Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.1.2021, 21:34   #21
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Piše da je do 85c ok https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700x
A vidim i da je 105W procesor
Znači neki bolji kuler da ga drži ispod 85c pri loadu i to je to..
Vidi i oko voltaže šta i kako
Važi, vrv moram da odradim BIOS update, proveriću ovih dana kakvo je stanje sa tom pločom, pa ako i dalje ne bude šljakalo kako treba, onda pazarim nov kuler.
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 21:56   #22
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Citat:
Vasilije998 kaže: Pregled poruke
Evo sada je na 42, msm on tako skoči nekad na 50-ak kad nešto banalno uzmem da radim pa se opet spusti, nije on stalno na 50 i preko. U kući mi je 25 stepeni trenutno, ako to nešto znači kao info

Ali meni je fascinantnije to što se temperatura spusti za 35 stepeni kada uključim task menadžer, to mene zanima zašto. Svakako nisam planirao da ostanem na stock kuleru jer planiram da intenzivno koristim Cubase, a on će prilično lepo da uposli procesor i svakako će se on fino grejati. Tako da ja ne vidim neku utehu u Prismu, da ne pomislite da ga branim. Nego je situacija takva da treba da raširim prostor u kući da bih povezao klavijaturu sa kompom i da krenem da raduckam. Onog trenutka kada krenem da koristim Cubase intenzivno, nema teorije da dozvolim prismu da ide preko 70 ili 80 C, kupujem novi kuler, i ne očekujem da mi prism da neko wow hlađenje. Nego u međuvremenu mi je ovo fascinantno, otkud razlika od 30+ stepeni pri otvaranju task mendažera ?

Moguće da imaš majner koji radi u pozadini. Skeniraj računar sa MBAM:
https://downloads.malwarebytes.org/file/mbam/
Sass Drake je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 22:38   #23
reds
Član
 
Član od: 7.11.2007.
Poruke: 93
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Moraš undervoltovati procesor ili isključiti turbo core boost u biosu.Poznat je to problem sa nekim ryzen procesorima kojima u idle modu skače voltaža i frekvencija.
reds je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 23:54   #24
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Citat:
reds kaže: Pregled poruke
Moraš undervoltovati procesor ili isključiti turbo core boost u biosu.Poznat je to problem sa nekim ryzen procesorima kojima u idle modu skače voltaža i frekvencija.
Misliš li da je ok za početak da ga stavim na 1.35 ?
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2021, 0:07   #25
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Moguće da imaš majner koji radi u pozadini. Skeniraj računar sa MBAM:
https://downloads.malwarebytes.org/file/mbam/
Hvala puno za predlog, našao mi je neke trojance, ali nema majnera. A plus ne znam ni oni odakle mi, ne skidam piratske igrice, daje Epic besplatno i igram te koje da, ima par pravih dijamanata tu, pa i ne čekam neku rasprodaju. Skinuo jedan MS OFFICE i CUBASE. Ajde za office imam i alternativu, ali ako je to do Cubase-a, plakaću ću, on je piratski jer original košta 300e za studente (bez popusta je 500). A to je jedini razlog zbog kog sam pazario komp. Msm, neću plakati, kupiću original lepo, šta da se radi, nije ni tih 300e nedostižna suma, ali ono, bedak je ako ne bude radio kada mi bude trebao kroz par nedelja. Treba se juriti neki dodatni poslić
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2021, 0:26   #26
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Ok, update, kopao sam malo po internetu i našao preporuke da se u napajanju sistem promeni sa Ryzen Balance na običan Balanced. Promenio sam na običan balanced i EDC je malo (ali primetno) pao. Sada se mota između 70 i 81% , a bio je iznad 90% konstantno, čak zakucavao na 99% i crvenu boju na indikatoru. Temperature se i dalje kreću između 42C i 53C sa tim skakanjima. Ruku na srce, ni tih 70% na EDC mi nisu uteha jer jedino kuckam ovde na forumu i nemoguće je da on crpi toliku energiju iz matične samo za to , ali mi je svakako drago što bar nije iznad 90%. Ako je neko imao konkretnih boljki da mu EDC bude ovako visok, neka podeli neki lek. Svakako su prvi koraci da undervoltujem procesor, ako posle toga ne upali, ide BIOS update. A ako posle toga ne oladi malo, pazari se kršten kuler i to je to, nema poente da ja čekam mesec dana više ili manje, niti ću da se osiromašim ako kupim kuler od 20, 30 i 40e . Naravno, ako u Cubaseu temperatura ne bude prelazila 75C na full opterećenju, možda zadržim i kuler, pod uslovom da undervolt i BIOS update snize EDC.

Još jedan update: Uzeo sam i podesio u napajanju kod Windowsa mod maksimalne uštede energije. EDC je dodatno opao i sada se kreće između 34% i 71% , jednom je samo udario na 85% ali se uglavnom kreće između 34% i 45% kad ne radim ništa, a kada radim, ide do 70 i šeta od 34 do 70, ne drži ništa konstantno, bukvalno se penje i spušta . Ovo je već malo pristojnije (prihvatljivo, ali i dalje ide undervolt i update). Task Manager pokazuje 3% opterećenja procesora pri ovim vrednostima. Temperatura i dalje između 40C i 52C, uglavnom ispod 45, ali skoči nekad do 52. Voltaža idalje skoči i do 1.46.

Poslednja ispravka: Vasilije998 (25.1.2021 u 0:49)
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2021, 1:15   #27
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.579
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.814 puta na 1.692 poruka
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Jednu stvar koju ovde niko nije primetio, a to mi je prosto zacudjujuce, jeste da je broj pozadinskih programa preveliki. Svi oni povremeno nesto rade, uzmu koji % CPU snage, i samim tim hoce da poraste voltaza i hercaza CPU-a, i skacu temperature. To po meni savrseno objasnjava zasto su temperature u idle-u ili niskom koriscenju CPU-a u rasponu od 40-50 stepeni. Optimizacija OS-a bi tu resila deo problema. Takodje je moguce da kada ne radis nista na masini, da ti neki od ti pozadinskih procesa uzme dobar deo snage CPU-a, pa rokne zauzece, voltaze i temperature.

Preporuka za neki aftermarket kuler takodje nije losa ideja, i provera da li lepo naleze trenutni na procesor.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2021, 1:49   #28
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

Ljudi, stanje je značajno poboljšano uz jedno veliko ALI , no, idemo redom.

Rezultati: U idle i prilikom surfovanja i ostalih manje intenzivnih taskova, temperatura ne prelazi 38C, bar ne za sada, pada i do 36C . EDC ne prelazi 43%, a drži stabilno na 39% sa povremenim skokovima iznad 40%.

Šta sam uradio, u dodatnim opcijama napajanja sam uzeo da pročačkam minimalnu i maks snagu procesora. Zatekao sam minimum na 5% i to nisam dirao. Maks performanse sam sa 100% stavio na 99% i dobio pomenute rezultate i vratio performanse na sredinu između maks uštede i maks performansi. Sada na red dolazi ALI.

To je rezultiralo da mi peak speed bude 3.2Ghz uz voltažu od 0.98V kao maskimum. E sad, to nije nužno strašno sada, ali realno, kada budem uzeo da koristim komp za ono što mi je potrebno, trebaće mi sva moguća snaga i koji k sam onda uzimao procesor kome je radna frekvencija 3.7Ghz ako ću da ga koristim na 3.2Ghz tako da sam maltene na istom. Ono što sledi narednih dana sam već napisao gore, neću 1000 puta da se ponavljam i da smaram i vas i sebe.
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2021, 2:39   #29
Vasilije998
Novi član
 
Član od: 13.12.2020.
Poruke: 22
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Visoka temperatura u idle modu - Ryzen 7 2700X

U Task menadžeru neutralisao Runtime Broker, Bittorrent, Cooler Master Wraith Prism, MSI Control Center, DAEMON TOOLS i EPIC GAMES. Dole su rezultati, utisci pomešani.


Vraćen CPU na 100%, peak vraćen na 4.2Ghz. Na idle temp ide između 38 i 45C, nekad skoči na 48. EDC je ispod 10%. To je rešeno, ali i dalje na light taskovima zeza. Temp je između 49 i 55C , a EDC na 73% . Ide na 1.35V prvo pa javljam šta se zbilo. Neću više da vas smaram i sebi da pravim raketnu nauku od toga. Sledeći update nakon toga. I hvala svima na predlozima, pomoći, strpljenju i razumevanju, slobodno dodajte sve predloge kojih se setite.

Voltaža nekad ode i na 1.5V , kontam da to nikako ne sme i da jedino ako me u*****lo sa silikonskom lutrijom moj procesor neće da rikne. Msm , ne udara to stalno, ali se stalno mota između 1.43 i 1.48. Zakuca na 1.5V i to ne retko. Odoh da spavam a sutra kao gimnastiku palim BIOS.

Poslednja ispravka: Vasilije998 (25.1.2021 u 2:55)
Vasilije998 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
amd, ryzen 7 2700x, temperatura

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Temperatura kompa zanzi52 Osnovne komponente 3264 30.12.2023 21:24
Visoka temperatura procesora!? - TERMINATOR - Osnovne komponente 34 7.9.2009 19:47
MSI NX8800GTS 320MB visoka temperatura AkulM Grafika 27 30.8.2007 15:01
Visoka temperatura 2.1 sistema nigrutin87 Zvuk na računaru 10 12.5.2007 15:18
Visoka temperatura i restart sistema? Branislav Gavric Kvarovi 3 4.7.2006 20:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com