Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da li mislite da su nasi zeznuli igru WILL OF STEEL?
DA!!! 5 45,45%
NE!!! 1 9,09%
Nisam je igrao 5 45,45%
Glasova: 11. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.2.2006, 0:48   #1
Cleric
Novi član
 
Član od: 11.2.2006.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Zeleo bih da mi pomognete u smislu koji su sve programi potrebni za pravljenje jedne komercijalne igre (Doom 3, Far Cry, Half-Life 2 itd.). Znaci koje sve programe koriste te kompanije da bi realizovale taj projekat (od programa za modelovanje do audio programa)?
Cleric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 0:54   #2
Cleric
Novi član
 
Član od: 11.2.2006.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Hteo bih da se izvinem zbog greske u kucanju nije Stell nego STEEL
Cleric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 9:13   #3
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Citat:
Cleric kaže:
Hteo bih da se izvinem zbog greske u kucanju nije Stell nego STEEL
Ispravljeno... ovo je jako interesantna tema, samo mi nije jasno cemu ovo glasanje i kako mislis zeznuli WOS?
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 10:04   #4
Cleric
Novi član
 
Član od: 11.2.2006.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Mislim da su je zeznuli u smislu da su mogli mnogo bolje da odrade posao (Pathfinding je uzasan a ni AI nije nista bolji). Mogli su malo ispeglati proizvod pre nego sto su ga izbacili na trziste
Cleric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 10:33   #5
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Mislim da tu ne postoje nikakva pravila.
Svako koristi ono sto mu najbolje lezi,a neki (malo iskusniji) koriste i vise slicnih programa iz svoje oblasti i iz svakog vuku ono sto je najbolje.
Ja bih pitao nesto drugo.
Koji je najmanji broj ljudi potreban (pod uslovom da svi znaju prosecno ili bolje od prosecnog) da bi se napravio kompercijalan "A" naslov?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 11:27   #6
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Treba napomenuti da i mnogi programeri prave sopstvene alate kako bi olaksali sebi posao na neki nacin. Ja radim vec nedelju dana neku omanju aplikaciju za mobilne uredjaje i do sada sam napravio 3 alata koji mi pomazu oko nekih stvari. Sva tri alata su obicni Win32 console programi, ali rade posao za koji bi meni rucno trebalo jedno 24h efektivnog smaranja.

Sto se tice programa koje ja koristim za pravljenje malenih igara za mobile izdvojio bih: Visual C++ za kodiranje, Adobe Photoshop i Personal Paint (sa Amige) za grafiku, SkaleTracker i MidiTracker za muziku.

Koliko je ljudi potrebno za "A" proizvod? Zavisi kakvog je zanra igra. Sigurno je za neku p'n'c avanturu potrebno manje vremena nego za neki FPS ili RTS ili FRP.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 13:30   #7
Cleric
Novi član
 
Član od: 11.2.2006.
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Razvojni tim koji je napravio Psychotoxic broji samo 6 clanova (ne racunajuci distribuciju i promociju) i ima avantura i RPG (2D naravno) koje su pravili jedan do dva coveka.Ali zato ko zna koliko im je trebalo vremena da zavrse igru
Ali moje glavno pitanje glasi koji se najcesce koriste programi za kreiranje jedne komercijalne igre (ne racunajuci programe napravljene od strane razvojnog tima)?
Cleric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 14:05   #8
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Citat:
Treba napomenuti da i mnogi programeri prave sopstvene alate kako bi olaksali sebi posao na neki nacin.
Kod izrade video igara ovo je apsolutni imperativ. Mislim, primera radi, mnogo je lakše i bolje potrošiti mesec dana na pravljenje level editora za igru, nego trošiti mesece na ručno kodiranje svakog nivoa.
Citat:
Koji je najmanji broj ljudi potreban (pod uslovom da svi znaju prosecno ili bolje od prosecnog) da bi se napravio kompercijalan "A" naslov?
Zavisi od mnogo faktora, pre svega od žanra i veličine projekta, ali po mojoj slobodnoj proceni, nekih 20-tak ljudi bi bio neki minimum minimuma.
Citat:
Ali moje glavno pitanje glasi koji se najcesce koriste programi za kreiranje jedne komercijalne igre (ne racunajuci programe napravljene od strane razvojnog tima)?
Najčešće se za pisanje koda koristi C++, za modelovanje 3Ds Max i za crtanje Adobe Photohop. To je onako u glovalu, a mnogi timovi koriste i još gomilu dodatnih sitnih programa (recimo Teraggen za generisanje okoliša), kao i neke koji su napisani specijalno za ispomoć u pravljenju igre (recimo već pomenuti Level Editor, razni importeri, editor konfiguracionih fajlova...) Naravno, zavisno od tima može doći do manjih ili većih odstupanja.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.2.2006, 17:23   #9
void*
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Pa, evo, konkretno HL2:
Cela stvar je programirana u Visual C++ 6 (znači klasičan, unmanaged kod, a sa druge strane to je jedino bilo dostupno tada - bar što se tiče microsoft-a). Za modelovanje i animaciju koristili su softimage XSI, naslednik legendarnog softimage 3d-a. Prvi deo su radili u max-u, ali mislim da u to vreme on nije imao sve što im je bilo potrebno za nastavak (mislim da je bila aktuelna R2), za razliku od softimage sa features-ima poput nelinerane animacije, shadera u viewport-u, veoma kvalitetnim subdiv modelingom, generisanje normal-mapa ali i verovatno boljom tehničkom podrškom. Mape su rađene u hamer-u što je valve-ov software(koristili su ga još za prvi deo). Takođe imaju dosta malih programčića koji formiraju production pipeline(export iz XSI-a, facePoser - za facijalnu animaciju, spajanje više animacija u jedan fajl, prebacivanje tekstura iz .tga u njihov custom format, kompajliranje mapa i tome slično...) Mislim da sam čitao da se broj ljudi koji su radili na igri kretao od 20 do 50, u zavisnosti od faze razvoja.

Takođe, kod većih projekata često se koriste i alati za source control(verovatno nije pravi izraz), tj kontrolu i organizovanje izvornog koda i sistemi za asset management, jedan od popularnijih je Alien Brain.

Primetan je i sve veći prelazak sa c++ na c#, barem kad su u pitanju level editori i razni gui orijentisani alati, pre svega zbog bržeg razvoja.

Što se zvuka tiče, nemam pojma, vrhunac mog poznavanja te oblasti je pravljenje playlist-a u winamp-u :)

Poslednja ispravka: void* (12.2.2006 u 17:35)
void* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2006, 11:18   #10
void*
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Što se tiče pitanja o broju potrebnih ljudi, budžetu, game design-u, problemima pri developmentu i tome slično, pogledajte Gamasutra :: postmortems. Sve tekstovi su pisali vođe timova, glavni programeri i sl. odgovarajući na dva glavna pitanja: what went right & what went wrong.

Poslednji je kratak tekst o Call of Duty 2 za Xbox 360, a između ostalog mogu se naći Suffering, Tron 2.0, Splinter Cell...

Link:
http://www.gamasutra.com/php-bin/art...php?category=5
(registracija je potrebna ali besplatna)
void* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2007, 20:09   #11
Bodnar Adam
Novi član
 
Član od: 22.3.2007.
Poruke: 4
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Ja bi ti preporucio nesto drugacije.
Verujem da si tako nesto vec naucio.
Mogao bih da ga skines Multimedia Developer2.
On je program za pravljenje 2D igrica.
Ali je dobar za jos nesto ako kupis celu verziju.
Ako hoces demo verziju pronadi je ovde http://www.clickteam.com/eng/mmf2dev.php
i idi Download Demo
Bodnar Adam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2007, 23:18   #12
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.132
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.350 puta na 692 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Digo si temu iz mrtvih posle godinu i mesec i po dana.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2007, 23:25   #13
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Programi potrebni za pravljenje jedne IGRE

Citat:
Cleric kaže: Pregled poruke
Mislim da su je zeznuli u smislu da su mogli mnogo bolje da odrade posao (Pathfinding je uzasan a ni AI nije nista bolji). Mogli su malo ispeglati proizvod pre nego sto su ga izbacili na trziste
Pa...s obzirom da su par meseci trazili coveka koji bi im ga uspesno odradio...na kraju je odradio neki "lik" sa ETF...ali nista od toga nije ispalo...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com