Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.5.2008, 21:35   #1
beky_boy
Član
 
Član od: 27.3.2007.
Poruke: 65
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Više operativnih sistema!

Da li neko moze ukratko da mi objasni postupak za kreiranje Virtuelnih masina, tj. jel Vmware najjbolji za te stvari, sta se desava sa moji sistemom, da li kao hocu da stavim taj drugi sitem potreba cd za njega itd, i na kraju da li ste vi to probali?

beky_boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2008, 22:57   #2
Svrbisha
Banned
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: CyberSpace
Poruke: 235
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 61 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Citat:
beky_boy kaže: Pregled poruke
Da li neko moze ukratko da mi objasni postupak za kreiranje Virtuelnih masina, tj. jel Vmware najjbolji za te stvari, sta se desava sa moji sistemom, da li kao hocu da stavim taj drugi sitem potreba cd za njega itd, i na kraju da li ste vi to probali?

mene extra sluzi VirtualBox a besplatan je sto vmware nije!
!link za download!
Svrbisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2008, 23:20   #3
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Ja sam jedno vreme koristio vmware i nije los.Bio je u stanju da bootuje sve windows-e i sve linuxe a jedino nije mogao da bootuje macosx leopard.Virtualbox sam koristio dok nisam reinstalirao suse i nije bio los.Cuo sam da ima jos neki paralelis ali ga nisam probao.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2008, 11:03   #4
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Ovako: VMWare pravi virtuelni sistem, dakle na tvom sistemu se nista ne menja. Ostaje kakav je i bio, nema promena. Svi operativni sistemi koji se dizu u VMWare se izvrsavaju u samoj memoriji nezavisno od tvog kompjutera, na "hardveru" koji je emuliran od strane VMWare. Ono sto imas je manjak memorije na HD jer svaki virtuelni operativni sistem ima svoju silku na HD koja zauzima onoliko mesta koliko zauzima i instaliran OS, mada je sve to u jednom fajlu. Da bi se instalirao OS na VMWare treba ti ili CD/DVD sa operativnim sistemom ili njegova ISO slika sa koga se vrsi instalacija sistema ( postupak je standardan kao i kod pravog instaliranja). Kada se jednom instalira posle se samo poziva odredjena virtuelna masina iz samog programa. Rad na njoj je ko i na svakom drugom OS samo je zbog emulacije hardvera nesto sporiji.

Dali smo to probali? Da,svaki put kada spremam XP za reinstalaciju na mom kompu . To je najbrzi i najefikasniji nacin da proverim sistem pre reinstalacije i dali sve radi kako treba. Ili kada probam neku od Linux verzija. Jednostavno, imam sistem koji radi, ne reinstaliram sistem, proverim sta i kako ide na virtuelnoj masini i kada podje prava reinstalacija znam sta da ocekujem i kao se ponasa.
Dali je VMWare najbolji? Iskreno, meni odgovara najvise. Jednostavno, navikao sam na njega. U svakom slucaju imas gore pomenuti VirtualBox pa ga probaj. Ako se ne varam i Microsoftov VirtualPC je besplatan, ili je bar bio. Problem sa njime je sto ti treba instalacioni CD ili DVD da bi "instalirao" sistem. Meni se to bas i ne dopada, vise mi odgovara pristup kod VMWare, instalacija iz ISO slike sa HDa, jednostavno, usteda diskova . U svakom slucaju probaj i videces da nije ista strasno ni previse zahtevno.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
beky_boy (4.5.2008)
Stara 4.5.2008, 18:18   #5
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Dali je VMWare najbolji? Iskreno, meni odgovara najvise. Jednostavno, navikao sam na njega. U svakom slucaju imas gore pomenuti VirtualBox pa ga probaj.
Verovatno vmware jeste najbolji ali instalira gomilu drajvera i servisa i znatno usporava sistem.
Alternativa je moka 5(portabilni wmware player) ili Virtual PC koji znatno manje opterećuje sistem.
Pošto je Virtual PC besplatan postoje portabilne verzije koje ne zahtevaju instalaciju već samo startovanje exe fajla, pa posle gašenja v.mašine sistem ostaje "čist" što se tiče nekoliko servisa i drajvera.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Ako se ne varam i Microsoftov VirtualPC je besplatan, ili je bar bio. Problem sa njime je sto ti treba instalacioni CD ili DVD da bi "instalirao" sistem. Meni se to bas i ne dopada, vise mi odgovara pristup kod VMWare, instalacija iz ISO slike sa HDa, jednostavno, usteda diskova .
I kod Virtual PC-ija se može koristiti ISO slika i nije neophodan CD/DVD.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku paterfamilias na korisnoj poruci:
beky_boy (4.5.2008)
Stara 4.5.2008, 19:45   #6
beky_boy
Član
 
Član od: 27.3.2007.
Poruke: 65
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

E sad da mi neko objasni kad zeli mda zawrsim rad sa sistemima, sta treba sce da izbrisem?
beky_boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2008, 22:19   #7
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

@paterfamilias:

Sta da radim, navika je gadna stvar . Iskreno, u vreme kada sam probao VirtualPC, a to je pre jedno godinu i po, trazio je disk za instalaciju i nisam nigde nasao gde se moze podesiti da se dize sa iSO slike. I jednostavno sam odusta od njega. Novije verzije nisam probao ali sam pretpostavio na osnovu iskustva sa MS da su ostali pri starom fazonu. Nije namerna graska pa se izvinjavam na dezinformaciji.

@beky boy:

VMWare pravi poseban folder u My Documents u kome se smestaju sve slike OS koje je napravio. Dakle, odes tamo i lepo pobrises. Za ova druga dva programa nisam siguran, bolje neko ko sa njima ima iskustva da ti da informaciju. Mada, pretpostavljam da u svima lako moze da se zada koji folder ce se koristiti za cuvanje tih podataka.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2008, 22:51   #8
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
@paterfamilias:

Sta da radim, navika je gadna stvar . Iskreno, u vreme kada sam probao VirtualPC, a to je pre jedno godinu i po, trazio je disk za instalaciju i nisam nigde nasao gde se moze podesiti da se dize sa iSO slike. I jednostavno sam odusta od njega. Novije verzije nisam probao ali sam pretpostavio na osnovu iskustva sa MS da su ostali pri starom fazonu.
Ove opcije se sećam iz perioda kada je VPC bio komercijalan negde 2002/2003 godine, znači pre free verzije VPC 2004.Ne postoji nikakvo generalno podešavanje već se mora pokrenuti virtuelni OS i iz VPC konzole izabrati padajući meni "cd" i onda imaju izlistane opcije drajvova i ispod njih opcija "capture iso".
To je ostalo isto i u verziji VPC 2004 i VPC 2007.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2008, 22:55   #9
dzambo
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.562
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 199 puta na 108 poruka
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Ja bi na drugom hardu privremeno da instaliram win gde cu izvrsiti neka testiranja i posle formatirati hd i koristiti ovaj regularni. Stavim da taj hd bude boot, ubacim boot win, instaliram i to je to? Da li cu moci odvojeno da ih startujemo ili cu morati stalno u biosu da podesavam koji da bude boot hd?
dzambo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2008, 22:43   #10
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Vise operativnih sistema!

Pa nemoras u biosu.Imas verovatno opciju for boot meny press nesto.obicno to bude esc ili F2 pa onda dobijes meni iz kojeg izaberes sa kojeg uredjaja hoces da bootujes sistem.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Brzina podizanja sistema -WinXP Win32 Operativni sistemi 25 12.9.2007 12:57
Više spojenih baterija za k700i PCmaster Aparati i oprema 7 16.7.2007 1:06
Ne prikazuje se podizanje sistema na monitoru deus[awesome] Kvarovi 2 15.1.2007 1:28
dva oprativna sistema xp jonathan Operativni sistemi 8 27.11.2006 16:26
Visoka temperatura i restart sistema? Branislav Gavric Kvarovi 3 4.7.2006 20:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com