Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2015, 21:07   #1
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Kao sto i sam naslov kaze, hocu da zakupim vps cloud server kod atlantic.net uzimam najjeftiniji GO paket (1CPU, 256MB rama, 10GB SSD...), pa me zanima koja distribucija Linuksa bi trosila najmanje resursa i pritom bila sto jednostavnija za administraciju? Ovo mi je potrebno vise za testiranje i ucenje nekih stvari oko web developmenta nego za neko ozbiljnije koriscenje.
Spoiler za os:

CentOS otpada u startu jer zahteva 1GB rama.
Imajte u vidu da sam potpuni noobie kad je Linux OS u pitanju.
EDIT: Citam po netu da je ovaj Ubuntu Lite (LTS) bas ekonomican, (oko 150MB trosi...)

Poslednja ispravka: Asmodeus (21.2.2015 u 21:18)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2015, 21:30   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Za šta imaš nameru da koristiš taj VPS?
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2015, 22:27   #3
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Za neki licni projekat, vise je ucenje u pitanju, hostovanje jednostavog web servera, verovatno cu instalirati na njega neki web server package, tipa xampp ili nesto slicno...
Ovih dana cu da uradim neki mockup, da osmislim osnovni UI layout stranica, da koristim CSS framework i dodam na sajt kasnije dinamiku sa php i mysql kodom, nista specijalno, par tabela.
EDIT:
Odabrao sam Ubuntu 12.04 LTS 32-bit, konsultovao sam se sa poznanikom, pa cu ako bude potrebno prosirivati resurse. Kaze mi da je ovaj dovoljan.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2015, 23:54   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Radiće Ubuntu 12.04 sa 256MB RAM-a ali treba da znaš nekoliko bitnih stvari.

1) Sa 256MB možeš da se nadaš samo instalaciji bez grafičkog okruženja što znači da ćeš za pristup i konfiguraciju servera moći da koristiš samo SSH. To samo po sebi nije loše jer se od početka učiš pravim stvarima ali kombinacija početnik+SSH ima neverovatan potencijal za katastrofu pa ćeš prvih par nedelja verovatno više vremena provesti u reinstalaciji servera nego učenju i radu.

2) Na Linuxu su zasebni LAMP/XAMPP paketi besmisleni jer a) zahtevaju grafičko okruženje i b) sam distro već dolazi sa repozitorijumom koji ima sve što ti treba.

3) Osnovna instalacija distroa obično nema instaliran apache/MySQL/PHP pa ćeš to morati sve sam da instaliraš što automatski znači da ćeš morati da naučiš kako radi apt-get/apt-cache, kako se zovu paketi koji ti trebaju (php-mbstring, php-mcrypt itd.) a to može da bude poprilično gadno iskustvo za početnika.

A sad par usputnih komentara. Kao početnik koji hoće da počne sa učenjem nisi morao da kupuješ VPS samo da bi mogao da isprobavaš stvari. Umesto toga mogao si jednostavno u VirtualBox-u da instaliraš distro (CentOS, Ubuntu) i da dobiješ apsolutno identično iskustvo (plus mnogo prijatnije performanse zbog jačeg hosta). Tako čak možeš da počneš i sa grafičkim okruženjem, da za početak pohvataš osnove distroa pa da tek onda pređeš na hard-core učenje gde ćeš koristiti samo SSH.

Druga stvar. Ako si već samo hteo developersko okruženje onda si mogao da probaš Vagrant. Vagrant je ono što većina developera danas koristi za development i testiranje jer ima nekoliko izuzetno bitnih pogodnosti u odnosu na recimo shared/VPS/dedicated hosting ili čak samostalno korišćenje distroa u VirtualBox-u. Najbitnija je što se sve od developmenta do servera za testiranje nalazi na jednom računaru (nešto slično kao XAMPP).

Vagrant u principu koristi VirtualBox (može da radi i sa VMPlayer-om) stim što umesto da ti sam instaliraš ceo distro kompletan posao odrađuje Vagrant tako što iz online repozitorijuma dostupnih operativnih sistema (tzv. boxes) preuzme distro i instalira ga. Nakon toga vagrant može da se uz pomoć tzv. provisioninga podesi da sam instalira Apache, MySQL, PHP itd. Najlepša stvar je što na taj način recimo nekom svom kolegi možeš da pošalješ samo jedan jedini fajl (tzv. vagrantfile) i on će kucanjem komance vagrant up imati apsolutno identično okruženje na svom računaru kao ti. Još lepša stvar je što su boxovi obično par stotina megabajta veliki i što jedna instanca podignutog sistema može da ne troši više od 20-30MB RAM-a! Tu je još niz pogodnosti tipa shared foldera itd. ali otom-potom.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (22.2.2015), Asmodeus (22.2.2015)
Stara 22.2.2015, 1:52   #5
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

OK, hvala na savetima.
Kolega koji mi je predlozio VPS resenje je poprilicno dobro upoznat sa radom u terminalu preko ssh klijenta pa ce mi pomoci da instaliram Apache, MySQL, PHP, jer on vec neko vreme koristi njihovo resenje. U svakom slucaju, ovaj paket koji sam uzeo kosta 1$ mesecno, pa i ako se resim da predjem na nesto drugo, steta nije velika. Posto se bavim administriranjem sistema koji su zasnovani na JAVA Enterprise tehnologijama, gde se puno stvari radi iz konzole, mislim da mi nece biti toliki problem da se naviknem da radim iskljucivo iz terminala u Linuxu.
Na ovom "projekticu" planiram da radim sa jos dvojicom prijatelja, koji su geografski udaljeni a ne zelim da dizem kod sebe server na vmware workstationu ili virtual boxu koji bi trebalo da bude dostupan kada ja nisam tu, odlucio sam se na cloud hosting kako bi nam server bio uvek dostupan.
Ovaj Vagrant mi deluje zanimljivo, kad malo savladam web development, za par meseci, da ga isprobam, tj da se prebacimo na njega, jer mi deluje kao overkill za nekoga ko planira da radi mali i relativno jednostavan sajt... Ispravi me ako gresim...

Poslednja ispravka: Asmodeus (22.2.2015 u 2:01)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2015, 2:10   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Nije overkill čak i kad radiš na jednom projektu. Čak štaviše vagrantfile se obično ubacuje u VCS (git, hg itd.) tako da ko god odradi kloniranje repozitorijuma automatski kod sebe na lokalnoj mašini može da podigne mašinu koja je identična kao kod svih ostalih developera koji rade na projektu. Ako radiš sam i iz nekog razloga moraš da ubiješ mašinu ili se desi neka havarija identične uslove svoje testing mašine možeš da podigneš za onoliko sekundi koliko ti treba da otkucaš vagrant up i pritisneš ENTER Dakle Vagrant dođe kao distribuirani sistem virtuelnih mašina
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Asmodeus (22.2.2015)
Stara 22.2.2015, 2:21   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

I da ako se već odlučite za git a voleli bi ste da imate i neko centralizovano web okruženje za management repoa (kao GitHub) obavezno instalirajte GitLab. Ume da bude PITA za instalaciju (kao i bilo šta Ruby related ) ali jednom kad se namesti odlično odrađuje posao.

EDIT: Upozorenje, GitLab troši mnogo memorije tako da ne znam koliko je pametno ovako nešto stavljati na vaših 256MB. Verovatno je onda pametnije da koristite klasičan SSH pristup sa public key authentication ključevima.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2015, 2:21   #8
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Nije overkill čak i kad radiš na jednom projektu. Čak štaviše vagrantfile se obično ubacuje u VCS (git, hg itd.) tako da ko god odradi kloniranje repozitorijuma automatski kod sebe na lokalnoj mašini može da podigne mašinu koja je identična kao kod svih ostalih developera koji rade na projektu. Ako radiš sam i iz nekog razloga moraš da ubiješ mašinu ili se desi neka havarija identične uslove svoje testing mašine možeš da podigneš za onoliko sekundi koliko ti treba da otkucaš vagrant up i pritisneš ENTER Dakle Vagrant dođe kao distribuirani sistem virtuelnih mašina
Cek, kako podigne masinu? Vagrant (nazovimo ga) vm server instancira za njega virtuelnu masinu na osnovu verzije code repository-a koju developer ima kod sebe?? Ovo mi zvuci kao neki uber hibrid SVN-a (ili GIT-a...) sa VMWare ESX... Btw, koliko kosta vagrant?
EDIT: Atlatnic je uveo podrsku za public key authentication btw... U news feed-u im stoji ta vest.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2015, 2:41   #9
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Cloud Hosting @ atlantic.net - koji Linux distro izabrati

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Cek, kako podigne masinu? Vagrant (nazovimo ga) vm server instancira za njega virtuelnu masinu na osnovu verzije code repository-a koju developer ima kod sebe?? Ovo mi zvuci kao neki uber hibrid SVN-a (ili GIT-a...) sa VMWare ESX... Btw, koliko kosta vagrant?
Vagrant je besplatan

Evo ti primer klasičnog korišćenja Vagrant-a.

1) Vas trojica započinjete novi projekta. Jedan od vas napravi vagrant file i odradi tzv. provisioning. To je samo fancy reč za dodavanje skriptova koji će se automatski instalirati u prazan box koji se skida sa neta. Ceo proces može da se uradi za par minuta zahvaljujući Vaprobash skripti.

2) Taj kolega napravi git repo i u njega ubaci vagrantfile i usputne skripte za provisioning.

3) Ti na svom računaru instaliraš VirtualBox, Vagrant i git (dostupni za Windows/Linux/Mac).

4) Napraviš novi folder za projekat i kucaš
Kod:
git clone http://adresa_git_repoa
5) Kad se repo klonira kucaš samo sledeće
Kod:
vagrant up
Vagrant će pročitati vagrantfile koji si skinuo kloniranjem, automatski preuzeti odgovarajući box sa neta (recimo Ubuntu 12.04 LTS), automatski instalirati sve što je navedeno u provisioningu (Apache/MySQL/PHP itd.) i podići virtuelnu mašinu.

Od tog trenutka zahvaljujući folder share opciji folder u kojem ti se nalazi kod projekta automatski postaje DocumentRoot folder web servera! How cool is that?

Ako hoćeš da se povežeš preko SSH na Vagrant mašinu dovoljno je da kucaš
Kod:
vagrant ssh
Ti i tvoje kolege možete da nastavite da delite urađen kod preko git-a (ili GitLab-a) ali svako od vas će imati potpuno zaseban ali identičan testing environment da tu testira sve što radi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Asmodeus (22.2.2015)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
cloud, hosting, linux, server, vsp

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ruski alt linux slavel Slobodni softver 74 1.2.2018 20:36
Koji hardver za 100% stabilnu Linux Mašinu? ed_hunter Slobodni softver 16 9.11.2014 9:53
Koji linux ? _RaZoR_ Slobodni softver 6 29.8.2007 17:21
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Koji hosting je najpovoljniji? Bole-M Internet usluge 28 23.12.2005 0:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com