Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.9.2016, 10:35   #1
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Talking Jedno nindža pitanje

Ćao masteri,

Da li neko zna šta znače vrednosti u carrier_chages fajlu u /sys/class/net/eth0/?

Od nedavno treba dosta vremena (po minut-2) da se uspostavi konekcija kad butujem komp a i koliko sam video po netu, uobičajena vrednost je 2. Kod mene je 4, šta li to znači?

Edit: nije baš svaki put, desi se da imam konekciju odmah i tada je i kod mene vrednost 2. Do sada sam stigao da zamenim kabl kojim je ruter povezan sa kompom ali nije to... Takođe, led indikacija za lan vezu sa kompom na samom ruteru je uvek zelena tj. nema problema, pa ipak...

Poslednja ispravka: ColdBoot (23.9.2016 u 10:50)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2016, 22:06   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

Eno odgovorili su ti na askubuntu

Nisam ni znao da postoji taj entry, ali rekao bih da se radi o brojaču promena stanja na fizičkom sloju (npr. link up ili down). Takođ, carrier pokazuje trenutno stanje linka (aktivan/neaktivan).

Inače to što je lampica zelena samo govori da je Phy u mrežnoj kartici uspešno ispregovarao brzinu i duplex režim sa Phy-jem u ruteru, ali ništa ne govori o komunikaciji na IP sloju i višim slojevima. Smrdi mi na softverski problem, možda sa dhcp-om. Koliki je error counter za rx i tx u ifconfig-u?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2016, 22:51   #3
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

Nema ni tx ni rx errora.

Lame odgovor na Ask-u. Šta bi kome trebalo svojstvo koje broji koliko se puta otkači/prikači eternet kabl tokom sesije. Ko to uopšte radi?

A carrier čini mi se pokazuje da li je kabl fizički prikačen na port i uvek je 1 ako jeste bez obzira ima li konekcije. Imam bežični ruter koji je prijavljivao DHCP/IP error dok je bio nakačen i prekidala konekcija. Sad bez njega ne prekida ali ostalo je čekanje.

Poslednja ispravka: ColdBoot (23.9.2016 u 23:00)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2016, 22:57   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

Za dijagnostiku, npr ako sumnjaš da kabl ili kartica nisu najispravniji pa napraviš skriptu koja posmatra stanje fajla i ostaviš da radi preko noći (a u pozadini generišeš neki saobraćaj preko iperf-a čisto radi fore). Ovo je naročito korisno u ne-PC vodama, kada imaš custom hardver pa verifikuješ dizajn. Linux je majka za izradu (polu)automatskih sistema testiranja

Inače čim se Linux podigne, vidi preko ifconfig-a je li uhvatio adresu preko DHCP-a i ako jeste, probaj da pinguješ neki drugi uređaj u mreži. Ako lokalni ping radi a internet ne radi, možda je do rutera i njegove komunikacije sa provajderom. U tom slučaju probaj da promeniš DNS server (nisam tačno shvatio šta ti tačo znači da uspostavljanje konekcije traje par minuta, je l se prikazuje kao da radi ali ne otvara sajtove, ili nešto drugo)?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
ColdBoot (23.9.2016)
Stara 23.9.2016, 23:13   #5
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
U tom slučaju probaj da promeniš DNS server (nisam tačno shvatio šta ti tačo znači da uspostavljanje konekcije traje par minuta, je l se prikazuje kao da radi ali ne otvara sajtove, ili nešto drugo)?
Promenio sam; sa provajderskog na Google DNS ali ostaje čekanje. Kad se sistem podigne network manager prikazuje onu animaciju uspostavljanja veze i to traje nekad po 2-3 minuta. U tom periodu ne radi net. Probaću ovo što si rekao. Čisto me interesovalo šta pokazuje carrier_changes...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2016, 23:47   #6
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

apdejt: verovatno je samo došlo vreme da se zameni telefon kabl ili spliter pošto sad vidim puno receive CRC grešaka u statistici rutera.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2016, 19:15   #7
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Jedno nindža pitanje

Ništa zamenio se ruter i sve normalno. A pošto mi je tokom setupa tražio nekoliko puta da se restartuje popela se vrednost na 16. Stvarno samo pokazuje up-down stanja.

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2016, 20:51   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Jedno nindža pitanje

Jedan nindža odgovor:




(Odgovor je vidljiv samo pravim nindžama)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
jedno pitanje! dukyns Programi za mobilne telefone 2 7.3.2011 6:42
Buduca graficka i sadasnji procesor - jedno malo pitanje mileceto Grafika 35 15.5.2010 14:16
Jedno pitanje Mr.Deeds Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 13.11.2008 13:12
Jedno glupo pitanje za LT? Da li može... Devet1 Prenosni računari 10 24.2.2008 19:23
Jedno pitanje za hakere i znalce... silencer Internet tehnologije 14 21.3.2006 21:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com