Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Foto i audio/video

Foto i audio/video Fotoaparati, Televizori, MP3 i DVD/DivX plejeri...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.5.2022, 11:20   #1
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Philips TV, kalibracija, pomoć?

Pozdrav, kupio sam nedavno polovan Philips TV od 22" pune oznake 22PFH4000/88 koji sam povezao preko HDMI kabla sa kompjuterom i koristim ga kao monitor. Opcije za kalibraciju boje su prilično siromašne, a volio bih da ga prilagodim kako bi boje bile što prirodnije za Photoshop i rad sa slikom/videom, ako je moguće. Nisam nikad radio sa bojom i kalibriranjem, znam da postoje i namjenski uređaji za to ali ne planiram to kupovati. Ima li neka opcija da neko već ima kalibriran i podešen color profile koji bih mogao da skinem s interneta i primjenim odmah na svoj monitor/TV? Svaka pomoć je dobrodošla, hvala unaprijed.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2022, 15:35   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

ne mozes da kopiras tudja podesavanja zato sto je svaki komad istog modela bilo kog tv-a ili monitora donekle razlicit.

eventualno da ti necija podesavanja budu polazna tacka, ali i to je pitanje koliko ima smisla. nije da bi ovde naleteo na nekoga ko ima isti model.

ne gine ti da eksperimentises.

ako nemas dovoljno podesavanja na samom tv-u mozes da cackas podesavanja od grafe u njenom control panelu, jer su uglavnom finija.
stavise, to je svakako dobra ideja, nesto sto odavno praktikujem. mozes lakse i vise da izvuces tako.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
LoneWolf (4.5.2022)
Stara 4.5.2022, 19:37   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Philips TV, kalibracija, pomoć?

Hvala puno, pokušaću i to, volio bih da postoji neki način da se ovo olakša i ubrza jer mi puno znači da bijela bude bijela, crna da bude što tamnija, a najbitniji mi je balans bijele. Shvatam da je s ovim TV-om "koliko para, toliko muzike", a bilo bi mi drago kad bi se javio neko sa malo konkretnijim prijedlozima. Hvala puno
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2022, 21:06   #4
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

Citao sam da ima firmi koje rade usluzno kalibrisanje hardverskim uredjajem. Cena oko 13 evra.

Poslednja ispravka: Aleksandar Djurovic (4.5.2022 u 21:13)
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aleksandar Djurovic na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.5.2022)
Stara 5.5.2022, 16:10   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Philips TV, kalibracija, pomoć?

To možda u Srbiji, ali ja sam u Bosni, i ovdje kad tražiš kalibraciju bilo čega obično dobiješ broj dilera oružja i pita te koji ti je kalibar potreban, a na monitore niko i ne pomišlja
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2022, 9:25   #6
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

balans bele i crne, kao osnova kvaliteta slike, jednostavno zavisi od kvaliteta samog uredjaja.

ne znam kako te opcije sada naziva philips, ali u poslednje vreme uglavnom je "backlight" taj koji odredjuje koliko ce crna da bude crna, a "contrast" koliko ce bela da bude bela.
i onda contrast lupis na maks, a backlight trazis balans - da ne bude prenizak i da slika bude tamna, a da ne bude ni prejak pa da crna bude bleda.
tako je bar na samsungu i tu mu brightness dodje kao neko hibridno podesavanje za gamma koje je mozda najbolje i ne dirati.

naravno, ako tv ima local dimming opciju, a gotovo sam siguran da taj nema, ona moze drasticno da poboljsa kontrast, a po cenu toga da svetli delovi na tamnim pozadinama sijaju malo i van svojih granica (halo efekat). samo je oled blizu savrsenog tv-a, ali i on ima svoje probleme (pre svega burn in i smanjivanje osvetljenja kada je slika presvetla, a cena 1.000+ evra).

kakogod, mislim da od tog tv-a ne mozes da ocekujes mnogo vise od toga da ti daje sliku i da bude korektna. ima ljudi koji rade to kalibriranje, ali mislim da bi naplatili dosta vise od tih 13 evra. i sumnjam da bi ucinili cudo sa tim philipsom.

opet kazem, ne znam kako je na tom tvom modelu, ali cesto bude u opcijama i "2 point" podesavanje. tu mozes da udjes i ako ti, kada je slika potpuno bela, boja vuce na crvenkasto, plavkasto ili zelenkasto, da smanjis vrednosti kod tih boja kako bi bela bila cistija bela. to bi cackali i oni koji rade kalibraciju.

takodje, mozda ima opcija za podesavanje "temperature" (hladno vuce na plavkaste tonove, toplo vuce na zuckaste, koji su prirodniji i bolje je da malko vuce na njih), pa vidi i to.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.5.2022)
Stara 7.5.2022, 0:56   #7
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

Probaj da podesis prema slikama sa ovih sajtova:

http://www.w4zt.com/screen/
http://www.lagom.nl/lcd-test/
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aleksandar Djurovic na korisnoj poruci:
LoneWolf (7.5.2022)
Stara 7.5.2022, 13:17   #8
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Philips TV, kalibracija, pomoć?

Hvala puno ljudi, probam pa javim šta sam napravio
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2022, 18:01   #9
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Philips TV, kalibracija, pomoć?

Ovih dana sam i ja podesavao monitor. Evo jos jedna slika za kalibraciju odavde https://www.simpelfilter.de/en/colorman/gamma_en.html


Monitor tj. TV mora biti u nativnoj rezoluciji (na 100% scale, dakle bez povecavanja na 125% ili slicno u Windowsu) a Zoom browsera mora biti na 100% da bi ovo radilo. Pogledaj malo iz daljine ili ckilji, i boje treba da se stope koliko je to moguce, tada je dobra Gama.

Ako koristis Windows 10 najlakse ces podesiti gamu uz pomoc ugradjenog Windows alata "Calibrate display color" ali podesavaj (pomeraj) slajder ne na osnovu slike koju daje taj alat nego na slici iznad za vrednost game 2.2. Dakle Alt-tab-ujes izmedju dva prozora, jedan gde je ova slika iznad (bez zoom-a, dakle 100% zoom inace nece biti dobro) i prozora Windows alata gde je slajder sa kojim podesavas Gamu.
Takodje osvetljenje (brightness) podesi u samom monitoru u njegovom interfejsu.
Ja sam stavio osvetljenje na 20%.

Poslednja ispravka: Aleksandar Djurovic (12.5.2022 u 19:46)
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aleksandar Djurovic na korisnoj poruci:
LoneWolf (14.5.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SQL upiti - Pomoć romanah Serverske aplikacije i baze podataka 6 13.9.2015 12:45
Philips mobilni Telefoni Nestor Aparati i oprema 13 6.1.2013 17:15
Pomoć - Dell N110 ili Lenovo E520 GiaBlack ŠDK - Prenosni računari 10 19.11.2011 12:14
Pomoć oko kupovine apgrejdabilnog kompa MilanGM ŠDK - Osnovne komponente 24 4.11.2010 2:37
[Legend of Zelda - The Minish Cap] -> pomoć Geomaster Konzole 30 10.9.2007 14:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com