Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.11.2012, 18:00   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom 11/2012 "Vitez medene zmije"

Ako imate neko svoje misljenje na temu aktuelne kolumne molimo vas da ga podelite sa ostalim forumasima u ovoj temi.

Kolumna je lični komentar istaknutog novinara nekog lista na neku pojavu. Za razliku od reportaža i ostalih tekstova koji bi trebalo da budu objektivni, kolumna podleže subjektivnosti autora, zato se grafički drugačije predstavlja od ostatka časopisa.

Svi komentari koji nisu konstruktivni i u sebi sadrže govor mržnje će biti obrisani bez obrazloženja.
Diskutujemo o kolumni i vasem misljenju o stavovima koje Kuzma iznosi u njima a ne psihoanalizom autora...
"Energetski vampiri" koji samo kritikuju a pri tom ne kazu nista konstruktivno, vide u svemu samo lose i bave se teorijama zavere bice brisani bez obrazlozenja.

Pročitajte pravila foruma.



Koristan link

Bonton o komunikaciji na Internetu

Da li ste ikada imali nezgodni kontakt sa jezičkim puritancem?
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2012, 1:55   #2
mornar
Član
 
Član od: 7.10.2012.
Poruke: 154
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

E sad, hteo sam ja argumentovano da napisem ovde kako mi se nije dopao tekst u ovom broju, da spomenem tu i kako imam 30 godina i velik staz u citanju sveta kompjutera,da svima stavim do znanja kako sam OBJASNIO u svom polju delovanja u zivotu i kako je moj sud vrlo znacajan a moja rec teska ....

.... ali bre necu da mracim. Mislim da je covek imao los dan. Ili je njegov jezik avanzovaniji od trenutnog stanja mog mozga. Ili me bre vreme zgazilo pa ne razumem ovaj tekst.

Sve u svemu - nit ne nasmejao, niti zamislio, nit sam o tekstu razmisljao posle citanja ... a to mi se dugo nije desilo sa ovim autorom.

E da, ima neki novijeg datuma sto proba da oponasa kuzmu, pri pocetku casopisa je (mrzi me da sad trazim) ... trebao bi neko da ga posavetuje da se ne postaje kul tako sto se samo pljuje po necemu ... dosadan je.

Veliki pozdrav
mornar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2012, 12:10   #3
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Upotreba anglicizma u nasem jeziku (valjda je to sustina teksta). Kad nemas svoju rec za to kao sto je to slucaj u informatici, igrama, kompjuteri uopste prirodno je pozajmiti rec. Ne mogu da izmisljam vrucu vodu pa i taj Engleski je pun pozajmica. Ali kad se sakati savrseno dobar Srpski jezik i nasi izrazi menjaju Engrish izrazima kao "please, to je preferirani metod kustomizacije" bla bla bla to je bre rugoba. To nisam radio ni "kad je bilo kul" pa necu ni sad kad to rade starlete. E sad alternative za "gejmerske" izraze healeri, questovi itd. su potpuno nepotrebne ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2012, 23:20   #4
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Engleski koristim toliko mnogo da je to neverovatno, a njegovo mesanje u srpski jezik smatram kao evoluciju maternjeg, a ne kao propadanje. Medjutim, vi gospodo koja se brine za dragi nam jezik (SANU, Matica Srpska) znajte da su vase kasne reakcije i ostavljanje jezika da zastari upravo i dovele do toga. Iskreno, ja nemam nikakve emotivne veze sa jezikom, bilo kojim, to mi je samo alat, i svejedno mi je pricao ja na engleskom pricao na srpskom. Naravno, ne bi mi bilo drago da srpski nestane, ali ako se desi, sta cu ja...
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
caine (19.11.2012), Game fever (1.12.2012), Skenderevo (30.11.2012)
Stara 19.11.2012, 13:47   #5
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Razmisljao sam da li da se svadjam ili ne da ne i na kraju reko sta sad ...
Ja govorim o pozajmljivanju reci koje nemas (primer informatika, tehnicki izrazi uopste). Sto je nuzno i logicno. Izrazi u video igrama itd.
Ali ti govoris o "evoluciji" jezika kao o kulturnoj dominaciji. Da nasem izraze menjamo anglicizmima potpuno nepotrebno. Kao da smo pod prisilom, okupacijom. I da sutra dozivimo sudbinu Irske, Skotske gde vise ljudi govori Engleski nego svoj jezik. Ili da govorimo neke kreolske varijante kao bivse Africke kolonije. Kako nam je to tacno jezik zastareo ? Ne razumem. Jezik ne moze da izumre dok god smo zivi govoricemo Srpski. Kako ce to Srpski da izumre a ti da ostanes ziv ? I to je tuzno da nema emotivne veze sa jezikom, tradicijom, zemljom. Razumem prakticne potrebe ali tvoj stav da je jezik tup alat a poreklo verovatno nebitno je tragican.
Globalizam pricate o toleranciji, i kulturnom bogatstvu a ovako ubijate sve kulture, jezike i razlike.
Ne razumem ko vas bije po usima da se asimilirate, izumirete i takve gluposti. Odakle takve ideje da smo primitivni i da treba da "evoluiramo", tj. da se anglifikujemo, anglificiramo. kao germanizacija, rusifikacija samo Engleska varijanta. Prosto receno da postanemo Englezi ...
Engleski kao drugi jezik je odavno neki standard ali to nista ne menja u zemlji i nacinu na koji cu ja da govorim sa mojom babom, komsijom pisem pismeni zadatak u skoli itd.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku M1L0SH na korisnoj poruci:
JohnnyNT (21.11.2012), Krilce (2.12.2012), Sass Drake (19.11.2012), tiho86 (19.12.2012), zdravkelja (21.11.2012)
Stara 19.11.2012, 21:23   #6
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Drago mi je da si odlucio da se svadjas oko necega sto nisam rekao. Prvo i osnovno, ne podrzavam zamenu nasih, domacih, i veoma dobro poznatih reci engleskim (ruskim, nemackim, azerbejdzanskim). Medjutim, svako koriscenje istih u nedostatku domacih, itekako podrzavam. Milion puta sam se nasao u situaciji da se odmah setim engleske reci da izrazim svoje misljenje, dok srpsku ne mogu da nadjem brzo, iako sam citao mnogo domace literature, i usudjujem se da kazem da imam bogat recnik.

Pored toga, to sto mene boli uvo za jezik je individualna stvar. Ja smatram da nema potrebe za vezivanjem za neki jezik, mada mi (naravno) ne bi bilo drago da on propadne, jer to automatski vuce i propadanje jednog naroda (Srba, u ovom slucaju)

Sta bi trebalo ono tvoje "SH" da znaci, ako za to postoji lepo, srpsko slovo ?
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2012, 22:19   #7
Pegasus
Član
 
Član od: 26.12.2011.
Lokacija: Blue skies
Poruke: 462
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 113 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Овако, нисам читао текст, немам појма о чему се ради, али хтео би нешто да додам. Код нас постоји једна накарадна употреба енглеског језика, где се неке већ постојеће српске речи ем непотребно замењују енглеским (хипокрит уместо лицемер, да видео сам и чуо такве примере), ем се те енглеске речи изговарају на неки мени бизаран начин. То је увреда што за српски језик, што за енглески (и ово кажем као неко ко течно говори енглески).

Овако нешто, треба сасећи у корену.
Pegasus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2012, 22:23   #8
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Stvarno nema potrebe da zamenjujemo nase reci drugim, npr reklamu advertajzingom (jos i unistavamo originalnu rec) ali prostor iza bine u kojem se obicno nalaze novinari i privatne kabine izvodjaca sa recju "backstage" je sasvim OK. Mozda primer nije najbolji, ali to je poenta.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2012, 22:45   #9
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
znajte da su vase kasne reakcije i ostavljanje jezika da zastari upravo
Kako je to srpski jezik zastareo?
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2012, 22:58   #10
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Tako sto za mnoge termine, pogotovo u modernim tehnologijama ne postoje srpske alternative. Mob, healer, tank, raid, boost, drafting i mnoge druge stvari. Ili ih treba prihvatiti kao nase, ili je trebalo na vreme sastaviti nase reci, a ne kukati i zaliti se kako omladina koristi engleski i njihove reci. Daleko od toga da protiv srpskog imam ista, ali cu uvek radije reci "mob" nego "vestacki kontrolisan karakter koji ima odredjeni loot i nosi odredjeno iskustvo sa sobom, i kojeg je moguce ubiti u cilju zavrsavanja questa ( evo ga, zadatak koji treba izvrsiti zato sto daje iskustvo i zato sto neki cica u Light's Hope Chapel kaze)" Dok sam ovo kucao barem 5 puta sam brisao engleske reci koje kucam sam po sebi, zato sto su jednostavnije i brze.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2012, 23:23   #11
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Citat:
strider kaže: Pregled poruke
tako sto za mnoge termine, pogotovo u modernim tehnologijama ne postoje srpske alternative. mob, healer, tank, raid, boost, drafting i mnoge druge stvari. Ili ih treba prihvatiti kao nase, ili je trebalo na vreme sastaviti nase reci, a ne kukati i zaliti se kako omladina koristi engleski i njihove reci. Daleko od toga da protiv srpskog imam ista, ali cu uvek radije reci "mob" nego "vestacki kontrolisan karakter koji ima odredjeni loot i nosi odredjeno iskustvo sa sobom, i kojeg je moguce ubiti u cilju zavrsavanja questa ( evo ga, zadatak koji treba izvrsiti zato sto daje iskustvo i zato sto neki cica u light's hope chapel kaze)" dok sam ovo kucao barem 5 puta sam brisao engleske reci koje kucam sam po sebi, zato sto su jednostavnije i brze.
Ове "технологије" су баш модерне.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 0:24   #12
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Ja sam se, čitajući tekst, baš čudio što je pojedine "legitimne" izraze Kuzma odbacivao. Healer je iscelitelj ili vidar. Blesing je blagoslov. "Ratnik u oklopu koji prima udarce" je oklopnik. Assault fighter je jurišnik - rekao u tekstu, ali sa bespotrebnim upitnikom.
Možda je problem i naći adekvatnu srpsku reč za neki pojam, ali ovde je više problem "sektaštvo" koje podrazumeva i "tajni jezik" nerazumljiv nevernicima, a vrlo često i to što se ne ulazi u značenje neke engleske reči ili fraze (često igrači i nisu baš vični engleskom) nego se ona "zdravo za gotovo" prihvata u izvornom obliku kao reč koja označava određeni pojam.

Setio sam se onog lika sa radija 202 (Vlada Džet) koji je sve nazive stranih pesama prevodio - meni je to bilo čudno, pa i smešno, ali 90% srpskih metalaca ne bi imalo pojma o čemu pevaju njihovi omiljeni bendovi da njega nije bilo.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Marko (26.11.2012), player1 (20.11.2012), simke85 (18.12.2012)
Stara 20.11.2012, 11:18   #13
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Ове "технологије" су баш модерне.
Ovo su termini koji se vezuju za racunare, koji spadaju u novije tehnologije. A i ako su zastarele, tim gore...
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 13:07   #14
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Dobro nisi reko to ali mi i dalje nisi odgovorio kako nam je to jezik zastareo i sta tacno podrazumeva modernizovanje jezika po tebi. Kako ti je zao Srba a boli te za Srpski jezik. Jezik jeste narod. I licna stvar koje bre "sh" ne vidim gde sam to kucao ?! Ako bas i jesam greska, losa navika koju iskorenjujem. Cinilo mi se da je logicno da nekako razlikuјem s(sh) i s odnosno Ш i С. Mrzi me stvarno da se pravim veliki Srbin i kucam cirilicu na internetu nisam navikao. Ipak je ovo ona neophodna i prakticna pozajmica. Mislim na "celavu latinicu". Ako cemo lepo Srpski zasto smo onda uopste usvojili i latinicu. Trebalo je da pisemo glagoljicu. Englesko govorno podrucje je mnogo vise unakazilo svoj jezik na internetu, a da bi brze otkucali poruku. A ti zameras neko "sh" ili sam mozda ispustio znak interpunkcije.
Druga stvar "trebalo je na vreme sastaviti nase reci" Kako to izmisliti neke izraze samo iz ponosa. Kao u vicevima o Hrvatima. Mislim da je pozajmica mnogo bolje resenje.
Slazemo se pozajmice su neophodne ali postoji i negativna strana toga. Advertajzing i tome slicno. A sve jer misle da ce da zvuce pametnije, foliranti i snobovi. Ta nazovi elita (starlete i menadzeri iz teksta) nam i upropascava jezik ovim. A mladi ih kopiraju.
@namcor
"Sektasenje" jezik koji je nerazumljiv nevernicima. Ne ocekujem da se izrazi iz igara (healeri, vidari itd.) menjaju ali ja nemam problema da nekome prevedem i objasnim o cemu se radi.

Poslednja ispravka: M1L0SH (20.11.2012 u 13:16)
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 14:51   #15
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
a ne kukati i zaliti se kako omladina koristi engleski i njihove reci.
Niko ne kuka zato što neko u igrama koristi strane reči. U svakoj oblasti imaš izraze koji se ne prevode već se koristi strana reč i oduvek je bilo tako. Nikakav problem.
Problem je kad ljudi ubacuju strane reči gde ne da nema potrebe nego samo zvuči nakaradno. Jer postoji tipa 10 srpskih reči za to.
Kao što je napisao M1losh.
Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Kad nemas svoju rec za to uopste prirodno je pozajmiti rec. Ali kad se sakati savrseno dobar Srpski jezik i nasi izrazi menjaju Engrish izrazima kao "please, to je preferirani metod kustomizacije" bla bla bla to je bre rugoba.
Takođe, sama ideja da je jezik zastareo zato što u njemu ne postoji adekvatan prevod za neku stranu reč je glupost.
Pa u svakom jeziku možeš da nađeš nešto što je veoma teško prevesti na drugi jezik.

I sve ove reči što si naveo mogu lako da se prebace na srpski ako želiš.
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 14:54   #16
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Zao mi je Srba, a za jezik me zabole zato sto ne vidim realnu pretnju istom, tako da... SH ti je u nicku, btw. A za pozajmice iz jezika smo zajedno, tako da stvarno ne vidim cemu rasprava. A o koriscenju engleske reci kod normalne nase nemam reci... neki lik je jutros rekao na TV-u "deadline" umesto rok...
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 15:54   #17
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Samo jos da mi neko objasni sta to znaci zastareo jezik. Ispada da jezik ima rok trajanja.
Lepo neko dole rece: - snobizam, foliranje...
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2012, 20:09   #18
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Ni Ameri nisu imali svoje reci za neku stvar, pa su ih sklepali, ovako ili onako. U nasem ljubljenom, i beskrajno voljenom jeziku NE POSTOJE reci za dosta bitnih stvari, a umesto da se barem pozajme, tj. prenesu na srpska slova ili sta vec i da budu legitimne, oni koji se brinu za jezik kukaju, zale se i cupaju kosu kako omladina koristi engleski.

Neki jezici su osudjeni na propast, a propalim ih smatraju cim ga premalo ljudi koristi. Engleski se nametnuo, i ja sad mogu da se sporazumem sa Nemcom, Fincem, Englezom, Rusem, Indonezaninom, Novo Zelandjaninom, Portugalcem itd, i engleski koristim veoma mnogo, jer je univerzalan i neophodan, za razliku od srpskog kojeg malo ko van nase zemlje zna.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2012, 0:08   #19
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Сори, нисам знао да блејиш по белом свету. Да ли можда и са укућанима комуницираш на енглеском?
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2012, 0:13   #20
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: 11/2012 "Vitez medene zmije"

Nazalost, ne blejim po svetu, ali postoji Internet, Bog ga blagoslovio, i preko njega komuniciram sa mnogo ljudi svud po svetu... A sa ukucanima ne razgovaram engleski, kao ni sa bilo kojim Srbinom, ali je poenta da... ma, samo ponavljam ono sto sam vec pominjao.

Ko hoce da shvati, shvatice. Ko nece, Boze moj, ja sam izneo svoje misljenje
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com