Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.3.2010, 22:40   #721
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Хвала, још једном. Трудим се да сагледам и исправим све своје недостатке.

Али, ако је то све на чему ти налазиш примедбу, онда сам ја супер. А када смо већ код закерања, ти, када већ пишеш латиницом, пиши срБском латиницом.:d

Молим, шта се БРЕ, не рачуна? Ти пишеш тим ћелавим писмом које је све, само не наше. (Нема смајли који клима главом)

Едит:
Какве везе има ко којим писмом пише, са тиме како пише? Ко није заслужио и шта? Прочита ли ти Дукесову поруку?

Poslednja ispravka: Dekip (17.3.2010 u 23:27) Razlog: Ај бег јор пардон
Dekip je offline  
Stara 17.3.2010, 23:27   #722
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@ Dekip
Da niste zasluzili, salio sam se naravno, zato onaj "plez" na kraju xD. A Dukesovu poruku nisam procitao, pise bre textwall svaki put... :P (ponovo plez!)
A to sto sam napisao da se ne racuna celava latinica, pa vidi ovako. Ovde pisem celavom latinicom zato sto mi se ne prebacuje jezik stalno, a i dovoljno razumljivo je. Odem u skolu i pisem normalno. Ali recimo nepismeni ljudi o kojima ja pricam, pisu ovde ne i te odvojeno/spojeno (kako ne treba), odu u skolu i nastave da rade tako. Sama pomisao na sliku sveske mog druga i "reci" "ide te" me tera na povracanje.

Imam ja primedbi koliko hoces ali ne bih ponovo da pocinjem .

Evo sada kulturno i suptilno .

Inace realno moje misljenje:
Za ovo se mora uloziti kinta. Nije mnogo ali treba. I da je za dzabe, treba se uloziti dosta vremena i resursa (u vidu ljudi ukljucenih u ovo, njihovih satnica i razmisljanja, itd.). Sve sto mora da se plati tj. da se ulozi u to (nesto), po meni, mora dati rezultata. I ne barem nekih, nego vecih od ulozenih resursa.

I dalje ne vidim kakvih ce ovo rezultata dati, i barem ako ce vama biti toplo oko srca, mislim da bi trebali biti srecni sto uopste imate pristupa na internet. Neka je cifra mizerna, mogli su u jedan grad barem uvesti net za te pare, po meni, kao naciji, to bi vise znacilo.

Da ne pominjem da cemo u stvari imati problema sa ovim. Ja necu, verujem da mi ti sajtovi nece uopste trebati, bas kao sto do sada nisam imao potrebu da uopste dodajem cirilicu u language bar. Vi koji cete ih koristiti, imacete dosta tehnickih problema, mozes ti sebe zavaravati da ce to programeri srediti, ali pogledaj kada ti stigne obavestenje o poruci na cirilici u mail, sta ti u stvari dobijas.

Vremenski duze ce ljudima trebati da pristupe nekom sajtu ako prebacuju na cirilicu (zapamti dali su kintu da bi vam teze bilo!). Ja recimo, gde nemam bookmarkovan ovaj forum, kucam "sk.rs/forum". Za ovo mi treba izmedju 2 i 3 sekunde. Da ukucam ovo na cirilici, treba mi najmanje duplo vise vremena da posegnem za kosom crtom na drugom mestu, jos ko ne zna da je nadje... Nije mi jasno zasto uopste postoje domeni i adrese na drugom jeziku osim na Engleskom. Ako je 99% sajtova i domena na latinici, sto placati parama i uposljavati nekoliko stotina ljudi (verovatno) da se stvore tehnicki problemi i lag u vremenu po pristupu nekom sajtu.

Standardizacija
, anyone? Zamislite da sad neko smisli da uvedemo srpske merne jedinice. "proizvodjaci ce se muciti da naprave metre, manometre, toplomere", "sto da ne", "sto da koristimo jedinice iz medjunarodnog mernog sitema kada mozemo reci 3 jutara zemlje, 4 lanca, 5 duluma? Metar nije nas, ovo jeste. Ajde da ulozimo trud, vreme i pare (koje uzgred nemamo za bacanje tj. nemamo uopste) da uvedemo srpske mere". Isto kao kada bi napravili C u cirilici, da ljudi imaju stvar izbora, a sto sto ce morati da spamuju alt+shift vise nego sve ostalo u samom programu nema veze. U slucaju sa domenima, ovo je naravno mnogo manje, ali isti princip. Nije moj argument "sto uvoditi kada nam je ovo dovoljno", nego "sto komplikovati kada ovo radi".

Kao sto sam rekao, mogli su da naprave programcic, ko hoce, instalira ga. Kucate gore cirilicu, program menja slova u druga iz tabele koja mu je data (sajt je recimo sumadija.com, vi znate kako se izgovara, kucate šumadija.com, on automatski pretvara š u s i ulazi na sajt). Isto ovako samo na cirilici. Vi mozete kucati na cirilici ako vam je draze, program pretvara svuda u kodu gde treba slova iz cirilice koju ste vi otkucali u latinicu, sve radi normalno, a vi i dalje vidite cirilicu. Moglo se ovako napraviti i importovati u srpski win, mnogo manje resursa i komplikovanja. Ali ja znam da je ovo Srbija i laksi nacin se zaobilazi zato sto "sto uraditi lako kad mozemo i tesko".

Ne rade oni ovo zato sto ce uvodjenje cirilicnog domena nekome pomoci i necemu doprineti, nego kao primer da smo u korak sa rusima i kinezima, sto naravno nismo (kako neko rece oni ljudi imaju svoj internet). Naravno i nezaobilazni srpski inat igra veliku ulogu ovde.

Poslednja ispravka: Supreme.50 (17.3.2010 u 23:43)
Supreme.50 je offline  
Stara 17.3.2010, 23:42   #723
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Не могу, а да се не сложим са тобом. Наравно, не у свему.

Citat:
supreme.50 kaže: Pregled poruke
....i dalje ne vidim kakvih ce ovo rezultata dati, i barem ako ce vama biti toplo oko srca, mislim da bi trebali biti srecni sto uopste imate pristupa na internet.....
Али, волео бих да ми ово објасниш.
Dekip je offline  
Stara 17.3.2010, 23:46   #724
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pa ako mozes uci na net i kucati latinicom, u velikoj prednosti si u odnostu na nekoga ko nema internet, a resursi se slivaju da ti biras pismo na kome ce ti biti domen. Dajmo prvo i njima izbor da uvedu internet, i gladnima da jedu, pa onda tek da mislimo na domen. Po meni ovo je poslednje oko cega bi trebali da se zamajavaju i da daju pare u ovoj zemlji.

Ne treba nam (zarez) koliko nekome treba hleb. Neki ce da kazu "nije ovo poenta", ali da, bas je u ovome poenta. U ovoj zemlji sve ide naopako i neki prioriteti bi trebali da se uvedu. Ovo nije prica za ustav, ovo je prica za ovu raspravu. Kada su pokrenuli ovu pricu, trebao je neko od akcije da lupi sakom o sto i da kaze NE, prvo nahranite sve, pa dajte ljudima izbor na kojem ce pismu registrovati domen.
Supreme.50 je offline  
Stara 17.3.2010, 23:59   #725
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

sad si me podsetio da je pretplata za telefon poskupela
water wizard je offline  
Stara 18.3.2010, 0:11   #726
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Pa ako mozes uci na net i kucati latinicom, u velikoj prednosti si u odnostu na nekoga ko nema internet, a resursi se slivaju da ti biras pismo na kome ce ti biti domen. Dajmo prvo i njima izbor da uvedu internet, i gladnima da jedu, pa onda tek da mislimo na domen. Po meni ovo je poslednje oko cega bi trebali da se zamajavaju i da daju pare u ovoj zemlji.

Ne treba nam (zarez) koliko nekome treba hleb. Neki ce da kazu "nije ovo poenta", ali da, bas je u ovome poenta. U ovoj zemlji sve ide naopako i neki prioriteti bi trebali da se uvedu. Ovo nije prica za ustav, ovo je prica za ovu raspravu. Kada su pokrenuli ovu pricu, trebao je neko od akcije da lupi sakom o sto i da kaze NE, prvo nahranite sve, pa dajte ljudima izbor na kojem ce pismu registrovati domen.

Да не коментаришем ово? Можда мало.....Боље не.
Dekip je offline  
Stara 18.3.2010, 1:30   #727
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Talking Ја са тавана проговарам...

@Supreme.50
Колико год теби било тешко да додаш нашу латиницу и ћирилицу у Windows-ов Language Bar, колико год ти било тешко да притиснеш једном и два пута Alt-Shift и колико год то што напишеш буде паметно, онај ко би то читао не би те схватио озбиљно, а ако баш буде тјерао мак на конац то што си написао има да чита по Вуку. Зато те молим, немој писати ћелавом латиницом и надам се да нећеш престати на тежи начин. Ако треба, купи још једну тастатуру са нашим распоредом тастера па нек ти обе буду прикључене истовремено.

Кад би и наши „националисти” размишљали о томе што сиротиња јадна нема крува да једе.
Sass Drake je offline  
Stara 18.3.2010, 3:47   #728
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Ако треба, купи још једну тастатуру са нашим распоредом тастера
Nas raspored tastera? To ne postoji, postoji samo "srpska" tastatura kod koje je napisano ili dopisano ono sto fali od slova preko postojecih dugmica, koje, kad prebacis na latinicu, ne mozes koristiti. I oko ovoga je verovatno bilo "necu se ja muciti nego onaj ko pravi", pa je na kraju odradjeno polovicno i sturo, kao sto ce biti i cirilicni domen (nisam pesimista nego sam samo realan). Razumete me i ovako, sto da trosim X vise puta vremena spamujuci dugmad i lomeci ruke. Posle 5 godina igranja MMOa izvezbao sam se da kucam bez srpskih slova, sto bih sad vezbao ponovo (verujte mi nije da me mrzi probao sam iznova i iznova). Jednostavno 5 puta vise vremena mi treba da otkucam nesto u cirilici/latinici nego na celavoj latinici ili na engleskom. Da je CV pa bih ga pisao kao covek, ali ovako.. nadam se da mi ne zamerate
Supreme.50 je offline  
Stara 18.3.2010, 9:06   #729
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ја ти замерам. И сам сам куцао ћелавом латиницом, нисам остављао размаке иза знакова интерпукције, итд....Што је разумљиво, ја имам 35 год. и у време када сам ја ишао у школу, радили смо на тим011 и у басиц-у (како ово чудно изгледа). Нико ме није научио за размаке и сл. Нисам завршио за дактилографа, еби га. Али, уз добронамерне, а и оне друге опаске, исправио сам се прилично. НИЈЕ ме мрзело. Ти си млађи, и требало би да си то учио у школи.

Ово је све, наравно, офтопик.

Dekip je offline  
Stara 18.3.2010, 11:37   #730
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Nas raspored tastera? To ne postoji, postoji samo "srpska" tastatura kod koje je napisano ili dopisano ono sto fali od slova preko postojecih dugmica, koje, kad prebacis na latinicu, ne mozes koristiti. I oko ovoga je verovatno bilo "necu se ja muciti nego onaj ko pravi", pa je na kraju odradjeno polovicno i sturo, kao sto ce biti i cirilicni domen (nisam pesimista nego sam samo realan). Razumete me i ovako, sto da trosim X vise puta vremena spamujuci dugmad i lomeci ruke. Posle 5 godina igranja MMOa izvezbao sam se da kucam bez srpskih slova, sto bih sad vezbao ponovo (verujte mi nije da me mrzi probao sam iznova i iznova). Jednostavno 5 puta vise vremena mi treba da otkucam nesto u cirilici/latinici nego na celavoj latinici ili na engleskom. Da je CV pa bih ga pisao kao covek, ali ovako.. nadam se da mi ne zamerate
Ja bi sad mozda i mogao da se naviknem na domacu latinicu, ako bi imao takvu tastaturu (a nemam jer mi nije bila prakticna zbog slicnih razloga).

Moderne YU tastature imaju Alt-Gr skracenice i za znakove koji su iseceni dodavanjem nasih latinicnih slova (sto i trebalo da ukine potrebu za stalnim setanjem izmedju En i Sr).

Sa druge strane, realno, skoro je nemoguce navici se na domaci laticni raspored, i dalje kucati engleski i programirati, a koristiti englesku tastaturu, bez stalnog menjanja izmedju En i Sr. Cak i da se naviknes na pozicije nasih slova, it su specijalni znaci pod Sr raporedom na drugim mestima, it ne znas gde se nalaze oni pomereni koje idu uz Alt-Gr, sto dovodi do toga da stvarno stalno moras sa menjas kodni raspotred sa En na Sr, sto ne da nije prakticno, nego ubija od neprakticnosti.

Poslednja ispravka: player1 (18.3.2010 u 12:01)
player1 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Game fever (18.3.2010)
Stara 18.3.2010, 11:58   #731
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Интернет домен!
Ало, има ли кога?
Не интернет страница.
Dekip je offline  
Stara 18.3.2010, 12:53   #732
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
@Дукес

Мој став/мишљење је да, на 800 порука, ја не видех ваљан разлог за против. То је мој став. Твој је другачији, али не можемо сви да будемо у праву. Сви смо једнаки, само су неки једнакији.
Јесте! Тастатура! Ето ти си нашао разлог зашто не.
Vidim da ti je smešno što je tastatura problem - iz ugla nekog ko odavno koristi kompjuter jeste, ali iz ugla VEĆINE SRBA (kako rekoh u uvodu tog dela mog posta) to je zbunjujuće. Dakle, ako sam u pitanju samo JA - onda je to smešno, ali NIJE smešno većini. Dalje, zašto to potenciram - zato što i Rusi, i Kinezi i Bugari (to sam davno napisao) IMAJU SISTEMSKU LOKALIZACIJU. Bugari imaju ćirilične tastature odavno, u njihovim poštama/bankama/opštinama se one koriste i sve je na ćirilici. TO je razlika u OČUVANJU ĆIRILICE, kao što i napisah. Ili, ako si bio u Makedoniji, prvo što bi primetio jeste da je FISKALNA SMETKA (fiskalni račun - iz dragstora, na primer) napisana ćirilicom. Da podvučem - AKO HOĆEMO KOMPLETNU LOKALIZACIJU I OČUVANJE ĆIRILICE, ONDA DRŽAVA MORA DA SE POTRUDI MNOGO VIŠE OD PUKOG ĆIRILIČNOG DOMENA I NEORGANIZOVANE LOKALIZACIJE SOFTVERA.

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Едит:
За таблице је ок, али за формуларе у пошти/општини....Види се да ниси скоро вадио никакве папире у дотичним. Ја, на жалост, из папира не излазим.
Tri tačke u tom citatu su trebale da zamene: banke, SUP, zavode, dragstore, firme (javna preduzeća, na pr, i njihovi računi) i sve ostalo što treba da poštuje ćirilicu prema Ustavu. Konkretno, bio sam u mojoj opštini povodom nekih papira i dobio dva formulara: jedan na ćirilici, jedan na latinici. Ali - neka si i u pravu, to nije poenta, jer bih mogao da ređam primere do sutra i da napišem textwall, kako reče supreme.
Dukes je offline  
Stara 18.3.2010, 14:09   #733
mciggzy
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 11160 Myryewo Reputacija: ■■■■■■■■□
Poruke: 1.515
Zahvalnice: 605
Zahvaljeno 2.479 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Makedonci sigurno NEMAJU latinicno pismo, ni Rusi i Bugari valjda, kao i jos nege zemlje, Kirgistan, Mongolija... mi imamo oba, to je razlika. Tako da kako bi drugacije zeleo da ti napisu "fiskalni racun"? Radi snalazenja, znaju latinicu, ali bi bilo isto kada bismo mi pisali svako svoje slovo po grckom alfabetu sada cu ti iskopirati nesto na makedonskom, bukvalno kako dobijam u nekim izvestajima:

Х&Ш ДРАЈ СКАЛП
ВОШ&ГO 2/1 АЛОЕ
ОРАЛ Б АДВЕНТИЏ
ПAНTEНE ФУЛ СПЕКТ ШАЈН


:P
mciggzy je offline  
Stara 18.3.2010, 14:39   #734
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
mciggzy kaže: Pregled poruke
Makedonci sigurno NEMAJU latinicno pismo, ni Rusi i Bugari valjda, kao i jos nege zemlje, Kirgistan, Mongolija... mi imamo oba, to je razlika. Tako da kako bi drugacije zeleo da ti napisu "fiskalni racun"? Radi snalazenja, znaju latinicu, ali bi bilo isto kada bismo mi pisali svako svoje slovo po grckom alfabetu sada cu ti iskopirati nesto na makedonskom, bukvalno kako dobijam u nekim izvestajima:

Х&Ш ДРАЈ СКАЛП
ВОШ&ГO 2/1 АЛОЕ
ОРАЛ Б АДВЕНТИЏ
ПAНTEНE ФУЛ СПЕКТ ШАЈН


:P
Delimično si u pravu - pojedine zemlje nemaju drugo pismo, ali opet ne shvatas postulat. Ajde da probam programerski, možda tako shvatiš:

IF Ustav kaže da je ćirilica službeno pismo (JEDNO JEDINO) THEN
država mora da obezbedi tehnička rešenja da se ona koristi SLUŽBENO (NA KOMPJUTERIMA KOJIMA SE PRAVE RAČUNI I SVE OSTALO).
ELSE
ne poštuje se Ustav države
ENDIF

NIKO ne zabranjuje latinicu. I neću više da se ponavljam, jer se vrtite u krug.
Dukes je offline  
Stara 18.3.2010, 14:45   #735
mciggzy
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 11160 Myryewo Reputacija: ■■■■■■■■□
Poruke: 1.515
Zahvalnice: 605
Zahvaljeno 2.479 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Drzava ne postuje ustav? Cudno...
pogotovo sto se secam kako je izabran, do 19h je blo 35% glasaca, a onda bum...a ja nikoga nisam video unaokolo... I terali su majke da potpisu i za svoju decicu i slicno, video svojim ocima Samo jer je svima bilo u interesu... tako da... moze slobodno da ga ne postuje. Meni se i tako nije svidela ta stavka, ja sam za ravnopravno dvojno pismo, nikako samo cirilicu za sluzbeno.
mciggzy je offline  
Stara 18.3.2010, 14:49   #736
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
mciggzy kaže: Pregled poruke
Drzava ne postuje ustav? Cudno...
pogotovo sto se secam kako je izabran, do 19h je blo 35% glasaca, a onda bum...a ja nikoga nisam video unaokolo... I terali su majke da potpisu i za svoju decicu i slicno, video svojim ocima Samo jer je svima bilo u interesu... tako da... moze slobodno da ga ne postuje. Meni se i tako nije svidela ta stavka, ja sam za ravnopravno dvojno pismo, nikako samo cirilicu za sluzbeno.
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=799
Dukes je offline  
Stara 18.3.2010, 16:31   #737
PSrbija
Novi član
 
Član od: 18.3.2010.
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Predlazem .PC

najbolja opcija nemoram da menjam tastature stalno u windowsu.

PC- Republika Srbija a ima i smisla PC - Personal Computer da budemo malo atraktivni.
Kad vec Montenigersi imaju .me da i malo uzdrmamo javnost sa .pc.

Najpre je potrebno da RNIDS napraviti nezavisno istrazivanje dal su firme spremne da placaju i za cirilnci domen?
Dali ce neko koristiti ciliricni u svojim marketiskim kampanjama? Dali ce ga uopste koristiti dal ce na njima praviti sajtove ili samo redirekirati itd?
Dali ce obicni korisnici spremni da koriste i prave sajtove pod ovim cirilicnim nazivom?
Mislim da RNDIS treba da najpre da predlozi ove odgovore a onda da se pokrene rasprava?
Koja ce biti cena? Da li ce biti besplatan uz latinicni da srbski jezik i cirilica odrzi? Da li ce drzava da dotira za kulturu cirilini domen?

Mislim da država treba da dotira ćirilicu na internetu.

Ja imam 0,01 procenat dolaska u ćiriličnim slovima na sve moje sajtove.
Pa ljudi zamislite se koliko ljudi kuca na tastaturi ćirilicu???

Srecko Sojic bi mi odgovori da sam latinoamerikanac i protiv cirilice.

Rs je preskup domen za Srbski standard a sada jos da se placa dupla taxa i za cirilicu!!! RNIDS ima čisto ekonomsku jednačinu daj da izvučemo po još 15 eura od svih koji koriste latinični.

Moja pretpostavka je da ce cilirni domen Srbije biti totalno fiasko. Niko nece sada praviti duplicitne sajtove na latinici na .rs a na cirilici .pc
Takodje i danasjni .rs da može u latinici da ima ž,š, itd isto bi bilo fiasko.

Treba najpre misliti pa onda raditi.
PSrbija je offline  
Stara 18.3.2010, 16:37   #738
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ne može .pc jer mora biti unikatno slovo.
Djordje Turjacanin je offline  
Stara 18.3.2010, 17:03   #739
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

PSrbija

U ovoj temi imaš glasanje za naš ćirilični domen, ovde se vodi rasprava (ako se može tako nazvati) da li nam to treba.
miša topola je offline  
Stara 18.3.2010, 17:39   #740
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

А ваљда ће и хакери теже хаковати туђе налоге који су ћирилични? Конктретно мислим на стране =)
NjegovaWisost je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com