Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.12.2009, 16:26   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Kako da znam da li je laptop ukraden?

Pozdrav! Nisam siguran u koju rubriku da stavim ovo pitanje na vasem forumu, ali posto OVA rubrika nosi propratni opis tipa: Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli.. onda mi se cini dovoljno adekvatnom...

Naime - pitanje je dosta jednostavno!

Recimo da mi osoba X donese LapTop na popravku. I recimo da je meni kao serviseru situacija cudna. Ima li na Internetu ikakav servis pomocu kojeg bi mogao proveriti da li je taj LapTop ukraden ili ne? Recimo po serijskom broju laptopa ili necemu slicnom?

Da li takav servis na internetu uopste postoji?

Volio bi odgovor na ovo pitanje ako neko zna?
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 16:30   #2
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

tesko

meni su dolazili novi laptopovi kojima se nisu poklapale informacije sa onima na oficijalnom sajtu. Mislim naravno na onde validacione nalepnice a ne specifikacije.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 17:12   #3
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Nemoguce, a na kraju krajeva to i nije tvoj problem. Isto kao sto kada meni dodje telefon na servis, ne pada mi napamet da provjeravam sa policiom dal je kraden. Nase je da ga popravimo. To je moje misljenje, ne mora da bude ispravno.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 17:47   #4
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Slazem se, ali evo vam dva konkretna ali medjusobno kontradiktorna primera:

Primer br. 1

Zena zove da joj dodjem i na njen laptop postavim lozinku za ukljucenje racunara. Dobro, dodjem, pokazem joj kako to da uradi (moze i preko biosa, moze i preko WindowsaXP).
Otvorim joj prozor u kojem ona sama ukuca lozinku (i ponovi je) i klikne OK (time ja nisam ni gledao koja joj je lozinka, ona samo nije znala da "nadje tu opciju" u sistemu).

Sutradan me zove ta ista zena sa molbom da joj dodjem - haha - ona je zaboravila sopstvenu lozinku (!!!) za samo jedan dan, i nema sanse da je se priseti!

Morao sam da "crackujem" lozinku koristeci jednu od "defaultnih" ali sam to uradio 100% siguran da laptop "nije vruc" - znam, bio sam kod nje juce, upoznat sam u njenu "zaboravnost" - haha..

Primer br. 2

Isti uvod kao u primeru br 1, samo covek donosi meni laptop koji je pod lozinkom, ime korisnickog naloga NIJE njegovo (on se "vadi" kao - ime je od njegove kcerke bla bla bla) uz to mu se ruke znoje bla bla bla...
U ovom slucaju ja nisam video niti mogao da znam da li je to stvarno njihov lap top ili ne (a pod lozinkom je). Njemu nisam hteo da krackujem lozinku (!)

EDIT: ako je lap top ukraden, vlasnik prvobitno treba da zna serijski broj svoje masine (a mnogi to ne znaju). Pa onda treba da negde na internetu Uploaduje taj serijski broj sa naznakom da mu je laptop ukraden. Takodjer bi trebao na neki nacin da moze da dokaze vlasnistvo nad uredjajem, recimo da makar ima racun ili garantni list sa imenom tog hardvera. Pa sve to onda ja trebam da "nadjem" na Internetu preko pretrazivaca i da ustanovim da li je ili nije "cist" kao uredjaj (?)


Sto se kucnih racunara tice - toliko nisu atraktivni za "kradju", ali lap topovi ipak jesu. Za sada koristim "psiholoski pristup procene korisnika" ali isti cesto zna da omane.. Ima jednostavno "stidnih" ljudi. Bar sam se jedanput zeznuo u ovoj proceni (covek otisao kuci, pa se vratio i doneo mi racun kao dokaz da je njegov laptop!) Ja se onda njemu lepo izvinuo i uradio mu ga (!)

Zar je moguce da nema resenja u detekciji ukradenih laptopova boljih od ovoga kako se ja "dovijam"?
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 18:16   #5
MaliZmaj
Član
 
Član od: 21.2.2007.
Poruke: 122
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

moguce je veoma je moguce,mojoj sestri je otet acerov lap top ispred meka na brdu i sigurno je neko kupio veoma povoljno jako dobar lap top a ja sam prijavio to na acerovom sajtu u direktnom mailu i oni su mi odgovorili da ne mogu da mi pomognu osim da mi kazu ako se doticni lap top pokusa da registruje ili bude vrsena popravka u ovlascenom servisu pa onda budu u mogucnosti da pozovu policiju...na kraju budes zadovoljan sto si zivu glavu doneo kuci bacas kletve na lopova i onog ko ga kao takvog kupi
MaliZmaj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2009, 18:31   #6
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Teoretski bi bilo moguce ali u praksi mislim da je to neizvodljivo. Jedino sto meni pada na pamet kako na netu da nadjes ukradeni laptop jeste kada se nakaci na mrezu pa mutem MAC adrese kartice, ali to moze da se zameni, ako se kaci iza nekog modema ili rutera onda ne ide njegova Mac adresa nego Mac rutera ili modema. (barem mislim da je tako)
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2009, 22:04   #7
Alexandar
Član
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Sabac
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

A meni su iz Dell-a rekli da registrujem laptop na njhovom sajtu (ili vec negde, ostali su nedoreceni kako) tj da serijski broj registrujem i onda ce naravno svaki put kada je laptop na internetu oni moci da ga lociraju. Ostali su nedoreceni ni da li to vazi za sve operativne sisteme ili samo za win
Alexandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.12.2009, 23:10   #8
MaliZmaj
Član
 
Član od: 21.2.2007.
Poruke: 122
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

evo jedne ideje mozda bi ovde na forumu mogli da napravimo rubriku za prijavljivanje ukradenih lap topova,pa kad nekom nestane on ostavi podatke vezane za laptop i onda bi bar nekom pomogli kad kupuje polovan laptop da zna da li je mozda kraden pa ako kojim slucajem jeste mozda i prijavi to policiji nikad se nezna malo verovatno ali ga bar onda mozda nece kupiti...u svakom slucaju mislim da ne moze da odmogne
MaliZmaj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2009, 0:19   #9
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.573
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

A ja sam mislio da ljudi koji ko fol zaborave "power on" password da su sigurno došli do laptopa na neki nelegalan način ... Kad ono - jako mnogo novih HP-ovih modela često iz čista mira traži power on password !!!! Instaliraš ga, koristiš neko vrijeme, pališ ga, gasiš - i jednog dana te kod paljenja dočeka power on password !!! Pomaže samo rastavljanje laptopa u atome i skidanje baterije za BIOS.

Mada - siguran sam da niko tako lako ne zaboravlja bilo kakav password, pogotovo ako se vidi da je laptop dujgo korišćen - tako da je to prvi znak da je laptop sumnjiv. Jeste, kako da ne, sin mu je dvaput otkucao isti password, pa ga zaboravio Možda bi trebalo nekako evidentirati takve laptopove, makar po serijskom broju, zlu ne trebalo.

Drugi vrlo vjerovatan znak je laptop kome je k'o fol crko punjač a nije donesen sa laptopom, nego pita "imate li punjač, moj je crko," a ne žele da donesu svoj punjač da se pogleda ili popravi - ili nešto slično ... Često ljudi ukradu samo laptop, a zaborave punjač. Ili, kombinacija "zaboravljen password"+punjač za američko tržište ...
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2009, 16:33   #10
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Citat:
ezenkiel kaže: Pregled poruke
A ja sam mislio da ljudi koji ko fol zaborave "power on" password da su sigurno došli do laptopa na neki nelegalan način ... Kad ono - jako mnogo novih HP-ovih modela često iz čista mira traži power on password !!!! Instaliraš ga, koristiš neko vrijeme, pališ ga, gasiš - i jednog dana te kod paljenja dočeka power on password !!! Pomaže samo rastavljanje laptopa u atome i skidanje baterije za BIOS.

Mada - siguran sam da niko tako lako ne zaboravlja bilo kakav password, pogotovo ako se vidi da je laptop dujgo korišćen - tako da je to prvi znak da je laptop sumnjiv. Jeste, kako da ne, sin mu je dvaput otkucao isti password, pa ga zaboravio Možda bi trebalo nekako evidentirati takve laptopove, makar po serijskom broju, zlu ne trebalo.

Drugi vrlo vjerovatan znak je laptop kome je k'o fol crko punjač a nije donesen sa laptopom, nego pita "imate li punjač, moj je crko," a ne žele da donesu svoj punjač da se pogleda ili popravi - ili nešto slično ... Često ljudi ukradu samo laptop, a zaborave punjač. Ili, kombinacija "zaboravljen password"+punjač za američko tržište ...

Izvini, ali licno sam se uverio da postoje ljudi koji u roku od 2 dana zaborave svoje lozinke!

Drugo, ako LapTop posle izvesnog vremena zatrazi lozinku iz cista mira - ista se obicno moze resetovati koristenjem genericnih lozinki za doticni BIOS.

U dnu posta je copy/paste ljubaznosti computerhope-a!


Trece: ljudi koji ustanove da im jeste crkao punjac - zaista i ne donose lap top sa punjacem! A i zasto bi? On dodje da kupi nov punjac (stari je crkao i on ga je vec bacio!) Ja tako licno radim sa mobilnim telefonima: kad se uverim da je do punjaca-narucujem drugi a stari odmah u "recycle bin"!!!

Cetvrto (vezano za trece) a sta ako je lap top ukraden u kutiji (i sa punjacem!) Dakle - "odsustvo" punjaca nista ne dokazuje!

Peto - sumnjam d bi ikakva akcija evidentiranja ukradenih lap topova na OVOM forumu bila od neke vece uspesnosti! Recimo da je prihvati AltaVista - mozda bi i moglo biti nesto od toga (i s tim u vezi vec sam pisao Overture Services, Incu, predstavljajuci im ovu ideju!!!)

EDIT: NECU da imam nikakvog "posla" sa Googlom! On bi na tu ideju verovatno dodao svoj "adsence"!!! :lol:

A sada - ljubaznost computerhope-a:


Generic BIOS password listings.

Cause:

If a password is mistakenly forgotten or set without your knowledge, it may be necessary to use a generic password to bypass or change the password.

Solutions:

If a BIOS password is forgotten in some cases it may be possible to use a generic BIOS password to bypass the unknown password. By using a generic BIOS password you may be able to change the password to a different password. Below is a listing of generic passwords for each of the major types of BIOS.

Note: It is important to realize that these passwords do not work on all types of computers and/or BIOS chipsets. If you are unable to bypass or change the password by using these passwords, please refer to the {document CH000235} for how to manually clear the unknown password.

AMI BIOS

A.M.I.
AMI
AMI_SW
AMI?SW
BIOS
HEWLITT RAND
LKWPETER
PASSWORD
Oder

AWARD BIOS

01322222
589589
589721
595595
598598
aLLy
aLLY
ALLY
ALFAROME
aPAf
_award
AWARD SW
AWARD PW
AWARD_SW
AWARD?SW
AWKWARD
BIOSTAR
CONCAT
Condo
d8on
djonet
HLT
J64
J256
J262
j332
j322
KDD
LKWPETER
lkwpeter
PINT
pint
SER
SKY_FOX
SYXZ
TTPTHA
ZAAADA
ZBAAACA
ZJAAADC

Russian Award Passwords:

% p%
% p%

IBM APTIVA BIOS

Press both mouse buttons repeatedly during the boot

PHOENIX BIOS

phoenix

OTHER BIOS

ALFAROME
BIOSTAR
biostar
biosstar
CMOS
cmos
LKWPETER
lkwpeter
setup
SETUP
Syxz
Wodj

SOME COMPUTERS WITH TOSHIBA BIOS

Hold down the Shift key as the computer is booting

Poslednja ispravka: Branislav Gavric (18.12.2009 u 16:45)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2009, 12:26   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
Nemoguce, a na kraju krajeva to i nije tvoj problem. Isto kao sto kada meni dodje telefon na servis, ne pada mi napamet da provjeravam sa policiom dal je kraden. Nase je da ga popravimo. To je moje misljenje, ne mora da bude ispravno.
Moguće je, naravno da tu mogućnost nemaju svi laptopovi. Trakeri su inače privilegija uglavnom više i visoke klase poslovnih laptopova. Kao recimo IBM T5X; T6X (X menjaš za brojku recimo IBM T61), zatim Dell Latitude D6xx; D8xx. Opcia za traker se pali i gasi iz BIOS-a i kada se jednom upali više nema gašenja i takav laptop svaki put kada je na internetu šalje proizvođaču podatke o tome gde se nalazi, i ako je laptop na sajtu proizvođača prijavljen kao ukraden on šalje podatke o tome gde se nalazi....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2009, 13:27   #12
DaySleeper
Veteran
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: /usr/local/bin
Poruke: 806
Zahvalnice: 290
Zahvaljeno 513 puta na 235 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DaySleeper Slanje poruke preko Skypea korisniku DaySleeper
Određen forumom Re: Kako da znam da li je laptop ukraden?

Pitas ih koje sve fajlove imaju unutra valjda to nisu zaboravili Ako je njegov/njen valjda ce moci detaljno da opise ili imenuje neki fajl.

EDIT: Vjerovatno ce imat koju svoju sliku u njemu ili slicno ili ih pitas koji im je mail pa vidis jel konfigurisan mail client na taj nalog, sta znam mogao bih smislit tih nekih provjera, ako vec oces da ih provjeravas.
DaySleeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
kako da znam koji ram mi treba za plocu ? brancko Ostale komponente 6 8.1.2010 18:38
Kako instalirati OS na laptop ? dikinson Prenosni računari 4 19.11.2009 2:03
da li je moguce? SemperFi ŠDK - Prenosni računari 14 8.4.2009 17:58
Instalacija zlog windowsa na laptop chris Operativni sistemi 8 6.1.2008 0:31
Kako da ekstrahujem introe i filmske sekvence iz igara? Diablo O igrama uopšte 11 10.12.2007 22:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com