Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.1.2011, 19:34   #221
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Evo, pre deset minuta naručio Kindlea i sad jedva čekam, da dobijem spravu. Estimated delivery date 04.02....

A onaj android od prošlog pisanja će da sačeka još koji mesec...
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2011, 19:57   #222
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Obavezno javi kada prodjes carinu sa koliko su te rebnuli
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2011, 20:35   #223
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Mogu odmah da ti kažem.

Prilikom narućivanja morao sam da poručim Kindle na 'international stranici', gde izabereš državu, gde češ da koristiš spravu. Na američkom Amazonu naime isporuka u Sloveniju (živim u Ljubljani) nije moguća. Nakon odabira države odmah ti se uračuna i 'shiping & handling' + 'import fees deposit'. Što bi značilo potencialni uvozni porez. Sveukupno je račun bio 151,67 jevra. 29,51 jevra je ovaj uvozni trošak...

Koliko sam čitao na jednom našem, slovenskom, forumu, Amazon je taj 'uvozni' trošak ubacio baš zbog toga, da kupac ne bude preveslan od strane lokalne carine. Valjda se sad sve isporuke vrše sa UPS službom i oni su zaduženi za sve carinske zavrzlame... Valjalo bi to detalnije proveriti, jer je moguće, da i za Srbiju sada važe iste cake, pa se tako prilično dobro može predvideti totalni račun za Kindle ili bilo šta drugo, poručeno sa Amazona.
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2011, 21:12   #224
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Prvi put čujem za tu stavku 'import fees deposit'. Ili se nešto promenilo kod Amazona kad naručuješ Kindle za inostranstvo (manje verovatno) ili je drugačija procedura za Sloveniju nego za Srbiju (više verovatno). Kad sam ja naručio Kindle (od američkog Amazona) nije bilo nikakve stavke 'import fees deposit', samo 'shiping & handling' za Evropu, pored osnovne cene uređaja. Takođe je isporučen preko UPS-a. Iako Amazon nije ništa naplatio sa svoje strane za troškove uvoza, ovde su me žestoko odrali za carinu i špediciju (država za carinu, takse i poreze, a UPS za špediciju, iako je njihova usluga dostave već bila plaćena).

Da ne bih ponavljao istu priču, evo mojih iskustava koja sam ovde već naveo:
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=103 (ovde se vide koje sve stavke "naši" naplaćuju prilikom ulaska Kindla u zemlju)
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=111
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=172
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2011, 21:42   #225
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kao što rekoh, koliko pratim stvar i na našim forumima, ova nova stavka 'import fees' nije odvajkada. Tek nedavno je uvedena na Amazonu. Koliko sam primetio, čak je u stilu, da se uvozna taksa izračuna odokativno i u slučaju preplaćivanja se višak vraća kupcu...


EDIT: sečam se, da kad sam, recimo, prošle godine naručivao knjige (obične), carinu sam plaćao prilikom isporuke. Nikad pre nisam na amazonovom računu imao stavke 'import fees'. Ovo mi je prvi put.
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2011, 23:48   #226
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Kao što sam i mislio, ipak je to samo za vas srećnike, stanovnike zemalja koje Amazon priznaje kao civilizovane Sve piše na sledećem linku: http://www.amazon.com/gp/help/custom...?nodeId=596184

Za knjige ti nisu računali 'import fees' verovatno jer njih šalju u sve zemlje i na njih se (obično) ne plaća carina. Ali drugu robu (pored knjiga, filmova i muzike) šalju samo u određene zemlje i tu se primenjuje taj 'import fees deposit'. To očigledno važi samo za zemlje u kojima se tačno i transparentno znaju carinske stope i gde nema velikih iznenađenja kod uvoza, tj. mogu da se tačno odrede troškovi carine.

Slovenija je, naravno, na listi tih zemalja. Srbija nije. I neće skoro ni da bude. Mislim, ko bi se usudio da odoka prognozira koliko će da nas oderu na uvozu? Zamisli kako na Amazonu klikćeš da kupiš Kindle pa po stavkama zaračunato bude 139 za uređaj, 20 za poštarinu i jedno 200-300 da se nađe kao siguran depozit za naše alave carinike i špeditere...
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2011, 15:19   #227
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ja trenutno cekam svoj kindle ( pomirio sam se da cu biti odran od strane carine i speditera, DHL-a u mom slucaju) i nije bilo stavke "import fees" kad sam naruciovao. Javi cu kako sam prosao na kraju kad se svedu racuni. Inace carinjenje me ne zabrinjava toliko koliko mi smeta sto cu morati da platim jos 50e spediterima .

ps: Jos jedan zanimljiv podatak je da preko package trackinga moze da se vidi putanja paketa, ali nije me ni malo odusevila cinjenica da je moj paket u Beogradu vec 4 dana i sve to vreme ceka da bude ocarinjen. Em sto deru em sto su lenji, a mi moramo da ih trpimo.
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2011, 21:59   #228
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Nisi ni mogao da vidiš tu opciju "import fees" koju zaračunava Amazon unapred. U prethodnom postu sam napisao za koga ona postoji - za građane određenih zemalja, a naša nije među njima.

Inače, ljudi sa hrvatskog gejmerskog sajta HCL su recenzirali Kindle. http://www.hcl.hr/recenzije-amazon-k...fi-532-22.html Što se opisa tiče, nije ništa posebno i ne donosi nikakve novosti o karakteristikama samog uređaja, ali je interesantna činjenica gde čovek navodi koliko su ga otkoštali dodatni troškovi (carina, porez i sl.) i to je kod njega ukupno oko 200 kuna (ili 37 dolara). Kao što sam napisao ranije, mene su ti harači izašli zbirno oko 8400 dinara (tada bilo oko 110 dolara). Dalji komentar nije potreban.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2011, 9:35   #229
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ja bih danas već mogao dobiti. Juće je bilo poslato i kad sam sada proverio
na tracking, piše, da je već na našem aerodromu, u carinskoj službi. Juće su me kontaktirali iz UPS-a, da im ispunim neki formular i da ga što pre vratim uredno ispunjenog.. Kako se stvari odvijaju, čini mi se, da ču Kindle držati u rukama danas do 15h. Inače, delivery estimate mi je 07.02., ali ko če izdržati do ponedeljka znajuči, da je stvar već u Sloveniji...

EDIT: izgleda, da će ipak biti u ponedeljak. Glupi carinici očigledno rešili baš da provere paket...

Poslednja ispravka: Emonac (4.2.2011 u 14:31)
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2011, 15:48   #230
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Emonac kaže: Pregled poruke
Ja bih danas već mogao dobiti. Juće je bilo poslato i kad sam sada proverio
na tracking, piše, da je već na našem aerodromu, u carinskoj službi. Juće su me kontaktirali iz UPS-a, da im ispunim neki formular i da ga što pre vratim uredno ispunjenog.. Kako se stvari odvijaju, čini mi se, da ču Kindle držati u rukama danas do 15h. Inače, delivery estimate mi je 07.02., ali ko če izdržati do ponedeljka znajuči, da je stvar već u Sloveniji...

EDIT: izgleda, da će ipak biti u ponedeljak. Glupi carinici očigledno rešili baš da provere paket...
Ah vi imate srece :P moj je probio vec nekoliko dana estimate delivery i ceka na carini isto vec 5 dana
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2011, 17:39   #231
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Zmajodkaraburme kaže: Pregled poruke
Ah vi imate srece :P moj je probio vec nekoliko dana estimate delivery i ceka na carini isto vec 5 dana
Tako blizu, a tako daleko, jel?...
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2011, 13:10   #232
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Stigao je!! Pre 15 minuta mi je čovek iz UPSa doneo spravu na posao i sad se lepo puni, taman do 15h...
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2011, 18:51   #233
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Evo, nakon prvih testova i proveravanja, super sam zadovoljan!!

Kindle je za sada ispunio sva moja očekivanja. Veoma lagan za privikavanje, opcije i menuji su logički postavljeni i nije teško savladati baratanje spravom...

A imam i jedno pitanje za stare majstore. Naime, jedna od funkcija mog Kindlea će da bude i praktičan strip reader. Imam gomilu stripova, koji su skenirani i brzi test je dao zadovoljavajuće rezultate na spravi. Stripovi su čitljivi ali imam problem. Naime, većina tih stripova je skeniranih stranica po stranici. I kao takvi, stavljani su u mape, gde zajedno čine celinu. Međutim, kad ja konvertujem stranice i stavim ih na Kindle, stranice su predstavljane kao svaka za sebe - kao da se radi o novoj knjigi. Zamišljate, koliko bi nepregledno bilo, da ovako stavim gore nekoliko stripova...

E sad, šta ja želim je, savet, kako da te 'pojedine pdf slike' ukomponujem u jednu celinu i da kao takvu stavim na Kindlea?? Ako ste razumeli pitanje...


Zahvaljujem na pomoči, a ako treba dodatna objašnjenja, drage volje ću pokušati... Naravno, slike moje nove spravčice još sleduju, samo da nađem fotoaparat...
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2011, 19:52   #234
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Čestitam ti na kupovini. U zdravlju da se služiš Kindlom

U vezi sa čitanjem stripova - Kindle otvara cbz format koji je zapravo zip arhiva puna slika (tj. pojedinačnih stranica). Stripove možeš naći i u cbr formatu a koji Kindle ne podržava. Ovaj format je zapravo rar arhiva. Da bi njega prebacio u format pogodan za čitanje na Kindlu, raspakuješ cbr strip (npr. tako što mu ekstenziju preimenuješ u .rar i raspakuješ WinRAR-om) i dobićeš folder pun slika. Sada taj folder zipuj (može opet WinRAR-om, ali obavezno izaberi .zip arhivu). Tu arhivu preimenuj u .cbz i radiće. Doduše, malo ume da pravi probleme ako je strip u većoj rezoluciji. Najbolje resajzuj sve slike (stranice) u arhivi na 600x800 pa tek onda pravi cbz fajl, da bi se ispravno videle. Takođe, možda ćeš morati kada otvoriš cbz fajl na Kindlu da par puta uključiš i isključiš full screen view (ili tako nekako, nemam sad svoj Kindle kod sebe da proverim kako se zove opcija) da bi se ispravno video strip. Dok to ne uradim duplira neke elemente sa stranice.

Postoji i programčić Mangle koji prilagođava stripove za Kindle:
http://foosoft.net/mangle/
Možeš i njega da probaš.

Ostaje pitanje koliko je Kindle pogodan za strpove standardnog italijanskog Bonelli formata. Ipak su dosta umanjeni na njegovom ekranu. Ali mogu da se čitaju, sve je stvar individualnih afiniteta.

EDIT: Možeš stripove da formatiraš i u pdf, ali kod pdf-a se na Kindlu vidi zaglavlje, tj. ne koristiš celu površinu ekrana i zbog toga je stranica stripa još malo umanjena.
Za konvertovanje u pdf, ali i bilo koji od formata koji podržava Kindle (ovo se odnosi na ebooks, ne na stripove), obavezno program je Calibre. Fantastično parče softvera.

Poslednja ispravka: star-duster (7.2.2011 u 21:51)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku star-duster na korisnoj poruci:
Emonac (7.2.2011)
Stara 7.2.2011, 23:43   #235
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Star duster, punoooo hvala na ovom odgovoru! Pokušao tvojom variantom sa zip i cbz i stvar odlično radi. Zadovoljan sam za sada izgledom, i kvalitetom samog stripa. Za početak mi je to dovoljno. Kasnije, kad se još malo naviknem na sve skupa, verovatno ču da se poigram i sa raznim programima, sa kojima ču stvari napraviti valjda još kvalitetnije. Calibre već imam skinut, ali ga još nisam totalno proučio, biće sad vremena, kad imam i Kindle pa ću odmah moći u praksi da proverim kvalitetu rada sa programom. Čuo sam i na drugim forumima, da je jako kvalitetan program, da.
Naravno, proveriču i Mangle...

Hvala na željama.
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 12:27   #236
ACR_
Novi član
 
Član od: 8.2.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Zdravo,

Razmišljam da kupim Kindle DX, jer mi regularni Kindle 3 deluje mali (pre svega čitam PDF-ovde, i to više razne udžbenike nego fikciju). Imam opciju da mi neko donese iz Amerike, i to mi finansijski deluje znatno bolje, međutim negde sam pročitao da bih mogao imati problema ako u Srbiji koristim uređaj kojeg je Amazon isporučio u Ameriku. Pretpostavljam da se to odnosi na 3G pristup? Ima li u tome istine?

Ukoliko ta opcija ipak otpada, znate li da li ću platiti veće troškove isporuke od onih 8000-tak dinara koje čitam da su ljudi plaćali za "običan" Kindle, pošto je Kindle DX duplo skuplji?

Hvala unapred na odgovorima, zbog ovog sam se i registrovao na forum
ACR_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 12:55   #237
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Odlicna tema, samo tako nastavite
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 13:05   #238
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@ACR_ - Ukupni troškovi bi ti bili nešto veći, ali ne duplo (bar ne bi trebalo). To je zato što trošak špedicije ne bi trebalo da bude veći. Takođe i one druge fiksne stavke poput republičke administrativne takse, naknade troškova carinskih organa itd. ne bi trebalo da budu veće. Ipak, nisam potpuno siguran za sve ovo, proveri ako imaš nekog na carinarnici. Ali siguran sam da bi te više otkoštala sama carina i PDV jer se oni obračunavaju na osnovu cene uređaja.

Ali mislim da bi ti bolje bilo da ideš na prvu varijantu, dakle da ti neko donese iz SAD. Neka ga tamo neki tvoj prijatelj (primalac pošiljke) uključi i registruje na svoje ime. Ovde ćeš moći da ga koristiš kao što američki korisnici mogu da ga koriste i kad su u inostranstvu, uključujući i 3G (valjda). A kad ti stigne možeš i da ga "otkačiš" sa naloga tvog prijatelja i da ga registruješ na svoj Amazon nalog. Ta opcija postoji. Trebalo bi da onda imaš regularno registrovan Kindle na svoje ime.
Uostalom, koliko ćeš zaista da kupuješ knjige preko Amazona pa da ti je neophodan 3G? Pretpostavljam da većinu udžbenika koji te zanimaju već imaš na svom računaru u pdf formatu. A prebacivanje sa računara na Kindle je veoma lako.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 13:27   #239
ACR_
Novi član
 
Član od: 8.2.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: e-readeri

Hvala mnogo na odgovoru starduster

I mislio sam da je kupovina u Americi jedina ispaltiva varijanta za Kindle DX, jedino je nevolja što baš ne bih da stvaram nikakve obaveze osobi koja bi mi ga donela odande. Dakle hteo bih da ga platim karticom odavde (sa billing adresom na Srbiju) pa da se isporuči tamo kao gift ili ne znam kako već.

Da li sam dobro razumeo da je jedina posledica takvog pristupa to što mi 3G neće raditi? Ako je tako, bez toga mogu da živim - ionako ne planiram mnogo da kupujem knjige, a ako to i budem radio nije mi problem da kupim na PC-ju pa ručno da prenesem.
ACR_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.2.2011, 14:30   #240
Zmajodkaraburme
Član
 
Član od: 3.2.2011.
Poruke: 244
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 61 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
ACR_ kaže: Pregled poruke
Hvala mnogo na odgovoru starduster

I mislio sam da je kupovina u Americi jedina ispaltiva varijanta za Kindle DX, jedino je nevolja što baš ne bih da stvaram nikakve obaveze osobi koja bi mi ga donela odande. Dakle hteo bih da ga platim karticom odavde (sa billing adresom na Srbiju) pa da se isporuči tamo kao gift ili ne znam kako već.

Da li sam dobro razumeo da je jedina posledica takvog pristupa to što mi 3G neće raditi? Ako je tako, bez toga mogu da živim - ionako ne planiram mnogo da kupujem knjige, a ako to i budem radio nije mi problem da kupim na PC-ju pa ručno da prenesem.
Koliko sam ja shvatio iz iskustva ljudi na ovom forumu nije upste problem sa kindlom i registracijom u nasoj zemlji. Nebitno je gde si ga kupio mozes da ga registrujes na svoj nalog u nasoj zemlji
Zmajodkaraburme je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com