Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.1.2010, 15:37   #121
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ok onda, primeni prvu metodu. Nije ti pametno da korsitis staru pastu. Uz kuler dolazi (popularno nazvana) zvaka koja u startu nema neke termovodljive osobine, a posle pet godina ona je neupotrebljiva (jer je sasusena i ne moze ponovo da oformi uniforman sloj izmedju procesora i hladnjaka). Pasta moze da se nadje u dosta radnji, a tebi bi i obicna bela (silikonska) zavrsila posao... A i lakse se nanosi.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
_pahuljica_ (18.1.2010)
Stara 18.1.2010, 22:13   #122
_pahuljica_
Novi član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Pa potrazit cu tu pastu u svim radnjama, pa cu je zamijeniti cim je nadjem. A prasine je bilo uzasno puno, crnila se koliko je stara... Sad mi ne zuji vise kao da poljece avion.

A u speedfan-u mi prikazuje sljedece :

pogledajte prilozenu sliku

juce (prije ciscenja) mi je prikazalo Temp.2: 81 C

Zanima me sta znaci ova temp od 67?? I da li je to normalno, predpostavljam da nije... i kako bi se ona mogla smanjiti... ???

I hvala puno svima koji odg na moje poruke
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	222222222222.jpg
Viđeno:	391 puta
Veličina:	35,7 KB
ID:	32917  
_pahuljica_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2010, 23:42   #123
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Vidim ja da meni ne gine da za vikend pravim video u detalje kako očistiti "pentium 4" (s478 netburst procesore), gomila ljudi postavlja pitanja.

Dakle, što se tiče paste, sa procesora i hladnjaka se ona skida pomoću običnog alkohola i toalet papira/vate, kapne se malo na njih i počne da se trlja dok se ne skine. Kada se skine, uzme se termalna pasta (ovde u BG-u ih skoro svaka radnja ima, gledaj da odeš u neku veću) i stavi se na sredinu procesora veličine zrna bibera, posle toga se hladnjak vrati i učvrsti. Biće klip za vikend u detalje.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2010, 12:24   #124
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Temp2 ti je (najverovatnije) temperatura procesora. Za jedan Pentium 4, to je mnogo. Temperaturu ces smanjiti tako sto ces staviti novu pastu
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2010, 12:17   #125
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Razmazivanjem neces nista dobiti, sem vise potrosene paste.
Svako tu ima neku svoju "teoriju". CoolerMaster u uputstvima za TX3 i 212+ preporučuje delimično razmazivanje. Na YouTube je neki lik isprobavao viskosnost pomoću stakla i u njegovim testovima AS se uopšte nije dobro rasprostirala samo pod pritiskom (doduše, ostaje pitanje uticaja toplote), tako da ispada da kapljica nije dobar metod za AS, a AS baš to preporučuje. Ja sam uvek razmazivao.

Hardwaresecrets preporučuje isto što i CoolerMaster. Na primedbe da tako ne treba, nego kap ili crta na centar, urednik sajta je odgovorio da je tutorijal urađen striktno prema preporukama proizvođača procesora, tj. Intela i AMD-a.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2010, 14:15   #126
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
Svako tu ima neku svoju "teoriju". CoolerMaster u uputstvima za TX3 i 212+ preporučuje delimično razmazivanje. Na YouTube je neki lik isprobavao viskosnost pomoću stakla i u njegovim testovima AS se uopšte nije dobro rasprostirala samo pod pritiskom (doduše, ostaje pitanje uticaja toplote), tako da ispada da kapljica nije dobar metod za AS, a AS baš to preporučuje. Ja sam uvek razmazivao.
To sto pasta ne pokriva ceo IHS uopste nije bitno. Procesor se nalazi na sredini i tu je vazno da imas pastu, a ne na coskovima. Takodje, ne verujem da covek moze rukom da stvori isti pritisak koji moze da proizvede stipaljka ili retention kit. Na onim snimcima su se stekali na pasti. Uz malo vecu kolicinu paste i pravilnom montazom moguce je pokriti 70-80% IHS-a i tada se postizu bolji (ili barem indenticni) rezultati nego razmazivanjem, a ustedi se na pasti.
Takav nacin mazanja preporucuje i dosta renomiranih proizvodjaca.

Ako su hladnjak i/ili procesor polirani, potrebna kolicina paste se drasticno smanjuje.

To je neko moje iskustvo iz prakse.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2010, 23:54   #127
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
To sto pasta ne pokriva ceo IHS uopste nije bitno. Procesor se nalazi na sredini i tu je vazno da imas pastu, a ne na coskovima.
Sredina se najviše greje, ali heatspreader je kod aktuelnih CPU, ipak, cela površina i ne bih se kladio da je dobar posao ako kontakt ima samo sredina. Ljudi svašta testiraju a izgleda da niko nije uzeo da egzaktno testira različite načine nanošenja paste i koji metod najviše prija kojoj pasti. Eto ideje za SK redakciju. Setili se narodi & narodnosti i da sipaju senf, i kečap i ne znam šta, ali se niko ne seti da precizno izmeri različite načine nanošenja različitih pasti, te da testira kako utiče primena različitih količina paste (znamo da previše smeta, samo što ne znamo baš tačno koliko je previše i da li je za svaku pastu to isto).

Razume se da se kod poliranog podnožja kulera troši manje paste. Ali i tu ima raznih teorija. Noctua kaže da ne polira podnožja zato što je kod nepoliranog podnožja kontaktna površina veća, pa samim tim je i bolje odvođenje toplote. Ovo nije sasvim besmisleno, ali očito je za to potrebno imati izuzetno dobru pastu, i to nanetu na najpodesniji mogući način.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2010, 14:04   #128
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
Sredina se najviše greje, ali heatspreader je kod aktuelnih CPU, ipak, cela površina i ne bih se kladio da je dobar posao ako kontakt ima samo sredina. Ljudi svašta testiraju a izgleda da niko nije uzeo da egzaktno testira različite načine nanošenja paste i koji metod najviše prija kojoj pasti. Eto ideje za SK redakciju. Setili se narodi & narodnosti i da sipaju senf, i kečap i ne znam šta, ali se niko ne seti da precizno izmeri različite načine nanošenja različitih pasti, te da testira kako utiče primena različitih količina paste (znamo da previše smeta, samo što ne znamo baš tačno koliko je previše i da li je za svaku pastu to isto).

Razume se da se kod poliranog podnožja kulera troši manje paste. Ali i tu ima raznih teorija. Noctua kaže da ne polira podnožja zato što je kod nepoliranog podnožja kontaktna površina veća, pa samim tim je i bolje odvođenje toplote. Ovo nije sasvim besmisleno, ali očito je za to potrebno imati izuzetno dobru pastu, i to nanetu na najpodesniji mogući način.
Ja sam i razmazivao i nanosio u crti/zrno bibera tehnici. Neke vece razlike nema. Razlika je u potrosnji paste . IHS jeste cela kontaktna povrsina, ali kako se udaljavas od jezgra tako se i zagrejanost IHS-a eksponencijalno smanjuje.

Iskreno ne verujem da nepolirani kuler moze da ostvari bolje rezultate u odnosu na nepolirani. Pasta, takva kakva je, je ipak smetnja za odvodjenje toplote, i sto je manje ima to bolje. Imas mali milion primera kako poliranje utice pozitivno hladjenje, i tu nema nekog dvoumljenja.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2010, 20:39   #129
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ja kad kažem "razmazujem" mislim delimično, otprilike kao u CM uputstvima. Razmazivao bih ja po celoj površini da nisam trapav, ali sve bih sasuo u podnožje.

A poliranje, ne znam... Naime, kod poliranja se radi jedna još mnogo važnija stvar od samog sjaja, a to je poravnavanje kontaktne površine kulera. Ta površina je često malo zakrivljena i ta zakrivljenost mnogo drastičnije utiče na hlađenje od samih neravnina. Tako da je vrlo moguće da je bitnije to što je površina ravna od samog poliranja. No, to bi znali precizno da kažu oni koji stalno poliraju, pa imaju iskustva sa kulerima koji su već fabrički bili ravni, pa onda naknadno samo polirani.

Domaćice, takođe, odlično znaju kako zakrivljenost utiče na prenošenje toplote. Svaka domaćica zna koliko je lakše nešto ispržiti u tiganju sa ravnim dnom u poređenju sa onim čije je dno vrljavo.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2010, 21:07   #130
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

To je sasvim logicno. Ja moj kuler nisam polirao, ali sam ga obradio smirglom do granulacije 800 kako bih sto vise poravnjao bazu. Mirror finish donosi mozda jos jedan stepen bolje perfomanse.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2010, 21:34   #131
mr.no.
Član
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: KG
Poruke: 215
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Sigurno je rečeno više pota u raznim postovima,ali moram da skrenem pažnju u vezi poliranja. Voditi računa da se kuler nikako ne klati jer se napravi još gora stvar. Kod težih i glomaznijih kulera vrlo je teško kuler držati na pravi način i idealno ga pomerati po šmirgli. Uskoro treba da postavim novi kuler i ne znam ima li smisla polirati jer cevi direktno naližu na proc.
mr.no. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2010, 21:44   #132
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
mr.no. kaže: Pregled poruke
Sigurno je rečeno više pota u raznim postovima,ali moram da skrenem pažnju u vezi poliranja. Voditi računa da se kuler nikako ne klati jer se napravi još gora stvar. Kod težih i glomaznijih kulera vrlo je teško kuler držati na pravi način i idealno ga pomerati po šmirgli. Uskoro treba da postavim novi kuler i ne znam ima li smisla polirati jer cevi direktno naližu na proc.
Zavisi od kulera. Ljudi dobijaju neke nerealno dobre rezultate (i do 10 stepeni nize temperature) peglanjem Vendette.

Doduse, budi obazriv, istanjis li mnogo cevi ulubice se pod pritiskom montaznog sistema.

Sto se tice smirglanja, sto ne bi obrnuo stvar? Lepo izravnjana drvena paknica, smirgla preko nje i strpljivo trljanje baze kulera bez mnogo pritiskanja.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2010, 23:06   #133
Don Juan
Novi član
 
Član od: 15.2.2010.
Lokacija: Šabac
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Don Juan
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Staronsky kaže: Pregled poruke
Sti se skidanja paste tice to nije veliki problem!Ne zaboravi da ti treba nova pasta da bi kuler ponovo postavio na procesor!!!
u koliko nema paste moze da sklopi i tako privremeno dok ne nabavi pastu. Ja sam rasklopio moj procesor i odvojio ga od hladnjaka i opet kasnije sklopio kada sam ocistio hladnjak i kuler od prasine. Testiram ga dal moze tako da radi i evo,uspesno vec skoro 6 meseci
Don Juan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:18   #134
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

^ Pa? Ja sam drzao procesor bez termalne paste nekih 15 dana uz posten overklok pa isti nije cvileo od toplote. Mada ovo nije preporucljivo kod starijih procesora (65nm,90nm) i ako nisi 100% siguran da neces zeznuti nesto
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:25   #135
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
^ Pa? Ja sam drzao procesor bez termalne paste nekih 15 dana uz posten overklok pa isti nije cvileo od toplote. Mada ovo nije preporucljivo kod starijih procesora (65nm,90nm) i ako nisi 100% siguran da neces zeznuti nesto
Da, ali ti si imao lapovan procesor i kuler . Sta mislis kolika je razlika kad su i hladnjak i baza neravni?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:28   #136
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Par stepeni razlike Evo sad trenutno nemam vent na TX2,a samo jedna 12ica (usporena na 1k rpm) duva na hladnjak. Tisina and milina
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:31   #137
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Pretera ga... Meni je cpu gurao barem 7-8 stepeni visu temperaturu kada sam umesto paste stavio epoxy (baza jos nije bila osmirglana). Osecam da bi bila jos veca razlika bez ikakvog "interfejsa" izmedju CPU i HS.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 2:40   #138
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ravnanjem i poliranjem sam snizio za maksimalno 5 stepeni temperature (sto se narocito primeti u full load-u) A,opet,sa druge strane sam izgubio do 8 stepeni u idle odnosno do 12 stepeni u full load-u pri radu bez termalne paste (bez icega,full kontakt izmedju procesora i baze) sto mu dodje na par stepeni razlike. Jedino sto je bilo ocigledno jeste spustanje temperature posle 6h IBTa jer nije bila trenutna vec postepena. Sada bez ventilatora na kuleru i u kucistu (osim jednog na vrhu kucista) T u idle je za 6 stepeni visa,ali za divno cudo u full load-u je samo 2 stepena visa
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2010, 11:21   #139
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Pa o tome ti i pricam, ne smirglaju bas svi procesore . Ako na neobrajden kuler i procesor ne stavis pastu, razlika ce biti mnogo veca.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2010, 0:18   #140
vanja88
Član
 
Član od: 23.4.2010.
Lokacija: 'djija
Poruke: 170
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Nedavno sam kupio kuler Cooler Master TX3 koji mi je trebao za overclock i za ove letnje temp. jer box nije bas hladio na nivou...E sad,ja sam ocekivao i da on bude tisi od box-a ali je MNOGO glasan,i kad miruje i kad nesto radim (tipa net,igre itd...) Ne znam u cemu je problem,kazu da je taj kuler relativno tih,a opet cuo sam i da je jako bucan,tako da ne znam kome da verujem!
Cuo sam i da moze u biosu da se podesi nesto da bude tisi( valjda CNQ,SMARTFAN...tako nesto)ali ne mogu nikako to da nadjem,ili bar ne pod tim imenom...Maticna je MSI P965 NEO ,pa ako neko zna gde se to nalazi neka napise. Kuler sam postavio tako da ventilator ide dole,ne znam da li to ima neke veze....
vanja88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
box, cpu, kuler, pasta, procesor

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zamena ventilatora na grafickoj? JCDenton Grafika 8 14.10.2007 19:45
6600GT na 100 C a bez kulera kamper Grafika 7 23.1.2007 2:30
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37
Zamena kulera Che_ Osnovne komponente 10 16.2.2006 2:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com