Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.12.2009, 11:04   #101
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
ma skidaj tu nalepnicu, čistio sam dvadesetak s478 kulera i svima im poskidao nalepnice...
Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ja sam cistio neki laptop i isto ima ta nalepnica na hladnjaku. Skinuo sam je i sve normalno radi.

Ta kako je vi nazivate "nalepnica" je bitna stvar kod Intel BOX kulera i nije baš preporučljivo da se skida tako da ovo što ste vi rekli je dezinformacija.

Razlozi:
Ta "Nalepnica" je ustvari kontaktna površina koja se sastoji iz aluminijumske trake i grafita i služi za bolje provođenje toplote od procesora na kuler. A netreba je skidati sa kulera jer se time debljina kulera smanji za odprilike 0,3-0,5mm. I onda kuler naleže slabije na procesor i u nekim slučajevima ga nedovoljno dobro hladi. Tako da se skidanje te folije sa kulera ne peporučuje ni u kom slučaju osim u slucčjevima kada je oštećena. Ali i kada je takav slučaj u pitanju preporučuje se zamena komplet kulera.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 11:45   #102
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Razlozi:
Ta "Nalepnica" je ustvari kontaktna površina koja se sastoji iz aluminijumske trake i grafita i služi za bolje provođenje toplote od procesora na kuler. A netreba je skidati sa kulera jer se time debljina kulera smanji za odprilike 0,3-0,5mm. I onda kuler naleže slabije na procesor i u nekim slučajevima ga nedovoljno dobro hladi. Tako da se skidanje te folije sa kulera ne peporučuje ni u kom slučaju osim u slucčjevima kada je oštećena. Ali i kada je takav slučaj u pitanju preporučuje se zamena komplet kulera.
Ja je vala skinuh sa DELL laptopa (doneo mi ga neko jer je pregrevao), detaljno ocistio hladnjak od prasine i nalepnice i stavio pastu. Temperature su sasvim normalne, a hladnjak se srafi, pa ga je moguce dodatno pritegnuti da legne na procesor (tako je bar na ovom laptopu).

Cisto sumnjam da to povecava termoprovodljivost, posto je to ipak prepreka izmedju hladnjaka i jezgra procesora. Pre ce biti da to tu stoji kako bi se izbegli moguci kratki spojevi ili da se zastiti CPU od statickog elektriciteta (kao izolator).
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 12:33   #103
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ja je vala skinuh sa DELL laptopa (doneo mi ga neko jer je pregrevao), detaljno ocistio hladnjak od prasine i nalepnice i stavio pastu. Temperature su sasvim normalne, a hladnjak se srafi, pa ga je moguce dodatno pritegnuti da legne na procesor (tako je bar na ovom laptopu).
Pa u slučaju laptopa prostor koji se stvorio skidanjem folije nadomestio si stezanjem šrafova pa zbog toga nije se primetila nikakva razlika.

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Cisto sumnjam da to povecava termoprovodljivost, posto je to ipak prepreka izmedju hladnjaka i jezgra procesora. Pre ce biti da to tu stoji kako bi se izbegli moguci kratki spojevi ili da se zastiti CPU od statickog elektriciteta (kao izolator).
Folija služi isključivo da bi se bolje odvela toplota od procesora na kuler . Inače folija nema antistatik svojstva jer je i sama od aluminijuma a premazana je grafitom. Tako da savršeno provodi elektricitet/toplotu. Inače njeno skidanje nemora nužno da prouzrokuje dizanje temperature ali definitivno nije preporučeno skidanje spomenute folije.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 13:55   #104
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Folija služi isključivo da bi se bolje odvela toplota od procesora na kuler . Inače folija nema antistatik svojstva jer je i sama od aluminijuma a premazana je grafitom. Tako da savršeno provodi elektricitet/toplotu. Inače njeno skidanje nemora nužno da prouzrokuje dizanje temperature ali definitivno nije preporučeno skidanje spomenute folije.
Ne sumnjam da ona ima termoprovodne osobine, ali sigurno da umanjuje rashladne sposobnosti, jer izmedju procesora i hladnjaka imas sloj paste, nalepnicu i lepak kojim je ona zalepljena za hladnjak. Prosta logika.

Ista stvar se desavala i kad su uveli IHS. Kao da olaksa hladjenje (a prava namena mu je da zastiti jezgro procesora od masivnih hladnjaka), a njegovim skidanjem ljudi su dobijali za par stepeni nizu temperaturu (ima na netu tekstova o tome). Uostalom, da je ta folija toliko efikasna, zasto je onda ne stavljaju na skuplje aftermarket kulere?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 15:54   #105
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ako nešto služi da zaštiti jezgro procesora od masivnih hladnjaka, ja to baš ne bih skidao samo zbog 2-3 stepena poboljšanja.

A ta zaštita verovatno nije električna, nego mehanička. Prilikom nameštanja kulera može da se desi da se kedna strana optereti priličnom silom, pa nešto elastično između kulera i procesora može bolje da raspodeli pritisak.

Imaj u vidu i to da je u uslovima sklapanja u fabrici mnogo lakše imati takvu foliju nego pastu koja curi okolo i teže se kontrološe. Ti kod kuće imaš vremena za cinculiranje i probanje, pa ti nije problem da primeniš drugačije sisteme.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 15:55   #106
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ne sumnjam da ona ima termoprovodne osobine, ali sigurno da umanjuje rashladne sposobnosti, jer izmedju procesora i hladnjaka imas sloj paste, nalepnicu i lepak kojim je ona zalepljena za hladnjak. Prosta logika.

Ista stvar se desavala i kad su uveli IHS. Kao da olaksa hladjenje (a prava namena mu je da zastiti jezgro procesora od masivnih hladnjaka), a njegovim skidanjem ljudi su dobijali za par stepeni nizu temperaturu (ima na netu tekstova o tome). Uostalom, da je ta folija toliko efikasna, zasto je onda ne stavljaju na skuplje aftermarket kulere?
Vrtimo priču u krug. Dakle foliju netreba skidati (osim u ekstremnim slučajevima) iz prostog razloga samo zato što se time za nijansu otanji kuler i on jednostavno ne naleže isto kao kad je ta folija bila tu .

A inače u slučajevima kada je na kuleru prisutna alu folija tada nema paste već grafitnog praha koji ima ulogu paste.

A to što su izbacili iz upotrebe te kulere je razlog baš taj što se ta folija prlikom skidanja u dosta slučajeva kada se skida kuler oštećivala i nakon oštećenja i skidanja kuler jednostavno nije imao željena termalna svojstva i onda se javljaju problemi koje sam spomenuo da se u pojedinim slučajevima dešava kada nema te folije i grafita ... Zato kao što sam već rekao bez preke potrebe netreba skidati spominjanu foliju.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 16:05   #107
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Mozda, a mozda i ne . Niko od nas ovde nije 100% siguran u namenu te trake. Ja sam naveo skidanje IHS kao poredjenje, ne kao nesto sto treba raditi. IHSovi na novijim procesorima su zalemljni (soldered) za jezgro, pa bi gubitak trebao da bude manji, ali eto, postoji. Zato sumnjam u efikasnost te trake. Da je grafit tako dobar provodnik toplote, imali bi i grafitne paste valjda? A pasta se i fabricki nanosi (cipsetovi, GPU-ovi itd...) Sto bi laptop bio izuzetak?

Kako god, necu da idem dalje u sirinu, svi imamo pravo na svoje misljenje... Po meni je kuler efikasniji bez toga i toliko o tome
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 16:42   #108
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Mozda, a mozda i ne . Niko od nas ovde nije 100% siguran u namenu te trake. Ja sam naveo skidanje IHS kao poredjenje, ne kao nesto sto treba raditi. IHSovi na novijim procesorima su zalemljni (soldered) za jezgro, pa bi gubitak trebao da bude manji, ali eto, postoji. Zato sumnjam u efikasnost te trake. Da je grafit tako dobar provodnik toplote, imali bi i grafitne paste valjda? A pasta se i fabricki nanosi (cipsetovi, GPU-ovi itd...) Sto bi laptop bio izuzetak?

Kako god, necu da idem dalje u sirinu, svi imamo pravo na svoje misljenje... Po meni je kuler efikasniji bez toga i toliko o tome
Možda ti ili neko odavde nije siguran šta radi "ta" Alu traka/ grafit... ali ja sam bogami letos imao dva primera u servisu gde P4 na 3.0GHz nakon skidanja trake i grafita kreće da pregreva i da se gasi. Pasta nije pomogla i kuler je morao da se menja jer nakon skidanja trake jednostavno nije hteo da nalegne na procesor više kako valja. Tako da je to to, Ko oće slobodno neka skida alu traku i grafit ja samo kažem kako netreba raditi i šta može da se dogodi...

Tako da je svako slobodan sa svojim kompom da čini kako mu je volja, a što se mene tiče rasprava na ovu temu završena....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 16:53   #109
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ok to vazi za kulere koje nije moguce adekvatno namestiti na procesor posle skidanja trake (kao sto je taj P4, predpostavljam neki willamette, posto northwoodi imaju drugacije kulere), ali ne pravi probleme na kulelrima koje je moguce dotegnuti na svoje mesto (kao sto je to slucaj kod laptopova). Case closed.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2009, 17:05   #110
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Beagle kaže: Pregled poruke
Ok to vazi za kulere koje nije moguce adekvatno namestiti na procesor posle skidanja trake (kao sto je taj P4, predpostavljam neki willamette, posto northwoodi imaju drugacije kulere), ali ne pravi probleme na kulelrima koje je moguce dotegnuti na svoje mesto (kao sto je to slucaj kod laptopova). Case closed.
Naravno u podpunosti se slaže sa tim. Cela priča je i krenula kada je veseli rekao da slobodno skida traku . Ako je pak situacija kao što stoji u u postu 10.11.2009 15:45 Daksa gde se na slici lepo vidi da je aluminijumska folija ok netreba ništa dirati, jednostavno treba alkoholom skinuti ostatke grafita sa procesora i kulera i veoma malo treba staviti paste (umesto grafita) i to je to ...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2010, 1:07   #111
levi
Član
 
Član od: 10.11.2008.
Poruke: 51
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Imam intel core II duo na 2,6 i skidao sam culer da ga ocistim od prasine.Sve sam vratio nazad bez nanosenja novog slija paste,temperatura procesora mi je kao i prije tj.maksimalno se podize do 39 stepeni.Da li da stavljam pastu ili da ne preduzimam nista.
Zabrinuti
levi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2010, 1:45   #112
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Sa stavljenom pastom ces dobiti za par stepeni nizu temperaturu. Na intelove box-ove ide neko "termalno blato", tako da je svaka zamena dobrodosla. Nabavi neku silver pastu i uzivaj u voznji
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
levi (4.1.2010)
Stara 8.1.2010, 16:53   #113
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

^Potraži ga u donjem desnom uglu, u blizini iglica za LED diode i prekidače na kućištu.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
godzilla (8.1.2010)
Stara 18.1.2010, 3:17   #114
_pahuljica_
Novi član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Cao svima

Nadam se da među vama ima neko ko ce mi pomoci
Komp mi je u zadnje vrijeme postao spor... veceras sam ga otvorila i zatekla 100kg prasine u njemu... a uz to mi zuji onaj ventilator iznad centralne jedinice...
E sad, dosla sam na ideju da mozda zaprljanost ventilatora dovodi do zagrijavanja procesora a to opet dovodi do usporenja kompa... Da li sam u pravu??? I ako jesam pls mi recite kako da taj problem rijesim... Sutra cu ocistiti komp od ove prasine, pa ne bi da skidam ovaj ventilator dok mi neko ne kaze hoce li imati efekta ako ga skinem i ocistim od prasine...

pitanje mi nema bas 100% veze sa temom, ali sam naisla na ovu temu preko google-a pa vidim da se razumijete u te stvari, pa eto... help me!!!!
_pahuljica_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2010, 3:23   #115
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Pa to sto je kompjuter usporen ne mora da znaci da se pregreva/greje vise nego obicno,mozda je i sistem prenatrpan (ako Windows nije odrzavan,nema dobru zastitu od virusa & Co)..

Ako prvi put to radite ne bi bilo lose da zamolite nekog ko je to vec radio da Vam odradi ciscenje racunara. U slucaju da se sami odlucite za takav poduhvat ne mora se skidati hladnjak sa ventilatorom vec se moze ocistiti sa suvim stapicima za usi. Nece biti najidealnije,ali ce se hladnjak osloboditi lepe kolicine prasine. Naravno ovo vazi pod uslovom da je racunar iskljucen i iskopcan iz elektricne mreze
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
_pahuljica_ (18.1.2010)
Stara 18.1.2010, 3:51   #116
_pahuljica_
Novi član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Prvi put bi ocitila taj ventilator... imam komp vec 5-6 godina i nikad nije ociscen.
Nasla sam na youtube kako se to radi... pa cu tako i uraditi..
Samo me zanima da li se ta pasta sa procesora mora skidati, jer u jednom videu momak je skinuo hladnjak ocistio ga i vratio bez da je cistio pastu...???
i ako se mora, sta je najbolje koristiti za ciscenje????
Imam onaj alkohol medicinski, 70% je. A pastu bi morala kupiti, blizu kuce mi je trgovina sa komp opremom pa tu valjda mogu to naci.

A komp nije prenatrpan, cistim ga redovno od duplih file-ova, i od virusa... sto se toga toce odrzavam ga stvarno dobro...
_pahuljica_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2010, 5:12   #117
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Ako već rastavljaš mašinu i skidaš hladnjak, promeni i pastu, tim pre ako utvrdiš da je izgubila viskoznost. Dakle, možda ćeš prvo morati da je sastružeš kako ima običaj da se stvrdne. Šta god radila budi lake ruke, pogotovo na procesoru.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku glitch na korisnoj poruci:
_pahuljica_ (18.1.2010)
Stara 18.1.2010, 12:05   #118
_pahuljica_
Novi član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

ok, a kako se stavlja nova? na youtube sam nasla nekoliko razlicitih nacina, neki su stavili velicine zrna rize na sredinu i samo stavili hladnjak na to, drugi je ipak razmazao pastu po procesoru s nekim kartonom ????

i moze li se osteti sta ako ne zamjenim pastu?
_pahuljica_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2010, 12:28   #119
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Razmazivanjem neces nista dobiti, sem vise potrosene paste. Nekada moze da se javi i kontra efekat i da efikasnost provodjenja toplote bude umanjena.

Ako nije tajna, reci koji procesor imas. Ako procesor ima metalni poklopac (IHS), posle ciscenja dovoljno je napraviti po sred procesora jednu liniju od termalne paste, nasloniti hladnjak, mrdnuti ga koliko je moguce (levo-desno, napred-nazad) kako bi se pasta razmazala i fiksirati ga.

Ako je procesor bez IHS, dovoljno je staviti malo termalne paste po sred procesora (velicine manjeg zrna bibera) i vratiti hladnjak na mesto. Budi veoma pazljv/a da ne bi slucajno ostetio/la procesor u ovom slucaju.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
_pahuljica_ (18.1.2010)
Stara 18.1.2010, 14:48   #120
_pahuljica_
Novi član
 
Član od: 18.1.2010.
Poruke: 5
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Procesor mi je Intel pentium 4 (valjda se tako zove. Nasla u control panelu..)
A u trgovini komp djelova nisu imali paste, pa cu morati vratiti hladnjak na staru pastu...
_pahuljica_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
box, cpu, kuler, pasta, procesor

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zamena ventilatora na grafickoj? JCDenton Grafika 8 14.10.2007 19:45
6600GT na 100 C a bez kulera kamper Grafika 7 23.1.2007 2:30
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37
Zamena kulera Che_ Osnovne komponente 10 16.2.2006 2:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com