Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.5.2010, 22:41   #1
Cedex
Novi član
 
Član od: 27.5.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Dobio sam zadacu iz Programiranja sa FORTRAN-om 90, da uradim par zadataka(pitanja) i ja sma rijesio 6 od 10, nisma niako moga da nadjem odogovore(resenja) za preostala 4 pitanja tj:

""1.U programu se nalaze neke greske. Otkrij te greske i obrazlozite?

program bug

ovaj program ima nekoliko gresaka

real :: a,b,c

a = b + c

read *, c

print *, a

end

2.Potrebno je napisati algoritam i FORTRAN program koji moze da sabira, oduzima, mnozi ili djeli dva broja u zavisnoti od korisnikovog izbora. Potrebno je ispitati poruku korisniku koje izbore ima. Nakon odabira opcije (operacije) koju zeli, korisnik zatim unosi dva broja. Nakon unosa brojeva korisnik dobije rezultat izvrsene operacije?

Primjer poziva programa: (Napomena: izbornik ne mora da izgleda kao u prijedlogu)

Izbor operacija:

1.Sabiranje

2.Oduzimanje

3.Mnozenje

4.Djeljenje

Vas izbor je: 2

Unesi te dva broja: 6 3

Rjesenje je: 3

3.Napisati FORTRAN program koji pretvara inče u centimetre(linch:2,54cm)

4.Realizovati racunski algoritam koji pretvara dva unesena broja i u zavisnosti od rezultata poredjenja ispisati odgovarajucu poruku na ekranu(npr.:Prvi broj je veci od drugog)?""


-Pa ako neko zna odnosno da mi pomogneda rijesim ova preostala 4 pitanja, jako mi je bitna ova zaadaca sa formiranje konacne ocjene na ovom predmetu!!

Hvala u naprijed svima koji poskusaju pomoci!!!
Cedex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2010, 22:51   #2
krahi
Član
 
Član od: 16.5.2007.
Poruke: 48
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Eh...ovi zadaci mi se cine lol prostim,tako prostim da mi je smesno da si trazio da ti neko napise domaci zadatak xD.

Ovo je,valjda,prva lekcija pri programiranju....Samo ukucaj fortran tutorials na googlu i nece ti trebati vise od pola sata da sam napravis doticini program.
krahi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2010, 23:01   #3
Cedex
Novi član
 
Član od: 27.5.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Citat:
krahi kaže: Pregled poruke
Eh...ovi zadaci mi se cine lol prostim,tako prostim da mi je smesno da si trazio da ti neko napise domaci zadatak xD.

Ovo je,valjda,prva lekcija pri programiranju....Samo ukucaj fortran tutorials na googlu i nece ti trebati vise od pola sata da sam napravis doticini program.
ma znam prijatelju da su ovo osnove programiranja odnosno osnove FORTRAN-a kako programskog jezika...al sam ja pravi lak sto se tice programiranja i nije to moja bolja strana, nazalost...
pa zato molim sve pa i vas da mi pomognete ako vec znate!!

hvala najljepsa!!
Cedex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2010, 23:29   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Pa kako pobogu konačna ocena na tako nebuloznim zadacima? Jedino ako ne pokušavaš da dobiješ zaključenu dvojku.

1) Imaš sintaksnih grešaka. Komentari u Fortranu uvek počinju sa znakom uzvika, nedostaje ti unos promenjljive c pri čemu izračunavanje a treba da ide posle unosa b i c. print i write moraju da imaju definiciju izvora unosa i konverzije podatka ako se dobro sećam (staviš jednu zagradu sa dve zvezdice posle svakog read i write kao ovo (*,*)) itd. Ako se dobro sećam a nisam siguran end uvek mora da prati i sadržaj prve linije gde definišeš ime programa.

2) Prvo uneseš dva broja kombinujući stvari iz prvog zadatka a onda ispišeš i upitaš korisnika koju će operaciju da izvede nad brojevima. Kad učitaš promenjljivu sa operacijom (promenjljiva može da sadrži i brojeve tipa 1 je sabiranje, 2 je oduzimanje itd.) onda lepo u jednoj IF petlji proveravaš šta je uneo korisnik. Obrati pažnju samo da kod deljenja ne dozvoliš da ti delilac bude nula.

3) Jel stvarno treba objašnjavati ovaj zadatak? Ovaj zadatak je potpuno isti kao prvi samo treba da promeniš operaciju sabiranja u operaciju deljenja i da uneseš samo deljenik (iznos u cm koji treba podeliti) koji ćeš podeliti sa 2,54.

4) Isto kao prvi zadatak samo što umesto dela gde bilo šta sabiraš ili deliš staviš IF petlju u kojoj proveravaš da li je prvi broj veći od drugog. Ako jeste ispišeš tekst da jeste a ako nije (ELSE deo) napišeš da nije.

Zaista ovo su takve banalne stvari da je prosto neverovatno da bar na jednom času nisi mogao da pohvataš kako da makar počneš da rešavaš ove zadatke. Ovo što sam ti ja napisao trebalo bi da ti bude i više nego dovoljno da se baciš na rešavanje.

EDIT: Koji razred? Koja škola? Pitam zato što se ne sećam kad sam poslednji put čuo da negde rade FORTRAN osim ako nije fakultet u pitanju.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
RarMan (27.5.2010)
Stara 27.5.2010, 23:39   #5
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

enough is enough. i've had it with these madaf..in' people and their madaf..in' homework.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku irreal na korisnoj poruci:
EclipsE (28.5.2010), NISAM NESTO SMART (28.5.2010), vasto lorde (28.5.2010)
Stara 27.5.2010, 23:44   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

E stvarno sad nešto razmišljam nisu ludi ovi što online prodaju seminarske radove i rade domaće zadatke Mislim sa ovoliko lenjosti stvarno ne znam šta me sprečava da otvorim firmu koja se time bavi (zakonski nije zabranjeno) i postanem bogatiji od Bila Gejtsa
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2010, 0:18   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Apsolutno si u pravu. Ljudi ne kapiraju da je Google čudo i da se mnogo toga može naučiti za samo sat vremena... Konkretno, ovaj zadatak bi zahtevao oko 2h vremena da se odradi samo uz pomoć Googlea a da pritom nemaš pojma o programiranju... (i da ti je IQ >90 )
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2010, 15:57   #8
Cedex
Novi član
 
Član od: 27.5.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Hvala ti puno holodoc na pomoci!!
nije u pitanju srednja skola ne fakultet...pozz z
Cedex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2010, 18:16   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Potrebna mi je HITNO pomoc vezana za FORTRAN 90!!

Citat:
Cedex kaže: Pregled poruke
nije u pitanju srednja skola ne fakultet...pozz z
Auu... Utoliko grđe Nemoj samo da mi kažeš da je u pitanju neki informatički smer. Bolje mi reci da studiraš ekonomiju ili možda marketing
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Excel - potrebna pomoc vuka13mv Aplikativni softver 8 14.5.2008 17:02
potrebna pomoc hitno oko instalacije xp-a na friskom kompu muki85 Operativni sistemi 8 11.2.2008 20:12
Nova Konfiguracija ... potrebna pomoc! Markoyu011 Šta da kupim? 50 6.12.2007 20:40
potrebna vrlo mala pomoc oko jedne rijeci :) (SHADER CLOCK) krompirko Overklok 6 15.11.2007 19:24
Pomoc vezana za kernel na linuxu charchfeno Slobodni softver 7 15.12.2005 2:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com