Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Pregled rezultata glasanja: Jesu li stare igre bile zabavnije
Da 581 80,92%
Ne 137 19,08%
Glasova: 718. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.5.2007, 6:23   #21
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

jedini tacan odgovor je NE. Sve ostalo je nostalgija koja ti pomracuje vid. Veruj mi radi to i meni ali kako je bilo mnogo ocajnih igara onda tako ima i sada

A sto se tice boljeg zvuka, bolje grafike itd taj simptom oduvek postoji. Igre su se oduvek hvalile graikom, muzikom, brzinom... a cesto zbog toga bile veoma, veoma lose kao igre
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 11:01   #22
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Jeste, ali pitanje je jasno, a odgovor na to pitanje je u mom slucaju, kao i u vecini ostalih da. A zasto, to zavisi od slucaja do slucaja, kod nas "matorijih" ima udela i nostalgija definitivno.
A rekao bih da bi se Starcraft, AoE, Quake, Homeworld, HL1, i jos ponesto dopalo danasnjoj omladini vise nego neki noviji naslovi. Danas redje izlaze igrivi hitovi.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 11:30   #23
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Stare igre su svakako bile revolucionarnije u odnosu na vreme kada nisu ni postojale, nego sto su nove igre revolucionarne u odnosu na one starije. Sigurno je i normalno da sam se zbog ove cinjenice vise odusevljavao starim igrama; kada su se pojavljivale i bile mi na foru "ne mogu da verujem da JA upravljam ovim cikicom"!! Ali da su realno zabavnije- to ne verujem
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 12:08   #24
tab503
Član
 
Član od: 4.9.2006.
Poruke: 340
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

ovde se brkaju pojmovi.
kvalitet i zabavnost.
Svi krecu sa tim da su stare bile bolje zbog kvaliteta (originalnosti, ideja i slicno) ali ovde se to ne pita.
Pita se koje su zabavnije.
Zabavne su i jedne i druge jer da nije tako ove nove ne bi niko igrao. Realno. Da nisu zabavne niko od vas ne bi igrao igrice, pa niste mazohisti.
Sad drugo je pitanje koje su bile kvalitetnije ali i to je diskutabilno.
Stalno se spominje da su stare igre imale ideje, originalnost i slicno.
To je samo donekle tacno. Zasto to kazem.
Stare igre su bile pocetak svega i naravno da su utemeljivale dalje pravce. Kako nesto moze da bude originalno kad je vec slicno napravljeno?
Sportske, menadzerske, arkadne i slicne igre su i sada i onda istog kvaliteta. Da se ne lazemo stare igre se po kvalitetu i opcijama ne mogu ni porediti sa novim koje ih sisaju 1000 duzina. Maksimumi starih igrica po kvalitetu nisu ni 30% po kvalitetu novim igricama.
Sad druga je stvar sto smo to tada igrali, nismo znali za bolje i odusevljavali smo se i to nam je ostala kao jako lepa uspomena iz detinjastva i dan danas to volimo da zaigramo ali to su ciste emocije a ne kvalitet.
I ne govorim samo o grafici (koja je da se ne lazemo isto bitna za osecaj) Govorim o opcijama, mogucnostima, slobodi koje u starim igrama nema.
Dozvoljavte da vam emocije pomrace razum.
tab503 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 13:34   #25
Sasa92
Banned
 
Član od: 5.5.2007.
Poruke: 12
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Kada sam mislio na stare igre mislio sam na igre za segu,PC DOS,nintendo 64 itd.Sad vas pitam sta je sa super Marijom DOOM kec, civilization 1, double dragon...Da li su te igre zabavne kao sada ako ne racunamo sid majera i sims.Jese neko seca pomenutih igara?
Sasa92 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 15:01   #26
tab503
Član
 
Član od: 4.9.2006.
Poruke: 340
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

pazi te vec spadaju u nove igre.
Igre se mogu podeliti u eru pre PC-a i posle.
Sve igre za PC kako idu godine su bolje od prethodnih.
NAravno. Naprave se kiksevi pa nastavak bude ocajan, neigriv i slicno ali ako generalizujes a ti to pokusavas onda u svakom slucaju su novija ostvarenja bolja od starih ali kao sto sam rekao uvek postoje delovi koji su losiji od prethodnika i uvek ce takvih nastavaka biti.
tab503 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 16:26   #27
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Zabavnije i definitivno kreativnije... Tako da i ja stavih "da".
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 18:34   #28
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

I ja sam glasao "Da". O ovome sam vec negde razglabao, da li su mi stare igre interesantnije zato sto sam bio mali, pa me sada drma nostalgija za njima ili zato sto su stvarno bile kvalitetnije. I kad malo razmislim, DEFINITIVNO su bile kvalitetnije. Kao sto neko rece, kad imas limitiran hardver onda jednostavno moras da igras na kvalitet, ideju, originalnost. Ne znam sta bih bez WinVice, WinUAE i DosBox-a. Od kako su igre pocele da diktiraju tempo razvijanja hardvera, sve je nazalost izgubilo smisla. Mada i dan danas nije sve tako crno... ima mnogo lepih i zaraznih igara koje su freeware ili shareware. Uglavnom one koje su < 100mb.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2007, 18:39   #29
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Ovo je mnogo lep sajt na koji povremeno svratim:

http://retroremakes.com/index.php

Pa pogledajte... mozda je bas vasa omiljena igra sa 8bit ili 16bit racunara portovana ili uradjen remake za PC
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2007, 23:34   #30
vertigo
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Subotica
Poruke: 375
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 17 puta na 14 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku vertigo
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Istaci cu jedno od mojih misljenja zasto su stare bolje... u neku ruku im je prednost losa grafika u odnosu na danasnje.Evo kako... ostavljeno je mnogo prostora ljudskoj masto da odradi ostalo. Kao sto je bolji dozivljaj citati knjigu nego gledati film, ili igrati stoni RPG nego RPG na kompu, tako je dosta igara imalo svoj sarm zbog los(ij)e grafike. Mislim da recimo Settlers ili Monkey Island u novom ruhu ne bi bio toliko simpatican. A te graficke "nedostatke" kreatori igara tada su resavali tako sto su u igru implementirali DUH, a ljudska masta odradi ostalo...
Osim ovoga, raniji postovi su rekli jos dosta razloga.
vertigo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vertigo na korisnoj poruci:
chuck (13.5.2007)
Stara 12.5.2007, 21:51   #31
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Ja kliknuo na DA!
A kao dokaz navescu Fallout 2, Knights and Merchants i Duke Nukem.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:10   #32
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
Red Dragon kaže: Pregled poruke
Ja kliknuo na DA!
A kao dokaz navescu Fallout 2, Knights and Merchants i Duke Nukem.
Izvini, ne mogu da odolim ... Fallout 2 je STARA igra!? Pa to sam igrao sa 12 godina gamerskog staža!
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:12   #33
tab503
Član
 
Član od: 4.9.2006.
Poruke: 340
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 25 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
Red Dragon kaže: Pregled poruke
Ja kliknuo na DA!
A kao dokaz navescu Fallout 2, Knights and Merchants i Duke Nukem.
Nijedna od ovih ne spada u stare
Ovde se prica o igrama sa spektruma, komodora, amige, konzola i slicno iz ere pre PC-a
tab503 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:18   #34
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Možda ne bi bilo loše da se malo preciznije odredi šta podrazumevamo pod "stare" igre? Ja definitivno ne mogu da se složim da se Fallout i sl. guraju u koš starih igara.

Po meni, "stare igre" imaju karakteristiku (pored nešto slabije grafike (ala sam blag )) da se mogu obrnutu u jednom dahu. Znači nema statusa, nikakvog maratonskog igranja i sl. što je karakteristično za "nove igre" već instant zabava. Ovo takođe povlači i da su "novije igre" neuporedivo kompleksnije od "starih". Naravno sve ima svoje prednosti i mane.

Generalno teško je porediti jednu igru kao što je Master of Orion III, za koju su bukvalno potrebni meseci da se skapira i neku staru lepršavu platformicu poput Alligata Blagger, Džina Sestara, Popaja i sl.
Svaka ima prednost i mane.

Teško mi je da kažem da su stare bile zabavnije ako uzmem u obzir savršenstvo kao što je Planescape: Torment, a opet, kada se setim prelepih trenutaka kada sam tamanio Invaders-e, preskakao rupe na Mesecu ili po prvi put uspeo da protrčim ispod onog zmaja na 12 nivou Džine.

Zato neću ni glasati uz komentar: "ne mogu se mešati babe i žabe".

EDIT:
Ko se još seća POKICA!?
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:31   #35
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
Nemesis kaže: Pregled poruke
Ko se još seća POKICA!?
Ma kako da ih se ne sećam

Doduše, bile su potrebne samo za baš starije C64 igre, kod ovih novijih su se crackeri dosetili pa ubacivali trainere na početku igre

A ne treba biti suviše oštar oko tog razgraničenja šta su stare, a šta nove igre...to je dosta subjektivno pitanje...Tebi, meni i starijim gamerima zna se šta su stare igre, a ovim mlađim naraštajima koji nisu ni videli neki drugi komp osim PC-ja(ne računam konzole) stara je i igra koju su igrali pre 5-6 godina...pazi, kad ti imaš 16-17 a nešto si igrao kad si imao 12-13 izgledaće ti kao drevna istorija

@tab503

Zašto ovde ne bi lepo nastavili temu koju si predložio?

Recite koju ste igru nekada voleli da igrate(a možda je još uvek i igrate) i argumetovano obrazložite zašto...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:47   #36
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Recite koju ste igru nekada voleli da igrate(a možda je još uvek i igrate) i argumetovano obrazložite zašto...
Nećeš me navući tako lako! Odgovor na ovo pitanje ćeš naći u Game-O-Kvizu. Ako uspeš da pogodiš, naravno!
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 1:53   #37
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
Nemesis kaže: Pregled poruke
Nećeš me navući tako lako! Odgovor na ovo pitanje ćeš naći u Game-O-Kvizu. Ako uspeš da pogodiš, naravno!
Hej...pa valjda si do sada već ispucao svoje najbolje favorite
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.5.2007, 3:57   #38
chuck
Član
 
Član od: 10.1.2006.
Lokacija: village of Gray Maelstrom, central Serbia
Poruke: 113
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 10 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku chuck Slanje poruke preko MSN-a korisniku chuck
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

razumem kako ste podelili igre, ali moram da se slozim sa Vertigom.

red alert2 i njegovi prethodnici, kao i Heroes3 - moje dve omiljene igre, bile su tako zabavnije od ovih zombija od igara koje vole samo oni koji cene sto realisticnije, sazvakanije. ne vole da koriste mastu. stavise, siguran sam da njihova kreativnost opada ne kao da su konzumirali film umesto knjige, vec kao da nisu ni ucestvovali u igri uopste. drag the box with your cursor and select the units so you can send them and bash the opponent. tako bljutavo i neukusno... of course, ja sve igre volim, ali dok su Generals-i prosli kao cherry blossom, ja Red jos uvek igram... sam, ali to je zato sto vecina prelazi na visu grafiku i goddamn WoW!
takodje, mislim da su konfiguracije trenutno previse slabe da bi pogurale dobru PRAVU 3D igru. u 2D skoro svako moze da napravi neku jedinicu, i mogucnosti su gotovo neogranicene.
strateski gledano, uvek sam nalazio nov nacin da zeznem druga u RA2 i bilo je vraski zabavno dok je trajalo. the brain itching, the look on the opponents face, oh!
chuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2007, 15:13   #39
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
tab503 kaže: Pregled poruke
Nijedna od ovih ne spada u stare
Ovde se prica o igrama sa spektruma, komodora, amige, konzola i slicno iz ere pre PC-a
Pa sto niste naglasili.
Paaaaaa...... trenutno mi padaju napamet Super Hang-On(ovo je zaista matoro), Pac-Man , Street Fighter 2 i moj omiljeni Cannon Fodder.....a ne mogu da se setim naziva ..... u vezi sa boxom ....e, to je unistavalo joysticke....kad se setim.
I da naravno Syndicate, Double Dragon, Frogger, Ninja Gaiden, Star Wars 6, Wolfenstein 3D, Duck Hunt...
Ako vam ove nisu stare igre, jedino da prekopam i nadjem neke antikvitete(mada bi mi bilo lakse da pogldedam kviz na ovom forumu).

Ja pod stare igre podrazumevam i one koje su imale "ono" sto danasnje igre retko imaju.... sto se kaze stara skola.
Pre PC, su meni uglavnom zabava bili automati(ako se i to racuna onda vam mogu nabrojati hiljade naslova...)

I da naglasite za koje platforme.... ovde se navode i naslovi i koji su bili za PC.


P.S ako vam je Duke Nukem iz '91. nova igra, onda mislim stvarno
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2007, 20:21   #40
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Da li su stare igre bile zabavnije

Citat:
Da li su stare igre bile zabavnije
Imam osjecjaj da jesu... Vjerovatno zato shto sam tada bio mladji pa mi je sve bilo zanimljivo
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com