Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.9.2009, 11:45   #21
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Pre igara neki ljudi su krivili nasilne filmove za nevaspitanost/nasilnost svoje/tudje dece... Zasto niko ne prica o roditeljskoj odgovornosti?
Couldn't agree more! Najlakse je prebaciti krivicu na nesto drugo. To je kvazi-uteha za nesposobnost nekih neodgovornih roditelja.
A zasto niko ne prica o roditeljskoj odgovornosti? Hm, kad bi neko poceo da prica o tome, mnogi bi se pronasli uvredjeni i umesto to da ih natera da stave prst na celo, oni ce jos vise da okrivljuju filmove/igre. Tako, nazalost, Srbi razmisljaju.

BTW, moram da priznam da je ovo najbolja diskusija kojoj sam prisustvovao. Cinjenica je da ko preterano (ne kazem ''ko igra'', igram i ja , nego ''ko igra preterano''), da ce psihicki da malo popusti, mislim, pogledaj Qzmu!
Ali, naravno, roditelji, kao i drustvo su glavni krivci ako se dete ne ponasa kako treba.

Poslednja ispravka: --ComputerBoy-- (3.9.2009 u 11:53)
--ComputerBoy-- je offline  
Stara 3.9.2009, 12:17   #22
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

totalno se slazem sa olujom.
medjutim neki qzmini stavovi me ponekad nateraju da stanem na pola texta i da ga ne procitam do kraja... barem neko vreme.
mozda je vec run out sa temama pa sad balavi o svemu i svacemu ne bi li popunio stranicu. nekad sam voleo da procitam njegov text, recenziju. iako bi mozda dao manje detalja o igri ili necemu drugom, nacin na koji pise je bio nesvakidasnji, zanimljiv smesan, sarkastican... a sad su ti dani prosli.
bas sam skoro procitao text iz jednog starog sk-a mozda 1-2 ... broj o stetnosti racunara... tada se na to sasvim drugacije gledalo. tad nije toliko bilo razvijenih igara pa se ostecen vid,nervoza, manje/vise poremecena psiha, cak i maligna oboljenja, pripisivalo radu za kompjuterom (npr. jedno istrazivanje na zenama koje su radile za terminalom iz kog je zakljuceno da su neke imale maligno oboleo fetus ili su pobacile)

danas kao 12 sati za WoW-om nije stetno a onda je 5-max8 sati rada za racunarom bilo stetno.
zakljucite sami...
stepanov je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stepanov na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (3.9.2009)
Stara 3.9.2009, 12:39   #23
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Pod uslovom da Kumanović zaista odigra (od početka do kraja) te silne igre i demoe koje opisuje u časopisu ne verujem da za računarom sedi svega par sati dnevno, jer bi to bilo fizički nemoguće. Imajući to u vidu nekako mi dođe normalno da po njemu ''igranje nije štetno, naprotiv''. Sve što čovek radi neumereno mora biti štetno. Jedi kilogram slatkiša dnevno i postaćeš dijabetičar, jedi svakodnevno u McDonaldsu i ugojićeš se (i pride zaraditi i druge ozbiljne zdravstvene probleme), vozi bicikl dva sata dnevno (sedam dana u nedelji) i postaćeš sterilan (ako si muškarac), sunčaj se previše i osim bakarnog tena ćeš zaraditi i rak kože... primera je previše. Tako da igranje samo po sebi nije štetno (kao ni čaša vina dnevno), ali igranje duže od dva sata bez pauze može da izazove svakakve probleme (kao i svakodnevno ispijanje par litara Vranca).

Što se tiče teme ''igre su krive za ponašanje današnje omladine''. Ne sumnjam da je većina ljudi ovde odrasla (i odrasta) uz nasilne igre. Nasilje je ono što se prodaje i to nam je valjda svima jasno, a to potvrđuje i filmska industrija koja svake godine generiše kilometre rolni sa prikazima hektolitara krvi, tonama metaka i gomilama mrtvih koje se mogu porediti sa Aušvicom. Recimo, jedna od prvih igara koje sam igrao je bio Carmagedon. Cilj igre? Trkaj se sa drugim vozilima koja imaju namontirana oružja kao što su mitraljezi i testere i usput ubijaj pešake kako bi produžio vremensko ograničenje sa kojim se trkaš do svakog checkpointa. Mislim da je više nego očigledno da nakon toga nisam položio vozački kada sam postao punoletan, nakačio kuhinjski nož na retrovizor i počeo da se vozim Knez Mihailovom kako bih olakšao svoje životinjske nagone za ubijanjem koje je igranje igara probudilo. Naravno, moji roditelji su bili besni kad su videli šta im dete igra (tad sam imao oko 11 godina), ali je najbitnije u svemu tome da sam i tada znao razliku između stvarnog i virtuelnog i tu se nameće logična sintagma koja verovatno za sobom povlači sve ostalo - kućno vaspitanje. Onaj ko nema problema sa uzimanjem tatine sačmarice i korišćenjem iste za prerano okončavanje ljudskih života sedeći pored autoputa i pucajući na vozila koja pored njega prolaze ima problem sa glavom i onim što je u nju usađeno od strane roditelja i bližnjih, a ne problem sa igrama.

Pre par nedelja sam čitao o jednom dečku koji je zaklao majku nakon višednevnog igranja neke igre. Lekari kažu da je to uradio jer je igra u njemu stvorila stanje svesti u kojem je smatrao da smrt nije trajna pojava (jer je igrao neku pucačinu u kojoj se respawn-uješ nakon smrti). Da li je kriva igra (čija glavna uloga za konzumenta iste treba da bude samo i isključivo zabava), ili njegovi roditelji koji ga nisu naučili da ne treba da vodi virtuelni život ostavljajući slobodno vreme samo za algoritam ''obavi nuždu, progutaj šaku čipsa, nastavi sa igranjem''?

Ovom prilikom pozdravljam moju tetku Jevrosimu i zahvaljujem svima na čitanju i podršci. (Glasajte za mene na sledećim izborima.)
Maladikt je offline  
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Maladikt na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (3.9.2009), Auror (3.9.2009), caine (18.9.2009), Deathclaw (3.9.2009), Dukes (3.9.2009), Packy (3.9.2009)
Stara 3.9.2009, 14:24   #24
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

@Stepanov,jel ti to nesto iz iskustva pricas? Da te nije kuzma u zivac pogodio?

@Maladict. I meni su roditelji kad sam imao 11-12 godina vidjeli half life,zatim GTA3. I rekli, kakvo ti je to *****e? E onda je dosao Stronghold Crusader,pa mi je otac rekao vidis ova igra nije losa,daj da vidim kako igras. I onda je on poslije 5 dana uzeo da je igra, i sad je igra bolje od mene. A kad je dosao counter i kad sam poceo da ga igram po 5-6 sati dnevno i kad je vidio puske i pistolje i otvaranje glava headshotovima rekao je to je *****e. A kad sam mu pokazao nagradu od osvojenog turnira (jes da je simbolicna i mnogo mala u odnosu na pare koje sam potrosio igrajuci u igraoni) rekao mi je ajde dobro ali ides danas na teniske da ispucas 200 loptica.

Nije mu se svidjelo nasilje u igri,ali je shvatio da ja igru igram zbog drustva,zbog timskog rada. Svidjelo mu se sto ne idem da igram slot masine i trosim pare u kladionici. Ispratio me tokom mojih prvih igrackih dana i reagovao samo u slucaju kad bas pretjeram sa igranjem.

A onda je dosao Hearts of Iron i sesija od 11 sati igranja sa pauzom za WC.... Ali sad sam punoljetan i savrseno shvatam sta radim.

Igre nisu stetne cak i kad igrate po 5,6 ili vise sati dnevno,ako imate odgovorne roditelje i ako imate imalo sive mase u tintari.
Auror je offline  
Stara 3.9.2009, 19:08   #25
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Auror kaže: Pregled poruke
@Stepanov,jel ti to nesto iz iskustva pricas? Da te nije kuzma u zivac pogodio?
ne znam na sta ciljas?
pobacio nisam
stepanov je offline  
Stara 4.9.2009, 14:24   #26
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Evo malo sa medicinske strane.
1. Vid. Postoji mnogo nedoumica i dogmi u medicini. Jedna od njih je ta da se vid gubi pri citanju na slabom svetlu i tzv. buljenju u monitore. Medjutim, mi medicinari novijih generacija znamo da to jednostavno nije tacno. Sva moguce istrazivanja su pokazala da se vid ne kvari pri losem svetlu i monitoru. Pa evo i ja sa dugim stazom na kompjuteru (od osnovne skole) imam odlican vid, cak mozda i najbolji medju ljudima koje poznajem. Ako vas bas to brine eto mozete na svakih sat vremena da odmorite pet minuta gledajuci u daljinu da bi malo odmorili m. cilliaris (misic koji je zaduzen da vam oko vidi bliske slike jasno)
2. Zracenje. Ovo je mozda bilo i ok potezati u eri CRT monitora, ali sada sa TFTovima ne bi trebalo o tome ni raspravljati. Uostalom od kompa ces popiti istu dozu zracenja kao i od bilo kog kucnog uredjaja ili strujnog kabla u cijoj se blizini nalazis. To sa "fotosenzitivnoscu sive mase" od gama zracenja monitora je teska glupost posto je fotosenzitivnost nesto totalno drugo i ima veze sa svetloscu a ne gama zracenjem (a i u tom obliku koji je gore naveden ne postoji u medicini). Jedino sta u tom smislu moze da se desi je da neko ko ima vec epilepsuju koja je fotosenzitivna isprovocira sebi napad gledajuci fleseve svetlosti u igrama.
3. Sto se psihickog uticaja tice, igre same po sebi ne mogu nikoga da oteraju u ludilo ako nema predispoziciju za to. A ako je ima nesto drugo ce ga vec pterati sve i da ne igra igre. Licno ne razumem hajku protiv igara, valjda je to zato sto su najnovija stvar kojom se mladi zabavljaju, a sve stvarcice koje se mogu svrstati u tu kategoriju su uvek anatemisane od strane starijih (npr. rock 'n' roll). Licno mislim da je televizija mnogo mocnije sredstvo za kvarenje psihe, a da ne pricamo o kontroli javnog mnjenja.
Cak sta vise, nasilne igre su u sustini vid psihickog mehanizma odbrane koji se naziva sublimacija. Dakle ako je neko agresivan treba mu ventil da se isprazni. Sublimacija je zreo mehanizam odbrane i iz tog razloga neki ljudi postaju bokseri, i iz tog razloga su losi snovi dobri po nas. Po mom misljenju u tu kategoriju spadaju i igre. Takodje postoje slucajevi da su se neki depresivni i suicidalni pacijenti vratili u relativno normalno funkcionisanje zahvaljujuci igrama koje su im pruzile neki smisao u zivotu koji zbog svog bipolarnog afektivnog poremecaja nisu imali (znate ono "u zivotu sam domar, ali u igrama kralj")

Dakle, dok god postoji roditelj (sto neko gore rece) da objasni mladom detetu razliku izmedju igre i stvarnog zivota igre su harmless stvar.
Ne kazem ja u potpunosti, mislim jbg, i ja sam ranije na faksu okinuo godinu zbog igara, ali te i to na neki nacin nauci nekim stvarima. Sto te ne ubije ojaca te. Zato od mene igrama thumbs up

Izvinjavam se zbog malo duzeg posta.
simets je offline  
Sledećih 14 korisnika se zahvaljuje korisniku simets na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (4.9.2009), Auror (4.9.2009), caine (18.9.2009), Deathclaw (4.9.2009), Dekip (5.9.2009), Ghost (4.9.2009), goodlikesweeper (5.9.2009), Ketchua (4.9.2009), Lich_king2 (10.9.2009), Maladikt (5.9.2009), Nikola95 (4.9.2009), oluja (4.9.2009), player1 (4.9.2009), shrafko (4.9.2009)
Stara 4.9.2009, 14:44   #27
nemirkv
Novi član
 
Član od: 26.7.2008.
Poruke: 27
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Ova kolumna je smece!Igre jesu kul i sve,ali kada neko uporedi igrice sa spasavanjem nacije,onda tu nesto debelo nije u redu...Qzma je ili debelo prolupao,ili je jednostavno toliko veliki provokator da namerno napise ovakvo smece pa onda gleda komentare i smeje se reakcijama koje je izazvao...Ja i dalje ne mogu da verujem sta sam procitao...
nemirkv je offline  
Stara 4.9.2009, 14:45   #28
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
simets kaže: Pregled poruke
Evo malo sa medicinske strane.
1. Vid. Postoji mnogo nedoumica i dogmi u medicini. Jedna od njih je ta da se vid gubi pri citanju na slabom svetlu i tzv. buljenju u monitore. Medjutim, mi medicinari novijih generacija znamo da to jednostavno nije tacno. Sva moguce istrazivanja su pokazala da se vid ne kvari pri losem svetlu i monitoru. Pa evo i ja sa dugim stazom na kompjuteru (od osnovne skole) imam odlican vid, cak mozda i najbolji medju ljudima koje poznajem. Ako vas bas to brine eto mozete na svakih sat vremena da odmorite pet minuta gledajuci u daljinu da bi malo odmorili m. cilliaris (misic koji je zaduzen da vam oko vidi bliske slike jasno)
2. Zracenje. Ovo je mozda bilo i ok potezati u eri CRT monitora, ali sada sa TFTovima ne bi trebalo o tome ni raspravljati. Uostalom od kompa ces popiti istu dozu zracenja kao i od bilo kog kucnog uredjaja ili strujnog kabla u cijoj se blizini nalazis. To sa "fotosenzitivnoscu sive mase" od gama zracenja monitora je teska glupost posto je fotosenzitivnost nesto totalno drugo i ima veze sa svetloscu a ne gama zracenjem (a i u tom obliku koji je gore naveden ne postoji u medicini). Jedino sta u tom smislu moze da se desi je da neko ko ima vec epilepsuju koja je fotosenzitivna isprovocira sebi napad gledajuci fleseve svetlosti u igrama.
3. Sto se psihickog uticaja tice, igre same po sebi ne mogu nikoga da oteraju u ludilo ako nema predispoziciju za to. A ako je ima nesto drugo ce ga vec pterati sve i da ne igra igre. Licno ne razumem hajku protiv igara, valjda je to zato sto su najnovija stvar kojom se mladi zabavljaju, a sve stvarcice koje se mogu svrstati u tu kategoriju su uvek anatemisane od strane starijih (npr. rock 'n' roll). Licno mislim da je televizija mnogo mocnije sredstvo za kvarenje psihe, a da ne pricamo o kontroli javnog mnjenja.
Cak sta vise, nasilne igre su u sustini vid psihickog mehanizma odbrane koji se naziva sublimacija. Dakle ako je neko agresivan treba mu ventil da se isprazni. Sublimacija je zreo mehanizam odbrane i iz tog razloga neki ljudi postaju bokseri, i iz tog razloga su losi snovi dobri po nas. Po mom misljenju u tu kategoriju spadaju i igre. Takodje postoje slucajevi da su se neki depresivni i suicidalni pacijenti vratili u relativno normalno funkcionisanje zahvaljujuci igrama koje su im pruzile neki smisao u zivotu koji zbog svog bipolarnog afektivnog poremecaja nisu imali (znate ono "u zivotu sam domar, ali u igrama kralj")

Dakle, dok god postoji roditelj (sto neko gore rece) da objasni mladom detetu razliku izmedju igre i stvarnog zivota igre su harmless stvar.
Ne kazem ja u potpunosti, mislim jbg, i ja sam ranije na faksu okinuo godinu zbog igara, ali te i to na neki nacin nauci nekim stvarima. Sto te ne ubije ojaca te. Zato od mene igrama thumbs up

Izvinjavam se zbog malo duzeg posta.
Da si pokrenuo ovo kao temu oznacio bi je kao "Bitnu"

BTW. sedim ispred racinara od 1981 godine i ne nosim naocare.
oluja je offline  
Stara 4.9.2009, 14:46   #29
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Nego, gde su Schwarzeneger i ona Hilarry Clinton da im ja objasnim neke stvari oko video igara...
simets je offline  
Stara 4.9.2009, 14:48   #30
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Da si pokrenuo ovo kao temu oznacio bi je kao "Bitnu"

BTW. sedim ispred racinara od 1981 godine i ne nosim naocare.
Upravo moja poenta.

A sto se tice teme nije problem, samo mi reci u koji odeljak da je stavim i odma ce da bude sredjeno
simets je offline  
Stara 4.9.2009, 20:26   #31
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

da, dugo blejanje u kompjuter izaziva krivljenje kicme... tako da ako i sedimo dugo za kompom neka rekreacija je neophodna, narocito mladjim generacijam (cuj, ko ovo govori, ja, najveca lenjcuga...) ne bismo trebali dozvoliti to.
stepanov je offline  
Stara 4.9.2009, 22:30   #32
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
stepanov kaže: Pregled poruke
da, dugo blejanje u kompjuter izaziva krivljenje kicme... tako da ako i sedimo dugo za kompom neka rekreacija je neophodna, narocito mladjim generacijam (cuj, ko ovo govori, ja, najveca lenjcuga...) ne bismo trebali dozvoliti to.
Slazem se donekle, ali to vazi za svako sedenje, ne samo za gledanje u monitor. Dakle isto bi moglo da se kaze i za ucenje a ja ni u ludilu ne bih mogao nekome da kazem "nemoj uciti, iskrivices kicmu".
simets je offline  
Stara 5.9.2009, 8:36   #33
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

^ I za rad u kancelariji!
(sa i bez racunara)
player1 je offline  
Stara 5.9.2009, 8:54   #34
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
^ I za rad u kancelariji!
(sa i bez racunara)
Again, my point Ty
simets je offline  
Stara 5.9.2009, 9:48   #35
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Zadnja recenica mi jos odzvanja u glavi.Ali,dok je granda i ostalih pinkolikih srania,imacemo prilicno jak vetar u lice.Mada,kazu da smena generacija predstavlja 20 god.,a mi smo vec bacili jednih 20 god.Zar druga zemlja u svetu koja je raskrstila sa feudalizmom,jos nije u potpunosti raskrstila sa turcima?
@simets,odnosi se na tvoj poduzi post.
Pre par godina,vozim se sa burazerom i njegovim klincem koji je tad imao 3-4 god.U jednom trenutkom dok smo prolazili pored nekog pesaka,mali skoci:-Tata,tata,promasio si ciku,promasio si ciku.
Bilo mi je i smesno i tragicno.Ja mojim klincima strogo vodim racuna sta igraju.To su uglavnom igre za decu,ili nesto poput Super Maria,Chicken Invaders...Kada ja zasednem,gledam sta pustam pred njima.Nasilne igre ili igre sa horor elementima,igram kad nisu tu,ili kada spavaju.Isto vazi i za tv....
Naravno,razgovori i objasnjenja se podrazumevaju.

Poslednja ispravka: Dekip (5.9.2009 u 10:01)
Dekip je offline  
Stara 5.9.2009, 11:03   #36
simets
Veteran
 
Član od: 12.6.2009.
Lokacija: U-83, Type VIIB
Poruke: 608
Zahvalnice: 179
Zahvaljeno 89 puta na 54 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Zadnja recenica mi jos odzvanja u glavi.Ali,dok je granda i ostalih pinkolikih srania,imacemo prilicno jak vetar u lice.Mada,kazu da smena generacija predstavlja 20 god.,a mi smo vec bacili jednih 20 god.Zar druga zemlja u svetu koja je raskrstila sa feudalizmom,jos nije u potpunosti raskrstila sa turcima?
@simets,odnosi se na tvoj poduzi post.
Pre par godina,vozim se sa burazerom i njegovim klincem koji je tad imao 3-4 god.U jednom trenutkom dok smo prolazili pored nekog pesaka,mali skoci:-Tata,tata,promasio si ciku,promasio si ciku.
Bilo mi je i smesno i tragicno.Ja mojim klincima strogo vodim racuna sta igraju.To su uglavnom igre za decu,ili nesto poput Super Maria,Chicken Invaders...Kada ja zasednem,gledam sta pustam pred njima.Nasilne igre ili igre sa horor elementima,igram kad nisu tu,ili kada spavaju.Isto vazi i za tv....
Naravno,razgovori i objasnjenja se podrazumevaju.
Ne razumem bas najbolje da li je ovo neslaganje ili slaganje sa mojim postom
I taj primer koji si naveo se potpuno uklapa u ono sto sam rekao. Dakle to sto ti radis sa svojim detetom je ono sto covek treba da radi. Pogledaj oznaku za godine na igri, ako je dete starije od toga neka igra, ali mu takodje i objasni kako se to sme samo u igrama...
simets je offline  
Stara 5.9.2009, 11:59   #37
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Pre par godina,vozim se sa burazerom i njegovim klincem koji je tad imao 3-4 god.U jednom trenutkom dok smo prolazili pored nekog pesaka,mali skoci:-Tata,tata,promasio si ciku,promasio si ciku.
Ko je kriv? Igra ili roditelj koji nije objasnio detetu razliku? Najlakse je prepustiti deci da sama donose zakljucke...
oluja je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Dekip (6.9.2009), Game fever (5.9.2009)
Stara 5.9.2009, 13:16   #38
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Pre par godina,vozim se sa burazerom i njegovim klincem koji je tad imao 3-4 god.U jednom trenutkom dok smo prolazili pored nekog pesaka,mali skoci:-Tata,tata,promasio si ciku,promasio si ciku.
Bilo mi je i smesno i tragicno.Ja mojim klincima strogo vodim racuna sta igraju.To su uglavnom igre za decu,ili nesto poput Super Maria,Chicken Invaders...Kada ja zasednem,gledam sta pustam pred njima.Nasilne igre ili igre sa horor elementima,igram kad nisu tu,ili kada spavaju.Isto vazi i za tv....
Naravno,razgovori i objasnjenja se podrazumevaju.
E, roditelji treba vise da kontrolisu decu. Pa, naravno da ce dete od 3-4 godine igrajuci (citaj: nalozivsi se na) GTA da ce to pomesati sa pravim zivotom. Jednostavno klinci zive u svom svetu i ne razlikuju stvaran od nestvarnog. Zato postoji rejting igara za koji Srbi nisu ni culi. Oni deci treba da instaliraju na racunar igre koje su prilagodjene njihovom uzrastu, kao sto ti rece Mario ili Chicken Invaders... Naravno, ne treba tek sa 18 da pocnu da igraju GTA, niti je to moguce, ali roditelji su tu da bi kreirali svest sopstvenog deteta, a ne da okrivljuju racunar i igre za njihov neuspeh u vaspitanju.
--ComputerBoy-- je offline  
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku --ComputerBoy-- na korisnoj poruci:
Dekip (6.9.2009), player1 (5.9.2009), Psycho13 (5.9.2009), Uros12 (5.9.2009)
Stara 5.9.2009, 17:39   #39
Nenad Stevanović
Novi član
 
Član od: 10.12.2006.
Lokacija: Smederevo, Jagodina
Poruke: 25
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 19 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Srdačan pozdrav svima,

pre svega da kažem da mi je drago sto ponovo ( nakon 3 godine) učestvijem u forumu SK. Ranije sam ovde pisao o izazivima koje prate odrastanje dece u digitalnoj eri ,a pogotovu o video igrama. Povod za to je bilo objavljivanje mog pisma meseca u broju 1/2007 SK, gde sam pokušao da na šaljiv način skrenem pažnju na neke krajnosti u oba smera kada je reč o igranju video igara.
Vidim da tema ponovo postaje aktuelna pa se iz tog razloga uključujem u raspravu na forumu.
Ukratko, po profesiji sam diplomirani pedagog trenutno na postdiplomskim studijama. Imam 27 godina i "gamer" sam od nižih razreda osnovne škole. Radim u jednoj maloj osnovnoj školi u okolini Smedereva i često sam u kontaktu sa decom koja igraju video igre.
U okviru rada na pripremi doktorske disertacije pišem i radove na temu savremenih tehnologija i vaspitanja. Pokušavam da ubedim ljude u akademskim krugovima da počnu ozbiljno da shvataju sve što se tiče IT revolucije i vaspitanja i obrazovanja. Nedavno sam napisao rad pod nazivom "Internet i mogućnost formiranja globalnog građanstva", a trenutno radim na temi "Video igre kao osnova za formiranje realnost kod dece ranog uzrasta".

Bez namere da prosipam neku salonsku pedagogiju i psihologiju (koje se očigledno gnuša i Quzma) želim da kažem da mi je drago što se o ovome sve više kvalitetno diskutuje sa nadom da će nekome pasti neka zanimljiva ideja.

Dakle, ukoliko je neko zainteresovan da mi postavi koje pitanje na ovu temu rado ću odgovoriti čim budem bio u mogućnosti.
Nenad Stevanović je offline  
Stara 5.9.2009, 19:51   #40
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: 9/2009 „Poslednja šansa”

Citat:
Nenad Stevanović kaže: Pregled poruke
Dakle, ukoliko je neko zainteresovan da mi postavi koje pitanje na ovu temu rado ću odgovoriti čim budem bio u mogućnosti.
Pozdrav

Mozes li nam reci nesto vise o svojim radovima? Zanima me i kako bi se (po tebi) resio problem u vaspitavanju dece, roditelja i nastavnika/profesora IT pismenosti (i uobicajnih zabluda vezanih za "opasnosti" od rada/igranja na racunaru)? Nadam se da nije previse za pocetak
oluja je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (6.9.2009)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
ja-igrač, kolumna, kuzma, miodrag kuzmanovic, miodrag kuzmanović

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com