Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.3.2007, 19:39   #1
noskich
Član
 
Član od: 4.11.2006.
Lokacija: Sidnej
Poruke: 181
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Question Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Imam jedno pitanje koje me muci.
Sa pojavom siroko rasprostranjenog broadband pristupa internetu i ja sam postao jedan od onih korisnika koji vise nikada ne iskljucuju kompjuter zbog neprekidnog downloada.
Zanima me: da li ce se to nepovoljno odraziti na hardver (tj. da li ce se komponente brze pokvariti nego da se kompjuter koristi s vremena na vreme).
2ga dilema: da li je po kompjuter bolje da bude non-stop ukljucen ili da se is/u/kljucuje 5-6 puta dnevno?
Ukoliko nije bas pametno da ostavljam komp ukljucen non-stop imate li neke predloge sta mogu da uradim da minimizujem stetu.
Da li bi prelazak u stand by rezim pomogao - da li bittorrent programi mogu da rade u tom stanju?
Znam da bi bilo dobro imati UPS i podesiti u profilu Power Management-a "Always on".
Ima li jos predloga?
Da li mislite da vredi kupiti za 50-ak evra neku krntiju koja bi sluzila samo za download? Moj kompjuter i nije neka zver, ali posto ne planiram da ga menjam u narednih godinu dana stalo mi je da radi.
Molim za komentare i odgovore.
Hvala.
noskich je offline  
Stara 24.3.2007, 20:01   #2
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Ja sam u svakom slucaju cuo da je boje komp. ostaviti upaljen nego ga cesto paliti u toku dana ,a kada downloadujem nesto samo ugasim monitor i to je to
Mr.Eco je offline  
Stara 24.3.2007, 20:06   #3
masteri
Veteran
 
Član od: 17.1.2007.
Lokacija: Beograd, Mirijevo
Poruke: 1.044
Zahvalnice: 1.014
Zahvaljeno 231 puta na 107 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku masteri
Wink Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Sada da ti radi 7 dana u nedelji 24h malo ono nevalja bas toliko da ti radi ukljucen.Boljega drzi jedno pet dana ukljucenog pa ga iskljuci na 5 sati i onda ponovo.A dobra ti je ideja za drndavi komp od 50e(ako ima neki tako da se kupi).
Moj drug ga je drzao 5 dana ukljuceng i nije mu se nista desilo(jedan od krntosa).
Nadam se da sam ti pomogao
masteri je offline  
Stara 24.3.2007, 20:34   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Heh, meni komp radi već skoro 2 godine. Isključivan je jedino kad nestane struje. Još nema problema, da čuknem u drvo
Marko_L je offline  
Stara 24.3.2007, 20:36   #5
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Ja sam kompjuter drzao upaljen 5 dana kada sam skidao jedan film sa neta a monitor sam gasio. Posto je on u mojoj sobi, malo mi je nocu smetao zvuk ventilatora ali se na kraju ipak isplatilo. Mislim da nema potrebe da ga drzis stalno upaljenim, svima pa i masinama je potrebno bar malo predaha.


__________________________________________________ _________________

♥ Da li ste uključili? http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=12858

Poslednja ispravka: A M G (25.3.2007 u 0:11) Razlog: POMOZITE NASU ZAJEDNICKU AKCIJU!
A M G je offline  
Stara 24.3.2007, 20:50   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Ja takođe nikad ne gasim računar (UPS) . Tako da bi i tebi preporučio kupovinu nekog kvalitetnijeg ako planiraš tako nešto.... U principu računarskim komponentama više prija da su pod naponom , ali samo ako imaju propisno hlađenje (cirkulaciju vazduha) . Znaci dobar napon i dobro hlađenje i ne sekiraj se previše za komp , ja moj nisam gasio u poslednjih par godina , eventualno kad se dodaju/menjaju komponente i sl. Praktikujem reset na nekoliko dana i to je to RADI ....
Freško je offline  
Stara 25.3.2007, 1:03   #7
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Bolje je da se ne iskljucuje, nego da ga plais-gasis svako malo. Kad ga palis komponente dožive mali srujni šok koji im skraćuje vek trajanja. Neki čak preporučuju da ga uopšte ne gasiš nikada, eventualno da ga podesiš da ide u stand by mod zbog potrošnje struje. U Stand by modu ne mogu da funkcionisu programi, jer se iskljucuje procesor, hard disk itd. Moj komp radi vec dve godine bez gasenja i nista mu nije. Slobodno ga ostavi upaljenog, nece biti nikakvih problema, komp nije zivotinja da se umori, pa da mu treba predah...
Lord je offline  
Stara 25.3.2007, 1:36   #8
Milan91
Nepotvrđena registracija
 
Član od: 30.12.2006.
Poruke: 320
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 57 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

I ja sam ovo hteo da pitam evo ja moj skoro 8 meseci drzim non stop upaljenog,za sad radi lepo.Jest da sam pre neki mesec imao problem sa napajanjem,ali valjda nije do toga.Sad imam novo i sve lepo radi,nekad dobije odmor kad nestane struje,ili idem na put...
Milan91 je offline  
Stara 25.3.2007, 2:46   #9
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Da se ova tema ne bi pretvorila u beskonačno nabrajanje raznih iskustava, hajde da sumiramo i rešimo dilemu! LM, tačno je da elektronske komponente mogu da izdrže određen broj uključivanja/isključivanja i da je za njih veći šok da ih uključuješ/isključuješ par puta dnevno nego da rade npr. 10-15 sati, ali te komponente su ipak predviđene za određen broj radnih sati. Moj ti je savet da komp gasiš makar dok spavaš, neće fajlovi za DL nigde da pobegnu . Opet, ako si toliko nezasit kad je DL u pitanju, onda bar isključi monitor ili u OS-u podesi da se sam isključuje posle određenog vremena-bar njega da poštediš. Takođe ti savetujem da komp nikada ne ostavljaš uključen ako na par sati negde ideš, jer nikad ne znaš kad neki vent može da otkaže ili nešto drugo nepredviđeno da se desi. Prava stvar je naći meru kao i u svemu ostalom u životu i komp ćete dugo i dobro služiti. Na tebi je da odlučiš!
Rocker je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
A M G (25.3.2007)
Stara 25.3.2007, 12:50   #10
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Komp Radi 24/7 - Problem Ili Ne??

Heh, prva stvar koja mi je pala na pamet kad sam davno razmišljao o ovoj temi je: kako serveri rade 24/7 bez isključivanja, i rade godinama. Zašto isto nebi radila i moja mašina?! I evo već nekoliko godina, komp gasim samo kada ga čistim od prašine, dodajem/menjam neku komponentu ili kada nestane struje (pa se ugasi sam). Jednom ga nisam čistio i nadograđivao i nije nestajalo struje čitavih 67 dana, a onda je nestala struja

Dakle, monitor gasi samo zbog potrošnje struje, a komp pusti neka radi ono za šta je predviđen. Ako koristiš privatne Torrent trackere, drži ga obavezno upaljenog zbog ratia (da bi odradio pošten seed).
I ne beri brigu, duže će ti trajati ako radi nego da ga škljockaš svaki čas. Poređenja radi, uzmi jedno 20 minuta pali-gasi sijalicu, da vidiš koliko će dugo da ti traje.
urke je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
Lord (25.3.2007)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem pri povezivanju sa TV-om VMedic Operativni sistemi 11 3.2.2009 23:36
Problem sa izlaznim naponom Mustek-a holodoc Kvarovi 7 2.2.2006 22:32
Problem sa XP-om vladale Operativni sistemi 10 21.1.2006 22:11
Problem sa mp3 playerom? Na nekom XP-u radi na nekom ne... Master Neo Foto i audio/video 7 5.1.2006 2:42
POMOC - isti problem na dve konfiguracije let4mi Kvarovi 6 21.12.2005 12:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com