Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.4.2022, 19:05   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Lg oled 55 c1

Nakon dugog, ali zaista dugog maštanja da pređem na OLED TV evo i to se desilo pre par nedelja. Krajem pretprošle godine kada sam napravio neki kuršuz i svojom nepažnjom spalio stari Samsung H6400 40" LCD, grafiku i PS4... nisam baš bio u situaciji da se izmotavam pa je kao zamena došao Samsung 43 Q60T QLED (moj opis ovde). Onda je palo seljenje, pa troškovi opremanja stana i what not. Uglavnom, prosto nije bilo vreme da se menja savršeno dobar QLED LCD... ali sam ja svejedno patio za OLEDom i čežnjivo gledao svaki put kada prođem pored nekog izloženog. I tako se lepša polovina naprimala nekih bonusa krajem godine... i kaže hajde da uzmemo OLED, ja kažem da nismo još ni stan sredili kako valja ali ona mi lepo izloži plan - pošto planiram svojim matorcima da kupim TV, a njen brat stalno kuka što nema smart TV, a ja kukam što nemam OLED... Mi kupimo OLED, naš QLED damo njenom bratu a njegov običan 32 LCD mojim matorcima. Rekoh - strašno si pametna! Prodato!

Bacim pogled po prodavnicama na LG C1 u 55" izdanju, ono nešto tipa 170K dinara. Bacim pogled kod "mađara" ono 1050€, tj. 127K sa sve prevozom do BG. Pomislim da sam skoro svu tehniku u kući kupio tako i nikada mi ništa nije falilo... to je to, ne smem puno da razmišljam i plašim se... uzimam.


PAKOVANJE, IZRADA, DIJAGONALA

Pakovanje je ogromno, jedva sam ga smestio u Ibizu sa spuštenim zadnjim sedištima. Takođe sam ga jedva izvukao na šesti sprat i jednako teško raspakovao i okačio na zid. Mogao sam da čekam ženu da dođe sa posla ali želeo sam žarko da čačkam novi OLED i naštelujem odmah sve po svojim standardima. Ovakvo soliranje ipak ne preporučujem nikome, bez šale, TV je bez stalka 20-ak kg i vrlo glomazan, a sa stalkom 28kg i još glomazniji. Nisu beznačajne šanse da vam isklizne tokom čupanja iz stiropora i napravi se šteta ogromna očas posla. Zato deluje kvalitetno odrađeno, ali se preznojim kada vidim koliko je gornja polovina tanka... Impresivno je to na oko ali samo dodatno otežava rukovanje jer ga realno možete držati samo na donjoj polovini gde su napajanje i elektronika.

Podignem to sve nekako na zid i sednem na kauč nekih 3m od njega, možda koji centimetar bliže. Dijagonala savršena. Vidi se da je veći od 43" koji je bio do sada ali uopšte nema osećaja da je preveliko, previše dominantno u prostoru i sl. Drago mi je što nisam išao na 48" koji je ionako jeftiniji samo 150€. Mislim da bi čak i 65" moglo OK da ide za ovu daljinu ali razlika u ceni je tu već 700€ što je po mom mišljenju previše i 55 nekako baš dođe sweet spot u smislu inč/evru.





SLIKA

Out of the box je moj primerak vukao na zeleno. Da ne ulazim u neku detaljnu kalibraciju, samo se smanji zelena malo u meniju i sve prilično lepo klikne na svoje. Možda budem malo dubio oko kalibracije i podešavanja u drugom postu ali za sada nek ostane po strani. TV kanali koji su 1080i, kao i 720p sadržaj izgledaju pristojno. Upscaling je vrlo korektan pa nema vidljive piskelizacije ali na ovoj dijagonali je to već malo razvodnjeno jer TV baš ne može izmisliti toplu vodu iz tako niske rezolucije. Sve od 1080p pa naviše izgleda stvarno dobro, a 4K HDR već impresivno.

Kontrast

Kontrast je naravno savršen jer...OLED. Ne može to na svakom materijalu da se vidi. Ako pustim ujutru neki jutarnji program ili vesti na TV, to izgleda potpuno isto kao na dosadašnjem Samsung QLED-u. Lepo, koloritno, malo veće zbog dijagonale i to je to. Ali kada se pokrene recimo Netflix ili HBO Max i nešto poput Dune filma koji je sav kontrastan i odlične produkcije... onda se vidi itekako. Pozadinsko osvetljenje i osvetljenje na nivou piksela su neuporedivi što se tiče finih i oštrih granica između tamne i svetle... Zbog ovoga se čini da su stvari prosto tridimenzionalnije... jer savršeno senčenje od najdublje crne do svetlijih ustvari stvara taj osećaj trodimenzionalnosti. Npr. film Dune obiluje takvim scenama koje su izraženo kontrastne i blistaju na OLEDu.



Slično važi i za sve kontrastne teksturisane površine kao što su tamo odelo, tamna kosa i sl. Način na koji se jasno razdvajaju vlakna, vlasi, itd. je uvek nijansu živopisniji i realniji od LCD-a koji deluje ravnije.

Maksimalna svetlina i refleksije

Mislim da svi već znaju da OLED ne može da drži konstantnu jarku belu kao najbolji LCD-evi. Ako se pusti neki test sa čisto belom bojom videćete kako OLED vrlo brzo smanjuje svetlinu. Međutim, u realnom sadržaju u kom je retko kad ekran baš potpuno beo, ovaj OLED može da bude izuzetno svetao. Šta god da sam puštao, od vrlo svetlih serija preko nekih snimaka plaže i mora... svetlina je sve vreme na odličnom nivou. Kada se pokrene neki 4K HDR materijal, TV prosto blista. Problem može nastati jedino kod vrlo tamnih HDR sadržaja kao što je serija The Queen's Gambit koja je masterovana toliko tamno i mrtvo da čak i kada odvrnem sve na max, slika je prosto tamna i mrtva. Ali pošto sam video da se na sličnu stvar žale i vlasnici mnogih LCD-eva na webu, mislim da je tu više u pitanju loš master nego bilo šta drugo. Za sada sam pogledao solidan broj HDR serija i filmova, i uglavnom sam bio vrlo zadovoljan ukupnom svetlinom i živošću slike.

Što se samih refleksija tiče, TV ima potpuno glossy premaz i u njemu se sve ogleda kao u ogledalu. Dobra stvar je što je sve reflektivno popriilično zatamnjeno i odslikava se u tamno ljubičastoj nijansi koja se vidi samo na vrlo tamnim delovima slike. Prethodni Samsung je npr. imao polu mat premaz na kom se ne ogleda ovako jasno, već zamagljeno. Tako zamagljene refleksije su ipak bile osetno svetlije jasno više smetale tokom gledanja. Tj. više sam morao prozore da zatamnjujem i svetla da gasim kada se gleda taman sadržaj tada nego sada. Evo primer kako se odslikava prozor u sred dana na ekranu (ovaj ljubičasti odsjaj na desnoj gornjoj strani gde je tamna slika, gde god ima nešto svetlije na slici - refleksija se i ne vidi).


Poslednja ispravka: Aibo (19.4.2022 u 19:14)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Dekip (26.4.2022), polarnimeda (24.4.2022), VMilan (24.4.2022)
 

Bookmarks sajtovi

Tagovi
c11, lg tv, oled


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
LCD tv? VLADA.R. ŠDK - Foto i audio/video 398 10.9.2020 12:14
Lg oled 55b8pla nsvladimir ŠDK - Grafika 9 10.2.2019 23:21
TV sa najdubljom crnom (do 50k)? polarnimeda ŠDK - Grafika 38 30.12.2018 20:29
Nov TV preko 42" OWERKLOKER ŠDK - Foto i audio/video 109 28.1.2018 13:24
Tipovi displeja: LCD, TFT, TN, LED, OLED... Predrag Stankovic Grafika 2 12.6.2009 15:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com