Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.7.2011, 20:09   #141
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Kabl izlazi iz tavana jedne kuće, ide preko krova druge (tu je obmotan oko odžaka), ide do bandere, sa bandere na hrast, sa hrasta na orah, od oraha do vrata, sa vrata do kompa i radi kao švajcarac, 85 metara je kabl dugačak i namotano je ovde dosta kod mene...

Poslednja ispravka: veseliburek (14.7.2011 u 20:17)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2011, 16:01   #142
$tef@n
Član
 
Član od: 19.4.2009.
Poruke: 84
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

А како ви мислите да направим ту рутер машину...? Јел би то могло са виндоузом или баш мора неки линукс...? Ако може неко да ми проследи линкове на ту тему... Даљина није проблем па ме занима да ли би нам неки тп-линк (картица) одрадио посао и омогућио бежични ЛАН...?

Edit: А од опреме имам свашта, разне компијутере , 2,4 гига АП, антену...можда ми зафали неки антенски кабл ал то није проблем... Значи он иде на 5 гига а ми оћемо за мале паре да се умрежимо без жице...можда повежемо још један комп на тај пц-рутер...?

Poslednja ispravka: $tef@n (7.12.2011 u 16:16)
$tef@n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2011, 17:30   #143
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

  • Šta planiraš da rutiraš daj više detalja.
  • Da mašina mora biti pod nekim linuksom optimizovanim za te namene.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2011, 20:17   #144
$tef@n
Član
 
Član od: 19.4.2009.
Poruke: 84
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Овако... хтео бих да на ту рутер машину вежем НС Локо 5... а да преко ње ја и ортак делимо проток, равномерно... значи свако да има свој проток.

Ја да се вежем мојим АП-ом а он да се накачи на тај рутер-комп преко лан кабла...Јел то могуће...? Тај рутер-комп би имао неку картицу на 2 гига са антеном...? Јел наши компови могу тако да виде један другог...да се направи лан?
$tef@n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2011, 21:58   #145
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Može to što hoćeš, treba ti neka recimo P3 mašina sa recimo 128 rama, hardom od recimo barem 1GB i 2/3 mrežne kartice. Jedna ülazna (WAN) na koju će da se nakači taj loko, i recimo jedna izlazna LAN na kojoj ćeš zakačiti svič i na njega korisnike koji su povezani žicom. I treću staviš recimo Wireless da na nju kačiš neke korisnike bezžično (ako ti treba). Za to iskoristiš neki od prilagođenih linuksa za te namene ima ih gomila. recimo možeš Mikrotik ili pfsense ili zeroshel ili clearos ili neki deseti, opet u zavisnosti od tvojih želja i potreba.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
$tef@n (8.12.2011)
Stara 13.12.2011, 20:11   #146
$tef@n
Član
 
Član od: 19.4.2009.
Poruke: 84
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Е дошло је до "мале" промене плана... Код мене би био наностејшн, чек објаснићу овако: Комшија удаљен ~25м БЕЗ препрека -- ја -- комшија удаљен ~60м са препрекама и антеном на крову...
Значи, морам да "зрачим" и лево и десно...што је по мени немогуће па један комша мора преко кабла, јел да...? Између мене и првог комшије је "далековод" који води у трафо-станицу... Категорија 5Е би требало да одради посо...може на неко дрво да се окачи па код њега на терасу да спроведем... Е сад не знам дал ће далековод да смета... Да узмем неки лаптоп и повежем његов комп...ће видимо Имам неки кат. 5Е кабл код себе...
$tef@n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 20:33   #147
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Na 25m dalekovod nebi trebalo da predstavlja problm, kat. 5e bi trebao savrsxeno da vam odradi posao. Tako da budi bez brige.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
$tef@n (13.12.2011)
Stara 15.12.2011, 0:12   #148
nobody
Član
 
Član od: 6.4.2008.
Poruke: 93
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Imam Huawei hg520c i svič. Na Huawei je zakačen na lanu jedan komp i svič i dva bežično a na svič tri kompa. Problem je taj što svaki dan(nekad i nekoliko puta) moram da restartujem Huawei jer dođe do pada protoka za deo mreže na sviču na dial-up brzinu. Istovremeno za kompove na lanu na Huawei u 90% puta nije bilo zagušenja. Da li zagušenje pravi Huawei ili svič? Da li bi bolje radilo da umesto sviča stavim neki ruter pa da natujem taj deo ili samo da ga zamenim za ruter?

Poslednja ispravka: nobody (15.12.2011 u 0:52)
nobody je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.12.2011, 10:02   #149
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Probaj sa zamenom sviča, ali ja bi rekao da je u pitanju ruter jer ipak je u pitanju krš uređaj a ti imaš relativno velik broj korisnika na njemu. Takođe probaj i varijantu da iza 520c staviš jošjedan ruter pa na njega ta tri žičana korisnika koji su bili dosad na sviču. Ja nemogu da ti tačno kažem šta će biti od navedenog rešenje. Moraćeš da ideš sistemom eliminacije.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
nobody (15.12.2011)
Stara 2.1.2012, 17:10   #150
LANE90
Novi član
 
Član od: 2.1.2012.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Pozdrav svima,
imam sledecu situaciju koji bi da resim ali mi je potrebno misljenje ljidi koji su iskusni u umrezavanji i koji su to vec radili. Sa komsijom delim internet konekciju, u pitanju je telekomov paket sa jeed speed adsl ruterom putem vajrlesa, na mrezi su su dva racunara, ali bih zeleo da prikljucim i moj laptop na mrezu, problem koji nastaje jeste u tome sto moj lap top nema dobar prijem signala. Desktop racunar je povezan na telekomov ruter preko USB vireless kartice. Po nekoj mojoj logici treba mi ruter koji ce da prima signal od telekomovog rutera i da salje signal Access pointu koji ce dalje da salje signal, ili obrnuto. Hvala unapred
LANE90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2012, 23:21   #151
stevansan
Novi član
 
Član od: 11.2.2012.
Poruke: 21
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Zdravo,
imam jedno pitanje u vezi umrezivanja (sa komsijom, naravno ), ali prvo da objasnim situaciju pa onda pitanje

Koristim ADSL internet 6mbps, imam modem HG510 i na 1 portu zakacen 4-portni svic na kom su zakaceni moji kompjuteri, a na 4 portu je 20m kabal koji ide do tavana, a tu je zakacen wireless ruter Planet WRT-414 koji radi u g standardu, pojacanje 18dbm i omni antena 8db. Od njega internet uzima komsija preko puta i super radi u njegovoj kuci bez ikakvih drugih eksternih antena ili uredjaja i uzimaju moji/nasi laptopovi. Sad hocu da povezem i jednog komsiju koji je na oko 50m od mene, opticka vidljivost super - nema nikakvih prepreka. Probao sam kod njega iz sobe koja je okrenuta prema meni laptopom i "hvata" 5.5mbps signal. Komsija ima laptop i hteo bi da ima wireless internet u celoj kuci, a verovatno je za to najbolje resenja AP (sa nekom manjom usmerenom antenom) i wireless ruter za njegovu mrezu, ali je to i skuplje resenje. Sad me zanima da li je moguce da komsija kupi neki TP link AP i stavim ga u repeater mod (ponavlja moj signal?) i stavimo na njega omni antenu 8db? Da li bi to radilo? Koliko bi bio jak signal? Meni se to cini, ako ne gresim, kao najjeftinije resenje. Naravno u nekom doglednom vremenu kupio bih TP linkovu eksternu omni antenu od 15db radi boljeg signala, ali se nadam da ce do tad i ovo da gura?

Hvala unapred za odgovore,
bili bi mi od velike pomoci!

EDIT: I kolika bi bila razlika ako je taj access point u N standardu (150mbps) ili ruter u N standardu (150mbps) i kolika da su oba u N standardu?

Poslednja ispravka: stevansan (16.2.2012 u 1:43)
stevansan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 22:23   #152
Makas1
Novi član
 
Član od: 27.7.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Da ja ne otvaram novu temu, interesuje me jel zna neko kako da povezem racunar sa laptopom i delim internet preko rutera? Naime, kupio sam ovaj ruter - b-box 2 belgacom Wireless ADSL ruter -, evo i linka http://www.limundo.com/kupovin...om-...-ruter/5618007, ali ne znam kako sve to sad da povezem... Da napomenem da koristim bezicni internet, dakle antena na tavan i kabal iz antene u racunar.
Ako ima neko ko se razume i ko moze da pomogne neka se javi... Hvala
Makas1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 1:51   #153
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Kakav bi ti internet da deliš?

Da li je ovo uređaj koji si kupio?

Ako je to uređaj koji si kupio, u pitanju je ADSL uređaj nekog inostranog provajdera. Nisam čak ni siguran da ćeš uspeti da ga podesiš da radi na našim centralama kako valja.

ali dobro to otom potom daj ti nama za početak kaži kakav bi internet hteo da deliš sa njim. Ako je ADSL u pitanju reci koji je provajder u pitanju.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 15:56   #154
Makas1
Novi član
 
Član od: 27.7.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

E ovako, u pitanju je SADSL bezicni internet koji se koristi na mestima koja nemaju tehnickih mogucnosti za ADSL. Dakle, iz antene ide kabal u neki uredjaj (ne znam kako se zove, nesto slicno kao ruter) i iz njega idu dva kabla, jedan u moj racunar, a drugi u racunar mog brata koji zivi ispod mene. I naravno oboje imamo internet koji ide preko fizickih adresa koje su naravno razlicite. E sad, ja sam kupio laptop pa bi hteo da koristim internet i na racunaru i na laptopu. I sad me interesuje kako da sve to povezem, u ruter sam uspeo da udjem, ali laptop nesto nece da nadje wireless koji je ukljucen. Pa ako neko moze da mi pomogne da resim ovaj problem bio bih mu zahvalan... I da, to je uredjaj koji sam kupio
Makas1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 16:10   #155
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Džabe si ga kupovao.

Tebi treba najobičniji ruter koji ima mogućnost za za vajerles, jer predpostavljam da bi želeo da laptop povežeš bezžično.

Daklem tebi će završiti posao i ovako nešto. cena u slobodnoj prodaji kod nas je oko 2400 Dinara. Možeš slobodno uzeti njega fino će ti završiti posao. A što se ti če onog sto si kupio na limundu nažalost to ti neće završiti posao.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 16:31   #156
Makas1
Novi član
 
Član od: 27.7.2012.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Ok, ali nije mi jasno zbog cega ne mogu da povezem bezicno i preko ovog rutera, ako ne moze bezicno jel moze putem kabla?
Makas1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 16:38   #157
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Neznam što nemožeš da se povežeš bezžično. možeš žicom al džaba kad neceš imati internet preko tog rutera. Jer je dotični ruter za telefonske linije, a koliko sam ja shvatio tebe ti nemaš telefonsku ADSL liniju...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 16:56   #158
Aleksic01
Veteran
 
Član od: 6.8.2010.
Poruke: 555
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 118 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Moze se povezati na ovom ruteru dva racunara fiksno u LAN 1 i LAN 2 a LAN 3 i LAN 4 su za IPTV ali ima i wireless na koji ze mogu povezati vise racunara ono sto treba da uradis jeste da konfigurises taj ruter ukljucis kabl interneta u DSL onda ubacis ip dns adrese provajdera a kod nekih je potrbno i user name i password sto zavisi od provajdera...tako da najbolje odnesi taj ruter kod tvog provajdera da ti oni konfigurisu i sve ce raditi zajedno sa wireless-om..!
Aleksic01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 17:02   #159
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Da ali ako si pažljivo pratio, čovek dobija internet preko vajerlesa.

Citat:
Makas1 kaže: Pregled poruke
E ovako, u pitanju je SADSL bezicni internet koji se koristi na mestima koja nemaju tehnickih mogucnosti za ADSL.

A kupio je telefonski dsl uređaj. I trebao bi mu telefonski ADSL ako bi želeo da iskoristi uređaj koji je kupio.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.7.2012, 17:08   #160
Aleksic01
Veteran
 
Član od: 6.8.2010.
Poruke: 555
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 118 puta na 100 poruka
Određen forumom Kako najbolje da se umrežim sa komšijom?

Koristi bezicni internet tako sto dobija signal preko antene koja je na krovu signal dalje ide u ruter pa preko rutera kablom u komp..ono sto mu treba je ruter koji ima wireless da bi povezao vise od dva racunara..

sve jedno za ruter da li dobija signal direktno preko adsl veze ili indirektno preko antene koja mu daje signal kao adsl kablom preko koji se ukljuci u ruter...Ima takozvanih provajdera koji kupuju adsl internet pa ga antenom salju korisnicima i do 20km udaljenosti koji takodje primaju sagnal preko antene..to se koristi u mestima gde ne postoje mogucnosti za fiksni adsl prikljucak..!
Ono sto bi mogao da bude problem jeste to sto njegov laptop ne dobija wireless signal od rutera jer wireless signal koji salje ruter bi trebalo da dobija i bez ukljucenog kabla za internet od samog rutera...tu moze da bude da je wireless iskljucen ili je ruter neispravan !

Poslednja ispravka: Freško (30.7.2012 u 17:38) Razlog: spajanje postova.
Aleksic01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
network, umrežavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
FAQ: Kako skinuti fajlove sa Rapidshare.com? ZoNi Aplikativni softver 118 2.11.2009 19:50
Kako da se umrežim sa komšom? doctor Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 12.10.2009 0:16
Zadaci sa bitovima, ili kako već da ih nazovem.. forrest_gump Programiranje 19 28.8.2008 3:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com