Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.9.2018, 3:18   #1
duke mirceta
Član
 
Član od: 29.4.2006.
Poruke: 88
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Pozdrav, resio sam da kupim novi monitor ali kako nisam pratio gledajuci sada kao laik ovo mi deluje toliko konfuzno da mi je potrebna pomoć. Monitor bi koristio pre svega za gaming (od PUBG do nekih RPG naslova) i za gledanje filmova. Konfiguracija mi je i5-6500 3.20 GHz, 24 GB rama 2133, Sapphire Radeon 470 OC.
E sad ono sto me zbunjuje je da li uzeti neki TN panel sa refresh rate 144 hz i free sync opcijom ili ići na IPS ili VA panel od 27 inča ( možda i 2k rezolucijom). Važno mi je da ima podešavanje po visini. Šta mislite o ova 3 modela
DELL Alienware AW2518HF 24.5"
LENOVO LED Y27f 27", VA, 1920 x 1080 Full HD, 4ms
ACER LED 27" KG271 TN Full HD 27"
duke mirceta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2018, 5:48   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

ja mogu samo da ti kazem da je moje iskustvo sa ips-om toliko ocajno da se nadam da ce mi tv (koji sam stavio umesto monitora) uskoro riknuti - da ne osecam grizu savesti i kupim bilo sta drugo.
dzabe tacnije sve druge boje, kada je umesto crne boje tamno siva, sto ubija kontrast i unistava sve iole mracnije filmove i igre. sumnjam da je sa ips monitorima mnogo bolja prica. potpuni promasaj. moje skupo placeno iskustvo.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
duke mirceta (17.9.2018)
Stara 14.9.2018, 6:09   #3
Talos
Član
 
Član od: 3.10.2016.
Poruke: 60
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Question Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
ja mogu samo da ti kazem da je moje iskustvo sa ips-om toliko ocajno da se nadam da ce mi tv (koji sam stavio umesto monitora) uskoro riknuti - da ne osecam grizu savesti i kupim bilo sta drugo.
dzabe tacnije sve druge boje, kada je umesto crne boje tamno siva, sto ubija kontrast i unistava sve iole mracnije filmove i igre. sumnjam da je sa ips monitorima mnogo bolja prica. potpuni promasaj. moje skupo placeno iskustvo.
Stvar ukusa, ja opet ne bih uzeo nista osim IPS-a jer volim da se namestim u fotelji ispred monitora kako ja hocu i da ne razmisljam da li ce mi doci do distorzije boja jer ne sedim kako treba.

@duke
Najbolje da razmislis sta tebi najvise treba kod monitora i tako odabers odgovarajuci, ako igras PUBG vise nego sto gledas filmove onda idi na sto bollje osvezavanje zbog tecnije akcije a ako su ti filmovi vazniji i volis ko ja da se izvalis u fotelji gledaj neki IPS...

Poslednja ispravka: Talos (14.9.2018 u 6:23)
Talos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Talos na korisnoj poruci:
duke mirceta (17.9.2018)
Stara 14.9.2018, 8:36   #4
duke mirceta
Član
 
Član od: 29.4.2006.
Poruke: 88
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Realno ja imam iskustva sa obe vrste panela, TN panel sam imao pre desetak godina Samsung 2ms odziv i čega se sećam su jako loši uglovi gledanja, a sad trenutno imam Dell 23UH IPS šest-sedam godina i prezadovoljan sam ali na nažalost polako otkazuje. Trenutnim stanjem na tržištu sam malo reći zbunjen. Ako može neko da mi preporuči monitor sa IPS panelom i free sync opcijom, konkretan model u ovom cenovnom rangu bio bih zahvalan.
duke mirceta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2018, 0:03   #5
duke mirceta
Član
 
Član od: 29.4.2006.
Poruke: 88
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Šta kažete za ovaj model Dell SE2717H IPS, daleko jeftiniji ali je nekako all around, jedino što nema podešavanje po visini. Ako neko ima neki drugi predlog za IPS monitor sa freesync opcijom bio bih zahvalan.
duke mirceta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2018, 11:03   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Imam ga ja i još par ljudi ovde.
Vrline:
- IPS panel sa odličnom prirodnom kalibracijom boja što je i najveći highlight ovog monitora - ja se i dan danas iznenadim kako lepo izgledaju serije, filmovi i igre po pitanju reprodukcije boja
- 75 Hz Freesync

Mane:
- IPS panel ako ti smeta loša dubina crne boje - nije loša per-se i konrast monitora je odličan ali crna k'o crna na IPS ne može da bude nikada dovoljno dobra
- tip ghostinga karakterističan za IPS panele - naravno ovo je uglavnom neprimetno osim ako ne zagledaš i meriš i preterano si svestan ghosting efekata
- niska rezolucija na 27" osim ako ne voliš da se udaljiš od monitora (zbog čega sam ga ja lično i uzeo, volim da sedim malo dalje)

Sve u svemu za te pare odličan monitor s tim što bih tebi preporučio da ipak gledaš nešto skuplje kad već imaš novac.

S druge strane RX470 trenutno može da isporuči 144 frejma na 1080p ako se obore detalji u većini competitive igara (sumnjam da u PUBG može doduše jer je igra smeće) pa 1080p@144 ne bi bila loša opcija ako se dosta igraš.

Sama RX470 nije dovoljno dobra za 1440p a kamoli 4K tako da je i ovaj Dell na 75 Hz solidan izbor ako ti više treba all-around monitor za filmove, rad i slično, pored igranja. Samo ne očekuj ništa više od preciznih boja i prosečnih gaming performansi. Ako ćeš prvenstveno da se igraš onda neki precizan TN panel na 120+.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
duke mirceta (17.9.2018)
Stara 17.9.2018, 19:58   #7
duke mirceta
Član
 
Član od: 29.4.2006.
Poruke: 88
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Prvo hvala svima na sugestijama a i predlozima, na kraju sam se odlučio za ovaj model zbog više razloga. Stiže za par dan pa ako nekog interesuje može da pita o utiscima na pp.
LENOVO LED Legion Y25f-10
duke mirceta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2018, 21:22   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine monitora do 40-45k dinara

Dobar izbor ali očekuj da obaraš detalje za visok framerate.
Biće odličan za gaming, druga dimenzija u odnosu na ostale monitore.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc oko kupovine Laptopa (do 50000) Acazl Prenosni računari 34 6.8.2012 13:12
Konfiguracija do 30.000 dinara (bez monitora) 74nc4 ŠDK - Osnovne komponente 4 24.10.2009 17:56
Konfiguracija do 35k dinara - pomoć, molim duke mirceta ŠDK - Osnovne komponente 5 29.1.2009 1:21
Bez monitora, do 21k dinara Mickie ŠDK - Osnovne komponente 31 21.1.2009 23:23
Pomoc oko kupovine TFT monitora (do 340e) Totti ŠDK - Grafika 20 10.1.2007 20:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com