Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.10.2019, 8:45   #21
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Kupljen novi SSD, Kingston A2000 250GB.
Videćemo da li su svi problemi rešeni, za sada radi odlično.

Više ovde: https://www.sk.rs/forum/showpost.php...&postcount=376
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2019, 10:43   #22
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ja sam kupio nov komp i zamrzava sliku. Imam ssd sistem i hdd obicni. Kad raskacim hdd onda radi ok, ali kad su oba nakacena svakih par sati zamrzne da moram na dugme da resetujem. I kad pokusam da ga upalim nece, pise da nije pronadjen boot drive. Cim raskacim hdd odmah radi ok.
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Kojic_M na korisnoj poruci:
star-duster (5.11.2019)
Stara 5.11.2019, 12:24   #23
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

U međuvremenu promenio sam i grafičku i napajanje.
Sa grafičkom imam neke situacije o kojima sam pisao u temi ovde:
https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=108485

Napajanje je sasvim novo, FSP Hyper S 700W. Grafička je polovna, Sapphire Nitro RX 580 8GB.

Drajveri najnoviji za sve, najnovije verzije programa, sistem nedavno podignut.
I opet se povremeno desi neko smrzavanje. Znatno ređe nego sa starim SSD--om, tu nema dileme. Stari Mushkin jeste bio jedan od uzročnika. Ali očigledno nije jedini.

Od te stare konfiguracije ostala su samo dva hard diska. Ne znam da li je problem sa njima. Sve programe instaliram na novi SSD, samo podatke, multimediju i igre imam na hardovima. Kad kopiram nešto sa njih ili na njih, sve radi odlično, prebacivao sam i po više desetina GB odjednom.

Smrzavanja se dešavaju u čudnim trenucima. Nekako najčešće dok koristim browsere (ali sa različitim, i sa Firefoxom i sa Chrome, Brave). Ali možda je zato što upravo najviše vremena provodim u surfovanju.
Za gejming nikako ne nalazim vremena, ali nisam imao smrzavanja tokom igara niti tokom testova. Radio sam razne stress testove, uglavnom išlo sve OK. Osim jedne situacije kad je AIDA64 stress test sa uključenim CPU, GPU i ostalim opcijama pukao nakon nekih 45 minuta testa.

Kažem, najčešće se smrzavanja dešavaju tokom light upotrebe računara, što mi je i najčudnije.

Od sinoć je otkačen WD Green 2TB, da vidim kako će raditi sistem sa SSD + WD Blue 640GB. Za sada nema smrzavanja, ali se ona generalno dešavaju retko, tako da ovo nije neko merilo, možda se zaledi već danas dok sam na netu ili u Libre Office-u.
Ako se ne dešava nekoliko dana, onda mogu da sumnjam na taj otkačeni hard da je pravio probleme. A ako se desi, onda ću probati sa otkačenim manjim hardom itd.
Polako pa ću naći šta je.

BIOS za ploču mi je od sredine godine, vidim na sajtu da su izašla dva nakon njega, ali da su prevashodno za podršku Ryzen 3xxx procesorima.
Jedino to još nisam apdejtovao.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2019, 13:13   #24
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ja sam sad sklapao komp i tako nešto mi se dešavalo dok nisam malo digao voltažu na ram, tako da probaj i ramove malo da pročačkaš..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2019, 15:02   #25
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Procitao sam da si otpisao RAM kao uzrok. Ipak, vrlo slicne simptome sam imao pre nekoliko godina. Ganc nova konfiguracija. Igre rade, radi brauzer. Znaci, zahtevniji poslovi bez problema, ali kako otvorim Windows Explorer tako se zakuca, bukvalno sve se "smrzne". Ispostavilo se da je memorija bila falicna. Bilo mi je prosto neverovatno
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2019, 15:21   #26
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

A da li je tvoj RAM uspešno prolazio testove?
Ja sam držao ovaj tri sata u Memtestu i nije bilo nijedne greške.
Ali po vašim savetima svakako ću da obratim više pažnje na RAM.
Možda da isključim XMP privremeno?
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2019, 15:43   #27
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Iskreno, ne secam se, bilo je bas davno.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2019, 20:59   #28
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Poludeću. Stvarno.

Danas je komp zakovao par puta. Stari hard (veći, onaj WD green od 2TB) je otkačen danima. Dakle, nije on uzročnik.
Zakačiću ga.

Ali stvarno me dovodi do ludila nepredvidljivost toga kada se dešavaju smrzavanja.

Par sati sam igrao Forza Horizon 4 demo, podešen na ultra, i sve je išlo fino, ni problemčića.
A onda malopre zakove dok u Steam klijentu podešavam koja igra ide u koju kolekciju.

Dakle, dok je bilo visoko zauzeće RAMa, GPUa, CPUa - sve je išlo odlično! A zakovalo dok je komp bio takoreći u idle (nijedan jači proces nije išao u pozadini, bukvalno bili otvoreni samo Steam i Firefox).
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2019, 22:04   #29
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ovo je RAM problem. Sad se sećam i meni se slično dešavalo na staroj 1155 platformi.

RAM je prolazio sve testove u MEM testu, ali sam kasnije slučajno otkrio da je RAM problem, iako je prolazio sve testove.

Testiraj sistem sa svakim RAM štapićem ponaosob, znači, tokom rada neka ti samo jedan RAM štapić bude uboden, pa ako je danima sve u redu ubodi onaj drugi. Ako tada počne da zaje.ava onda je RAM 100%.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
star-duster (15.11.2019)
Stara 9.11.2019, 23:01   #30
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Da li ti je CPU voltaza u BIOS-u podesena na Auto? Kada sam se igrao sa OC-om sadasnjeg procesora, nekada bi se nakon reboota pogubio komp i ne bi digao voltazu (koja je na "auto") pri nekom procesu koji to zahteva a onda bi zveknuo BSOD. Doduse, ovo se desavalo samo par puta i to samo prvi restart nakon ucitavanja stock profila iz BIOS-a, ali mozda je slicna situacija i kod tebe (doduse kod mene je bilo u Cinebenchu ili Aidi). Mozda da probas da podesis fiksni napon koji ti je dovoljan za tvoj procesor i vidis kakva je situacija onda?

Za XMP je moguce da ti pravi problem takodje. Na drugom PC-u XMP dovodi do BSOD-a u apsolutno svakom zahtevnom programu. Prethodne 3 godine je PC koriscen na 2400MHz umesto 2666 (neznatno, znam) jer drugacije nije radilo. Imaj na umu da XMP nije zagarantovan, iako ga svi proizvodjaci kao takvog reklamiraju.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku buraz na korisnoj poruci:
star-duster (15.11.2019)
Stara 15.11.2019, 21:02   #31
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Jeste sve u BIOS-u na auto. Ništa nije klokovano, niti su ručno podešavani naponi. Samo je XMP uključen, sve ostalo na čistom defaultu.
(Dok sam imao više vremena i entuzijazma, a manje godina, nekim mašinama sam prilično vadio dušu i sve je radilo manje-više bez problema. A sada rekoh sebi da ću PC da držim na fabričkim vrednostima i da se ne zamlaćujem tweakovanjem i klokovanjem, a ono ispade da me zeza samo tako...)

Nisam imao vremena ovih dana da detaljno isprobam varijante koje ste preporučivali ovde.
Trenutno (od pre nekoliko minuta) je otkačen stari HDD (WD blue, ima preko 10 godina). Vratio sam noviji HDD (WD green od pre 5-6 god), nije on bio uzročnik problema jer su se smrzavanja dešavala i bez njega. Sad ćemo videti da li matori WD blue nekako utiče na stabilnost.

Videću kako se kompjuter u celini ponaša. Ako se opet dešavaju smrzavanja, idemo dalje sa testiranjem, probaću vaše predloge, tj. sa korišćenjem samo jednog RAM modula, a eventualno i sa smanjivanjem brzine RAM, podizanjem napona itd. Jedno po jedno.

A evo šta se dešavalo prethodnih dana. Nije bilo smrzavanja do danas (ali je i veoma malo korišćen PC). Danas sam par sati igrao Forza Horizon 3 (instaliran na novom sistemskom SSD, nije ni na jednom od starih hardova) i sve je radilo bez problema. Dobre temperature, sve ide bez greške i bez da štucne komp, FPS ne pada ispod 60. Bilo je jedno izletanje na desktop (ali čitam da se to dešava sa ovom igrom, plus što nije bilo smrzavanja celog sistema).

A onda malopre opet stara priča - lagana upotreba kompa i eto ga problem. Slušao sam radio iz jednog browsera (Firefox) i istovremeno otvaram drugi browser (Brave) u kom otvaram nekoliko linkova u nekoliko tabova. Baš u trenutku dok sam otvarao tab, primećujem da muzika iz Firefoxa ulazi u mali loop (ponavlja se kratka zvučna sekvenca) i to je trajalo sekundu-dve. Mislio sam da će uslediti smrzavanje, ali nije. Posle nekoliko minuta deslio se ponovo, sve isto, tačno dok prebacujem na drugi tab. E kad se desilo i treći put, onda je potrajao duže taj loop i ukočio se i miš, pa usledio i crni ekran. Klasično smrzavanje koje mi se dešava ovih dana.

Nakon toga sam promenio hardove, što sam već spomenuo. Takođe sam i u Power Planu podesio minimalnu vrednost za CPU na 20% (default je 5%, a od pre par dana sam držao na 10%, neko mi je preporučio da podižem te brojke jer možda procesor nije dobijao dovoljno struje dok je malo zauzeće).

Sad opet nekih pola sata slušam istu radio stanicu u FF a u Brave čitam/pišem ovo sad. I nema problema za sada. Otvaram linkove, prebacujem tabove i browsere, nema da štucne muzika.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2019, 0:00   #32
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Iskljuci sve power saving opcije za CPU u BIOS-u i fiksiraj mu napon i onda vidi da li se desava. Da mi se slicno nije desilo tokom OC-a kad sam probao da i dalje koristim C-States i Speedshift kako bi se obarala voltaza u idleu, ne bih ti to preporucio. Mozda je jednostavno ta trenutna revizija BIOS-a kanta i lose napone daje na auto.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2019, 19:22   #33
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Upravo sam u BIOSu isključio Global C-state Control. To bi trebalo da ne dozvoli da CPU obara napon kad pomisli da je u idle, zar ne?

Ali kad bootujem i pogledam frekvencije u HwInfo, vidim da i dalje padaju naponi za CPU, povremeno i na 0,76V.

Šta još da podesim u BIOSu?
Da fiksiram napon? Na koliko?

EDIT: A gde se fiksira napon?

Kad uđem u Advanced Voltage Settings, imam samo tri opcije:
- Dynamic Vcore (DVID)
- Dynamic Vcore SOC (DVID)
- DRAM voltage

Sve je na auto/normal ili tako nešto.
Ne vidim CPU voltage ili sličnu opciju. Sve nešto dinamično.


Inače, upravo sam isključio i Core Performance Boost, a isključen je i Global C-state Control. Ali nakon bootovanja vidim da i dalje frekvencija i napon CPU variraju, tj. padaju i rastu.
Zar ne bi isključivanje ovih opcija u BIOS-u trebalo da trajno fiksira frekvenciju?

Poslednja ispravka: star-duster (17.11.2019 u 19:44)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2019, 20:37   #34
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.412
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Nadji guide za svoju maticnu plocu. Ja sam za z390 Gigabyte ugasio Cstates, ukljucio xmp, podesio cpu vcore na 1.2 (undervolt) i stavio Loadline calibration na turbo. High performance mod u Windowsu i napon je fiksno 1.176-1.188v kako prijavljuje cpuz i hwinfo.




Sent from my iPhone using Tapatalk
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2019, 21:07   #35
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Našao sam na stranim forumima da se javljaju ljudi koji imaju ovako siromašan izbor opcija u BIOS-u. Izgleda da je Gigabyte osakatio svoje jeftine ploče i izbacio neke opcije.
Nema mogućnosti da se stavi fiksni klok i napon. Ali može da se doda napon preko onog dinamičnog. Igraću se sa tim. Trenutno sam stavio 0.05V preko.

Možda probam iz Ryzen Mastera da podesim, ako već nemam sve u BIOS-u. Ali nisam do sada nikad koristio RM.

Zanimaciji nikad kraja...
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2019, 13:26   #36
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Trenutno mi je dinamički napon na + 0,07 V u BIOS-u (podsećam da u ovom BIOS-u nema opcije da stavim fiksni napon).

A u Windowsu su Power opcije podešene na performance, tako da procesor ne ide ispod 3 GHz (ranije u idle išao i na ispod 1 GHz, ako se ne varam).
Tim podešavanjima sam, valjda, naterao sistem da ne ide na preniske napone i brzine kad je idle.



Delovalo mi je danima da kompjuter radi bolje. Sa igranjem nije bilo problema, niti tokom multimedije. Čak ni kočenja iz brauzera nije bilo.
Ali evo malopre se zaledi dok sam bio u LibreOffice. Ništa nije išlo u pozadini, čak ni muzika.


Mislim da probam da flešujem BIOS. Sada mi je BIOS F40 koji je došao sa pločom i na njemu AGESA 1.0.0.2.
Da li da instaliram neki kasniji BIOS sa AGESA 1.0.0.3 ili najnoviji F50 sa AGESA 1.0.0.4 B?
Ovaj najnoviji je izašao bukvalno pre nekoliko dana, pa sam malo oprezan, a čitam i da ljudi prijavljuju neke probleme po netu.


Evo svih verzija koje mogu da skinem:
https://www.gigabyte.com/Motherboard...upport-dl-bios
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2019, 20:08   #37
zeljo
Član
 
Član od: 10.11.2011.
Lokacija: Subotica
Poruke: 206
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

@star-duster
Jesi ti resio ovaj problem sa zamrzavanjem kompjutera?
zeljo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2019, 0:19   #38
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Izvini što kasnim sa odgovorom, ne otvaram ovu temu baš svakog dana.
Što se problema tiče, već dvadesetak dana je prošlo otkako sam BIOS vratio na podrazumevane vrednosti. Baš sve je bilo na default, čak i RAM bez XMP profila, pa je radio na 2133. Nije bilo nijednog zamrzavanja od tada.
Nisam apdejtovao BIOS, ostao je F40 sa kojim je ploča došla, samo sam sve vratio na početne vrednosti.

Da bih video kako će se nadalje ponašati, od pre nedelju dana sam opet ubrzao RAM. Uključio sam XMP, ali nisam ostavio 3000 MHz nego sam spustio na 2933. Razlika u taktu je neznatna (a pogotovo neprimetna u realnom radu) ali sam čitao da može da utiče na stabilnost.
Elem, i sa tim taktom sve radi sasvim dobro kao i dok je bio na 2133. Nijedno zamrzavanje. Sistem deluje veoma brzo i stabilno.

Igraju se igre malo više ovih dana nego ranije (Control, Forza Horizon 3, sa detetom Lego Batman) i sve radi veoma stabilno. Ali zamrzavanja su se ranije baš dešavala kad je kompjuter pod slabim opterećenjem, a ne kad se igraju igre. A ovih dana nisam mnogo koristio brauzere ili office. Ali jesam ih nešto koristio, takođe su koristili i žena i dete, i nije bilo nikakvih problema. Valjda tako bude i nadalje.

Poslednja ispravka: star-duster (25.12.2019 u 0:26)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
galebns (25.12.2019)
Stara 25.12.2019, 1:48   #39
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Zato što je 2933 MHz najviša podržana frekvencija memorije bez OC-a, tj. uključivanja XMP profila. Probaj update BIOS-a ako postoji novija verzija, a možda se jednostavno tvoji RAM moduli i ploča ne mirišu.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
star-duster (25.12.2019)
Stara 25.12.2019, 12:01   #40
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Iskreno, sada više ništa ne bih dirao s obzirom da radi baš kako treba. To što mi memorija ide na 2933 a ne na celih 3000, to mi ne pravi problem. To je razlika u taktu od otprilike 2%. Ne bih mogao da primetim razliku u performansama.

Ali ako budu ponovo počela smrzavanja, onda ću da apdejtujem BIOS.
Čitao sam da su ove novije verzije BIOS-a uglavnom namenjene trećoj generaciji Ryzena, a da za prvu i drugu generaciju čak mogu da negativno utiču na stabilnost i performanse.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blokira, zaledi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55
Kompjuter se zamrzava na 5-6 sekundi u 3DMaxu xXTryMeXx Kvarovi 18 14.4.2008 23:02
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43
Kompjuter blokira pre instalacije dragomix Slobodni softver 1 3.10.2007 12:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com