Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.12.2005, 20:11   #1
Starke
Član
 
Član od: 21.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 86
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Podesavanje wireless-a

Da li neko zna kako se podesava wireless konekcija na linux-u(suse 10).Bio bih zahvalan ako bi neko objasnio "step-by-step" proceduru.
Starke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2005, 22:05   #2
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Nisam radio na suse 10 ali sam podesavo wireless na suseu 9.3 pro...
E nisi ostavio dovoljno podataka zato ubuduce molim ako hocete pomoc ostavite dovoljno podataka koja kartica...sta vas konkretno muci etc...
Al ajd da probam da ti pomognem...ako imas wireless karticu ti si je sigurno konfigurisao u yastu kao wireless i posle otisao u xDSL da podesis konekciju...ako se konektujes na net pomocu username-a i pass-a...ja sam pokusao tako ali nije hteo ni da mrdne...posle sam isrobao foru da konfigurisem wireless karticu kao ethernet...izbaci upozorenja da ako znam sta radim da nastavim...to sam pokusao zato sto u xDSL se nije pojavljivala wireless kartica...kad sam je konfigurisao kao ethernet pojavila se u xDSL podesavanjima i bez problema sam podesio konekciju ka netu...posle samo kinternet i et me na netu...a sad ne znam sta tebi treba samo wireless ili samo internet..koji je problem bla bla...mozda ti ovo pomogne a mozd i ne i sledeci put vise informacija ako nije problem
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2005, 23:09   #3
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Ne verujem da koristis wireless karticu ali postoji mogucnost za to. Zasto bi koristio wireless karticu ako mozes mreznu kartu???? Wireless konekcija radi perfektno pod mreznom kartom. Kartice se uglavnom koriste za lap-topove, zasto bi ih koristio za desktop ako vec ne moras? Nesto su komplikovanije za podesavanje od mreznih karica koje su veoma jednostavne za podesavanje u YCC. Ja sam na SuSE 10.0, wireless radi odlicno. Podesavanje je veoma jednostavno ali Anak1n je u pravu kada kaze da nam treba vise informacija da li je u pitanju mrezna karta ili wireless kartica.

Ako je u pitanju mrezna karta, treba da udjes u Yast Control Center / Network / Network Card. Kada je vidis, a nadam se da hoces, treba da kliknes na nju, zatim ces videti ponudjene opcije ( Add, Edit, Remove ). Klikni na Edit.
Otvorice ti se prozor gde ces videti nekoliko tabova medju kojima ces prvo ici na tab IP gde ces morati rucno da ga konfigurises. Unesi svoj IP koji ti je provajder dodelio, dok ces netmask imati automatski podesen ( 255.255.255.0 ) - njega ne diras. Nakon toga ides na tab " Routing " gde ces morati da ukucas Gateway i da cekiras opciju " Enable IP forwarding " bez koje ne mozes nista da uradis.

Nakon toga ulazis u opciju " Name servers ", za prvi ukucas adresu ( npr. ako je u pitanju PTT, unosis 212.62.32.1 u prvi name server dok u drugi, opet naglasavam ako je u pitanju PTT ( ne u drugom slucaju ), unosis 212.62.32.5 )

Podesavanja su gotova. Klik na opciju Next i potom Finish i eto te na netu bez problema ikakvih.

Naravno, ogradjujem se o to da ne znamo da li imas wireless karticu ili mreznu kartu kao ni to sto ne znamo koji ti je provajder i IP adresa ( koju nemoj nikome da dajes ).

Javi se ako budes imao nekih pitanja i ako je moj odgovor otisao u pogresnom pravcu.

Pozdrav!!!
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2005, 0:47   #4
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Pa et onako slucajno ja koristim wireless karticu...istina je da je lakse namestiti mreznu al kod mene i wireless radi
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2005, 13:33   #5
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Odlicno sad covek ima oba resenja.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2005, 15:05   #6
Starke
Član
 
Član od: 21.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 86
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Ljudi,pod 1 izvinite sto nisam stigao ranije da se javim...pod 2 sta da vam kazem...postupio sam po uputstvima...wireless na linux-u radi k'o bombona ...hvala vam puno na savetima!!!
Starke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 6:19   #7
rseke
Novi član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Ej imam i ja nekih problema pa ako nekko zna neka pomogne!
Instaliro sam SuSe 10,i pazljivo slusajte:
imam d-link dwl 520+ i zeleo bih da podesim internet!
Provajder koji koristim,koristi VPN mrezu i IP adresu dobijam preko DHCP,znaci promenjiva je i nije stalna kao u slucaju starkea!
Ja sam pokusavao svasta ali ako neko ima neko detaljno upustvi ili cak neko iskustvo oko ovog podesavanja neka ga podeli samnom unapred HVALA!
rseke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.3.2006, 15:24   #8
bofi
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 151
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

@rseke prvo pogledaj u YaST - u da li imas instalirane sve pakete za DHCP. Ako nemas neki ti instaliraj sve sto ti pokaze YaST - u. Onda restartuj racunar i vidi da li je DHCP proradio. Ako opet nije idi ovako YaST-->System-->System Services (Runlevel) tu nadji DHCP klikni na Enable i to je to. Sva ostala podesavanja su do tvog provajdera. Mora da radi, veruj mi provereno.
bofi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2006, 23:24   #9
rseke
Novi član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Podesavanje wireless-a

Ej gledao sam u Yast-u ali taj service nece da se pokrene ovo ispise:
Starting DHCP server ... cannot... DHCPD_INTERFACE in /etc/sysconfig/dhcpd is empty!..skipped
rseke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Wireless oprema MadMan ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 54 16.3.2024 18:28
Wireless, sta sve treba? Master Neo Internet tehnologije 29 22.4.2006 17:17
BG Wireless za pocetnike The Finest Serbian Since '82 Internet usluge 11 10.3.2006 10:49
podesavanje bios-a = moinitor neradi iognjen Kvarovi 1 24.12.2005 16:19
Podesavanje AMD procesora Ivan milovanovic Vesti 8 7.12.2005 22:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com