Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.1.2007, 21:14   #141
M1los
Starosedelac

Član od: 13.5.2006.
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: RPG za mene

@ Sarmatian
U kom smislu je igra teška? Logički, jaki neprijatelji...?
M1los je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2007, 22:30   #142
darthmajor
Član

Član od: 3.11.2005.
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka

@Decoy
Da, napomenuo sam 'ovogodisnju' trojku
NWN 2 jeste (imho) MNOGO dublji od oblivion-a u Role-Play smislu, a i od keca. Prica NWN 2 nije najoriginalnija ikad ali je maestralno izvedena a ne znam da li si ti u poslednjih 5 godina video razvijenije likove od Khelgara i Neeshke i...svih ostalih. Naravno, ne uporedjujem sa BG-om i PS:T-om ali...

@Crusader88
Neko ce ovo bolje objasniti, ali u principu pravila se odnose na mehaniku borbe (sa d20 iliti kockom od 20 strana) i napredovanje likova po nivoima u odredjenim klasama. Naravno, imas zilion pravila za svaku situaciju, skillove, attribute, itd. Ako imas dobar net, za potpuno razumevanje ti trebaju Dungeon Masters Guide v3.5 i Players Handbook v3.5 pa kad to procitas, znaces vise nego sto si hteo Na koju 'foru' si ti mislio?
darthmajor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 11:48   #143
DeCoy
Intel Inside

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.498
Zahvaljeno 9.955 puta na 6.343 poruka

Citat:
Crusader88 kaže:
ajde mi objasnite ta D & D pravila
u cemu je fora???!!!
Baci pogled na zvanicnu stranicu Wizards of the Coast koji imaju copyright nad D&D pravilima... http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/er/20030221a

Cini mi se da je vec neko na forumu objasnjavao ova pravila,ali pretraga mi ne daje nikakve rezultate

Ispravka: Nasao sam kod mene na kompu nesto o AD&D pravilima,pa postavljam fajl...

Morao sam da ga zipujem jer forum ne podrzava txt fajlove vece od 20kB
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip ad&d.zip (14,9 KB, 32 puta viđeno)

Poslednja ispravka: DeCoy (18.1.2007 u 11:52) Razlog: ubacen fajl
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 12:30   #144
Mario Pavićević
Deo inventara foruma

Avatar korisnika Mario Pavićević

Član od: 4.3.2006.
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 1.126 puta na 815 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević

Imam drugu ediciju player handbook-a u word formatu nju bih mogao da uploda-ujem mada je ona matora.3.5 edicija mi je u pdf-u od 67mb tako da od toga nema nista(imam i gomilu drugih guide-ova tipa za drudia,za rendzera,za elfove,za magije,za taktiku u borbi sve u wordu mali fajlovi).I dali ove stvari podlezu zastiti autorskih prava ili mogu slobodno da se razmenjuju?U svakom slucaju preko P2P moze sve ovo da se nadje...
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2007, 12:57   #145
player1
V.I.P. Test Play

Član od: 5.4.2006.
Zahvalnice: 4.638
Zahvaljeno 4.023 puta na 2.621 poruka

Naravno da podlezu zastiti prava.
"Skenirani" PDF-ovi se smatraju oblikom piraterije.

P.S.
Mada "gola" pravila, takozvani SRD, moze medjusobno da se deli:
http://www.wizards.com/default.asp?x=d20/article/srd35
(ovde neces naci Warlocka, jer je on izdat u knjizi Complete Arcane, koje nije deo SRDa).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 0:20   #146
Mithrandir
Član

Član od: 3.12.2005.
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: RPG za pocetnike

Vidim da zalazim u Forgotten Realms, ali nisam hteo da otvaram novu temu.

Nisam nikako potpuni početnik, ali od stare "neprevaziđene" garde nisam igrao ništa. U poslednje vreme sam slabo igrao bilo šta, tek 2-3 igre za nekoliko godina. The Witcher mi je bio sjajan u svakom pogledu, pogotovo priča i atmosfera verna mom viđenju fantastike (prljaviština, rečnik kočijaša, nepravda, kaste, rasizam, itd). DA sam čak 3 puta započinjao i svaki od njih prekidao na istom mestu (ni sam ne znam zašto). Međutim, i u DA ima puno stvari koje mi se sviđaju, pre svega borbeni sistem (pauziranje, taktiziranje, itd), zanimljivi spellovi (entropy grana), vizuelni aspekt (što nije bitno za dalju raspravu), ali me atmosfera nikako nije uvlačila, niti mi se preterano svidela - isuviše odiše na filosofiju modernih blockbustera, ako to ima smisla. Kroz sve novije igre, međutim, uvek sam žudeo za izometrijskom perspektivom starijih igara. RPGu ne treba 3D!

Ja sam, kao i mnogi pretpostavljam, pre svega Tolkienov učenik i svako malo se uželim epske fantastike. Ipak, s godinama dolazi i neka želja za ozbiljnošću i "realnošću" sveta, pa mi i Martinova dela izuzetno prijaju (DA nije uspeo u želji da liči na "Pesmu...", po mom mišljenju), kao i već pomenuti svet Sapkovskog. Erm, poenta, poenta!

Pošto mi je dojadilo da čitam hvalospeve na ovom forumu , reših da se malko posvetim starijim RPGovima. Problem: nedostatak vremena. Dakle, iako se BG nameće kao očigledan izbor, 300-ak sati igranja u ovom trenutku jednostavno nije moguće. P:T sam čak i kupio sa GOGa, potpuno me je zaintrigirao i osvojio, ali sam prekinuo igranje čekajući višak vremena da mu posvetim pažnju koju zaslužuje. Hteo bih da se upoznam sa D&D pravilima, svetom i Infinity Engineom.

Ono što bih želeo je vaš savet kako to da učinim?

Što se tiče D&Da, SRD, koji je player1 postavio, deluje kao dovoljan, ispravite me ako grešim?
Što se tiče Infinity Enginea i cele dosadašnje priče uopšte, hteo sam da krenem sa Icewind Dale igrama (čisto da me ne zaslepi tekst odjednom, već postepeno da se navikavam), pretpostavljam da je borba relativno slična (bolja?) onoj iz DA.

Htedoh nešto ovako (što bi moglo potrajati godinama ):
1) Icewind Dale 2
2) Temple of Elemental Evil (nije IE, ali ne mari)
3) Planescape: Torment
4) Kompletan BG

Nakon toga, eventualno Arcanum (koji mi se čini zanimljivim) i Fallout.

Toliko. Udavih.

P.S. Imam utisak da je potrebna određena priprema da bi se igrale ove igre, što je dobro i loše. Dobro zato što će se, po svemu sudeći, uloženo vreme višestruko vratiti ugođajem, loše zato što izuskuje vreme koga je malo.
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 0:29   #147
Vulee
Deo inventara foruma

Član od: 4.8.2009.
Zahvalnice: 1.545
Zahvaljeno 1.818 puta na 887 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee

Koliko god DA:O bio dobar, Martin je ipak institucija i njega nije moguće kopirati.

Moj savet ti je da preskočiš Icewind Dale i umesto njega lepo odigraš BG sagu.
Takođe, bolje prvo igraj AD&D (Infinity engine igre) pa tek onda druge RPG-ove jer će ti se pravila skroz pomešati u glavi između igara.

Pogledaj u BG temi preporučene modove i cepaj.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 0:57   #148
DacUF
Član

Član od: 1.11.2010.
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 64 puta na 31 poruka

Sam si napravio odlicnu listu, cak je i redosled ok ( ako neces odmah u startu mnogo price ). Prve dve igre su vise akcione, nemaju neku pricu ali sve ostalo je ekstra. I imaju najbolje implementirana AD&D pravila, posebno ToEE.
Mada sve igre iziskuju mnogo vremena, to jeste problem.
I Arcanum nije eventualno vec pod obavezno
DacUF je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2010, 23:08   #149
efil82
Starosedelac

Član od: 26.6.2010.
Zahvalnice: 315
Zahvaljeno 420 puta na 238 poruka

svakako najbolje shto rpg moze da pruzi dobija se shto vshe idesh u proshlost
jedini problem koji sa neshto starijim naslovima mogu da vidim je to shto grafichki odudara od danashnjice jako..pa chak i meni koji sam recimo igrao fallout kad je izashao dolazi do doze odbijanja kad vidim sprajt grafiku..odvikne se chovek
mogu tek da zamislim kako je nekom mladjem koji je odrastao na danashnjem 3d standardu
ja bi svakako preporuchio fallout....BG moze da preplashi i odbije u startu jer je prevelik..fallout mi se ne chini preterano dug(kec) i ima taj neverovatan crni humor i atmosferu ko ni jedna druga igra ikad(pristrasan sam bash me briga)
to je meni bio jedan od prvih rpg-ova koje sam igrao i preshao jer bukvalno sam ga igrao po ceo dan(i noc)
od samog prvog susreta sa edom i chuvenog"this is ed,ed is dead." ne mozesh a da se ne zaljubish i u igru i u zanr
efil82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2010, 12:56   #150
Mithrandir
Član

Hvala na savetima!

Sinoć sam "osposobljavao" BG (skinuo sam 1M edition, pa je trebalo instalirati samo widescreen mod), P:T, Arcanum i IWD2. Započeo sam svaku da bih malo "napipao" igru, čačnuo interfejs, pogledao uvode u priču. Prvobitno sam hteo da započnem Arcanum zato što ima sopstveni sistem, odnosno nije D&D ako sam dobro razumeo, međutim mislim da ću se ipak latiti IWD2. Fallout ću definitivno ostaviti za kasnije pošto mi se trenutno igra epska fantastika.

Zašto IWD2? Kao što rekoh, vremena nemam, a mislim da nema smisla igrati igru sa dobrom pričom 10-ak sati nedeljno, ako uspem i toliko. Kao i kada čitam, kada igram igre volim da mi to bude glavna preokupacija na dnevnoj bazi. Ovako, sa IWD2, koliko sam shvatio, čitanja nema puno, pa mogu polako krenuti da se upoznajem sa pravilima i infinity engineom. Inače, P:T i BG mi se najviše igraju, ali baš zbog toga želim da ih ostavim kada budem slobodnije. Kako neko reče: opskrbiti se hranom i ne izlaziti iz sobe mesec dana.

Ima li neko kakav dobar beginner's guide za AD&D (2nd edition)?

EDIT: Hm, Vulee, to sam prevideo. Da li je velika razlika između druge i treće verzije pravila? Ako je treći bolji, da li je lako "s konja na magarca"?

Poslednja ispravka: Mithrandir (25.11.2010 u 13:17)
Stara 25.11.2010, 13:07   #151
Vulee
Deo inventara foruma

IWD2 koristi D&D 3e ako se ne varam...
Stara 26.11.2010, 11:53   #152
Yanosh
Član

Član od: 30.3.2008.
Zahvalnice: 165
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: RPG za početnike

@Mithrandir

Izvoli: http://www.gamefaqs.com/pc/256221-ic...dale/faqs/8566

Kratko objasnjenje AD&D 2nd edition.
Yanosh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Yanosh na korisnoj poruci:
Mithrandir (26.11.2010)
Stara 26.11.2010, 12:11   #153
Mithrandir
Član

Citat:
Yanosh kaže: Pregled poruke
@Mithrandir

Izvoli: http://www.gamefaqs.com/pc/256221-ic...dale/faqs/8566

Kratko objasnjenje AD&D 2nd edition.
OK, to je ono što je DeCoy postavio. Zanimljiv sajt, ima i 3rd edition pravila. Nadam se da će biti dovoljno. Hvala!
Stara 1.6.2011, 19:20   #154
Reborn
Član

Član od: 21.5.2006.
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 78 puta na 42 poruka

E ovako, igram igre 20tak godina i jos ni jednom nisam odigrao neki RPG, kao probao sam nesto malo sa Titan Questom ali nista ozbiljno.

E sad ono sto me privlaci kod RPG je razvoj lika, uvek sam rado gledao kada su se takvi rpg elementi pojavljivali u nekim akcionim igrama, naravno u mnogo blazoj varijanti. Medjutim ono sto me je odbijalo je sto su mi rpg igre izgledale preterano slozeno (milion ikonica, inventara, npc likova i slicno).

Pa bilo bi pozeljno da mi preporucite neki rpg koji bi trebao da je:

1.da nije iz prvog lica (u poslednje vreme su me nesto smorile fps igre pa eto cisto da napravim neku razliku)

2.potpuno nije bitno iz koje je godine igra, znaci dolazi sve u obzir iz prethodnih 15god.

3.da vodim jednog lika.

4.da igra nije previse dugacka (cak i najbolje igre (gta, burnout paradise, AC) za koje kazem ovo prelazim 100% me smore posle 25sati igranja)

5.da ima sto jednostavniji interfejs i gameplay (da se ne pogubim u moru ikonica, komandi, menija itd...)

6.kako aktivno igram avanture prica ne bi trebala da predstavlja problem (uglavnom sve dolazi u obzir)
Reborn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2011, 19:26   #155
Vulee
Deo inventara foruma

From the top of my head, probaj Mass Effect 1&2 i VTM: Bloodlines (ako nisi).
Ne volim RPG-ove sa jednim likom (tj. volim ih manje od party based RPG-ova), tako da mi je iskustvo sa takvima ograničeno.
Stara 1.6.2011, 19:36   #156
Marti Misterija
Deo inventara foruma

Član od: 24.10.2006.
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka

Igru koja ce u potpunosti ispuniti sve uslove koje trazis definitivno neces naci ali ono sto bih ti ja preporucio kad je u pitanju vodjenje jednog lika su recimo The Witcher 1 i Gothic 2: Night of the Raven.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2011, 19:38   #157
Bathoryy
Član

Član od: 13.10.2010.
Zahvalnice: 306
Zahvaljeno 218 puta na 126 poruka

Možeš i Gothic da probaš, nije igra uopšte komplikovana kad se shvati i vodi se samo jedan lik.

Marti Misterija me preteče....

I Vičer možeš da probaš, ali dugačka je igra...
Bathoryy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2011, 19:41   #158
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.866
Zahvaljeno 4.678 puta na 2.677 poruka

Kakav crni Gothic 2, neće doći ni do grada a borba će ga naterati da deinstalira igru.

Ja bih rekao ovo što i Vule, Mass Effect 1 i Vampire Bloodlines, pa polako. Eventualno možeš i Risen.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2011, 19:51   #159
Krilce
Starosedelac

Član od: 4.11.2007.
Zahvalnice: 1.747
Zahvaljeno 628 puta na 363 poruka

Vala ja obozavam borbu u Gothic 2, tako da je to subjektivno. Uglavnom, mnogo ce propustiti ako makar ne proba prve dve Gothic igre. Borba jeste u pocetku teska, ali se brzo naviknes, provalis neke stvari, itd. Gothic 2 Night of the Raven vazi za tezak RPG, ali recimo Gothic 1 i 2, bez NotRa ce mu tezinski sasvim biti ok. Obe igre su poprilicno duge, ali opet, tesko da ces naci dobar RPG sa 30tak sati gameplaya, ukljucujuci tu i sporedne questove. The Witcher je isto odlican RPG, tako da bi i to mogao da probas pre Gothic-a. Od novijih bi tu dobro pao Mass Effect 1 i 2, a mogao bi da probas i The Witcher 2, ali svakako posle odigranog prvog dela .
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Apprentice (2.6.2011), Bathoryy (1.6.2011), Skenderevo (30.9.2012)
Stara 1.6.2011, 19:58   #160
r0nIn
Banned

Član od: 17.1.2007.
Zahvalnice: 1.520
Zahvaljeno 1.007 puta na 520 poruka

Citat:
Reborn kaže: Pregled poruke
E ovako, igram igre 20tak godina i jos ni jednom nisam odigrao neki RPG, kao probao sam nesto malo sa Titan Questom ali nista ozbiljno.

E sad ono sto me privlaci kod RPG je razvoj lika, uvek sam rado gledao kada su se takvi rpg elementi pojavljivali u nekim akcionim igrama, naravno u mnogo blazoj varijanti. Medjutim ono sto me je odbijalo je sto su mi rpg igre izgledale preterano slozeno (milion ikonica, inventara, npc likova i slicno).

Pa bilo bi pozeljno da mi preporucite neki rpg koji bi trebao da je:

1.da nije iz prvog lica (u poslednje vreme su me nesto smorile fps igre pa eto cisto da napravim neku razliku)

2.potpuno nije bitno iz koje je godine igra, znaci dolazi sve u obzir iz prethodnih 15god.

3.da vodim jednog lika.

4.da igra nije previse dugacka (cak i najbolje igre (gta, burnout paradise, AC) za koje kazem ovo prelazim 100% me smore posle 25sati igranja)

5.da ima sto jednostavniji interfejs i gameplay (da se ne pogubim u moru ikonica, komandi, menija itd...)

6.kako aktivno igram avanture prica ne bi trebala da predstavlja problem (uglavnom sve dolazi u obzir)
Diablo 2, Titan Quest, Nox, Dungeon Siege 1&2, Blade of Darkness, Sacred... - to su ti najjednostavniji RPG-ovi koji su akciono orijentisani i idealni su za pocetnike. A od pravih treba da pocnes prvo od Star Wars Knights of the Old Republic, Vampire: Bloodlines... i onda mozes Baldur's Gate 2, Planescape, Arcanum i ostale.
r0nIn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linkovi za početnike Eni Fotografija 13 9.4.2020 9:13
C++ za apsolutne početnike dalabu Programiranje 74 15.6.2013 14:14
Pascal za početnike miša topola Programiranje 17 30.9.2010 14:50
Jednostavna video montaža za početnike (Animoto i Muvee) Schnak3 Video/TV softver 0 25.6.2010 14:21
Knjige za početnike zukov Programiranje 6 17.5.2006 19:10

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:11.