Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2012, 14:03   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom C=64 i PC monitor

U neznanju svome kome li forumu ova tema pripada, otvorio sam je ovde...

Sjajne vesti za mene! Posle više godina odsustva, devojka kojoj sam ga pozajmio mi vraća moj stari Commodore 64!!! Jedino što je vratila samo "klot" kompjuter (računar i kasete) bez kablova, ispravljača, kasetofona i džojstika. Dok ona ispretura svoju ostavu u pokušaju da nađe ovo, ja planiram dalje korake i pitam se na koji ekran povezati ovu mašinu.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	C64 is back.jpg
Viđeno:	42 puta
Veličina:	46,1 KB
ID:	43974

U kući, doduše, imam jedan stari katodni TV ali nije u naboljem stanju a i neko ga stalno koristi. Umesto toga mislio sam da povežem računar iz osamdesetih sa nekim današnjim PC monitorom. Kako bi to najlakše mogao da uradim? Imali neko neko iskustvo? Vidim da po stranim forumima uglavnom savetuju korišćenje kojekakvih Video-to-VGA konvertora ali se mišljenja o tome razlikuju.

Da li može da se prosto upotrebi neki prostiji eksterni TV tjuner, recimo Intex Combo TV-Box IT-160 (košta oko 2000din)? Ako je moguće, ovo ili nešto slično bi bilo najelegantnije rešenje a tjuner bi mogao da se koristi i za druge stvari.

Povezao bih stari kompjuter sa CRT monitorom Samsung 997Mb. Po svemu što čitam, grafika starih računara prosto poružni na modernim TFT monitorima. A i ekran emulatora je dokaz... CRT bi trebalo da posluži sasvim solidno.

Inače, šta Uprava misli o ideji da se otvori jedna soba za retro hardware ili za retro računare i konzole uopšte, kao što postoji na Benchmark forumu?
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Oggy (23.8.2012), pedjosav (30.8.2012)
Stara 23.8.2012, 14:38   #2
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: C=64 i PC monitor

Mislim da ce ti funkcionisati to sa tjunerom. Ja sam tako povezao pijacnog terminatora na jednom starom kompu. Koristio sam, cini mi se, neku Gigabyte Global tv karticu, ne vidim razlog da ne funkcionise i sa ,,debeljkom".

P.S. Slazem se za ideju o ,,retro hardware'' sobi, ima nas dosta koji su nostalgicni za starim masinama (i ja sam svojevremeno posedovao komodora, i skoro sam pretresao podrum da ga nadjem ali izgleda da nije preziveo neko od velikih sredjivanja, samo kasetofon ostao )
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2012, 17:14   #3
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 663 puta na 459 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: C=64 i PC monitor

Probaj da se obratis Elviru, on je povezao monitor i C64 i to jako dobro izgleda. Ne mogu sada da pronadjem temu.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2012, 23:45   #4
Elvir
Starosedelac
 
Član od: 6.5.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.056
Zahvalnice: 1.039
Zahvaljeno 989 puta na 623 poruka
Određen forumom Re: C=64 i PC monitor

Citat:
Nergal kaže: Pregled poruke
U neznanju svome kome li forumu ova tema pripada, otvorio sam je ovde...

Sjajne vesti za mene! Posle više godina odsustva, devojka kojoj sam ga pozajmio mi vraća moj stari Commodore 64!!! Jedino što je vratila samo "klot" kompjuter (računar i kasete) bez kablova, ispravljača, kasetofona i džojstika. Dok ona ispretura svoju ostavu u pokušaju da nađe ovo, ja planiram dalje korake i pitam se na koji ekran povezati ovu mašinu.

Prilog 43974

U kući, doduše, imam jedan stari katodni TV ali nije u naboljem stanju a i neko ga stalno koristi. Umesto toga mislio sam da povežem računar iz osamdesetih sa nekim današnjim PC monitorom. Kako bi to najlakše mogao da uradim? Imali neko neko iskustvo? Vidim da po stranim forumima uglavnom savetuju korišćenje kojekakvih Video-to-VGA konvertora ali se mišljenja o tome razlikuju.

Da li može da se prosto upotrebi neki prostiji eksterni TV tjuner, recimo Intex Combo TV-Box IT-160 (košta oko 2000din)? Ako je moguće, ovo ili nešto slično bi bilo najelegantnije rešenje a tjuner bi mogao da se koristi i za druge stvari.

Povezao bih stari kompjuter sa CRT monitorom Samsung 997Mb. Po svemu što čitam, grafika starih računara prosto poružni na modernim TFT monitorima. A i ekran emulatora je dokaz... CRT bi trebalo da posluži sasvim solidno.

Inače, šta Uprava misli o ideji da se otvori jedna soba za retro hardware ili za retro računare i konzole uopšte, kao što postoji na Benchmark forumu?

Najprostije resenje jeste da povezes preko TV karte/Tunera ,u koju bi "ubo"C64.Medjutim,najprostije ti podrazumeva da povezes preko RF kabla i samim tim zaboravi na kvalitet same slike,pogotovo ako mislis na TFT.Vecina TV karti se na gadja bas narocito kad je u pitanju ta vrsta(praistoriskog) signala iz C64 i moja topla preporuka je da to batalis.Narocito los kvalitet bice na polju zvuka ,pocev od sumova itd.Drugo malo bolje resenje ti je da nadjes AV kabal preko nekog retro shopa u inostranstvu i onaj zuti dzek ubodes u kartu.Tako dobijes bolji kvalitet slike.Za zvuk moras imati neko alternativno resenje u vidu nekog zasebnog audio uredjaja ako vec nema drugog resenja uokviru samog PC-ja na koji povezujes C64.

http://ecx.images-amazon.com/images/...500_AA300_.jpg

Ali obrni,okreni :

C64 na classic TV-u preko Scarta/Av-a je najbolje resenje,u svakom slucaju.

Takodje,preko S-video kabla i LCD-tv-a je fenomalno iskustvo. Naravno,ko ima taj prikljucak ali i kabal

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...54HYz0xqgA&t=1

Poslednja ispravka: Elvir (30.8.2012 u 18:20)
Elvir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Elvir na korisnoj poruci:
Nergal (29.8.2012)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Monitor do 150e? nes036 ŠDK - Osnovne komponente 6 6.10.2011 16:10
Monitor odbija poslusnost m4ddool3 Prenosni računari 1 30.9.2011 21:03
CRT monitor problem Predrag Stankovic Grafika 15 2.8.2009 19:04
LCD monitor (~200e) Teva ŠDK - Grafika 29 1.5.2009 17:51
Monitor za rad sa grafikom, budžet 200 evra hacker_aca ŠDK - Grafika 12 16.4.2009 4:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com