Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.2.2015, 3:43   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Audioquest Dragonfly USB DAC

Ova mala spravica je USB DAC (Digitalno Analogni Konverter) koji igra ulogu zvučne karte na PC-u, a pravi ga renomirani američki proizvođač hi-fi kalbova Audioquest. Ideja je spakovati odličan DAC punog Hi-fi kvaliteta u mali i relativno jeftin proizvod. Za početak ću navesti malo tehničkih karakteeistika i mogućnosti.

- U pitanju je stereo uređaj bez podrške za višekanalni zvuk
- ESS Sabre DAC 24bit/96kHz
- Burr Brown pojačalo za slušalice / linijsko pojačalo - 125 mW
- Interna analogna kontrola jačine zvuka u 64 koraka
- 3.5 mm i USB konektori izrađeni od legure bakra i berilijuma zarad dugotrajnosti



Instalacija

Instalacija drajvera i softvera ne postoji. Evo kako je to išlo kod mene: sagao sam se da priključim stik na poleđinu računara, zatim priključio kabal i dok sam se uspravio ispred monitora već me je čekala poruka o novom audio uređaju spremnom za upotrebu. Namestio sam ga kao default audio device i to je to. Podržani sistemi su Mac OS, Win XP, 7 i 8. Koliko sam upućen mislim da Vista nije na listi jer ona poseduje neka ograničenja za ovakav vid funkcionisanja.

Kako to zvuči

Kod mene je spojen na sasvim pristojan hifi setup (pojačalo i zvučnici) i jednom rečju zvuči fenomenalno. Zamenio je Creative Audigy 4 i razlilka između ova dva je ogromna. Zvuk je dobio mnogo novih detalja koji ranije nisu bili čujni, a i ono što jeste bilo sada ima daleko više boje, slojeva, energije. I sve to je međusobno bolje razdvojeno i postavljeno u stereo slici.

Od slušalica nisam imao ništa veće za test ali dvoje pristojnih in-ear su svirale odlično na njemu, i to vrlo glasno već na 15-20% pojačanja, tako da verujem da ima sasvim dovoljno snage i za veće modele.

Izrada i još neki detalji

Stik je izrađen od neke gumirane plastike, vrlo prijatne na dodir, težak je za svoju veličinu i deluje rock-solid bez ikakvog uvijanja i krckanja. Mali znak vilinog konjica svetli u 4 različite boje koje označavaju sample rate trenutno reprodukovane muzike (44.1, 48, 88.2 ili 96 kHz). Iako je interni DAC 24/96, bez problema će pustiti sve do 24/196 pri čemu će uraditi automatski downsample na jednu od podržanih vrednosti, ali tako da bude reč o celobrojnom umnošku da ne bi došlo do degradacije zvuka. Već pominjani konektori od legure bakra i berilijuma su finalno posrebreni nekom fensi metodom koju Audioquest inače koristi na svojim kablovima.

Zaključak

Izvanredna spravica koja za cilj ima odličan zvuk i taj cilj savršeno ispunjava. Voleo bih da mogu da je uporedim sa nekom dostojnom zvučnom kartom poput Xonar STX, ali nemam tu mogućnost. Ovako samo mogu na osnovu nekog iskustva kao ljubitelj dobrog zvuka da kažem da zvuči rame uz rame sa vrlo dobrim hifi cd playerom. Ako nemate potrebe za dodatnim mogućnistima zvučnih karti bezrezervno preporučujem ovaj minijaturni DAC. Jednostavna i brza instalacija bez drajvera su samo šlag na torti.

Opisana verzija je originalni v1.0 iz 2012. koji se prodavao po ceni od 250 €. Međutim, trenutno je aktuelna novija v1.2, dodatno poboljšanog zvuka, po ceni od 150 €, što je jednako kao i svuda u svetu. A ja sam svoj stariji primerak nahvatao polovan za 100 €.

Poslednja ispravka: Aibo (18.2.2015 u 10:13) Razlog: Greške u kucanju
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Asmodeus (18.2.2015), Filip89x (24.2.2015), matrix_ninja (24.2.2015), Picard (18.2.2015)
Stara 18.2.2015, 14:21   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

A kada ga pogledaš tako malenog i sa neozbiljnim imenom, pomisliš "ma ko zna šta je ovo", kad ono međutim ...
Pojavio se Dragonfly kod nas? Nisam znao.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2015, 15:20   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Jeste, kod zvaničnog zastupnika Audioquest-a tj. u Audiophile radnji. Mada na sajtu nisu postavili, zvao sam i raspitao se, imaju na lageru regularno i to po ceni kao sav normalan svet, ko bi reko.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Picard (18.2.2015)
Stara 18.2.2015, 15:29   #4
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Odlicna spravica, hebote. Sad si me bacio u dilemu sta da radim, posto planiram da uzimam neki dobar HiFi sistem za slusanje muzike, filmove, igranje igara na PS3-ci i u prvom planu mi je za sada par aktivnih zvucnika Behringer MS40 (24bit/192KHz DAC) koji imaju sve zive ulaze pa i opticki, pa sam razmisljao opticki da izlazim iz TV-a (laptop -> HDMI -> TV -> optical audio out -> zvucnici) i PS3-ke kako bih izbegao ocajne DAC-ove u TV-u, Soniju i laptopu...
Ali ovo bih mogao da koristim i na tim zvucnicima a i na sluskama kad sam za desktop masinom, a i na laptopu.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2015, 18:08   #5
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Utisci nakon nedelju dana?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2015, 21:11   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

I dalje odlični. Često sednem i pustim da slušam nešto po prvi put od kada je on u sistemu, onda skontam koliko zvuči drugačije od onoga kako odranije pamtim. A to uopšte ne mora da se traži načuljenim ušima, prosto te samo pukne. Zadiviljujuće je koliko je u stanju da rasloji pesme koje imaju puno zvukova pa mi je ranije delovalo da se stapaju i mešaju, guraju za scenu. Sada odjednom možeš sve da čuješ i još da ti deluje da ima jasne granice i prostora između njih pa ne razumem kako su se ikada mešali. A kod dobro produciranih stvari je fenomenalno koliko prisutan i stvaran neki zvuk ume da bude. Čak i ono što se lepo i jasno čulo na zvučnoj sada ima više boje i nekog prostora oko sebe, recimo daleko ti je jasnije da li je bubanj od kože ili plastike, da li je u malom ili velikom prostoru, jer čuješ kako se zvuk prolama kroz vazduh... Stvarno je u pitanju neki drugi, viši, nivo reprodukcije.

Eto, raspisah ja esej. Ali sam si pitao. Ako te zanima kako bi zvučao sa nekim tvojim slušalicama ili čim god, i ako si u mogućnosti, samo javi da ohladim pivo...

Edit: kad sam se već raspisao u detalje o zvuku, da predstavim i test okruženje: Integrisano pojačalo Harman Kardon HK6500 i zvučnici Acoustic Energy Aegis Evo 3


Poslednja ispravka: Aibo (23.2.2015 u 21:22)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.2.2015), Picard (23.2.2015)
Stara 24.2.2015, 0:51   #7
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Ja imam v1.2, uzeo sam pre oko godinu dana, mislim čim se pojavio, tako nešto. Ja direktno kačim slušalice u njega, mada ponekad ga koristim i kao DAC, ali češće samo sa slušalicama. Odlično radi i poprilično je glasan, volume nikad ne držim preko 30%.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2015, 17:01   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Sećam se da si ga hvalio tu i tamo kada iskrsne priča u nekoj temi. Tako da si bio jedan od mnogo zadovoljnih korisnika koji su me usmerili da mislim o njemu. A kap je prelio momak koji ima i Dragonfly i NAD C545BEE , a Dragonfly mu reče ima za nijansu bolji zvuk.

Generalno, smatram da je fantastično dostignuće i u smislu zvuka za tu cenu, i zvuka za tu veličinu. Prosto i jednostavno ali su pokazali par stvari.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2015, 18:57   #9
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Audioquest Dragonfly USB DAC

Da, pomenem tu i tamo, pošto retko ko razmišlja u tom pravcu, a i izbor kod nas nije neki, Asus i Audigy čini mi se. Ja sam se dugo razmišljao između ovog i HRT strimera, do kraja mi je Dragonfly delovao kao sigurnija opcija, ali verovatno ni HRT nije loš.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
audioqust, dac, dragonfly, usb, zvuk

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Opera - Dragonfly PDarko Klijentske aplikacije 0 10.5.2008 2:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com