Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.4.2006, 13:11   #1
Ilke
Član
 
Član od: 28.12.2005.
Lokacija: Serbia Pact Demonium
Poruke: 91
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Lightbulb Koja Distribucija?

Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.
Ilke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2006, 13:37   #2
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Smile Re: Koja Distribucija?

SuSE 10.0. On je najviše user-friendly, veoma je siguran, fino izgleda... Jedina mana je što je malo sporiji, ali naravno ne kao Windows.Ja ga koristim već mesec dana i super je!!!!
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2006, 15:08   #3
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
Miloš kaže:
SuSE 10.0. On je najviše user-friendly, veoma je siguran, fino izgleda... Jedina mana je što je malo sporiji, ali naravno ne kao Windows.Ja ga koristim već mesec dana i super je!!!!
A zašto da ne proba Knoppix ? Ok, Knoppix je u stvari Live CD pa za početak može barem da vidi kako izgleda Linux .Namestite u BIOSu boot sa CD-a, ubacite CD restartujete komp i to je sve. Sve vozi sa CD-a. HDD nije potreban i nema nikakve instalacije, potreban je samo RAM. Znamo da ga koristiš , ali on može da bude komplikovan a i dosta "teži"(ako gledamo koliko zauzima na hdd-u).

www.knoppix.net/get.php

Poslednja ispravka: vladale (14.4.2006 u 15:19)
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2006, 15:30   #4
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Za skidanje knoppixa preporučujem http://linuxtracker.org/torrents-det...?id=1645&hit=1
U narednom broju će biti recenzije Knoppix 5.0 DVD CeBIT izdanja.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2006, 16:16   #5
Bug[Su]
Član
 
Član od: 6.4.2006.
Poruke: 226
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

ja sam vetj odavno skinuo Knoppix 5 (poshto sam ranije imao 3) i kada sam video razliku izmedju 3 i 5...........pao sam na **** , petica je prepuna programa i cini mi se da se brze bootuje
Knoppxi 5 RULZZZZZZ
Bug[Su] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2006, 19:26   #6
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
Ilke kaže:
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.
Možeš isprobati više user-friendly distribucija i teško da ćeš pogrešiti sa bilo kojom.Suse je jedna od najboljih distribucija,pre svega zbog Yasta ali može biti problema sa winmodemima u Suse-u 10 (intel 536 ep)ali se i to može rešiti,a sa starijim verzijama 9.2 i 9.3 bi i to trebalo da radi po defaultu.Mandriva je takođe dobra za nekoga ko isprobava Linux,pomalo je nestabilna ali ni približno kao Windows,ali ima jednostavne konfiguracione alate i lako je podesiti hardver bez prevelikog cimanja(na primer winmodem)i ima sve kodeke.Fedora Core je takođe solidna distribucija za početnika ali sa samom distribucijom ne dolaze kodeci za mp 3 i divx i ne čita po defaultu ntfs.
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.) jer sa njima ne dolazi mnogo softvera a po pravilu na instalacionom disku nema ni kernel sourca koji je kasnije neophodan,pa se to mora skidati sa neta,što na dial-up konekciji može da bude neprijatno.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 1:26   #7
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo ...
E sad sam sve cuo...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 2:18   #8
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate....
Pretpostvljam da si mislio na pocetnici treba da ih izbegavaju-u principu se slazem.....

Citat:
iurisvulgaris kaže:
.....je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole
Tako se i inace radi u Unix sistemima i to je njihova osobenost,smek,a neki(citaj korisnici koji od linuxa ocekuju isto kao i Win-nemoj pogresno da me shvatis jer ne mislim na tebe,govorim generalno)bi rekli i mazohizam-to sto MDK i SuSE hoce da proguraju,reklo bi se,Win filozofiju je druga prica,dok Fedora predstavlja zlatnu sredinu....

Sto se distribucije za pocetnike tice,ne bi ti preporucio musicavi MDK(bar ja tako mislim),vec SuSE(nesto sporiji,ali dosta stabilan i ispeglan) ili jos bolje Fedoru-em je brza,a i isto kao kod SuSE-a ces morati da dodas i kodeke i podrsku za divX/DVD,a to ti nece biti problem cak ni sa dial-up-om,jer svi playeri i kodeci koji ti trebaju zauzimaju oko 20-ak MB...
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 4:32   #9
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Ako imas strpljenja za citanje dokumentacije onda nije bitno koji ces distro da izaberes svaki je pravi...
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 7:47   #10
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Smile Re: Koja Distribucija?

Evo ti link za jedan test, može da pomogne:
http://eedok.voidofmind.com/linux/chooser.html
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 15:15   #11
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Thumbs down Re: Koja Distribucija?

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.
Ajde bolje sam ispravi ovu glupost koju si odvalio, nego da ti je ispravljam ja. Da li si uopšte svestan šta si napisao?

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.) jer sa njima ne dolazi mnogo softvera a po pravilu na instalacionom disku nema ni kernel sourca koji je kasnije neophodan,pa se to mora skidati sa neta,što na dial-up konekciji može da bude neprijatno.
Takođe nije preporučljivo instalirati distribucije koje dolaze na više CD ili DVD medijimu jer se na njima nalazi 98% softvera koji ćeš instalirati a nikad ga nećeš pokrenuti, i gotovo uvek će ti neki program zafaliti a u toj gomili softvera ga neće biti pa ćeš morati da skineš sam sa neta. I šta ćemo sad?
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 15:30   #12
hatebreeder
Novi član
 
Član od: 11.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 6
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku hatebreeder Slanje poruke preko MSN-a korisniku hatebreeder
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Treba izbegavati distribucije kao što su Slackware,Debian,Gentoo jer po pravilu nemaju grafičke konfiguracione alate već je potrebno ručno editovati konfiguracione alate i pretežan broj stvari obavljati iz konzole.
E sad nekoliko pitanja:
1. Sta fali rucnom editovanju? Ja licno smatram da je to bolje
2. Si ti normalan?

Onda jedan savet:
- Poslusaj sta ti je urke rekao te se sam ispravi (ovo ti kazem jer ti je kredibilititet opao maximalno)

Citat:
iurisvulgaris kaže:
Isto tako,treba izbegavati distribucije na samo jednom cd-u(Linspire i sl.)
Sve se moze srediti tako da je broj CDova, DVDova ili drugih medija najmanje bitan u ovoj prici, evo konkretno ja na flash disku gajim debian bez grafike cisto kad negde odem da mi konzola odradi posao (ako se ne varam on je 60MB ceo na flashu i stavio sam mu neke programe uglavnom skroz funkcionalno sa strogo manje od 100MB). U ovom slucaju velicina nije bitna
hatebreeder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 17:33   #13
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
Ilke kaže:
Neka mi neko preporuci neku dobru distribuciju za pocetnike posto dosada nisam koristio Linux.
Ako sam ja dovoljno pismen,ovo gore napisano znači da je tema ne koja je distribucija dobra ili najbolja,već koja je distribucija primerena za apsolutnog početnika koji ne samo što nije nikada koristio Linux,već mu je potrebna pomoć i oko izbora distribucije.
Citat:
urke kaže:
Ajde bolje sam ispravi ovu glupost koju si odvalio, nego da ti je ispravljam ja. Da li si uopšte svestan šta si napisao?
Koju glupost?Ja mislim da Slackware,Gentoo,Debian i slične distribucije nisu za početnike i da treba da ih izbegavaju.Tek kada sa nečim tipa SUSE-a ili Mandrive nauče elementarne stvari mogu da razmišljaju o Slacku ili Gentoo-u.Naprotiv,ja smatram da je velika glupost ako neko apsolutnom početniku preporučuje Slackware.
Citat:
urke kaže:
Takođe nije preporučljivo instalirati distribucije koje dolaze na više CD ili DVD medijimu jer se na njima nalazi 98% softvera koji ćeš instalirati a nikad ga nećeš pokrenuti, i gotovo uvek će ti neki program zafaliti a u toj gomili softvera ga neće biti pa ćeš morati da skineš sam sa neta. I šta ćemo sad? ?
Više cd-ova odnosno Dvd znači više softvera a manje PTT-troškova(ako je neko na dial up-u).Veća distribucija po pravilu znači i da će imati izbor između različitih grafičkih okruženja a većina distribucija na jednom cd-u ima ili samo KDE ili Gnome.Zašto bi početnik bio lišen izbora između Kde ili Gnome?Često distribucije na 1 cd-u nemaju ni kernel source pa i to mora da se skida.Ako ima ADSL ili Wireless onda čitava ova priča bespredmetna ali 99 % korisnika u Srbiji je na dialup-u,i velika je muka skinuti 30-40 mb sa brzinom downloada od 2-3 kb/s.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 17:36   #14
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
hatebreeder kaže:
E sad nekoliko pitanja:
1. Sta fali rucnom editovanju? Ja licno smatram da je to bolje
2. Si ti normalan?
Ništa ne fali ručnom editovanju za prosečnog korisnika,ali za nekoga ko do sada nije nikada imao iskustva sa Linuxom to nije preporučljivo.Smatram da neko ko ništa ne zna o Linuxu treba prve korake sa user-friendly distribucijama,jer čovek prvo nauči da hoda a onda da trči.Ako bih nekome apsolutnome početniku preporučio Slack,to bi bilo isto kao da mu kažem da prvo nauči da igra fudbal a onda tek da uči da hoda.
Citat:
hatebreeder kaže:
Onda jedan savet:
Poslusaj sta ti je urke rekao te se sam ispravi (ovo ti kazem jer ti je kredibilititet opao maximalno
Što bih se ja ispravljao zato što neko nije pažljivo pročitao moj komentar a ni uvodni post za ovu temu(@ILKE:„Koja je distribucija dobra za početnika?“).Prvo treba lepo pročitati šta je tema pa onda ispravljati druge.
-
Citat:
hatebreeder kaže:
Sve se moze srediti tako da je broj CDova, DVDova ili drugih medija najmanje bitan u ovoj prici, evo konkretno ja na flash disku gajim debian bez grafike cisto kad negde odem da mi konzola odradi posao (ako se ne varam on je 60MB ceo na flashu i stavio sam mu neke programe uglavnom skroz funkcionalno sa strogo manje od 100MB). U ovom slucaju velicina nije bitna
Onaj ko je započeo temu(ILKE) verovatno nije mislio na debian na usb-u bez grafike već na kompletnu distribuciju sa grafičkim okruženjem.Veličina distribucije samim tim ne znači da je veća distribucija i bolja,ali je definitivno praktičnija.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 17:42   #15
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
brainZ kaže:
E sad sam sve cuo...
Slackware,Gentoo,Debian definitivno nisu distribucije za ljude koji su pre toga isključivo koristili Windows(ili početnike).
Citat:
Covenant kaže:
Pretpostvljam da si mislio na pocetnici treba da ih izbegavaju-u principu se slazem..... !
Naravno da sam mislio na početnike,jer da nije početnik ne bi ni pitao koju distribuciju da izabere.
Citat:
Covenant kaže:
Tako se i inace radi u Unix sistemima i to je njihova osobenost,smek,a neki(citaj korisnici koji od linuxa ocekuju isto kao i Win-nemoj pogresno da me shvatis jer ne mislim na tebe,govorim generalno)bi rekli i mazohizam-.... !
Konzola je potrebna i neizbežna i u user-friendly distribucijama a ni u Slack-u se baš sve ne podešava iz konzole i ručno.
Danas većina ljudi poistovećuje Windows i kompjuter,i kada isprobava Linux očekuje nešto barem malo slično,inače odmah bataljuju Linux.Zato treba među Linux distribucijama da potraže nešto što je slično po filosofiji korišćenja i gde će moći da se snađu.
Početnik uglavnom želi da izbegne konzolu i da sve radi iz grafičkog okruženja,i ne može da u početku zbog neznanja iskoristi prednosti hardcore Linux distribucija(Slack,Debian,Gentoo itd)a baš na početku ga neke specifičnosti ovakvih distribucija(odsustvo grafičkih konfiguracionih alata) mnogo ograničavaju.
Citat:
Covenant kaže:
to sto MDK i SuSE hoce da proguraju,reklo bi se,Win filozofiju je druga prica,dok Fedora predstavlja zlatnu sredinu!
Ja ne mislim da MDK i SUSE guraju neku win filosofiju već pokušavaju da „tuku“ Windows njegovim oružjem-„user-friendly“ grafičkim alatima za podešavanje i jednostavnošću.To je i razumljivo jer postoje ljudi koji žele da na kompjuteru samo slušaju muziku,pogledaju film,konektuju se na internet bez nekog upuštanja kako to sve funkcioniše,pa su Mandriva,SUSE i sl.,pravi izbor za njih.A postoje i početnici koji moraju od nečega početi.
Citat:
Covenant kaže:
Sto se distribucije za pocetnike tice,ne bi ti preporucio musicavi MDK(bar ja tako mislim),vec SuSE(nesto sporiji,ali dosta stabilan i ispeglan) ili jos bolje Fedoru-em je brza,a i isto kao kod SuSE-a ces morati da dodas i kodeke i podrsku za divX/DVD,a to ti nece biti problem cak ni sa dial-up-om,jer svi playeri i kodeci koji ti trebaju zauzimaju oko 20-ak MB...
PoZ!
Slažem se da je Suse generalno bolji od Mandrive,ali koliko znam može biti problema sa winmodemom(suse 10-intel 536 ep)ali se i to da rešiti.
Što se tiče brzine,verovatno će početnik imati u vidu brzinu grafičkog okruženja,pa mu je osnovno pitanje ne koja distribucija već izbor kde-gnome.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2006, 22:53   #16
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

@Iurisvulgaris
Slazem se ja sa tobom-covek koji prvi put proba linux u zivotu ne bi trebao da u startu proba Gentoo,Slack ili Debian-zasto mucno kada moze drugacije-naravno da svako ucenje daleko bolje napreduje od lakseg pa postepno ka sve tezem...
A ne ovako-recimo probati u startu Gentoo-lici mi na situaciju kada izbace coveka na pusto ostrvo,a ostave mu noz i hranu za par dana...
Secam se koja je konfuzija vladala u meni kada sam posle RH-a i MDK-a probao Gentoo-a mogao sam reci da sam tada imao vec solidno znanje o linux-u....

Meni licno se vise svidjaju ti "rucni" ili "konzola" distroi-jer po default-u,a i posel dosta cackanja rade daleko brze,a i stabilnije nego sareni MDK ili SuSE-ni MDK i SuSE po brzini nikako ne mogu da se porede sa Debian-om,Slack ili Gentoo-om
Meni se svidja ta koncepcija kod recimo Debiana ili Slack-a-dobijes sistem koji je namesten samo za najosnovnije stvari,a ostatak ti radis rucno u skladu sa afinitetima....
A ne kao SuSE ili MDK dobijes u startu gomilu nekih gluposti tipa NFS,NET boot-a i Sambe koje ti nikad nece trebati u kucnoj upotrebi i koje moras da gasis,a sve sa tendencijom da bude svarljivo velikom broju ljudi-verujte,namestiti default instalaciju SuSE-ta nije nimalo jednostavno,ako se zeli namestiti sistem po svom ukusu-treba tu dosta posla....
Ali tako vise ipak vise odgovara pocetnicima,zar ne?
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 1:39   #17
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Ljudi, nemojmo... pa to sto vi pricate je samo vasa percepcija stanja stvari koju predstavljate kao objektivnu realnost (o (ne)mogucnosti postojanja iste i da ne govorimo ). Dakle, vi mislite da korisniku koji slusa muziku, gleda filmove i koristi net trebaju sareni graficki alati za administraciju... wrong! Pa taj korisnik ni na Windozeu ne kotisti admin alate, on koristi nekoliko programa, i nista drugo mu nije jasno. Kad kupi komp Win je preinstaliran kao i vecina programa, ti ljudi nikada sami nisu ni instalirali Win (koji je tezi za instalaciju nego Linux, molim lepo), takvim se stvarima jednostavno ne bave... Dakle, ne kazem da je Mandriva los izbor - za Suze-ronim uvek to kazem - ili neki drugi komercijalni distro, ali kao 'pocetnici bezite od Slack ili Debiana' je glupo, pa ako biste kupili masinu sa bilo kojim od tih distroa, i sve vam bilo podeseno, ne biste ni osetili potrebu da bilo sta 'administrirate'...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 1:56   #18
AxeZ
Banned
 
Član od: 30.12.2005.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina
Poruke: 309
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku AxeZ
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Da se razumemo..SuSE, Andrak, ovaj Andriva, Linspire...itd.....to nije Linux, to je Windows sa Linux kernelom.

Slackware je pravi Linux, mozda jos Debian i Gentoo, kao i distroi
koji teze da budu slicni njima.
AxeZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 2:40   #19
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Moja preporuka je Ubuntu.

Od paketa ima ono sto stvarno treba na cd-u, a sa net-a mozes skinuti pun shleper paketa, i to koristeci jedan od retkih user-friendly packet i update menadzera.

A sada mozda najbitnije: na sajtu www.ubuntu.com mozes naci resenje za svaku boljku na koju naidjes. sve je tu, na jednom mestu, a i forum je odlican, a i ljudi na njemu se bas trude da ti izadju u susret.

Naravno ako hoces mozes da narucis diskove(instalacioni + live) na kucnu adresu za dz. Budi upozoren, ovo ide obicnom postom i cekaces oko tri nedelje.
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2006, 3:42   #20
iurisvulgaris
Banned
 
Član od: 1.12.2005.
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koja Distribucija?

Citat:
AxeZ kaže:
Da se razumemo..SuSE, Andrak, ovaj Andriva, Linspire...itd.....to nije Linux, to je Windows sa Linux kernelom..
To što Suse ima Yast ne čini ga „Windowsom sa Linux kernelom“,par grafičkih alata nije suština,već samo pomoć početniku da se u prvo vreme osnovne stvari podese i konfiguriše OS .U stvari kernel je suština odnosno Linux a sve ostalo je stvar pakovanja(distribucije).Zato je besmisleno tvrditi da postojanje par grafičkih konfiguracionih alata može učiniti da jedna distribucija postane nešto slično Windowsu.
Uostalom i u Slackware-u ,na primer,značajan broj stvari se podešava iz kde con.centra pa ispada da iz Slack-a treba izbaciti Kde da bi bio „pravi“ linux.
S druge strane,nedostatak nečega(grafičkih konfiguracionih alata),pa bilo to i nevažno nije neka naročita prednost.

Citat:
AxeZ kaže:
Slackware je pravi Linux, mozda jos Debian i Gentoo, kao i distroi
koji teze da budu slicni njima.
Slackware,Debian,Gentoo su kvalitetne distribucije ali ne treba ih mistifikovati.Nisu ni one savršene Slackware nema Open office na primer čime je značajno uskraćen kao “kancelarijski” sistem a delimično kao i “kućni” desktop Linux.Princip na kojima su ovakve distribucije napravljene je legitiman ali to ne znači da ostali distroi koji imaju drugačiji pristup nisu Linux,jer postoje stotine distribucija zato što postoje različite grupe korisnika sa svojim potrebama.Da nije tako,da su svi korisnici isti onda ne bi postojale tolike distribucije.
Citat:
brainZ kaže:
Ljudi, nemojmo... pa to sto vi pricate je samo vasa percepcija stanja stvari koju predstavljate kao objektivnu realnost (o (ne)mogucnosti postojanja iste i da ne govorimo ). Dakle, vi mislite da korisniku koji slusa muziku, gleda filmove i koristi net trebaju sareni graficki alati za administraciju... wrong! Pa taj korisnik ni na Windozeu ne kotisti admin alate, on koristi nekoliko programa, i nista drugo mu nije jasno. Kad kupi komp Win je preinstaliran kao i vecina programa, ti ljudi nikada sami nisu ni instalirali Win (koji je tezi za instalaciju nego Linux, molim lepo), takvim se stvarima jednostavno ne bave...
90 % korisnika koji prelaze na Linux,uglavnom zadržavajući dual boot sa Windowsom su ipak pre toga bili malo napredniji onoliko koliko to windows dopušta u odnosu na većinu win-korisnika,pa su posle “brljanja” po registru,manipulacija sa particijama,više padova Windowsa i reinstalacija odlučili da isprobaju Linux.Oni koji samo znaju da puste muziku ili film ili pokrenu igru,ti i ne pomišljaju na Linux,jer im to neznanje ne dopušta,oni najčešće nemaju jasnu predstavu ni šta je Windows a da postoji tamo neki Linux uopšte i ne znaju.
iurisvulgaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koja je najjaca graficka za AGP? bloodnick Grafika 67 6.8.2007 23:03
Koja je po vama najbolja sportska igra u 2005. godini? Rene Sportske simulacije 55 13.12.2006 6:33
Vodeća distribucija ??? PhaetoN Slobodni softver 74 8.6.2006 0:58
Koja video kompresija? Kokan Video/TV softver 8 3.4.2006 19:30
Koja PCI-E ploca? ivica_83 Osnovne komponente 76 9.2.2006 14:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com