Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.12.2011, 12:59   #1
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Citat:
Naknada SOKOJ-u diže cenu računara
Izvor: Blic, Alo

Beograd -- Računari, CD i DVD rezači, USB, štampači, skeneri, fotokopiri poskupeće, kako tvrde uvoznici, od januara jer će plaćati naknadu na ime zaštite autorskih prava.

Naknada će iznositi po komadu nosača zvuka, slike i teksta od 0,7 para do 1,4 dinara, a za uređaje paušalno tri odsto vrednosti.
Citat:
Komtrejd seli proizvodnju?

Veselin Jevrosimović, vlasnik Komtrejda, mnogo je direktniji.

"Naš sektor se bori za goli život. Ako je ovo najavljena pomoć države privredi, onda joj hvala. razmišljamo da iselimo proizvodnju iz Srbije", izričit je Jevrosimović.

On se pita kome je u interesu da se IT sektor optereti novim nametima, koji će za mnoge značiti ključ u bravu, jer nemaju milione evra koje traže zaštitnici autorskih prava, dok će građani moći manje da kupe jer će cene otići gore.
Citat:
Lista uređaja na koje se plaća „muzički dinar“
- fotokopir aparati
- CD rezači (kao računarske komponente)
- DVD rezači (kao računarske komponente)
- štampači
- skeneri
- digitalni video rekorderi
- blu rej rekorderi
- video-rekorderi
- digitalni džuboksovi
- digitalni audio-plejeri
- haj faj CD rekorder
- haj faj DVD rekorder
- haj faj HD rekorder
Citat:
PRAZNI NOSAČI ZVUKA, SLIKE I TEKSTA:
- kompakt diskovi
- digitalni video diskovi
- digitalni video diskovi visoke definicije
- blu rej diskovi
- mini-diskovi
- audio-kasete
- video-kasete
- USB fleš drajv
SOKOJ definitivno hoće da odere kožu sa leđa ljudima sa ovim veoma visokim nametom. Još ako se oni likovi iz Udruženja fonograma sete da uvedu neku svoju taksu na isti način onda stvari postaju još nenormalnije.

Opterećenje će sigurno da se odnosi i na mobilne telefone a priča se da će na neki način biti namet i na nove frižidere, veš mašine i šporete.

Uvoznici ne poriču da treba da postoji neka naknada za SOKOJ ali smatraju da je ovaj namet nenormalno visok i da će dodatno da uništi IT industriju u Srbiji. Ovo naročito može da se desi jer SOKOJ želi retroaktivno da naplati od uvoznika oko 9 miliona evra na ime ove naknade od 2009.godine kada je neki tamo propis donet koji im omogućava da uvedu ovakvu naknadu.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=565244
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:10   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Valjda videli da ne mogu da drugacije uzmu pare pa misle na ovaj nacin nesto da uzmu/ukradu kako god.

Meni jedino pare mozda moze da izvuce VEVO, zato sto ne slusam domace "hitove",eventualno ako nesto cujem na radiju ili TV-u al za to nisam ja kriv, nisam ja to pustio.
Ovo ce biti poslednji ekser na IT kovcegu, pored raznih taksi, pdv-a, poreza i ostalih *****rija koje vec treba platiti kad se uzima nov racunar, ne mogu reci da su skuplji nego van nase zamlje posto nisam video cene preko puta, al da prosecan gradjanin ne moze da kupi dobru konfiguraciju, cinjenica je bolna.

Sad ja mogu da *****m kako necu kupovati racunare, komponente,naravno kupovacu ih,necu kupovati cd/dvd romove i necu kupovati USB memorije, ja cu sistem da instaliram preko citaca kartice a sve ostalo sa mreze, i eto im MUNEM jedan onako digitalni.

A ionako ne slusam muziku koja ima sapu sokoja, tako da dovidjenja prijatno.
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:22   #3
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

ajd da dodamo i ovo:

Citat:
Aleksandar Jovanović, portparol OFPS-a i Unije diskografa Srbije, odbacuje primedbe uvoznika, koji kako kaže, brinu samo o svojoj zaradi. "Zna se da prazni DVD-ovi, kao i uređaji za njihovo narezivanje, služe za umnožavanje i, mahom nelegalno kopiranje autorskih dela, a ne za ukras u domu. Naknada je zato i uvedena, a IT uvoznici i dižu medijsku buku pošto nekima od njih poštovanje zakona očigledno ide na ruku", kaže Jovanović.
Mene sada interesuje, pošto svi mi lepo plaćamo nadoknadu pri kupovini onog navedenog gore, i to zato što se narezuju xxxx (dakle, neki dvd nije za ukras već za pomenuto), da li ova izjava pomenutog genija znači da od danas, ili bolje rečeno od momenta kad počnu sa igrarijom, da mi lepo možemo bez ikakvih posledica da kopiramo šta god hoćemo jer je to već plaćeno unapred?

I pošto to hoće retroaktvno, da li tada sud mora da odustyane od gonjenja onih koje su pohapsili zbog piraterije i ko zna sve čega? Mislim, kako goniti nekoga kad je to već unapred plaćeno onima koji ga tuže? Koliko ja znam i koliko se sećam, nijedan proizvod ili usluga ne mogu biti naplaćeni dva puta od nekoga.

Sada, mene interesuje i sledeće. Pošto je SOKOJ organizacija muzičkih siromaha, i pošto se bave, jelte, muzikom, kako da ja sada nerežem na štampač pesmu? Nešto mi nije baš najjasnije oko toga, ne uklapa se u onu teoriju i praksu oko kompjutera i delova za kompjtere koju ja znamn pa ako ima neko ljubazan da nas obavesti bilo bi lepo. Uvek je lepo nešto novo naučiti.

Pošto već pominju i one gore veš mašine i slične piratske rekvizite, bilo bi lepo o neko upustvo i za njih. Ne mora detaljno, samo informativno, reda radi.

I da, ima li ko adresu od naše eminentne ustanove za lečenje khmmmmmm Laza Lazarević, da ih obavestimo da su im pobegli neki likovi pa ko mogu, da budu ljubazni da ih pohvataju i vrate gde im je mesto.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:34   #4
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Pa kad su pomenuli stampace i kopir aparate cenim da su mislili na kopiranje omota, mada tih omota ima vec na internetu...

Onog dana kad to pocne, namerno cu da svima delim pesme Bjelog Dugmeta na internetu, a ako me budu jurili imam da kazem PRC ja platio muzicki dinar.

A evo jedne realne situacije, sta ako sam GLUV, a koristim racunar, da li cu i onda placati muzicki dinar?

Opste je poznato da jedna ves masina kad joj se ukljuci centrifuga pocinje da peva Insomniju od Karleuse, zapanjujuce je koliko je muzika ista.

A evo i Lazina adresa:
Višegradska 26
11000 Beograd
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:44   #5
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

E baš hvala, sada da se raspitam za telefon pa da im javim ko svaki pošteni građanin gde da nađu svoje rezidente.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:45   #6
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
E baš hvala, sada da se raspitam za telefon pa da im javim ko svaki pošteni građanin gde da nađu svoje rezidente.
Samo pitaj...

+381 (11) 361.08.88
+381 (11) 363.64.00
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:49   #7
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Ja ne vidim ovde nigde monitore, grafičke, matične i procesore, nadam se da će ostati na tome, bar neka vajda.

Jbt ovo je strašno, treba im zgradu polupati.

Po tom pravilu treba i na internet staviti porez jer ja po ceo dan slušam domaću muziku preko jućuba

Poslednja ispravka: SirDuck (13.12.2011 u 13:58)
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2011, 13:47   #8
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

To je ono imas 3 strujomera...imas i 3 pretplate za RTS...lopovi na sve strane
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2013, 22:45   #9
zajchik
Starosedelac
 
Član od: 24.4.2011.
Lokacija: KLADOVO
Poruke: 1.936
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 461 puta na 406 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku zajchik Slanje poruke preko Yahooa korisniku zajchik Slanje poruke preko Skypea korisniku zajchik
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

Ma ljudi koga još briga u ovoj državi,na sta se sve plaća muzički,književni ili filmski dinar.
Zar vam se nikad nije desilo da odete kod vašeg ličnog prodavca IT opreme i da uzmete sve sto vam duša ište bez ikakvog poreza...?
Pa naravno da jeste.Ja sam ceo komp,i upgrade kupio bez poreza,bez računa a sve novo u kutiji sa deklaracijom.
-"Pa kako ćemo ako se pokvari"?
-"Ma ništa ne brini garancija važi,pa sta misliš nisam je valjda ja pravio,i ja sam je kupio ,ali ispod ruke".Jeftinija je 30%,ali delimo deo koji pripada državi,a oni nek se hebu,a seku, cecu,acu,i mecu nek plaćaju gledaoci i slušaoci PINKA!
Pa zar mislite da ceca,aca seka i meca plaćaju porez onoliko koliko treba i za koliko zaradjuju od ovog napaćenog naroda?Da plaćaju ne bi imali onolike vile na svim evropskim morima.


Poslato sa roamera koristeći TT 2
zajchik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2013, 14:16   #10
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

@DeCoy:

Po napisanom članku:

Citat:
Uskoro će se u raspodelu muzičkog dinara, najavilo je više učesnika, uključiti i četvrta organizacija, koja će štititi prava pisaca, pa će njima ići namet od štampača, skenera i aparata za fotokopiranje.
Dakle, pojavila se i samo da se uključi u raspodelu.

Inače, bitna stavka je ovo:

Citat:
o sada smo plaćali jedan odsto od nabavne cene uređaja, a sada je agencijama za kolektivna prava ostavljeno da same odrede procenat koji ćemo plaćati.
A interesantno je i ovo:

Citat:
Prema njihovim statutima maksimalno 30 odsto sredstava mogu da utroše na sopstvene troškove, a 70 odsto mora da bude podeljeno autorima. U praksi je drugačije, pa završni račun za 2012. godinu pokazuje da je Sokoj najviše premašio ovaj procenat, ali i da je OFPS od 450 miliona dinara prihoda tek 280 prosledio autorima. Postavlja se pitanje i kako PI, sa samo dva zaposlena, ima 100 miliona dinara prihoda
Po ovome, koliko se sećam, trebalo bi da reaguje tužilaštvo i da pohapsi ljude koji su proneverili novac ili ti narodski pokrali, proveri celokupno poslovannje i po potrebi ( a pretpostavljam da će imati mnogo, mnogo razloga za to) zabrani dalji rad do završetka postupka. Dakle, gde je tužilaštvo ovde?

Citat:
- Nije reč o bilo kakvom nametu i fiskalnoj obavezi. To je cena muzike koju slušamo - ocenila je Branka Totić.

- U gotovo svim zemljama, a tako je i kod nas, korisnici su oslobođeni plaćanja autorskih prava za privatno emitovanje. Ali na neki način moramo da obeštetimo autore za to što neko u svom domu umnožava i sluša njihovu muziku, a da istovremeno ne kupuje legalno diskove tih izvođača.
Kvočku neko da obavesti. Privatno emitovanje ne postoji, postoji slušanje. To podrazumeva da slušamo nešto što je plaćeno, i to je osnovna pretpostavka zakona. Po zakonu ne može se dva ili više puta naplaćivati za nešto već plaćeno. Zabranjeno je nekoga unapred proglasiti krivcem, tako da kod nas, po zakonu, svi slušaju muziku legalno, a ako ima nekog ko sluša nelegalno tad gospođa mora da dokaže ko to sluša nelegalno, imenom i prezimenom, ne kolektivno. Ovime je mamina lepota sve ljude u zemlji optužila da su lopovi. Što je krivično delo klevete, a za to se odgovara. Dakle, opet pitanje tužilaštvu zašto ne reaguje.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2013, 14:32   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

baš tako sad zato što po neko nareže neki muzički disk, svi moramo da plaćamo? Ja čak nemam rezač, nemam MP3, slušam poljski radio ne smaraju mnogo ni sa relamama
s druge strane, ako je plaćena nadoknada za umnožavanje onda treba to da bude legalna Piraterija? tj ako imamo finansijsku korist tada je krivično delo, ali ako okačimo na torent onda nije.. jer sam platio taksu za umnožavanje znači sve je public i sve je dozvoljeno kopirati bez finansijske koristi.. pošto je taksa za umnožavanje plaćena
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2013, 16:38   #12
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Muzički dinar - Novi namet na IT industriju

I dalje ne shvatate u kakvoj državi živite?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Gitare i računari... Wolverine Brbljaonica 1116 3.3.2016 23:12
Tutorial - kako sklopiti nov kompjuter Win32 Modovi 67 23.8.2013 0:49
Instalacija Retail Snow Leoparda na Asus P5Q-E i slične ploče Mickie Operativni sistemi 60 12.8.2010 10:15
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com