto ove posebne grafičke, možeš da dodaš ram i hard disk ako si filmofil, napajanje onda može i neko slabije-jeftinije,
Uglavnom sve ploče imaju po 2-3 pci slota, samo pazi kad kupuješ da ne pokriva sa dual slot grafičkom i taj pci slot pa ne možeš da uključiš u pci..
A i taj x4 procesor, bolje uzmi neki x2 osim ako ne radiš mnogo multitasking..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 0:36   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
EDIT: Zaboravih, znam da ATi trenutno daje vishe za iste novce nego NVidia, ali kao sto sam prethodno rekao, mene igranje mnogo ne interesuje (vishe sam vikendash ), ali mi treba pouzdana kartica sa dobrim Linux drajverima... Sto Catalyst-i definitivno nisu.
Da, slazem se sa tobom, FGLRX je bezveze... ALI, kad sam video ovaj test, koji je btw ekstra svez, ostao sam raspamecen. Open Source drajver za Radeone je toliko napredovao da sam na trenutak zazalio sto sam prodao moju HD4670 !! OSS drajver sada podrzava i HD4xxx seriju i ima bolje 2D performanse nego FGLRX... dok sa 3D i dajle malo zaostaje ali ionako Catalyst ima dobar 3D. Sa njim su problem bugovi i 2D. Dakle, mislim da Radeon definitivno vise nije za bacanje kad je Linux u pitanju.

Sa druge strane, NVIDIA drajveri nisu ni izbliza onoliko stabilni koliko se prica. Potpuno su zatvoreni a sa starijim karticama se koristi stariji drajver, koji obicno nije kompatibilan sa novim kernelom i novom verzijom X-a. Evo primer. Ne-podrzavanje zaostavistine im je verovatno politicka odluka, jer hoce da ljudi kupe novo... sa open source drajverima nema tih problema. Podrzava se sve sto bilo ko koristi.

Ako ti igre nisu prioritet, preprucijem 780G ili 790GX plocu, pa proveri kako integrisani Radeon radi sa OSS drajverom. Ako ti se ne svidi, dokupi NVIDIA graficku.

Poslednja ispravka: Mickie (1.10.2009 u 0:46) Razlog: Nije Catalyst nego FGLRX
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 8:37   #4
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Nesto nikad nisam voleo rec "integrisano". Ja sad imam GF6 koji odlicno radi na Linuxu i nisam imao nekih problema, tako da od dva zla biram ono manje.

@Water wizard

Kupujem za sve pare, tako da ne zelim da kupujem sporiji komp . Samo me zanima da li je ta ploca kompatibilna sa Athlon-om II i kakav je box kuler.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 8:48   #5
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
A i taj x4 procesor, bolje uzmi neki x2 osim ako ne radiš mnogo multitasking..
Cesto su biznis aplikacije mnogo bolje multitredovane nego igre, tako da bi taj X4 Athlon sasvim dobro legao. Mislim... Bolji je Phenom II X4, al i dosta skuplji.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 10:46   #6
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Cesto su biznis aplikacije mnogo bolje multitredovane nego igre, tako da bi taj X4 Athlon sasvim dobro legao. Mislim... Bolji je Phenom II X4, al i dosta skuplji.
Athlon II je po meni cist pogodak, za te pare tesko da moze da se uzme bolji procesor. Da, nema L3 kes, ali gubitak nije toliki da mi se isplati da ulazem u Phenom. Uostalom, uvek mogu da probam da otkljucam L3 kes.

Ljudi, ne pomazete mi Ima li ko box hladjenje u svom kompjuteru? Koliko je bucan? I koliko mi se isplati DDR3 ploca?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 12:37   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Ja sam uveren da taj gf9400 može samo za ofiss, a verovatno nije uopšte jači od gf6600, osim što radi dx10. Znači, ako ti treba igranje vikendom uzmi bar gf 9500 Gt ili 9600.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 21:31   #8
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Tesko da neko ovde ima Athlon II x4, u svakom slucaju ne moze biti previse bucan. Sto se tice memorije, ja bih pre ulozio u jaci procesor ili grafu, ili cak u vise DDR2 memorije nego u DDR3. DDR3 bi uzeo samo ako imam dosta para na raspolaganju.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 21:50   #9
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Nebitno, ima isti cooler kao Phenom II, kojeg garantovano neko ima ovde. Koliko sam video sa slika, ima vent od 70mm i dva heat pipe-a i to je sve sto znam o njemu.

Ljudi, vi mi pricate o grafici i necemu bzvz, a ne o onom sto me konkretno zanima. Grafika me NE INTERESUJE, trazim osnovnu funkcionalnost, eventualno dual-view i tv-out (nesto sto integrisana resenja nemaju) i to je sve. Ja odigram po koju avanturu i ponekad PES, tako da bi mi i ova matora 6600 bila dovoljna. Ako ne zelite da citate prethodne postove, nemojte ni odgovarati na njih.

EDIT: Izguglao sam da ova ploca podrzava AM3 procesore... kome treba obavestenje, eto mu potvrde.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2009, 21:55   #10
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Specijalni zahtevi za "specijalnog" korisnika :)

Evo o cemu se radi:
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com