Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.3.2019, 19:37   #521
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

i najbolje bi bilo ako nekako mozes da ih fizicki odvojis i instaliras na razlicitim diskovima. izbeci ces sukobe sa grub-om i windows bootloaderom jer je za neke distroe bitan redosled koji ako se ne ispostuje lako pregaze windows.
postoji resenje i za to ali je bolje da to nekako sprecis.
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2019, 20:23   #522
dekilio
Banned
 
Član od: 14.3.2012.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 246
Zahvalnice: 169
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku dekilio Slanje poruke preko Yahooa korisniku dekilio Slanje poruke preko Skypea korisniku dekilio
Određen forumom Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Mislim da zahtevni KDE neće dobro raditi na tvojoj mašini, ali ako te zanima eksperimentiši.
I moj ti je savet jer sam i ja slab sa poznavanjem ove materije ali volim uopšte temu o računarima, idi na distroe koji imaju sve preinstalirano za početnike (i jaku podršku) poput linux minta, ubuntua pa i manjara.
dekilio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.3.2019, 23:39   #523
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

KDE je u medjuvremenu manje zahtevan od Cinnamona, Gnoma 3, MATE-a. XFCE je jos uvek laganiji od njega.
Kad smo vec kod XFCE, izasla je ROSA r11 sa (prvi put) i XFCE spinom. probao sam je malopre, genijalan distro. Apsolutno sve radi kako treba. Screen tearing koji je na XFCE dugo bio problem je izgleda (konacno) resen.
Od 4 GB RAM u live sesiji trosi oko 12 odsto, to znaci da instalirana trosi manje od 10 tj manje od 400 MB sto je ok, s obzirom da je 64bit verzija u pitanju, kompozitor ukljucen.. Apsolutna preporuka.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
dekilio (22.3.2019)
Stara 29.4.2019, 12:22   #524
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ja sam veliki ljubitelj KDE medjutim u zadnje vreme mint linux me odusevljava jer slusaju korisnike ne idu po po filozofiji mi znamo bolje od vas...Opet dajem prednost KDE medjutim za prvi upotrebu linuxa ili za nekog ko trazi nesto da prosto koristi za interenet i ili laksu upotrebu a to je 90% korisnika mint linux definitivno bolji i od KDE.


Nedavnio sam na laptop sa win 7 4 gb rama koji je originalno dosao sa ubuntu sa gnome ubuntu koji koristi moja majka i nije htela da cuje za ubuntu pre 5,6 god ,instalirao mint linux dosadilo mi da joj cistim viruse..Iz prve je umela da koristi i zadovoljna je njime ..nece da menja ...Koristi samo google chrome i skype i liberoficee ponekad nece da razmislja samo da radi..
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 13:48   #525
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

To i jeste filozofija prosečnog korisnika. Neću da razmišljam, samo hoću da radim i pusti me da radim.

To je bio Windows do desetke, to polako postaje Linux Mint.

Probao ga pre neki dan u vm, oduševilo me je što ima i vlasničke programe podrazumevano u repou, pa tako bez problema sam mogao viber da instaliram i druge programe, bez dodavanja custom repoa koristeći kobaje ili GUI.

Još ako je rešen screen tearing koja je česta pojava pod Linuxom, na izuzetnom je dobrom putu.

E i da, ne foloSofiraju sa onim izgledom kao default gnome gde ima dva toolbara, jedan gore, drugi dole. Ovde je sve brate dole, onako kako je 90% korisnika desktop računara naviklo i takođe ima više nego upotrebljiv search i winkey prečica otvara start, a ne da ne otvara ništa kao u *ubuntu (ne sećam se koje verzije).

E i da, da. Konačno brate mili kada idem desni klik na folder, imam opciju share i još nudi da automatski instalira Sambu. A ne da jurim kobahije, webmine i .config fajlove...
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 14:58   #526
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

@Dakins: linux Mint ne moze biti bolji od KDE-a kako ti pises jer Mint je distribucija sa razlicitim desktop okruzenjima a KDE je samo desktop okruzenje.


@bachi: Screen tearing ne zavisi od distribucije vec, kao i na npr win 7, od kompozitora. Uz kompozitor nema tearinga ni na jednom okruzenju. Bez kompozitora na svakom.
Mint je prestao sa podrskom za KDE sto je steta jer to je verovatno i najbolje popeglano i hardverski vrlo nezahtevno okruzenje trenutno (bez obzira na povremene brljotine KDE razvojnog tima). Zadrzali su se na Cinnamonu, MATE-u i XFCE-u.
Default izgled desktopa na MATE-u, XFCE-u (ta dva okruzenja znaju da dodju sa dva panela) se promeni bukvalno za 10 sekundi. Ono sto je najveca prednost a i opasnost za linux Mint je sto se bazira na Ubuntuu koji vremenom sve vise gubi na kvalitetu.

Poslednja ispravka: Laskaris (29.4.2019 u 15:08)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 15:02   #527
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Poenta je da to bude out of box.

Probaću jednog dana dual boot, pa ću videti, ranije sam imao loša iskustva.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 15:10   #528
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Mint out of the box uvek dolazi sa jednim panelom u bilo kojoj varijanti bas da bi sto vise licio na windows. Za udoban dual boot sa windowsom (10 i 8.1 ) se mora iskljuciti fast startup sto je prilican hendikep tj produzava vreme podizanja pomenutih windowsa drasticno.

Poslednja ispravka: Laskaris (30.4.2019 u 12:16) Razlog: rec "boot" promenjena u "startup"
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 15:27   #529
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Cinnamon mislim mint 64 bit nesto sto koristi 95% ljudi kada ga skine

Mint je zasnovan na ubunuti ,fast boot nisam ga iskljucio ima ga starom laptopu sada i pisem sa njega svakako mi taj laptop za net sluzi za to mi ne treba windows ,ne znam u cemu je problem radi ko sat. i on win 10 .
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 19:16   #530
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Iskljuci win 10 ili win 8.1 pa ponovo ukljuci ako je fast startup ukljucen podize ti se win odmah, nema boot menija. Moras da restartujes windows da bi dobio uredno boot meni...

Poslednja ispravka: Laskaris (29.4.2019 u 23:04) Razlog: boot promenjen u startup
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 21:53   #531
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Bas gledam u bios ukljucena je ta opciju .
Zavis od prizvodjaca ocigledno..
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2019, 23:03   #532
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Hm, izvini, to se zove "Fast Startup" i nije u BIOS-u vec u windowsu podesavanje, u control panelu u power options... zapravo gura pri shutdownu komp u hibernate pa ga pri sledecem ukljuxcivanju vadi iz hibernacije i zato i nema boot ekrana da biras linux u nekom dual bootu. Moras restart windowsa pa se onda pojavi boot meni.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2019, 0:06   #533
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

i to je ukljuceno lepo je otkaceno.. kontrol panelu, napajanje evo nasao oba sistema mi se dizu brzo i oba su prikazana..u boot meniju. Da razrešim misteriju imam opciju u biosu koja to dozvoljava... Koju sam uključio još kada sam konfigurisao windows pošto je kupljen bez sistema nije hteo da mi prebozna ni hard disk ni USB ništa. Tako da eto rešenja.. Onda mi pokaze boot meni. I zadrži brzo podizanje oba sistema.Tako da zavisi od prizvodjaca i funkcije biosa..Ali to je tako kod Linuxa ko sta podržava. Recimo jednom drugu kada je sam instalirao Ubuntu nisam mogao pomoći da nadje wirles nikako na nekom hardveru Linux prosto ne radi itd.

Poslednja ispravka: DAKINS (30.4.2019 u 0:21)
DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2019, 8:49   #534
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nije boot meni jedini problem tada:


Spoiler za Problemi:
Disabling the BIOS-level Fast Boot feature is only necessary to get enough time to access BIOS/UEFI boot menus, as @kemotep mentioned in question comments.
If you're using rEFInd as your boot menu, that is not typically required, as rEFInd has an adjustable timeout and it can also provide you a boot menu option for accessing the firmware settings (aka "BIOS settings").
On the other hand, the Windows-level Fast Startup feature will typically prevent you from mounting the Windows partitions in Linux, since it acts basically the same as hibernating the Windows OS: Linux sees that Windows has not cleanly unmounted the Windows partitions and so some cached data might held in the hibernation data, waiting to be written to its final place in the Windows filesystem. (In Fast Startup such cached data is likely to be minimal or non-existent, but Linux cannot know that for sure, and so refuses to automatically mount any Windows partitions that have not been cleanly unmounted.)
If you don't need to mount Windows filesystems in Linux (and vice versa), you can keep Fast Startup enabled. Of course that will make it more difficult to exchange files between the operating systems.
Here's how to disable Fast Startup, with pictures. Basically go to Control Panel -> All Control Panel Items -> Power Options -> System Settings, and under the title "Shutdown settings", uncheck the item "Turn on fast startup (recommended)" and click on "Save changes" at the bottom of the window.
When starting the installer for Gentoo, make sure you start it in the UEFI mode. Dual-boot between two operating systems with the same boot style is usually manageable without too much effort; trying to deal with one OS using UEFI and another using legacy BIOS mode is extra tricky and might not be achievable at all, depending on firmware-level limitations.

Boot meni jos mozes i da dobijes iskljucivanjem fast boot opcije u biosu uz ukljucen fast startup (ne uvek, pogotovo sa mbr bootloaderom) ali mount-ovanje particija zna da bude problem.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2019, 10:38   #535
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ako imate UEFI, prilikom restarta računara iz Windowsa, pre nego što kliknete restart, držite shift i restarovaće se pravo u bios/uefi.

Ko ima SSD, faststartup i nema nekog preteranog smisla, a ko ima smrt u najlon kesi zvanu laptop sa 5400rpm hard diskom, faststartip u Windowsu znači samo tako, jer na nekim sistemima desetka drlja 100% po takvom disku i po pet minuta.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2019, 11:16   #536
DAKINS
Starosedelac
 
Član od: 19.7.2009.
Lokacija: novi sad
Poruke: 2.277
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 368 puta na 310 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DAKINS
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ili ukljucite opciju legacy system tako stoji kod mene ako je imate medjutim mislim da mora bit ukljucena cesto pre instalranja ,tada se zadrzi netaknuto opcija Fast Startup mounting windows patriciju netknuto se vidi .

To ne iskljuci opciju u biosu inace se win 10 ne bi instalirao i nema drljanja hard diska ..
Ako je pitanju 5400 hp kao na tom 4 godina starom laptopu.

DAKINS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2019, 12:12   #537
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Uh, ala smo ispamovali temu.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2023, 20:06   #538
technikum
Član
 
Član od: 22.11.2011.
Poruke: 127
Zahvalnice: 146
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Question Kako da instaliram najnoviji LIBC na Ubuntu 18.04 LTS?

Posto ne mogu da postavim novu temu, postavicu pitanje ovde, pa ako moderator zeli neka ovaj post izdvoji kao posebnu temu (i za mene bi to bilo pozeljno):


Kako da instaliram najnoviji LIBC na Ubuntu 18.04 LTS?


Pozdrav svima. Koristim Ubuntu MATE 18.04.6 LTS sa redovno azuriranim updateima za OS i softver. Kada sam nedavno hteo da pokrenem neki noviji softver (koji nije ukljucen u packet manager samog operativnog sistema), izbacio mi je sledecu gresku:

Citat:
/lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.34' not found

Ubuntu ne bih da upgrejdujem zato sto imam stariji hardver. A zanima me kako bih mogao da instaliram najnoviju verziju LIBC? Trenutno je instalirana verzija 2.27-3ubuntu1.6.
technikum je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2023, 20:31   #539
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kako da instaliram najnoviji LIBC na Ubuntu 18.04 LTS?

Glibc je deljena biblioteka koju koristi svaki živi program na sistemu, tako da nadogradnjom na nepodržanu verziju potencijalno možeš da razbucaš sistem. Da li taj softver postoji u snap verziji, pa da sadrži sve tako da možeš da ga pokrećeš nezavisno od ostatka sistema?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
technikum (7.12.2023)
Stara 6.12.2023, 21:09   #540
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Što reče voodoo_, glibc je praktično dinamički linkovan u kod svake aplikacije na Linuxu tako da ćeš njenim nasilnim updateom garantovano da raskantaš distro

Možeš da probaš da potražiš verziju softvera koji te interesuje u Snap (pu, pu , pu) ili Flatpak (pu, pu) verziji ali uzmi u obzir da je Ubuntu 18.04 izašao iz faze zvanične standardne podrške u maju ove godine te da ćeš zbog toga jako teško naći podršku u slučaju da bilo šta krene naopako.

Ne znam o koliko starom hardveru se radi ali ako je bilo šta mlađe od desetak godina i ima bar 4GB RAM-a, radiće ne samo 20.04 LTS već i 22.04 LTS.

Čak i ako si osuđen na 4GB RAM-a pravilnim podešavanjem swap particije (ili fajla) možeš bez problema da koristiš mašinu za praktične svrhe.

Čak štaviše, možeš da porazmisliš i o manje zahtevnim okruženjima, tipa Xfce, ako nisi na njih alergičan jer su poslednjih par godina svi dobili dobar facelift.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
technikum (7.12.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com