Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.1.2006, 4:17   #1
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom U vezi s particijama HDD-a

HDD mi je Maxtor 6E040L0 (40 GB)i podeljen je na dvije particije: C: i D:

U C: držim programe, slike, muziku, klipove i Windows, dok su u D: igrice. C: mi je formata NTFS, a D: FAT32. Pošto bih hteo da kupim uskoro novi HDD, volio bih da ove dvije particije spojim u jednu, a ovaj novi HDD da mi bude druga particija. Pošto mi je D: format FAT32, nisam mogao da snimim image drive (ili kako se već zove da igram bez CD/DVD-a) jer kapacitet fajla prelazi 4 GB.

Postoji li neki način da spojim ove dvije particije u jednu bez reinstaliranja sistema, i koji bi ste mi HDD preporučili kapaciteta 80 GB za neke pristojne pare?
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 4:21   #2
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Postoji nacin, a to je program Partition Magic , stim sto mislim da bi morale particije da imaju isti fajl sistem da bi ih spojio ovim programom, pa ces mozda morati nekoj od njih da promenis fajl sistem, iz istog programa. Dakle bez obaranja sistema, instaliras Partition Magic, i radis sta hoces sa particijama, bez gubljenja podataka (bar ne bi trebalo da se desi gubljenje podataka, osim ako ne nestane struja).
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 5:07   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Tačno. Partition Magic je dobro rešenje ali nikako nemoj da koristiš verziju 7 ili nešto starije. Isključivo 8 ili noviju ako je ima. Ja sam sa 7-icom uspeo svaki put na novom sistemu da napravim glupost a ovakav tip gluposti veruj mi ne želiš.

E sad što se tiče prebacivanja formata nisam siguran da li bi mogao direktno da radiš FAT32 u NTFS bez prethodnog formatiranja particije. Nisam siguran možda grešim. U svakom slučaju Partition magic bi trebalo da sredi stvar samo svaku opciju koju nameravaš da iskoristiš proveri triput.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 5:08   #4
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Malo je veliki ovaj program za dial-up 56k. Ipak, staviću ja da se skine preko noći pa ću ga sutra isprobati i javiti rezultate. Nego jel sigurno da neće doći do gubitka podataka? Imam preko 7000 slika, 804 klipa i ostalih vrednih stvari, pa ne bih baš volio da to ode...
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 12:47   #5
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Pa ako ti ne nestane struja neces izgubiti podatke. Ipak poslusaj Holodoca i promeni fat32 u ntfs, pa onda spoji particije, za svaki slucaj. Doduse, spajanje particija nikad nisam radio, uvek sam samo kreirao i menjao velicinu particijama, i sa tim nisam imao problema nikad (PM verzija 8), pa mozes i ti isto da uradis, iskopiraj sve sa D na C (ako imas prostora), obrisi D particiju, pa prosiri C, ili sacekaj da se jos neko javi sa iskustvom o spajanju particija, da ipak ne bi doslo do gubljenja podataka.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 13:14   #6
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

1. Najbolje ti je da svaki HDD ima particije, radi brzeg rada i boljeg iskoriscavanja prostora. To sto radis nije bas pametno.
2. Partition Magic moze sve ovo da uradi, ali naravno, ostaje 1% moguce greske (desavalo mi se). Prvo sto treba da uradis pre nego sto pustis PM-a da radi jeste da iskljucis System Restore. Ume da *****e kad je ukljucen.
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 13:30   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

A pazi sad ovo. Zašto ne bi lepo, da ne bi gatao, sve tvoje podatke (ako već nemaš DVD rezač ili dovoljno diskova za bekap) prekopirao sve te tvoje podatke na nov hard a ovaj posle lepo "unparticionišeš" pa postaviš jednu particiju a onda uradiš kompletan ntfs format.

E da, kad smo već kod toga,... Bilo bi dobro sa brojkama fajlova koje si pomenuo da uradiš bekap. Znaš li zašto ti to kažem. Ja sam pre mesec dana prvi put u životu iz nekog razloga morao da kopiram 1500 fajlova sa D na C particiju a kada sam pripremao C za full reinstalaciju (kod mene ovo obavezno podrazumeva full format) možeš da zamisliš šta sam zaboravio da vratim na D

Kako kažu: "Opreznost je majka porculana".

A što se tiče PartitionMagica samo ti uzmi verziju 8 ili noviju i kada radiš sve to posiključuj sve programe. Ja sam PM koristio nebrojano puta i kažem ti da sam imao problema uvek sa verzijala 7-.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2006, 16:32   #8
Milos Vojinovic
Novi član
 
Član od: 14.11.2005.
Lokacija: zarkovo!!!
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Seagate sto novije izdanje.
Milos Vojinovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 2:25   #9
Endre Palinkas
Novi član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Kikinda
Poruke: 20
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

PM ver.8+...lepo ti ljudi kazu,sve on moze da ti odradi,prebacivanje iz fat-a u ntfs bez bilo kakvih drugih podesavanja,spajanje particija...itd,ako si iskusan korisnik ne moras raditi back up,ali u svakom slucaju budi pazljiv sa njim i polako...dobro citaj pre nego sto kliknes na APPLY!
Endre Palinkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 2:38   #10
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Spajao sam samo jednom i to dve prazne particije, drugu i treću na jednom disku koji je bio vezan kao slave. Učinilo mi se to kao OK rešenje umesto da sam ih izbrisao i kreirao novu veću jer je disk bio prazan.
Trajalo je jako, jako dugo a nisam hteo da prekinem, tako da mogu samo pretpostaviti koliko bi dugo radio sa punim particijama.
Koristio sam ParticionMagic 7.*** i imao sam u nekim drugim situacijama dva puta problem koji je on najverovatnije izazvao ali nije sad to tema.

Mislim da bi trebao da poslušaš Holodoca i Reloadera i da budeš maksimalno oprezan, prvo podatke na sigurno pa onda samo polagano...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 2:42   #11
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Citat:
Endre Palinkas kaže:
ako si iskusan korisnik ne moras raditi back up
Koliko god da je neko iskusan, uvek moze da nestane struje, pa da ispadnu komplikacije, bolje je uraditi backup, nego lupati glavom kroz zid. Sto je sigurno, sigurno je.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 3:10   #12
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Ja sam sa 7 imao problema desilo se da sa 99% P.M prijavi gresku u vezi pucanja FAT tabele, ali sa 8 provereno radi, prebacivao sam sa FAT32 na NTFS i nisam imao gubitke podataka, ali poslusaj Loader-a i kompaniju (bez uvrede Loader-u sam zapamtio nick posto vidim da cesto postuje odgovore, tako da ne zelim da se drugi uvrede ).
Boze, aj me ucutkajte, previse bulaznim
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 3:13   #13
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Citat:
Monk Psycho kaže:
poslusaj Loader-a i kompaniju (bez uvrede Loader-u sam zapamtio nick posto vidim da cesto postuje odgovore, tako da ne zelim da se drugi uvrede ).
Ma cini ti se, nisi ni meni zapamtio...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 3:14   #14
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Ispravka mislio sam na Reloader-a
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2006, 3:15   #15
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

J****a 2 ujutru je sta si ocekivao posle partije Sudoku-a
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2006, 12:07   #16
Robert
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Wien
Poruke: 96
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Citat:
hacker_aca kaže:
HDD mi je Maxtor 6E040L0 (40 GB)i podeljen je na dvije particije: C: i D:

U C: držim programe, slike, muziku, klipove i Windows, dok su u D: igrice. C: mi je formata NTFS, a D: FAT32. Pošto bih hteo da kupim uskoro novi HDD, volio bih da ove dvije particije spojim u jednu, a ovaj novi HDD da mi bude druga particija. Pošto mi je D: format FAT32, nisam mogao da snimim image drive (ili kako se već zove da igram bez CD/DVD-a) jer kapacitet fajla prelazi 4 GB.

Postoji li neki način da spojim ove dvije particije u jednu bez reinstaliranja sistema, i koji bi ste mi HDD preporučili kapaciteta 80 GB za neke pristojne pare?
nesto mi nije jasno zasto si ti sve te podatke drzao na C particiji kada imas D .Jer kada se nesto desi sa windowsom onda normalno da moras da formatiras C ali particija D ostaje netaknuta .Moj savet kada sve sredis ostavljaj ti sve te stvari na drugu particiju a C neka podize windows i igrice.Ja tako radim i zadovoljan sam.
Robert je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2006, 15:47   #17
Boza
Član
 
Avatar korisnika Boza
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: ...ma ne znate vi gde je to
Poruke: 197
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Mislim da bi ti najbolje bilo da sacekas da kupis novi HDD pa tada sve do cega ti je stalo sa C: prebacis na novi HDD, a tada sa starim radi sta ti je volja!
To ti savetujem da posle ne bude "...nisam hteo, nisam razumeo...".

I nemoj da ti se ponovi da svoje vazne podatke cuvas na C: tj. na particiji na kojoj ti je win, jer on je cudo: nikada ne znas kada ce da prsne, i onda nastaju komplikacije, nerviranje, cupanje kose...veruj mi ja sam to zakljucio na najtezi moguci nacin!!!
Boza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2006, 16:07   #18
VeNoM
Član
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: BGD
Poruke: 370
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 23 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VeNoM
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

kao što boža reče..kupi novi hdd...pa prebaci sve na njega...pa lepo fdisk ako je u dosu ili pak particione magic ako je pod win.....
nemoj komplikovati sebi život jer uvek nešto može da se desi....
VeNoM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 0:56   #19
dexy-sexy
Član
 
Član od: 31.12.2005.
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: U vezi s particijama HDD-a

Imao sam prilike da radim nesto slicno i moram reci da je u tvom slucaju prvo potrebno brisanje particije D a zatim prosirivanje particije C na dobijeni prazni prostor tako da moras uraditi back up D particije.Naravno posto ocigledno nemas iskustva u radu sa ovim pridruzujem se preporukama ostalih da prvo prebacis podatke na novi hard pa tek onda primenis dati program.Tako ces nesto nauciti a skola nece biti skupa.
dexy-sexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2006, 0:10   #20
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: U vezi s particijama HDD-a

Samo jedna informacija, s obzirom da to niko nije spomenuo. Da bi konvertovali fat32 u ntfs dovoljno je pokrenuti DOS Prompt i ukucati komandu "convert (ime drajva) /fs:ntfs". Drajv će biti konvertovan u ntfs čak i ako na njemu ima podataka i to bez ikakvih problema. Suprotan smer nije moguć.
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problemi s modelovanjem, renderingom i ostalim 3D... Highlander Grafički softver i radovi 162 16.11.2006 15:11
Slike u vezi s igricama hacker_aca O SK-u uopšte 14 28.2.2006 15:51
Pomoc u vezi Flash Get-a Iwan88 Aplikativni softver 4 17.12.2005 17:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com