Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.1.2011, 21:44   #1
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Delphi, izrada maturskog rada...

E ovako...nemojte se bojati,ne trazim pocetnicke tutorijale i blabla zahteve takve kompanije xD!Morao sam da nagovestim,imao sam osecaj da biste spalili sledeceg korisnika koji bude tako nesto trazio.I btw,veliko ''zdravo'' svima,posto me nije bilo na ovom forumu od 2009. godine xD.I zaboravio sam koliko je dobar....

No da predjem sad na temu.Programiram oko god i po dana,savladao sam Paskal izuzetno dobro,ukljucujuci dosta takmicarskih zadataka i izradu nekih mini-konzolnih igrica ,a sada radim Delphi par meseci i javio sam se da radim maturski radi iz njega.Kontam posluzice mi na faksu (planiram ETF Racunarsku tehniku i informatiku ),a i to je nesto sto volim da radim.Potpuno sam slobodan da izaberem temu i uz malo mozganja odlucio sam da to bude neka mini igra.Nisam bio siguran da li da temu stavim u podforum,posto ni sam ne znam jos da li ce zaista to na kraju biti igra,pa ono...moderatori vi cinite sta vam je po volji .
E sad,posto je znanje koje primamo u skoli jako skromno i svakako nedovoljno za ovaj projekat,odavno sam se bacio na druge izvore mudrosti.Naucio sam sta sam imao o bazama podataka i sad zavrsavam multimedijalne aplikacije (kontam da mi je to najpotrebnije za izradu neceg ovakvog) i to gradivo vucem iz skolske knjige,ali sve je to opet jako malo.Posto zaista ne planiram da radim Deplhi nakon gimnazije,vec neke druge programske jezike,mislim da je malo bzv da bacim dva i po soma na neku ozbiljnu knjigu.Radio sam neke tutorijale na ovu temu,tipa izrada Falling bricks game i sl. i nailazim na neke nejasnoce.Nadam se da cu ovde pronaci odgovor na neka moja dosadna pitanja i pomoc oko izrade ovog nesrecnog maturskog rada ...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2011, 11:53   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Evo ti izvorni kod za neki klon Street Fightera što sam svojevremeno počeo da pravim, pa se smorio kad sam video da će mi 90% vremena otići na čupanje animacija iz originalnog SF-a i njihovo obrađivanje i deljenje na sličice.

Pročešljaj kod u glavnoj formi, nalazim da nije komplikovan (cela aplikacija je single-threaded, sve animacije se vrše aktiviranjem tajmera koji iscrta slike u odgovarajućem redosledu a onda se ugasi). Kretanje se vrši na levo-desno, punch je ctrl. Ako ubaciš još jedan objekat i obradiš njihovu koliziju ljudski, imaš gotovu (jednostavnu) igru za dva igrača.


A i uvek možeš da napraviš nešto tipa program za evidenciju video/cd kluba, to ti je zicer kod maturskih radova.
Priloženi fajlovi
Tip fajla: rar vsf.rar (76,5 KB, 66 puta viđeno)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Lucic Nemanja (13.1.2011)
Stara 8.1.2011, 15:34   #3
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Idealno !Odlicno ce mi posluziti...animacije necu cupati nikakve,radicu svoje.Procesljacu ovo,pa ako mi sta ne bude jasno obavesticu .Mada deluje mi prilicno jednostavno...

Arghh,ne mogu takav rad da radim xD.Dosadno i vec otrcano...Msm profesorka mi je predlozila da im napravim program za organizaciju blokova casova.Uradicu im i to,nikakav posao,ali maturski ce da bude malo originalniji .

I ima li kakav ok tut za koliziju objekta u delphiju?
Jednom prilikom,dok sam se dosadjivao na casu,dosao sam na ideju za neku glupavu verziju zmijica,tako sto sam stavio dve labele sa caption '.',jedna je dobijala random poziciju,a druga se kretala na WASD kroz formu.Kada se top i left value tacaka poklope ova sto se krece dobije vrednost + '.' ,a druga promeni poziciju i tako u nedogled xD.Ali nije licilo ni na sta...prvo sto se cela labela pomerala,a ne samo glava,a ostale tacke je pratile preko ugla u kom je skrenula,ali i da sam to uradio nisam znao uraditi prekid igre kada dodje do sudara zmije sa samom sobom.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2011, 15:48   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Za koliziju, kreni od toga da svaka kontrola (u ovom slučaju TImage) na formi zauzima površinu koja je neki TRectangle. Imaš funkciju IntesectRect koja ispituje da li se dva pravougaonika preklapaju (a pride vraća i preklopljenu površinu kao TRectangle), pa udri.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 1:31   #5
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Poceh da radim nesto na ovom street fighteru...izucio sam kod,pa poceh da ga doradjujem.Okacicu ovih dana rezultate ...nego imam jedno pitanje.

Je l' mogu da napravim jos jedan Unit i da u njemu ispisem sve procedure koje ja kreiram i da ih onda samo pozivam u ovom predhodnom?Meni to nikako nije uspevalo,a mnogo mi je neuredno u jednom kad radim,pa sam se pitao moze li se to ikako izvesti...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 2:07   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Može, ubaci ispod "implementation" red "uses ImeTogDrugogUnita".
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 2:22   #7
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Probao vec,nece...Inace hteo sam da napravim proceduru koja ce da vrsi ucitavanje bitmapa,kao sto si ti napisao,samo sto je potrebno ukucati ime foldera.U tu svrhu sam napravio foldere player1 i player2 i te nazive samo ukucam u proceduru i ona ucita bitmape za prvog i drugog igraca.E sad,ja napisem proceduru u Unit2 u implementation i stavim Uses u prvom Unit2,ali ne nalazi proceduru...:S
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 7:17   #8
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Uf,dodjoh u jos veci problem...bavio sam se kolizijom i uspeo da odradim neku,doduse jako jadnu,ali funkcionalnu funkciju za proveravanje kolizije .Sad mi je ostalo da odradim akcije na odredjene sudare,ali pre toga bi mi stvarno posluzilo kad bih mogao da ukljucim unit 2 u celu ovu pricu.Hocu u njega da smestim sve sto se tice drugog igraca.Tj. da programiram sve sto je potrebno kod njega,animaciju,kontrole itd...prosto se bojim da pocnem da radim dalje imajuci viziju izgleda tog buduceg koda ako bude sve strpano na jedno mesto.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2011, 10:40   #9
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

U tom drugom unitu u interfejsu moraš da uključiš sve što koristi i prvi unit (graphics itd) da bi mogao da koristiš tipove kao što su TBitmap itd.

A i uopšte nije bitno što je sve na jednom mestu. Ubaci velike blokove komentara između, npr

Kod:
//-------------------------------------------------------------
//-------------------------------------------------------------
//----------------- FUNKCIJE ZA PRVOG IGRAČA ------------------
//-------------------------------------------------------------
//-------------------------------------------------------------
i između funkcija isto stavljaj //--------------------

i biće pregledno
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2011, 5:28   #10
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Evo,ja sam se malo igrao,terorisao mozdane celije i dobih neko interesantno resenje ...ima tu jos brdo posla,ali pogledajte,pa ko sta ima da doda,kritiku,savet,pomoc,prihvatam sve .

http://www.2shared.com/file/R7qii0Wb/sf_online.html
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2011, 15:38   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Ne radi jer učitavaš bitmape iz fiksne putanje (C:\Users\Nemanja-lap itd) pa ne može da ih nađe kad raspakujem program na proizvoljnu lokaciju

Treba da koristiš npr

IncludeTrailingPathDelimiter(ExtractFilePath(Appli cation.ExeName)) + 'player1\punch1.bmp'

kad učitavaš slike u TImage
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2011, 6:33   #12
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Evo,sredio sam...mislim da je to to sto se tice putanja.

Street Fighter
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2011, 11:50   #13
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

VSF i dalje izbacuje milion mesidž boksova i pukne, project1 i 2 puknu odmah
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2011, 13:26   #14
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Zasto izbacuje ovoliko msg box-ova kako ne moze da se ucita neki fajl?
Da ga ne ucitavas mozda u petlji?
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2011, 18:40   #15
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

O boze,sad sam premestio fajl i probao da pokrenem program....Koja bolestina od poruka xD.Nisu u petlji,nego ima dosta bitmapa.A to project 1 i 2 je nesto drugo,sto se slucajno usunjalo tu,a ja to nisam izvalio,nema to veze s ovim programom.To je neka aplikacija koju sam ja pravio za evidenciju ucenja za koju sam pravio database.

Ocigledno da nisam upotrebio IncludeTrailingPathDelimiter funkciju kako treba...Definisao sam variablu tipa string kojoj sam dao vrednost IncludeTrailingPathDelimiter('putanja do direktorijuma'),a onda bitmape ucitavao (ta varijabla + '\player1\stand1.bmp') itd.Je l' to ok,ili sam ja pogresno shvatio funkciju?

Dakle...

Kod:
AppDIR := IncludeTrailingPathDelimiter ('C:\Users\Nemanja-Lap\Delphi\Igre\Street Fighter');
Stand1.LoadFromFile(AppDIR + '\Player1\stand1.bmp');
itd....
Gledao sam neka objasnjenja na netu za tu funkciju,ali sve sto sam nasao je taj neki fazon,koji meni opste nije logican ali sam ga napisao,reko ajde...no izgleda da me logika nije izneverila xD!
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2011, 18:48   #16
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Prvo i osnovno, NE koristi apsolutne putanje u programu! Kad budeš branio taj maturski rad na školskom kompjuteru, sigurno ga nećeš pokretati iz C:\Users\Nemanja-Lap\Delphi\Igre\Street Fighter.

Dakle, AppDIR := ExtractFilePath(Application.ExeName);

Application.ExeName vraća kompletnu putanju i ime tvog programa u zavisnosti odakle je startovan. Ako je startovan iz C:\Programi, ExeName biće C:\Programi\VSF.exe. Ako je iz D:\Test, biće D:\Test\VSF.exe. Samim tim se ne vezuješ ni za jedan konkretan folder nego u toku izvršavanja programa ispituješ odakle je on pokrenut.

E sad, nisam siguran da li ExtractFilePath uvek vraća kosu crtu na kraju izvučene putanje foldera. Sećam se kroz maglu da sam negde čitao da npr ExtractFilePath('C:\Program.exe') vraća 'C:\', dok npr ExtractFilePath('C:\Folder\Program.exe') vraća 'C:\Folder'. Možda i nije tako, moguće da uvek vraća kosu crtu, ali da ti ne bi džabe ispitivao, pozoveš funkciju IncludeTrailingPathDelimiter koja će proveriti da li na kraju putanje ima kosa crta, i ako nema, dodaće je.

Samim tim, pošto si osigurao da na kraju putanje UVEK ima kosa crta, ne treba ti dodatna kosa crta u '\Player1\stand1.bmp'.

Dakle,

Kod:
AppDIR := IncludeTrailingPathDelimiter(ExtractFilePath(Application.ExeName));
Stand1.LoadFromFile(AppDIR + 'Player1\stand1.bmp');
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2011, 3:48   #17
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

'Fala,I get it now ....Da probamo sad,treca sreca xD
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2011, 12:39   #18
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Niko nije oprobao?U svakom slucaju,imam pitanje u vezi sa bitmapama.Kada sam hteo da ubacim svoje bitmape,fotkao sam frejmove za karaktera i potom ubacivao u photoshop,sekao sve okolo i konvertovao u indexed color kao 8 bit format.E problem mi se javio zato sto se stalno pojavljuje bela crta oko lika,iako je dobro isecena (naglasavam da sam stavio Transparent na true)...i druga stvar,mogu li neke kvalitetnije bitmape da stavim u igru osim 8 bit?Ono sto sam pokusavao nikad nije hteo da mi skine beli pravougaonik oko igraca,ne registruje mi transparentne piksele...
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2011, 13:07   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Delphi, izrada maturskog rada...

Probao ja, radi.

Ne moraš osmobitne slike, a što se tiče transparentne boje, namestiš je u propertiju TransparentColor, i onda šta god obojiš tom (ali tačno tom!) bojom, biće providno kad se učita u TImage. Ako ne definišeš TransparentColor, za "providnu boju" se uzima ona koja je na pikselu u donjem levom uglu slike. Ja sam radio ovo drugo, zato su pozadine roze pošto se ta boja praktično nigde više ne koristi na slikama.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Lazarus - Multiplatformski Open Source Delphi brudjuz Programiranje 1 2.11.2010 22:31
Knjiga za CodeGear Delphi 2009 aca2568 Programiranje 29 15.1.2010 21:09
RAF Challenge 2010 (slanje rada do do 28. februara 2010.) Chivan Dešavanja i događaji 0 7.12.2009 13:29
Delphi shared moduli catwoman Programiranje 0 5.12.2008 14:17
Koji 3D engine za Delphi 7 ? Arakis Pravljenje igara 2 25.4.2006 20:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com