Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.12.2018, 22:50   #21
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Druze, gigabyte ploce za am2/am3/am3+ procesore, al sve do jedne koju sam probao, su standardno imale temperaturu cipseta oko 80 C. Cak sam na jednoj koju sam ja koristio probao da modifikujem kuler, stavim veci sa 4cm ventom (kojii je vrteo na pitaj boga koliko obrtaja, na maksimumu je bio kao turbina). Nista. E onda sam probao da zabice zamenim srafovima sa maticama i malo bolje "pritegnem".

Rezultat: mrtva ploca.
Evo imam neku najjeftitiniju am3+ plocu, cini mi se ga-780t d3l da je model, isto "vruc" cipset, godinu dana rudarila, posle 2 godine bila u radionici u nehumanim uslovima (leti preko 40c sobna temperatura) i evo vec 3 godine gura laku gejmersku madinu sa fx4300 i gtx750ti.

Tako da se ja ne bih previse cimao sa tim, ak ok joj je sudjeno trajace , jedino vrm probaj da bude provetren (one kockaste budze oko cpu socketa)
Posto kuciste racunara nema velikih opcija za provetravanje....bocni ventilator izbacuje topao vazduh.... da li je dobro da onaj sa zadnje strane ispod napajanja (odmah iznad graficke), okrenem da ubacuje vazduh u kuciste...ili da ostane da izbacuje?
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2018, 22:59   #22
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Ventilatori koji su na vrhu kucista(napajanje, i onaj ispod njega) po pravilu treba da izbacuju vazduh napolje jer topao vazduh prirodno ide gore.
Trebao bi da dodas dole napred neki ventilator koji ce ubacivati svez vazduh u kuciste.
Sto se tice VRM-a koji se pominje, ako na stranici kucista imas rupe, mozes staviti jedan ventilator koji ce duvati u pravcu procesora i hladiti elemente oko njega. Eventualno da juris one male kulercice sa zvakom na sebi i da ih lepis na elemente:
Kuleri za VRM
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2018, 23:45   #23
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Citat:
Mario Pavićević kaže: Pregled poruke
Ventilatori koji su na vrhu kucista(napajanje, i onaj ispod njega) po pravilu treba da izbacuju vazduh napolje jer topao vazduh prirodno ide gore.
Trebao bi da dodas dole napred neki ventilator koji ce ubacivati svez vazduh u kuciste.
Sto se tice VRM-a koji se pominje, ako na stranici kucista imas rupe, mozes staviti jedan ventilator koji ce duvati u pravcu procesora i hladiti elemente oko njega. Eventualno da juris one male kulercice sa zvakom na sebi i da ih lepis na elemente:
Kuleri za VRM
Probao sam ranije da bocni ventilator ubacije vazduh u kuciste, ali kao da je porasla temperatura procesora? Mozda ce biti najbolji ovi kuleri koji se lepe...koliko vidim za plocu bi trebalo 6 kom (1 pokriva 2 cipa sa nozicama)
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2019, 20:15   #24
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Moze li neko da mi objasni na primeru moje starije ploce (Ga-M56S-S3) sta je juzni, a sta severni most? Ispada da sam mini ventilator stavio na juzni most? Gde je severni?
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2019, 21:55   #25
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

južni je ovo sa hladnjakom gde piše gigabyte, a severni bi trebao da bude iznad pci-e za grafičku sad što ga nema ne vidi se lepo
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.6.2019, 22:08   #26
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Stavio si na južni, novije ploče nemaju klasičan severni most. Memorijski kontroler, odnosno severni most, je već dugo u procesoru. AMD je krenuo još sa Athlon 64 procesorima, Intel malo kasnije.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2019, 1:32   #27
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Jedino ako su jeftinije ploce radili sa u kombinaciji procesor-severni most, a skuplje odvojeno...vidim da vecina skupljih ploca ima i jedan i drugi most, uglavnom sa hladnjacima.
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2019, 10:42   #28
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Nema, kao što reko, severni most odavno ne postoji odvojeno. AMD od serije Athlon 64 procesora, a Intel čini mi se od prvih iX (Nehalem).



To što ti prijavljuje veliku temperaturu uopšte nije južni most, gde si stavio hladnjak, najverovatnije je to VRM. VRM ti je ona sekcija između procesora i zadnjih konektora.

Poslednja ispravka: toxic (21.6.2019 u 10:53)
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2019, 11:20   #29
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Nema, kao što reko, severni most odavno ne postoji odvojeno. AMD od serije Athlon 64 procesora, a Intel čini mi se od prvih iX (Nehalem).



To što ti prijavljuje veliku temperaturu uopšte nije južni most, gde si stavio hladnjak, najverovatnije je to VRM. VRM ti je ona sekcija između procesora i zadnjih konektora.
Stavio sam ja tu 3 mini kulera (20x14x11mm)sa termalnom trakom.....temperatura je ostala ista, cak mi se cini da je za stepen, dva, visa..
Ostavicu sve tako...negde procitah za Gigabyte ploce da su bezbedne do 80 stepeni...... Kod mene je najvise bila 78, ali sada, u letnjoj sezoni i pri igranju neke procesorski zahtevnije igrice. U obicnom radu je izmedju 48 i 55 stepeni
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2019, 11:45   #30
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Ako si lepo postavio hladnjake, trebalo bi da spusti temperaturu, makar malo. Nikako da je poveća. Mada, ni ti senzori nisu neka siguracija. Ta ploča nije baš za OC, upravo zbog slabe naponske jedinice (VRM).
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2019, 11:53   #31
Chemist
Veteran
 
Član od: 4.10.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 507
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Kuler za hladjenje cipseta (severnog mosta)?

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ako si lepo postavio hladnjake, trebalo bi da spusti temperaturu, makar malo. Nikako da je poveća. Mada, ni ti senzori nisu neka siguracija. Ta ploča nije baš za OC, upravo zbog slabe naponske jedinice (VRM).
Ploca je slaba, mada me je iznenadila po pitanju overkloka...Phenom od 3Ghz drzi dobro na 3,8Ghz sa naponom izmedju 1,44-1,5V (u biosu sam podesio na 1,42V). Procesor ne prelazi 60 stepeni
Chemist je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hladjenje i kuler na 6600 o/min vortex88 Kvarovi 6 23.3.2011 21:20
Kuler od Pentiuma Dual-core E5200 - počeo da se neprijatno čuje star-duster Ostale komponente 4 3.5.2010 19:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com