Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.1.2006, 23:18   #61
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Stvarno,kad mi ti kazes onda bolje da odem da cepam karte za kupanje bez peskira(gasna komora).
Nije ti mnogo dobro sto se palsi na taj tvoj "Reich"... neces dostici Qzmu tako...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2006, 0:05   #62
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Mislim,...ovaj zadnji post je da se ovekoveci.Samo tako da stoji,vecno usamljen,ne sluzi icemu a opet ima toliko duhovnog u sebi.Pecat vremena.E pa to je umetnost.Reloader je umetnik!A ja vise definitivno se ne javljam ovde.Kada admini procitaju sve ovo,sigurno ce biti zakljucano.Steta...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2006, 0:13   #63
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
!ACHTUNG! kaže:
Mislim,...ovaj zadnji post je da se ovekoveci.Samo tako da stoji,vecno usamljen,ne sluzi icemu a opet ima toliko duhovnog u sebi.Pecat vremena.E pa to je umetnost.Reloader je umetnik!A ja vise definitivno se ne javljam ovde.Kada admini procitaju sve ovo,sigurno ce biti zakljucano.Steta...
Predlazem ti knjigu: http://images.amazon.com/images/P/06...CLZZZZZZZ_.jpg
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 15:14   #64
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Tja, tja, tja, koliko strana rasprave a niko da se seti da porazmisli o tome sta umetnost cini umetnoscu, barem po vazecim akademskim definicijama. Ni ljubav, ni nekomercijalnost ni emocije ni stajaznam sta sto ste pominjali... Umetnost je, da tako kazemo, 'proizvodjenje estetike'. Zvuci malo rogobatno, ali nije losa definicija. Preporucujem knjigu 'Umetnicko Delo' Zerara Zeneta koju su kod nas objavili novosadski Svetovi za podrobniju eksplikaciju ovog koncepta koji se manje vise konzistentno provlaci kroz teoriju estetike jos od Platona, preko Kanta i Hegela pa do savremenih teoreticara (Hajnriha Kloca i samog Zeneta recimo). U najkracem i najgrubljem mogucem sazimanju: umetnicko delo je ono koje je stvoreno (dakle STVORENO, nije dovoljno da samo postoji - prirodni pejzaz nije umetnost) sa namerom proizvodjenja estetskog ugodjaja. I to je sve. Primeri mostova i Ajfelovog tornja su pokazatelj da umetnost moze da ima i upotrebljivu komponentu, ali njena primarna karakteristika je estetska namera (sto pokriva sve - od pecinskih crteza do Disanovog stalka za flase).

E, sad, u tom smislu, igre ne treba nuzno gledati kao umetnost zato sto u nama proizvode jake emocije (barem neke od njih): licno, igre vise dozivljavam kao medijum, manje kao zanr... Mislim, ima u njima umetnickih pretenzija (naracija u nekim igrama kao pominjani Torment, pa onda noir pastis Max payne 2, pa onda minimalisticki ugodjaj Ico ili Shadow of the Colossus; pa onda grafika ili muzika ili cak voice acting itd.) ali teziste u igrama je pre svega u interaktivnom resavanju problema, ne u estetici. Cesto je ovo resavanje problema umotano u estetsku oblandu ali sama srz nema previse estetskog u sebi.

Jel' to neki problem? Meni nije. Rogeru Ebertu i Jacku Thompsonu izgleda jeste ali oni ionako ne igraju igre pa je pitanje sta uopste znaju o njima...

Za kraj, evo jedan zanimljiv link za sajt koji ipak vrlo ozbiljno misli da igre JESU umetnost:

http://gamesareart.com/
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2006, 15:28   #65
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.864
Zahvalnice: 2.928
Zahvaljeno 3.851 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Meho Krljic kaže:
Za kraj, evo jedan zanimljiv link za sajt koji ipak vrlo ozbiljno misli da igre JESU umetnost:
http://gamesareart.com/
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2006, 11:21   #66
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

U medhuvremenu se i Hideo Kojima oglasio dosta elitpicnim ali razumnim misljenjem:

MGS creator Hideo Kojima has joined in with the "But are games art?" debate, arguing that, well, no they're not.

In an interview with OPSM2 US, Kojima said: "Art is the stuff you find in the museum, whether it be a painting or a statue. What I'm doing, what videogame creators are doing, is running the museum - how do we light up things, where do we place things, how do we sell tickets?

"For better or worse, what I do, Hideo Kojima, myself, is run the museum and also create the art that's displayed in the museum."

Advertisement
Kojima was responding to a question about recent comments made by US film critic Roger Ebert, who said: "To my knowledge, no one in or out of the field has ever been able to cite a game worthy of comparison with the great dramatists, poets, filmmakers, novelists and composers."

Perhaps surprisingly, Kojima said he agreed with Ebert, stating: "I don't think they're art either, videogames."

Kojima went on to say that "Art is something that radiates the artist," arguing that "If 100 people walk by and a single person is captivated by whatever that piece radiates, it's art.

"But videogames aren't trying to capture one person. A videogame should make sure that all 100 people that play that game should enjoy the service provided by that videogame. It's something of a service. It's not art. But I guess the way of providing service with that videogame is an artistic style, a form of art."

Kojima went on to discuss the nature of interactivity, using the example of concept cars. "You don't have to be able to drive a car, but if it's called a car and it has artistic elements in the visuals, then it's art.

"But an actual car, like a videogame, is interactive, so it's something used by people, so it's like a car where you have to drive it. There are 100 people driving a car; they have 100 ways of driving it and using it. It could be families driving the car. It could be a couple driving a car. The owner of the car could be driving along the coastline or they could go up into the mountains, so this car has to be able to be driven by all 100 of these people, so in that sense, it's totally not art."

So there you have it: games aren't art, and neither are cars. Cheers for clearing that up.

http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=62598
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2006, 16:51   #67
Sasa011
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 75
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Video igre su umetnost,koja nastaje vestinom i znanjem programiranja.Pitanje dali su programeri umetnici,odgovara jesu li igre umetnicka dela.Po mom razmisljanju jesu umetnicka dela,i odmah navodim da postoji veliki broj losih dela.
Sve dalje moze se diskutovati kao kod bilo koje vrste umetnosti.Muzika na primer,narodna,jasno se raspoznaje koliko delo moze biti lose,dok ga to nemora uvek ciniti neprimetnim i nerasprostranjenim.
Za popularnost neznam sta bih rekao,jer se slabo razumem u nauku koja to istrazuje,valjda marketing i ekonomija u nekoj osnovi.
Dokaz o pripadanju umetnosti video igara je potpuno jasan,cak ako se naposmatraju danasnje igre novog izdanja.
Tetris je izumeo genije definitivno,Pac-man takodje,Arkanoid...
Sasa011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 12:59   #68
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Nisam bas siguran da razumem argumentaciju... Ako je neko genije - to sto on pravi je umetnost? Hm, po toj logici teorija fotoelektricnog efekta je umetnost jer je njen autor bio sertifikovani genije (cak je za to dobio i Nobelovu nagradu). Takodje, ako vestina i znanje cine potrebnu i dovoljnu kombinaciju da bi se neki proizvod (uh) nazvao umetnickim delom, onda su i virsle umetnost, da ne pominjem ping pong, industrijski proizvedena prozorska stakla, tastaturu na kojoj ovo kucam itd... Naravno i fudbal je umetnost jer ima jednog genija u svojim redovima... Cini mi se da ipak ne moze bas tako siroko da se ide. Nuzna je, cini mi se ona estetska namera o kojoj sam gore gnjavio a i Hideo Kojima otprilike tera vodu na istu vodenicu. A ta je da igre imaju umetnicke elemente u sebi dok medjutim ostaju medijum a ne umetnicka grana sama po sebi. Za sada, naravno.

Bice zanimljivo gledati kako se igre razvijaju tokom narednih decenija. Ako pogledamo razvoj pop kulture u dvadesetom veku, videcemo da su i film i strip evoluirali iz zabave za nisce u (koliko-toliko) priznate umetnicke zanrove. Ali ne zato sto su stajali u mestu nego zato sto su se pojavili autori koji su namerno naglasak sa 'zabave' pomerili ka, hm 'lepoti', time kreirajuci estetski dozivljaj u kome je (kakva-takva) duhovnost krenula lagano da prozire ispod slojeva vec poznatog 'zabavnog' sadrzaja. I ovo se u igrama vec lagano dogadja i americki gaming novinari vec dugo pricaju o tome da je takozvani 'Citizen Kane' momenat za igracku industriju prakticno iza ugla. Posle toga ce igre biti prihvacene kao umetnicki medijum i bla bla bla i mozda cemo i igrati nesto stvarno 'arty'. Mislim, ne mora da znaci da ce te igre biti i zabavne, jelte...

U svakom slucaju, Shadow of the Colossus i Ico su igre koje, cini mi se, za sada najvise imaju sanse da budu shvacene ozbiljno kad se povede prica o 'umetnosti' i to samo zato, valjda, sto imaju odredjene high-art karakteristike...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 14:10   #69
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Meho ,koliko ja vidim ti si ovde najracionalniji .To mislim,jer mi izgleda da vecina ljudi koji tvrde da su igre umetnost,rade to u cilju opravdavanja,pred svetom,svog hobija(neko je rekao,cini mi se,da ako igre nisu umetnost,onda nesto nije u redu,jer on trosi puno vremena na njih).
Medjutim ja moram da citiram profesora,jednog mog drugara sa filozofskog:"Umetnost je mrtva"...E sada, apsolutno tumacenje ove tvrdnje bi verovatno trazilo neku knjigu u,minimum, 3 toma,sa detaljnom istorijom umetnosti kroz vekove(verovatno decenije,cak i godine)...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 16:34   #70
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Uhh, odavno me niko nije nazvao racionalnim... Mora da je neka greska.

Ali stvarno, ja samo pokusavam da u raspravu unesem malo discipline. Mislim, reci 'Umetnost se ne moze definisati! Koliko ljudi - toliko definicija' ne pomaze mnogo u raspravi gde se pokusava da se dostigne svima prihvatljiv odgovor na pitanje. I sto se mene tice, to je prilicno lenj nacin raspravljanja. Svaka tema se moze obesmisliti na slican nacin, uvodjenjem relativizujucih faktora tog tipa. Dok sam ja inace sklon poststrukturalistickim odbacivanjima apsolutnih koncepata, trudim se da ipak budem svestan da u raspravi mora da postoji odredjeni nivo 'cinjenica' prihvacenih od strane svih umesanih strana inace rasprave ne moze da bude. U tom smislu, uvek je u raspravi o umetnosti zgodno potegnuti 'definicije' i ideje kojima barataju nacelno opstepriznati autoriteti na ovom polju - teoreticari umetnosti i filosofi estetike. Naravno, ne tvrdim da su oni nuzno u pravu ali ako se vec rasprava vodi na njihovom terenu onda bi trebalo dati opasno jake argumente da se njihove (inace dobro argumentovane) postavke sruse, kako bi moglo da se izadje sa nekom svojom teorijom.

Dobro, da ne davim.

Moguce da ima ljudi koji ocajnicki zele igre da proglase za umetnost kako bi sebi kao igracima ili autorima (ili novinarima) dali veci legitimitet. Ja to i razumem donekle. Dok igre mogu da uporedim sa sportom, koji je opsteprihvacen kao socijalno afirmativna pojava, shvatam geekove koji ne zele da ih mesaju sa navijacima, igrace koji ne zele da budu svrstani uz pazjivo needukovane sportiste i novinare koji ne zele da budu dozivljavani slicno kao sportski novinari (generalno smatrani za najnizi oblik novinarstva, cak i ispod novinara trac-tabloida). S druge strane, kao sto smo vec utvrdili, igre sadrze mnogo umetnickih elemenata (procitati ponovo Kojimino objasnjenje) pa je i zavodljivo proglasiti ih zbog toga umetnoscu.. Ali opet, ima tu i malogradjanstine. Zasto bi nesto sto mi donosi duboko (cak duhovno) zadovoljstvo moralo da bude umetnost da bih se ja osecao boljim?

To da je umetnost mrtva je sad opet jedna apsolutna izjava koja ne sedi bas najbolje u celoj ovoj prici. Mislim, moderno je davati takve izjave barem po jednom u svakoj generaciji. Jos od sedamdesetih godina devetnaestog veka svaki novi pokret u slikarstvu je ili sam izjavljivao da je umetnost mrtva ili su kriticari njega uzimali za dokaz njene smrti.. Bodrijar je na ovu temu napravio jednu lucidnu opservaciju govoreci o Endiju Vorholu u knjizi 'Savrseni Zlocin'. Rekao je kako Vorhol ne izjavljuje da je umetnost mrtva nego 'Umetnost mozda i postoji ali ja u to ne verujem'. Sto je lep nacin da se ilustruje neizbezna relativnost u raspravama tog tipa... Za nekoga umetnost jeste prevazidjena, obesmisljena ili jednostavno unistena, za nekog drugog nije...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 17:15   #71
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Da,slazem se...A evo sta sam podrazumevao pod navodom "Umetnost je mrtva":Jednostavno toliko toga je receno,zapisano,uradjeno,osmisljeno da je stvarno tesko napraviti nesto sto je vredno globalne paznje(ako to nesto ostane na lokalnom(izolovanom) nivou,onda ne znam kako dokazati bilo sta),nesto sto je dovoljno originalno,a opet dovoljno uklopljeno u kalup koji cini esenciju(omiljena kuzima rec ) umetnosti.
Mislim,da li bi se danas slikar koji slika kao Da Vinchi,mogao nazvati umetnikom?Ili bi bio samo jos jedan plagijator?A opet da li to znaci da je ***** u boci umetnost,jer predstavlja stanje globalne dekadencije ili "umetnikov" odnos prema bogu i prirodi?!?!?...Ne znam mozda je ipak cinjenica da je stav o umetnosti relativna kategorija...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 17:59   #72
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pa, dobro, ne treba mesati cinjenicno stanje po pitanju komunikacionih uslova u kojima zivimo sa stanjem ljudske kreativnosti na polju umetnickog pregalastva. 1870. godine si, da bi bio u samom centru umetnickih dogadjaja sedeo u odredjenojpariskoj kafani za odredjenim stolom i opijao se sa odredjenom grupom ljudi uz diskuije o prostoru, boji, poeziji i jeziku. Danas ti se cini da centar i ne postoji dok se mikropokreti i mikrozanrovi radjaju, bivaju lansirani kroz televiziju, Internet i ine medije, ispaljuju manifeste, cepaju se na frakcije i bivaju zaboravljeni, sve u roku od godinu dana. Ali sve je star istorijske perspektive. To sto je impresionizam zaista uneo revoluciju u postrenesansno (pre svega) slikarstvo i prakticno oznacio pocetak ere moderne umetnosti je, iz nase perspektive tako samo zato sto je uspeo da prezivi, ne zato sto je bio jedini pravac u to doba. Isto tako dok pank muziku danas svi znaju i donekle razumeju njeno mesto u kontekstu pop kulture dvadesetog veka, no wave pravac je, iako takodje u velikoj meri znacajan za razvoj popularne muzike, ostao zapamcen samo od strane relativno malog broja posvecenih.

Pokusavam dakle da kazem da je sve to stvar ugla gledanja. Istorija generalno, a to vazi i za istoriju umetnosti, kada nakupi malo vremena, deluje kao jedan logican, prirodan i nezaustavljiv sled dogadjaja. Kada si,medjutim 'blize' samim tim dogadjajima, kada si deo istorije koja se stvara, vidis da je u pitanu zapravo haos i nasumicne sekvence dgadjaja kojima se samo u retrospektivi pripisuje kauzalnost.

Za umetnost ovo znaci naravno da ne moze da umre sve dok postoji impuls ka stvaranju estetskih koncepata kod coveka a on je, reklo bi se dosta duboko ukorenjen u ljudsku prirodu. Kako vreme prolazi, istorija ikritika mogu da sortiraju haos u kome zivimo i ono sto ti sada izgleda kao bezumna i bezoblicna gomila polupokusaja zapravo se kristalise u ideje i zanrove. Ponovo nije lose setiti se stripa kao medija Za manje od sto godina od Yellow Kida preko Jungle Jima do Hermeticne Garaze, Korta Maltezea ili Watchmena... Jasni pravci evolucije i razvoja zanrova, ideja i pristupa... Umetnicka forma koju danas samo gadni malogradjani odbijaju da priznaju...

Igre ce mozda preci isti put (a mozda i nece). Kao sto vec rekoh, Ico i SotC imaju vrlo 'arty' pristup, a ipak su igre. Videcemo da li ce neko uskoro uspesno prebroditi veliku prepreku koju pred 'uetnika' postavlja interaktivna i kompetitivna priroda igara kao medijuma... U medjuvremenu, koga briga. Ako su igre dobre, nema veze da li su umetnost i obrnuto, ako su lose dzaba im oreol umetnosti...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 20:06   #73
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Mislim da je ovim prethodnim postom sve receno.
Ostaje samo da se kaze da se ja "secam" new wave-a
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2006, 21:00   #74
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ah, pa u tome i jeste kvaka, ja uopste nisam napisao 'new wave' nego 'no wave'. Pokret, vezan uglavnom za Njujork - druga polovina sedamdesetih, pocetak osamdesetih. Kombinacija pank, dzez, fank i avangardnih muzicara i multimedijalnih umetnika... Glavni dokument koji je ostao iza kratkozivuce scene je kmpilacija 'No Music' koju je producirao Brian Eno... Neki 'poznatiji' bendovi iz te price su DNA (od kojih su posle nastali Pere Ubu mada su Arto Lindsay i Ikue Mori za mene imali zanimljivije solo karijere), Teenage Jesus and The Jerks (Lydia Lunch, poznata i kao poetesa, body art umetnik, glumica itd.), Mars, Richard Hell and the Voidoids (sa himnom citave scene koja se zvala 'Blank Generation') itd... Pokret je kratko trajao ali je postavio neka vrlo bitna pitanja za istorijat pop kulture i ostvario ogroman uticaj na mnogo toga sto je doslo kasnije... Danas imas cak i neo-no wave bendove tipa recimo !!!, a mislim da cak i Deerhoof spadaju u taj dzepic...

Dobro, da ne davim i ne derailujem topik previse...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 17:54   #75
[RHY]
Član
 
Član od: 15.11.2005.
Poruke: 109
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Dizemo temu iz mrtvih... steta da se baci Pozdrav Za Meha
Citat:
Meho Krljic kaže:


E, sad, u tom smislu, igre ne treba nuzno gledati kao umetnost zato sto u nama proizvode jake emocije (barem neke od njih): licno, igre vise dozivljavam kao medijum, manje kao zanr... Mislim, ima u njima umetnickih pretenzija (naracija u nekim igrama kao pominjani Torment, pa onda noir pastis Max payne 2, pa onda minimalisticki ugodjaj Ico ili Shadow of the Colossus; pa onda grafika ili muzika ili cak voice acting itd.) ali teziste u igrama je pre svega u interaktivnom resavanju problema, ne u estetici. Cesto je ovo resavanje problema umotano u estetsku oblandu ali sama srz nema previse estetskog u sebi.
Zasto mislis i tvrdis da interaktivno rjesavanje problema nema previse estetskog u sebi (Pozeljno je u odgovoru otici van granica samih 'igara')?
Zar jedan od generatora umjetnickog u covjeku nije, prije svega, uslovno receno, dio njega koji neki teoreticari nazivaju homo ludens? Mogucnost istrazivanja, ujedno i izrazavanja.... Ako postavimo da je estetika posljedica rjesavanja problema (naravno, jedan od mogucih rjesenja), da li je njen uzrok nuzno lisen estetskog? Da li nesto mora biti umjetnost da bi stvaralo umjetnost? Ili, da li ono sto stvara umjetnost moze biti liseno umjetnickog ili, u extremnim slucajevima ne-umjetnost?
Je li, na kraju krajeva, umjetnost uzrok ili posljedica?
[RHY] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2006, 20:46   #76
Smoke
Član
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: n/a
Poruke: 50
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Trebalo bi razgraniciti neke stvari: Sta je umetnost? Kada je nastala?
Iskreno, da li se umetnoscu smatra ono sto je neki dr.mr.sci. (dodati titulu po zelji) oceni kao visoko kvalitetno umetnicko delo? Sta nas sprecava da crtez deteta od 5 godina ne proglasimo umetnickim delom? Gledaj to ovako: dete kao egzistencijalna forma coveka, koji se razvija, doticno delo ce kreirati na taj nacin samo u tom uzrastu i nikad vise.
Igre bi takodje trebalo tako posmatrati, ali bi trebalo povuci granicu. Da li se umetnoscu moze smatrati igra koja:
a) graficki lepo izgleda
b) ima kvalitetnu zvucnu i muzicku podlogu
c) poseduje veliki koeficijent zaraznosti
d) specificna je po necem
ili...
Ima sve gore nabrojane elemente?
Smoke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2006, 1:47   #77
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Čoveče, kolika rasprava oko toga šta je umetnost, a umetnost u globalu ima veoma jednostavnu definiciju. Umetnost je način da čovek kreativno izrazi svoja osećanja, ideje, maštu...tako što će iste pretvoriti u nešto vidljivo i opipljivo što se naziva umetničko delo. Prema tome, ako ja uzmem i prstom u pesku nacrtam krug, umetnost kojom sam se izrazio se naziva crtanje (slikarstvo), a umetničko delo je ono što sam ostavio u pesku. Dakle, video igre su svakako umetnička dela, jer se neko time kreativno izrazio. Uostalom, ako smatramo da su muzika, film, slikarstvo, književnost...vrste umetnosti, onda moramo i video igru, jer ista obično sadrži većinu pomenutih stvari u sebi. E sad, koliko će takvo umetničko delo da vredi, i koliko će neko da ga razume ili ceni, ili koliko će nekome to da bude estetski lepo, i kakva će osećanja da izazove i da li će uopšte da izove nekakva osećanja, zavisi od mnogo faktora, a pre svega od ličnih afiniteta onoga ko ocenjuje (posmatra, sluša, igra...) to umetničko delo. Ne može jedan čovek da razume svako umetničko delo na pravi način, a i ne treba, različiti smo...Na šta mislim, najlakše ću objasniti na primeru...
Recimo, jednom prilikom, svratio jedan poznanik kod mene, a ja baš u sred partije Civilizationa. I sedne on tako, gleda, gleda, kaže "Ništa ti ja ne razumem tu...o čemu se radi ?". Uzmem ja da mu objašnjavam, pa komentarišem svaki potez "Vidiš, ovo ti je setlers on radi to i ti, ovo mi je najbolji grad, ima 2 svetska čuda koja mi donose to i to, sada ću napasti Peking sa tim i tim..." i posle svega toga on kaže "A što ne uzmeš kaunter strajk, tamo bar igraš sa ljudima...da vidiš što je dobro kada teroristi saspeš šaržer u glavu...". Eh, pa takvog čoveka bi mogao da vežeš 48 sati ispred monitora da gleda u Civ i opet neće shvatiti suštinu. On to jednostavno ne razume na način na koji ja to razumem i ne postoji način da mu usadim ono osećanje koje ja imam dok je igram. Isto tako, neko smatra da je Monaliza veoma vredno umetničko delo, pa čak ima i neprocenjivu vrednost, a meni je ta slika iskreno, samo slika neke devojke...i to ne preterano zgodne Ne razumem to, i šta ću...i šta sad, nisam dovoljno inteligentan da razumem umetnost ? Ne, nego jednostavno ne razumem konkretno to umetničko delo onako kako ga neki razumeju, isto kao što mnogi nikada neće shvatiti zašto Civ nije samo još jedna igrica.
Slično važi i za muziku, ima pesama koje će neko slušati sasvim ravnodušno, a nekoga će ista pesma emotivno razvaliti. Isto je i za slike, nekome su one škrabotine nazvane apstrakno slikarstvo, vredno umetničko delo, a nekome samo škrabotine. Isto je i za film, opet primer, neko će razumeti film Matrix i u potpunosti biti u stanju da uroni celu tu ideju i sam taj svet...a za nekoga će to biti samo još jedan "terminator"...tako stoje stvari i tako će i ostati...Inače, da, i Seka Aleksić je umetnica...sviđalo se to nekome ili ne...ali to ne znači da ja moram da je razumem

Poslednja ispravka: Marko_L (9.2.2006 u 5:29)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2006, 12:43   #78
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Uhh, dobro, da probamo da prozborimo po nesto o svemu ovde. Nazalost, dosta cu se ponavljati, jer imam utisak da neke stvari nisam rekao jasno...

Citat: "Iskreno, da li se umetnoscu smatra ono sto je neki dr.mr.sci. (dodati titulu po zelji) oceni kao visoko kvalitetno umetnicko delo? "

Ovo pitanje je ocigledno samo sebi kontradikcija. Da bi neko delo bilo umetnicko, jasno je da ne mora da bude visokokvalitetno. Moze da bude i uzasno i bezvredno a da i dalje bude umetnicko delo. To je zato sto epitet 'umetnicko' nije vrednosni sud nego opis stanja. Ni jedno delo ne postaje vredno time sto je okarakterisano kao umetnicko, ta rec mu samo pripisuje ono sto sam vec gore pomenuo a to je estetska namera u njegovom stvaranju. Nista vise. Da li je ta namera uspesna, ili, ako je uspesna, da li je rezultat banalan ili vredan pamcenja je sasvim druga prica. U tom smislu, naravno i pomenuta Seka Aleksic je umetnica jer operise u estetskim kategorijama ali to ne znaci da je njena umetnost nuzno vredna da ostane za dolazece generacije.

Citat: "Sta nas sprecava da crtez deteta od 5 godina ne proglasimo umetnickim delom? Gledaj to ovako: dete kao egzistencijalna forma coveka, koji se razvija, doticno delo ce kreirati na taj nacin samo u tom uzrastu i nikad vise."

Sad, ne znam zasto mislis da ne mozemo da 'proglasimo' ovakav crtez umetnickim delom. Postoji citava jedna grana umetnosti koju ucenjaci zovu 'art brut' i koja upravo sadrzi radove 'neobucenih' autora kao sto su deca, psihijatrijski pacijenti itd. Sad, malo je elitisticki trpati to sve zajedno kad vec postoji 'naivna umetnost' kao priznata kategorija ali kapiram da je to zato sto naiva ima prepoznatljiv vizuelni stil a art brut je mnog sira od toga...

Ostatak Smokeovog posta upravo daje argumentaciju za ono sto je gore Hideo Kojima ispricao: igra moze da ima lepu (i 'umetnicku') grafiku ili muziku ali to je samo cini medijumom koju sadrzi umetnicki sadrzaj a ne umetnickim delom po sebi. Kao nespretnu analogiju mogao bih da, recimo navedem kafic koga je mozda oslikao slikar i mozda pusta muziku koju je posebno za tu namenu napravio muzicar, a ipak sam kafe time ne postaje umetnicko delo, vec je i dalje socijalni klub koji ima sasvim jasnu namenu dok je estetski ugodjaj dodatak.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2006, 12:43   #79
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Dalje:

Citat: "umetnost u globalu ima veoma jednostavnu definiciju. Umetnost je način da čovek kreativno izrazi svoja osećanja, ideje, maštu...tako što će iste pretvoriti u nešto vidljivo i opipljivo što se naziva umetničko delo. "

Mislim da je ovo promasaj teme. Primer: novinarski tekst je sve sto je gore nabrojano: kreativan nacin izrazavanja osecanja,maste i ideja. A ipak novinarski tekstovi se ne ubrajaju u umetnost u svakodnevnom smislu. Vrlo je bitno shvatiti da ljudskih ruku delo nije nuzno i umetnicko bez obzira sto su u njega ulozene ideje, emocije i kreativnost i sto sam rezultat moze da proizvodi emocije, ideje (pa mozda i kreativnost). Ja mozda malo dosadno papagajski ponavljam istu pricu ali umetnicko delo se prepoznaje po pre svega i posle svega estetskoj nameri kao svojoj glavnoj karakteristici. Flasa Next soka je nesumnjivo estetski uoblicen predmet ali njegova prevashodna namena nije da titra nase 'estetsko culo' vec da ucini transport i prodaju soka laksim i brzim. Medjutim, uzmite tu istu flasu i izlozite je u muzeju/ galeriji u okviru umetnicke instalacije koja se bavi readymade pristupom i dobili smo umetnost. Nije ta flasa postala umetnicko delo (jer je i dalje to industrijski proizveden predmet) ali cin izlaganja je umetnicki jer pretenduje na estetsku komunikaciju bla bla bla (Procitati knjigu 'Umetnost u XX veku' Hajnriha Kloca za pametnija objasnjenja na slicne teme).

Citat: "ako smatramo da su muzika, film, slikarstvo, književnost...vrste umetnosti, onda moramo i video igru, jer ista obično sadrži većinu pomenutih stvari u sebi"

I muzej ih sadrzi pa sam muzej nije umetnicko delo (tj., zgrada muzeja mozda i jeste ali muzej kao ideja nije). Knjiga koja sadrzi odstampane reprodukcije umetnickih slika nije umetnicko delo - njena namena i svrha je informacija, konzervacija pa mozda i 'prikazivanje' estetike ali ne i 'proizvodnja' estetike (kako to samo nezgrapno zvuci).

Ne znam da li uspevam da jasno obrazlozim stvari koje su priznajem dosta suve, akademske i suptilno razlicite i zakoje vecinu igracke populacije boli **** a bitno joj je da igra u njima proizvodi osecanje prijatnosti...

E, kad sam sve to iztrabunjao, da se bacim i na RHYov post, ali u sledecem postu.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2006, 13:13   #80
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat: "Zasto mislis i tvrdis da interaktivno rjesavanje problema nema previse estetskog u sebi (Pozeljno je u odgovoru otici van granica samih 'igara')?"

Dobro pitanje. Ne tvrdim da na njega imam kratak i dobar odgovor (ili odgovor uopste). Kroz istorijat umetnosti uglavnom smo imali figuru autora i figuru(e) publike kao jasno razdvojene. U dvadesetom veku su se stvari malko protresle sa usponom zapadne avangarde (ciji je poklic ZIVOT JE UMETNOST!!! trebalo da izbrise granice izmedju svakodnevnih aktivnosti i umetnickih aktivnosti pretvarajuci zivljenje u neprekidan umetnicki rad) i sovjetskog hibrida umetnosti za mase i agitpropa. Kroz sve to ideja o umetnosti koju istovremeno stvaraju autor i publika je dosla kao logican koncept. Ja sam malcice bolje upucen u muziku nego u prostorne umetnosti (mada sam u sve njih bespomocno neupucen kad se stvari malo bolje pogledaju) pa mi na pamet najrpe padaju primeri iz muzicke istorije. Poznata je izjava Johna Cagea (po nekima najvazniji americki kompozitor dvadesetog veka, a time i uopste) kako je umetnost (ili muzika?) nesto sto zajednicki stvaraju autor i publika, 'ali, ako mi ne ucinimo nista, oni onda moraju da ucine sve'. Veliki je to saljivdzija bio, ali je i napravio mnogo muzike koja zaista zahteva cin 'kreativnog slusanja' kako bi bila zaista estetski prepoznata... Cage je inace bio budista pa je dosta svojih ideja crpeo iz Zen filosofije. Cornelius Cardew, britanski kompozitor (i jos jedan budista (barem delimicno)) je pisao kompozicije koje su bile namenjene za izvodjenje upravo od strane publike a ne obucenih muzicara - umetnost je trebalo dati narodu, ne samo na konzumaciju vec srz umetnosti - stvaranje.

U odredjenim granama pop kulture imamo primere koji se donekle naslanjaju na ove razmisljanja, mada je pop kultura i naglasenije usredsredjena na proizvod. Padaju mi na pamet recimo Gescom i njihovo izdanje 'Minidisc' koje zahteva od slusaoca da svesno bira redosled slusanja trekova jer 'pravi' redosled ne postoji - dakle svaki slusalac stvara svoju kompoziciju. Markus Popp je otisao i korak dalje sa svojim Ovalprozess albumom gde je ponudio zvuke i alatke publici ne bi li sami stvarali muziku.

Dakle, ima tu dosta primera u kojima 'konzument' ili 'publika' treba kroz interaktivni proces da doprinese toj nekoj 'proizvodnji' estetike.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
igre, umetnost

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com