Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.2.2008, 17:56   #1
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Arrow TV: Plazma ili LCD?

Zamoljen sam od jedne osobe za mišljenje i posle upoznavanja sa temom guglujući sad sam još više zbunjen . Evo mojih nedomica :

TV ce se koristiti samo za kablovsku (KDS NS) i gledanje filmova sa DVD-a . Cena do 1000 eura .

1. Strani sajtovi koji se bave ovom tematikom trenutno preporucuju plazmu ali na našim forumima većina ljudi tvrdi da je lcd bolji .

2. Koliko su osetljivi na kvarove karakteristične za njih ? mislim na konkretne odgovore tipa kada počinje sa lošijom slikom a kada se može očekivati neki kvar koji totalno onemogućuje gledanja odnosno čak i sam rad TV-a .

PS . Pretražio sam forum i nisam našao temu gde su ove dve tehnologije sučeljene . Ako postoji izvinjavam se .
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 18:02   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Plazma ima mekšu i lepšu sliku, prirodnije boje i veći ugao gledanja, ali je teža, troši više struje i kraće traje.
LCD ima ispranije boje i manji ugao gledanja, ali manje troši i duže će ti trajati.
Pa ti prelomi. Što se tiče kupovine, obiđi što više radnji i upoređuj cene, pošto su razlike drastične. I naravno upoređuj sliku kad su televizori jedan do drugog, tu se najbolje vidi.
Inače obični DVD-ovi su prilično ružni na HD ekranu, tako da bi možda bilo bolje da nauštrb televizora uzmeš neki plejer sa hardverskom interpolacijom slike na HD rezoluciju. Gledao sam na PlayStationu 3 i Sony HD TV-u kako izgleda DVD sa i bez upsale-a, i razlika je vidna.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
branko999999999 (28.2.2008)
Stara 28.2.2008, 18:43   #3
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Sve jedno ti je koji ćeš da uzmeš,vek trajanja je isti za obe tehnologije po 60000 sati i kada bi gledao dnevno po recimo 8 sati to ti dođe negde oko 7 godina. Jedino sto je plazma malo jeftinija od lcd-a i ima u ponudi veće dijagonale od lcd-a. Moj savet je da odes u neki salon gde su izloženi televizori i gledas,još bolje ako možeš da poneseš neki laptop pa da pustiš neki hd materijal. E sad "experti" preporučuju plasmu za sport i filmove a lcd za igre što je po meni totalna glupost. Moš bre lepo na obe tehnologije sve da radiš,zato lepo idi pogledaj više modela pa šta ti više odgovara...
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 19:24   #4
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

@tomas
Cek pa ljudima kojima je LCD bolji je glavni razlog vek trajanja . Jesi siguran da oba imaju isti vek ?

1. LCD : Da li je tačno da se na ovim tv-ovima vrlo slabo vide brzi pokreti (teniska loptica na primer) i brze promene kadrova (ostaje slika starog) ?
2. LCD : Koliki su sada uglovi gledanja ? Čini mi se da sam načuo da je taj problem kod novijih modela rešen .
3. Plazma : U vezi problema da ostaju tragovi na ekranu od staticne slike koja se dugo emituje . Koliko dugo ostaje taj trag ?
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 19:33   #5
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

http://www.flattvpeople.com/tutorials/lcd-vs-plasma.asp
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 19:34   #6
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

1. Tu se najvise gleda odziv ako je u pitanju LCD.
2. Naravno da je resen cak,bez problema 180c
3. Takozvani "burn in" problem se pojavljuje duze od 2 sata staticne slike ali ima procedura koja resava i taj problem. Malo se poigras za kontrastom i brajtnesom ,problem resen.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku tomas na korisnoj poruci:
Prvovencaniaca (13.11.2010)
Stara 28.2.2008, 20:54   #7
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
....E sad "experti" preporučuju plasmu za sport i filmove a lcd za igre što je po meni totalna glupost. Moš bre lepo na obe tehnologije sve da radiš,...
Ne mogu da se slozim sa ovim sto si napisao. Pa dovoljno je otici do neke prodavnice i videti razlike ako znas sta da gledas. LCD ima problem sa uglovima gledanja i dalje su mali (pod razlicitim uglovima se vidi slika ali boje su drugacije, menjaju se u zavisnosti od ugla - dakle ne valja).

BTW. Ima glasina da ce neki domaci kablovski operateri poceti sa testiranjem DVB-C-a, prvo sa digitalnim prenosom standardnih kanala a onda i sa HDTV kanalima... mmmm
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 21:00   #8
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

ako je ispod 40" uzmi LCD, ako je vise uzmi plazmu.

takodje, posto ces tv koristiti za domace programe, ganjao bih plazmu ako ikako moze, jer je na LCD-ovima ugl. losija slika, ako je slika losija
ako je slika bolja (npr. kada bi gledao neki high-definition materijal), bolje bi ti bilo uzeti LCD.
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2008, 21:13   #9
LebronMVP
Član
 
Član od: 21.2.2006.
Lokacija: Rt Dobre Nade
Poruke: 393
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 127 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Imam Samsungov 32S81 i nema ni d od duhova. Posto sam estetista bas zagledam uvek. Gledao sam basket, tenis, fudbal. Ne vidi se trag lopte nigde.
A sto se tice uglova gledanja upravo sad gledam TV dok kucam ovo skoro iskosa i vidi se savrseno slika.
Jos samo da puste HD signal i bice ultra

@ TOmas 60 000 sati kad bi gledao svaki dan 24 sata a ne 8 sati bez gasenja trajao bi 7 godina.
Kad bi gledao 8 sati trajao bi 21 godinu
LebronMVP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LebronMVP na korisnoj poruci:
Prvovencaniaca (13.11.2010)
Stara 28.2.2008, 21:36   #10
YBear
Član
 
Član od: 27.6.2007.
Lokacija: BlackHole
Poruke: 300
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 51 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Imamo LCD godinu dana, i zadovoljni smo (za sada). U normalnoj upotrebi uglovi gledanja nemaju uticaj na kvalitet prikaza, osim ako se ne posmatra iz "mrtvog ugla" al onda nemoj ni da gledas. Osnovni parametar kod shopinga je bio broj pixela, a posto su plazme prikazivale 1024x728, dobijemo LCD.
Kod reprodukcije DVD-a, sa popaljenim opcijama u playeru, originalni filmovi izgledaju vrlo lepo i nema mrljanja slike u akcionim scenama (Matrix, Kill Bill...). Kad sa lap-a bacim sliku na tv, igre izgledaju... ma fenomenalno, slika je pixel za pixel, odziv na nivou monitora, pa prsti krv po ekranu(Gears of War na pr.).
Kod ortaka, na plazmi, boje su za nijansu intenzivnije, ali je slika "zrnastija", jer je 52" a 1024x728, pa se valja izmaci. Kako god da izaberes, nece ti biti lose, uzivaj!
YBear je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2008, 19:53   #11
Dario.G
Novi član
 
Član od: 5.7.2008.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Pozdrav,
Za par dana bi trebao kupovati tv. Stekao sam dojam da lcd ima vise prednosti od plazme tako da sam odabrao dva modela:
PANASONIC tx32lx70p
SONY kdl32s3000
Vase misljenje, ili bolji predlog u toj cijeni...

Takođe me zanima, koji "izvor" signala daje bolju sliku, kablovska ili satelitska antena sa digitalnim resiverom? Nepoznajem bas najbolje ovo podrucje pa mi nemojte zamjerit, ako glupost pitam.

Hvala...
Dario.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2008, 21:46   #12
YBear
Član
 
Član od: 27.6.2007.
Lokacija: BlackHole
Poruke: 300
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 51 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: TV : Plazma ili LCD ?

Nisam u toku sto se tice modela tv-a ali za signal, khm... kablovska mi daje mesane domace i strane kanale i primecujem razliku u kvalitetu malobrojnih domacih digitalnih i non-digitalnih kanala, tako da se digitalni satelitski risiver cini kao bolji izbor, makar zbog puke kolicine kanala
YBear je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2008, 0:27   #13
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

uzmi u obzir i toshiba regza za male pare full hd a veoma dobrog kvaliteta

Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2008, 0:45   #14
][V][ A T R I X™
Novi član
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 20
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

Mnogo su Plazme rovite... stavis na promaju a ona se 'prehladi'...
Te isporuka, te instalacija...
A gde je vek trajanja... koji je ogranicen.

Ja bih uvek izabrao LCD... a te price o bojama na LCD... pa svi furaju LCD na kompjuterima i kad su prelazili sa CRT-ova niko se nije zalio na boje....
][V][ A T R I X™ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2008, 1:51   #15
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

Citat:
director kaže: Pregled poruke
@tomas
Cek pa ljudima kojima je LCD bolji je glavni razlog vek trajanja . Jesi siguran da oba imaju isti vek ?

1. LCD : Da li je tačno da se na ovim tv-ovima vrlo slabo vide brzi pokreti (teniska loptica na primer) i brze promene kadrova (ostaje slika starog) ?
2. LCD : Koliki su sada uglovi gledanja ? Čini mi se da sam načuo da je taj problem kod novijih modela rešen .
3. Plazma : U vezi problema da ostaju tragovi na ekranu od staticne slike koja se dugo emituje . Koliko dugo ostaje taj trag ?
Ima li iko od vas LCD TV ovde?
Kupljen prije desetak dana, 32 inča Phillips, oznaka u 1000 brojeva, made in Poland Za oko 500 eura u PV (šatro neka akcija, mada nisam upoznat sa njihovim cijenama, vjerovatno i van akcije nije skuplji negdje drugo).

Dakle? Slika savršena!!! Imam kablovsku na Montenegro Kabl i mogu da primjetim da je slika jedino shit na TVCG2 i onu seljačku TV Duga, a ostalo je haos. Da ne pričam sa orginalnim DVD filmovima (ne ripovima).
Ugao gledanja? Ne znam na koliko je deklarisan, al sigurno ima preko 120 stepeni jer mi je položen na kraj sobe i opkoljen namještajem, i niko se do sada nije žalio. I za razliku od mog LCD Acera za komp, ne izgleda drugačije ako se gleda iz bilo kog većeg ugla...
Duhova ni traga, u uputstvu piše 5ms, i sigurno ima toliko.
Slika je izuzetno čista i blaga, naročito ako se na brzo podešavanje na daljinski namjesti "multimedia" umjesto "osobno" (jbg, tel je na hrvatskom...)
Ima sjajne stereo zvučnike, koje nema potrebe pojačavati preko trećine, a zvuk je izuzetno čist i kvalitetan!!! Uz dva bass zvučnika, ili kako se to već zove
Ima dva HDMI priključka, dva Scart, za zvučnike ima 6 priključaka, nisam uspio da skonam zašto i kako toliko njih, zatim sa strane ima S video priključak kao i 3 priključka za npr kameru ili fotoaparat i jedan izlaz za slušalice. Strašno je kad pritisnete dugme AV i izbaci vam masu izvora
Jedina manja mana (po meni) je veoma uglačana crna površina po obodima (kao na PSP) koja strašno privlači prašinu, ali je srećom došla fina krpa za čišćenje uz njega.
Daljinski je sjajan od veoma fine plastike, kakvu odavno gledao nisam.
Prosto nisam mogao da vjerujem šta je došlo za 500e.
Zaboravih, rezolucija 1366x720.
Tako, uzimaj LCD i uživaj, ali prije toga pogledaj u radnji ili kod nekoga ili uzimaj Holanđanina, sigurno se nećeš pokajati, a batali priču "ja čuo da ovo vako, a ovo vako"
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2008, 11:22   #16
Snipe
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 1.677
Zahvalnice: 663
Zahvaljeno 485 puta na 289 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

Imam LCD TV 32" koji je HD Ready 1080p, da li neko moze da mi objasni razliku izmedju HD Ready i Full HD modela LCD televizora?

Takodje bih voleo da saznam vise o DVB tunerima i sta to u stvari znaci, posto sam nacuo da ce mozda RTS prenositi olimpijadu u HD formatu ali kao neki zahtev ce trebati taj DVB.

Meni je to totalna nepoznanica pa bih voleo da procitam nesto vise o tome.
Snipe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2008, 11:38   #17
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

HD Ready 720p (ili samo "HD Ready") znači da je televizor osposobljen za prikazivanje sadržaja u manjoj HD rezoluciji (1280x720). HD Ready 1080p (kao tvoj) podržava rezoluciju od 1920x1080 kao i još neke karakteristike (vidi tabelu). Sad, ako se nešto u međuvremenu nije promenilo "Full HD Ready" nije zvanična oznaka, već nešto što razni proizvođači stavljaju na svoje televizore a nema uvek isto značenje. Niko ti ne garantuje da "Full HD Ready" proizvod podržava HD Ready 1080p delimično ili u potpunosti, naročito ako ništa drugo ne piše (ako je to sva oznaka).

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	HD specifikacije.jpg
Viđeno:	897 puta
Veličina:	63,4 KB
ID:	22778

Za detalje vidi Wiki članak: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_ready.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Snipe (10.7.2008), ][V][ A T R I X™ (11.7.2008)
Stara 10.7.2008, 21:23   #18
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

Samo da potvrdim za Regzu. Toshiba odvaljuje a cena je ok (ne moras da propljujes krv kad pocnes da brojis crvendace).

Ugao gledanja je stvarno odlican. Nemam cime da ga izmerim ali i kad stanem skroz sa strane normalne su boje samo sto iz takvog ugla nista ne moze da se gleda naravno. Osvezavanje je odlicno (nema sanse da vidis ikakve duhove ili bilo sta). Boje su iste kao i na bilo kom monitoru (kad ide preko HDMI).

E sad... SD TV izgleda lose ali nista losije nego na obicnom CRT TV-u... barem me ne bole oci od njega. Uzeo sam 42" model i osim TV koristim za gledanje 1080p filmova (znaci izgledaju bolesno dobro) i za igranje (xbox360 koji ima svega par igara za 1080p ali i ove 720p su mnogo udobnije na toj dijagonali nego na kompu).
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2008, 10:40   #19
schei
Novi član
 
Član od: 8.1.2007.
Poruke: 11
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

xbox nema ni jednu 1080p igru jer je hardverski nemoguće, sve igre su 720p. jedino ps3 ima dve-tri 1080p igre.
ali nema veze, ja imam toshibu 32AV500PG (42-43000din) lcd naravno. ima kontrast 20000:1, ne znam koliko je osvetljenje( sigurno 550 kandela, standardno). slika je savršena sa svih izvora. imam total tv, i tu nema zamerki, naravno naši kanali su krivi jer nisu 16/9 ali postoji opcija da ljudi ne budu debeli i izvitopereni. neki nemački emituju u 16/9 formatu i na njima slika izgleda skoro kao HD. dvd plejer mi je samsung, najjeftiniji model za 2500din. spojio sam preko skarta i kad gledam dvd (ne rip) slika je kao na HDMI upscaleu, a dvd ripovi nisu nešto puno lošiji. kupio sam tv u metrou i to nisam baš njega gledao, gledao sam i plazme i veće lcd tv-ove, ali ovaj je definitivno imao najbolju sliku. za**** je i lg koliko je slika dobra. a zanimljiva stvar na plazmama je da je HD slika puno lošija nego na lcd-u. zbog većih pixela. 1024x768 je rezolucija na svim plazmama do 1500 evra.

a što se tiče uglova, to ko je izmislio treba mu dati medalju. prvo tv se gleda frontalno, a ne iz ugla od 180 stepeni, drugo u metrou imaju malu policu pa da bi natrpali dosta televizora moju malo da ih zakrive. e baš tako sam video da je na svakom lcd-u bio veći ugao vidljivosti nego na bilo kojoj plazmi.
kad staneš 180 stepeni, na plazmama je slika bela a na lcdu se bar nešto i nazire. plazme su samsungove od 42" i 50", uglavnom oko 1000e modeli. a lcdovi su sony 32u3000, toshiba, lg lc41, samsung s81, r82.

totalna preporuka za toshibu, i full hd i hd ready.
schei je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2008, 14:38   #20
N_E_R_O_N
Novi član
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: TV: Plazma ili LCD?

Da ne otvaram novu temu interesuje me sledeće:
Planiram da kupim LCD TV marke samsung (neki od modela LE-26R8x sa rezolucijom 1366x768) koji poseduju PC ulaz. Na grafičkoj kartici imam dva DVI izlaza, na jedan mi je priključen Samsung monitor a na drugi bi povezao LCD TV. Koja je maksimalana rezolucija za tv kada je spojen na PC?
N_E_R_O_N je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
lcd, plazma

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Plazma TV - korisničko iskustvo (opis) Panasonic tv-a N_i_k_o_l_a Grafika 10 15.2.2010 11:24
Prodaja plazma televizora u EU M.C. Brbljaonica 8 24.1.2009 20:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com