Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2009, 19:34   #9
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Branislav Gavric kaže: Pregled poruke
Hajde da probam!

Unapred se izvinjavam posto nikad ali nikad nisam koristio Linux, pa ne zelim da budem dosadan prema Vama, pitanje bih zapakovao u prostu (mislim kratku a ne nepristojnu, haha) recenicu koja glasi:

- Koji Linux mogu instalirati na 300mhz CPU, 20GB HDD, 128MB RAM, (Pentium II) sa CD romom naravno, i

- OBAVEZNO - da je DETALJNO dokumentovan (!!!) Posto ne znam nista o njemu!


- Na ovom racunar imam dva hard diska. Pri paljenju racunara Biosom biram koji hard disk postaje aktivan (a drugi neaktivan u biosu). Jedan hard disk - jedan operativni sistem. Na ovaj nacin (da li gresim) mislim da "drugi" hard disk koristim za linuks, uz adekvatan odabir iz BIOS-a s tim u vezi.

Ako tako budem selektovao hard diskove (preko BIOS-a, po paljenju racunara) nemam sanse da iz Linuxa "zeznem" nesto na "drugom" hard disku (gde nije linuks)?

I naravno - odakle da skinem (?) i KOJU verziju linuxa, recimo za slabiji hardver naveden negde na pocetku posta ?

Huh, to je bila ta kratka, jednostavna recenica tj. pitanje... (!)
Od ovoga sto je Djordje rekao, ja bih ti predlozio Xubuntu, makar za pocetak. Nisam bas siguran koliko ce brz biti. Ako bude bio spor, ubacis LXDE okruzenje(reci cu ti kako ako ti bude trebalo) i onda sigurno neces imati problema sto se brzine tice.
Ovo za hardove mi nije bas najjasnije sto ih aktiviras tako. Zasto ne bi oba aktivirao da ih koristis? Kada instaliras bilo koju Linux distribuciju, imaces meni kada upalis kompjuter da biras hoces li win ili linux.
Anyway... na jednom od hardova ces napraviti particiju od recimo 12 GB i na nju ces instalirati Xubuntu. Particiju pravis u toku same instalacije. Detaljnije informacije oko instalacije imas ovde na forumu, koristi malo pretragu.
Skini ga odavde
HTML kod:
http://www.xubuntu.org/get#karmic
A pomoc za probleme mozes naci na Ubuntu forumu, posto je Xubuntu iz njega nastao, a i dosta imas ovde na forumu.
Zeznuti nesto neces, nista ne brini.

P.S. Preporucio bih ti da nakon skidanja Xubuntu-a i rezanja na disk(rezati malom brzinom), iskoristis zgodnu mogucnost da podignes Xubuntu sa cd-a, bez instaliranja. Malo ce sporiji biti, ali cisto da vidis da li ti odgovara.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, pocetnicka pitanja


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Početnička pitanja u vezi sa ADSL-om d_drazic Internet usluge 6 19.12.2007 1:09
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com