Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2019, 20:30   #1
Mink
Novi član
 
Član od: 29.3.2019.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji tv do 50.000din kao poklon?

Ako neko ima savet bilo bi super.

Hocu da uzmem bratu neki tv kao poklon za useljenje u stan.

Velicina 43/49/50, budzet nekih 50.000din, moze i manje ako ima dobar model. Sad ima neka akcija 20% na televizore tako da moze i cena do 65.000din pa to izadje kao moj budzet.

Gledace se sa nekih 2-3m u dnevnoj sobi, uglavnom kablovska mozda nekad film. Od smarta samo YouTube i internet browser. Uzimam u domacim prodavnicama na cekove.

Vidim da LG nije najbolji izbor, a oni daju 5god garanciju.

Samsung je ok samo sto ne podrzava DTS koji mozda nije ni potreban jer mi brat nije zahtevan korisnik.
Mink je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2019, 11:31   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Pozdrav.

Naveo si skoro sve što treba da se navede, ali su ostale još dve stavke:
1) Da li je bitno da su uglovi gledanja što širi? Ako ne, onda model sa VA panelom; ako da, onda sa IPS-olikim.
2) Da li gleda uveče/noću sa plafonskim osvetljenjem ili u mraku? Ako prvo, onda IPS-oliki, ako ne, onda VA, mada je najbolje rešenje sa pozadinskim svetlom iza televizora. Puno više o tome, u mojoj poruci.

Što se tiče daljine gledanja: 2-3 m, to je sasvim u redu i za 1080p (bliže 2 m) i 720p (bliže 3 m) ako bi model bio od „samo“ 43“.

Moj prvi predlog je:
Hisense H43A5600
ePonuda / ITsvet

Postoji polu-profesionalni test ovoga modela na benchu (video). Ne objave sve parametre merenja sa kolorimetrom (nije mi jasno zašto), ali je dovoljno.
Na osnovu testa, panel je odličan – u pitanju je AMVA3 ili verovatnije S-PVA. „Pametna“ platforma mi deluje da je prepakovana Opera TV. Na osnovu komentara, obavezno staviti da je država Nemačka,
a za jezik engleski (ne koristiti Srbija i srpski zbog bagova). Za te novce (37-40k) se zaista ne može ništa zameriti kao neka izražena mana, mada nema PVR mod. Ne pušta DTS audio, ali ne puštaju ni
Samsungovi modeli uključujući i najskuplji QLED modeli.
Jako bitna stvar – do 30.4. se Hisense modeli prodaju sa produženom garancijom od 5 god. (standardno je 3). I Hisense je četvrti najveći proizvođač televizora iza Samsung Electronicsa, LG Electronicsa
i TCL-a.

LG Electronics modele ne preporučujem izuzev 50“ UHD modela koji imaju VA panele. Njihov budžetski UHD modeli koriste RGBW S-IPS i ADS panele, a o toj prevari, ako te interesuje, možeš pročitati
u mojoj poruci.

Ako bi išao na veću dijagonalu, onda je UHD TV neminovan. Tu bi ti se uklopio u budžet (53-60k):
Samsung UE49NU7172
ePonuda / Itsvet

Kada mi odgovoriš (ako znaš odgovor ) na pitanja, nastavićemo dalje za slučaj da treba IPS-oliki model.

Takođe, pošto ćeš kupiti „na živo“, otkucaću ti i kako da testiraš televizor na potencijalne defekte. Treba će ti samo USB flash sa nekoliko slika.

Ako nešto nije jasno ili imaš koje dodatno pitanje, pitaj .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2019, 12:42   #3
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Citat:
Mink kaže: Pregled poruke
Ako neko ima savet bilo bi super.

Hocu da uzmem bratu neki tv kao poklon za useljenje u stan.
Od mene dobiješ savet da gledaš što dužu garanciju.

Juče sam se u ovlašćenom servisu u svom gradu nagledao gomile televizora kojima jedva da je istekla garancija (i to ne mislim na slabije proizvođače koji se tretiraju kao potrošna roba). Razlog zašto sam i sam bio tamo je isto popravka, konkretno pozadinskog osvetljenja na drugarovom LG televizoru kojem je nešto manje od pola godine istekla garancija. I eto, nakon 30 meseci gledanja po tek par sati dnevno, blizu 10,000 dinara iz džepa. Kada sam video ostale kvarove, ovo je ispalo i "jeftino".

Ovo i slične stvari ne znači da će se desiti svakome, ali kada ti se desi poželiš da nisu. Tako dužim periodom pokrivenosti si miran i ne potreseš se toliko kada nakon 5 godina nešto otkaže.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2019, 14:01   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

LG u svakom slucaju zaobidjes, pozadinsko osvetljenje im crkava masovno. FOX, VOX su sasvim dobri televizori a povoljni.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2019, 17:33   #5
Mink
Novi član
 
Član od: 29.3.2019.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji tv do 50.000din kao poklon?

Hvala drustvo..posebno Duke.

Da uzimam za mene dobio bi odgovor na ta dva pitanja jos u prvom postu, ali posto je za brata koji se bas ne razume onda nemam pojma sta bih napisao

Ajde neka bude pod:
1) Dnevna soba jos nije popunjena namestajem, ali verujem da ce biti trosed-dvosed-fotelja i samim tim ce se gledati pod malim uglom pa ajde neka bude VA
2) Ovo mi je jos teze. Zivi sa zenom koja ne voli filmove, a on pogleda retko. Znaci uglavnom pod svetlom i poneki film u polu mraku.

Citao sam stve tvoje postove u 2019-oj sto se ticu televizora i sve sam video. Za onaj RGBW i za sijalice 6500k iza televizora i jos neke stvari kojih trenutno​ ne mogu da se setim.

Za hisense su uglavnom komentari da smart radi lose, a da je slika koliko toliko dobra. Ovaj 43" model sto si mi predlozio je dosta ispod budzeta pa moze slobodno neki skuplji model ako ima da valja.

Vidim da preporucujes ova LGUK6300 pa sam pretrazio cene i probija budzet za 7-8000din.

Samsung UE49NU7172. Cena mu je 63.300 za kes 57.000 Posaljem email prodavnici na G da li ce imati u novoj prodavnici koju otvaraju jer ce biti 20% i dobijem odgovor da ga ima na stanju samo u Krusevcu. A on bi mi se uklopio sa 20% na prvu cenu izadje 51.000

Slazem se za garanciju, ali kad vec uzimam za poklon daj da im uzmem sto kvalitetniji pa posle oni neka brinu o garanciji. Dobice gratis..sta jos da im radim.


@Edit Vox,Fox i ostalo nisam gledao. Jel ima nesto da valja?

Poslednja ispravka: Mink (19.4.2019 u 17:52)
Mink je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2019, 10:08   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Na osnovu poruke, može i IPS-oliki model pošto se gleda pod plafonskim svetlom.
Takođe, ako su „pametne“ funkcije bitne (zaista ne znam kako u praksi radi kod Hisense), onda na osnovu komentara preskoči Hisense.

Od ovih „kung fu“ marki, Vox je najbolji, ali Vox televizori koji su made in Turkey zato što je to Vestel OEM. Problem je „pametna“ platforma (nema YT i tako to), ali znam da ti njihovi turski modeli
puštaju bukvalno sve audio-video standarde/formate.

Samsung UE49NU7172 je 52.990 u E**** i oni prodaju na čekove mada pretpostavljam da je problem što je do 6 meseci…

Ako već kupuješ samo u G…, onda postoj još manji Samsung UE43NU7092. On je 50k ravno kod njih.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2019, 13:25   #7
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Citat:
Mink kaže: Pregled poruke
Vidim da LG nije najbolji izbor
Ja imam LG 42LN575S već par godina i izuzetno sam zadovoljan - a to važi i za sve koji su kod mene gledali TV ili skinute filmove i serije. Naročito dobro radi "upscaling" (ili kako se već zove poboljšanje slike niske rezolucije), tako da neki lošiji snimak puno bolje izgleda na TVu, nego na nekom kompu ili laptopu, npr. Takođe, često koristim opciju bežičnog povezivanja laptopa i TVa preko WiDi-ja (ne WiFi-ja!), npr. da gledam EON sa laptopa.

Ako je kvalitet novih LG televizora bar približno ovakav, onda imaju moju punu podršku

Jedini minus kod ovog mog TVa je što ne može da pušta x265 video (u vreme kad sam ga kupio mislim da nije ni bilo x265 videa), ali ja i to rešavam preko WiDi-ja (može i preko HDMIja, naravno, ali ja izbegavam kablove).

Što se tiče smart opcija, tu koristim samo YT, naročito da sa telefona ili tableta pustim video direktno na TVu.

EDIT: prema navedenom, zaključujem da je potpuno nepotrebna kupovina UHD televizora (mada, ja mislim da je UHD ionako samo mareting za izvlačenje para )
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2019, 21:39   #8
Mink
Novi član
 
Član od: 29.3.2019.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji tv do 50.000din kao poklon?

Idem sutra da vidim i najverovatnije uzmem Samsung UE55NU7093. Sa popustom izadje 57.000.
Jel treba nesto da proverim ili je sve ok ako uzmem fabricki zapecacenu kutiju?
Mink je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2019, 14:12   #9
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Testiranje slike

Ako poruka nije kasno postavljena…

Treba ti USB flash i da nasnimiš nekoliko slika (Save As na svaku sliku).

Za testiranje 50% sive:
https://www.rtings.com/images/test-m...Uniformity.png

Za testiranje 5% sive:
https://www.rtings.com/images/test-m.../5-percent.png
Te dve slike služe (pogotovo prva) da testiraš da li panel ima tzv. efekat prljave slike.

Za testiranje uniformnosti crne tj. pozadinskog LED osvetljenja.
https://www.rtings.com/images/test-m...Uniformity.png
https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=1

100% bela, crvena, zelena i plava – da tražiš mrtve i/ili zaglavljene piksele mada RGB može da posluži i za efekat prljave slike i delimično vertikalni banding (da li je gradacija boja dobra).
https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=2
https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=3
https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=4
https://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php?p=5

Sve ovo ako uopšte dozvole proveru...
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.4.2019, 19:28   #10
Mink
Novi član
 
Član od: 29.3.2019.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji tv do 50.000din kao poklon?

Nazalost kasno.
Uzeo sam tv i pitali su me hocu li da ga otpakujem i upalimo. Sve je bilo ok..nisam video mrtve piksele i probijanje pozadinskog osvetljenja.
Probali smo ga kuci i moram reci da sam odusevljen. YT radi perfektno. Pustali smo 4k samo mi je internet slab (valjda ce oni u njihovom stanu uzeti jaci od nasih 10mb gde jedan deo ode na box paket) pa je posle svakih 5sec ucitavao.
Tv kanali su stvarno super. Nije savrsena slika, ali je jako jako dobra.
Ako uzmemo u obzir da je VA uglovi gledanju su dobri. Primeti se da je slabija slika, ali to je bas malo vidljivo.
Sve u svemu treba biti bas veliki EKSPERT da ne bi bio zadovoljan ovim modelom.
Tamo je bio izlozen Sony 55XE9xxx i slika je BRUTALNA. Takodje bili su neki OLED modeli, pre svega Fox ili Vox. Ono je bas dobra stvar.
Mink je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2019, 13:07   #11
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Odlično .

Pogledaj Darkov video i primeni njegova podešavanja da se dobije što bolje kalibrisana slika. Jedino nemoj menjati balan bele (white balance) – za to treba kolorimetar.
https://www.youtube.com/watch?v=IMug_-M0eJ8

I HDR ignorišite pošto je u pitanju samo marketing.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2019, 18:08   #12
Mink
Novi član
 
Član od: 29.3.2019.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Koji tv do 50.000din kao poklon?

Duke hvala puno.
Nadam se da cemo opet saradjivati ako budem nekad u budućnosti menjao moj 32" tv.
Mink je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2019, 0:46   #13
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Koji tv do 50.000din kao poklon?

Uzeh preko KP-a Samsung UE43RU7412U za 420e (novo). Prezadovoljan, mada nisam imao velika ocekivanja u ovom cenovnom rangu. Vidim da isti model u domacim radnjama kosta 20 hiljada vise, nista cudno.
Ko nije gadljiv na KP, trenutno do 50k moze da uzme sasvim pristojan 43" TV.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dnevnik gledanja filmova II Iris Kompjuteri i film 16227 26.3.2024 2:27
Koji laptop kupiti(budzet do 35 000 rsd.) Tastatura ŠDK - Prenosni računari 5 30.5.2016 13:58
Koji MF uređaj do 50€? johny88 ŠDK - Ostale komponente 1 28.4.2014 15:58
Koji laptop da izaberem do 1700 eura goxbg ŠDK - Prenosni računari 11 11.8.2010 13:51
ASUS - AROT 2010 - pravila takmičenja (7.12.2009. do 5.1.2010.) Spacemaster Dešavanja i događaji 2 19.12.2009 22:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com