Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.7.2012, 16:24   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Imam jedan stari HP koji radi na 850MHz i poseduje 128MB RAM-a. Hteo sam ranije da bacim neki distro na njega ali na kraju nisam imao vremena za to pa sam batalio.

Sada sam došao na ideju da od njega napravim mali server za lične potrebe koji bi stalno bio upaljen i povezan na net i kome bih mogao (ja, keva i eventualno još neko) da pristupam sa udaljenih lokacija radi preuzimanja fajlova, puštanja downloada i sličnog.

Količina RAM-a koju poseduje je zaista mala al nemam šta da učinim jer je drugi slot za RAM crkao a ne daje mi se kinta za modul od 256MB jer štekam za SSD (na netu se cene kreću od 10-20e a sam laptop ne vredi više od 40e).

Dakle želja bi mi bila da napravim sopstveni online file storage ali imam i još jednu (opcionalnu) stavku, pa da pojasnim. Sada je na njemu Windows XP, FreeDNS Dynamic DNS updater i SSH server, 4 korisnička naloga i podešen Remote Control (onaj ugrađen u Windows), međutim, mala količina RAM-a ovde čini svoje. Sve dok je samo jedan korisnik ulogovan sve je okej, međutim laptop krene da se "guši" čim se uloguje još jedan korisnik preko Remote Control-a. RC bi mi značio jer bih mogao da pristupim računaru i pustim download ili bilo koji drugi proces i ostavim ga da radi. Takođe bi mogao da posluži kevi za remote editing dokumenata u Office-u (nikakvi komplikovani dokumenti).

Verujem da vidite kuda ovo vodi: postoji li neki distro koji je specijalizovan da služi kao home server i koji dolazi uz neki lagani window manager i na kome bih mogao da podesim i "klasični" remote access pored SSH-a? Znači ovo drugo je opcionalno, najbitnije mi je da mogu da ga koristim kao file server i da mu pristupam lokalno i sa neta i dovoljno je da ima SSH pristup (što praktično svaki normalan OS može da ima ali bi bilo fino kad bi sve to bilo all-in-one jer sam laik). "Grafički" remote control je opcionalna ali korisna stavka koju bih voleo da imam.

Hvala unapred!
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2012, 16:42   #2
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom

Nisam siguran da ćeš naći nešto za tako malo rama.
Ja sam skoro sebi napravio server doduše od jače mašine.
Stavio sam Arch bez grafičkog okruženja,xampp,pokrenuo ftp i transmission,a no-ip prepustio ruteru.
Meni radi fenomenalno,ali ne znam kako će kod tebe,baš je slab taj laptop,mada vredi probati.
Ako ti treba samo nas pogledaj freenas distro
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dare023 na korisnoj poruci:
doctor (27.7.2012)
Stara 27.7.2012, 16:49   #3
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Probaj nešto ovako - http://www.slitaz.org
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
doctor (27.7.2012)
Stara 27.7.2012, 18:40   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Debian 6 bi trebalo sasvim lepo da ti završi posao kao server, doduše bez grafičkog okruženja sa tako malo RAM-a. Ne daj da te to plaši jer možeš besplatno da skineš Debian Administrator's Handbook gde piše šta i kako, pa ćeš se snaći i u konzoli a imaćeš rock-stable server (ako je hardver ispravan naravno):

http://debian-handbook.info/get/now/

Što se tiče Debiana, skidaš "Network install" ISO i instaliraš s njega, a ostale pakete dovlačiš sa neta po potrebi, tokom instalacije i kasnijeg konfigurisanja paketa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (27.7.2012)
Stara 27.7.2012, 19:07   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Hm, našao sam ovo:
http://www.howtoforge.com/perfect-se...ze-ispconfig-2

Mislim da ću probati sa Debianom, eto mi prilike da krenem da učim Linux kako valja i dolikuje

Ako mi ne odgovara probaću sa Slitazom
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2012, 19:57   #6
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

i meni je na laptopu prso drugi slot za RAM. kazu da su obicno u pitanju lemovi, pa moze relativno lako da se popravi ponovnim lemljenjem. (samo dosta je sitno pa treba neko ko zna sa time)
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2012, 20:14   #7
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Treba servis koji ima mikroskop i zna da lemi pod mikroskopom Znači ništa kućne varijante.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2012, 20:15   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Meni je toliko crk'o da je počeo laptop da zeza zbog toga. U'vatio sam moju kinesku lemilicu i "izgoreo" lemove koji su pravili problem jer nisam imao živaca da nosim laptop u neki drugi grad (u Vranju nema normalnih servisa tog tipa).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 8:17   #9
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

у неком од бројева света компјутера с почетка године, (март?) био је описан сервер за кућну варијанту који би ти вероватно одговарао. ако се добро сећам био базиран на bsd-у.
нађи негде мартовски број у штампаном издању обзиром да у електронском издањњу нису омогућили цео текст...
http://www.sk.rs/2012/03/skse01.html

Poslednja ispravka: drzare (28.7.2012 u 8:27)
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
doctor (28.7.2012)
Stara 28.7.2012, 14:47   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Verovatno je FreeNAS u pitanju. Zahtevan je, ne bi se uklopio u 128MB
Sutra ili prekosutra ću da pokušam nešto svašta pa vam javljam šta sam uradio.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 17:01   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Instaliraj što manje stvari od servisa, konkretno za Debian treba ti samo ovo

http://www.unixmen.com/standalone-sa...ebian-squeeze/
http://en.wikipedia.org/wiki/Samba_%28software%29

(gde god se spominje editovanje fajlova, koristi "nano" umesto "vi" da se ne bi zbunjivao. Ako Debian ne dolazi sa nano editorom, instaliraj ga kao apt-get install nano)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (28.7.2012)
Stara 28.7.2012, 18:37   #12
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Hvala ti puno, baš mi je ovo trebalo jer sam planriao da prvo probam sa Debianom I to netinst ISO fajl koji je, koliko sam ukapirao, "čist" i ne sadrži praktično ništa osim najosnovnijih stvari. Javiću se ako zaglavim negde

Što se tiče vi editora, čuo sam da je komplikovan ako se ne varam... Da, evo i internet tako kaže Preskočiću ga, hvala

Poslednja ispravka: doctor (28.7.2012 u 18:46)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2012, 18:58   #13
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Pa nije nešto komplikovan, nego su komande totalno u suprotnosti sa današnjim konvencijama Recimo da snimiš fajl i izađeš iz editora, treba da kucaš

:w
:q

Znaš kad bi ti to palo na pamet bez čitanja uputstva

Ovako u nano-u sve komande imaš dole, Ctrl+slovo i znaš šta treba da radiš.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (28.7.2012)
Stara 29.7.2012, 1:27   #14
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

hej, moze i
:wq
u pravu si, vi nije bas za pocetnike. vim je valjda malo bolji, ali najbolje taj nano.
mada svi znaju da je ed zakon! http://www.gnu.org/fun/jokes/ed-msg.txt
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku orange47 na korisnoj poruci:
doctor (29.7.2012), Neky (29.7.2012), voodoo_ (29.7.2012)
Stara 29.7.2012, 18:22   #15
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Da javim da je prevagnula potreba za Remote desktopom i Windowsom uopšte (keva, ćale, ovo radim prvenstveno zbog njih tako da ipak moram da se njima prilagodim) tako da je zasad na mašini Windows XP SP3 koji sam lično "osakatio" maksimalno nakon čiste instalacije i radi prilično fino. Svakako će jednog dana na tu mašinu da legne neki Linux ali za sada mora ovako....

Ako nekoga zanima šta sam uradio evo:Instalirao sam Windows XP SP3. Ništa nije nLite-ovano i Windows nisam update-ovao nakon instalacije da ga ne bih slučajno bloatovao i usporio (znam da nije najbezbednije rešenje ali ovo je ipak kućni server za koji takoreći niko neće znati ni da postoji a kamoli bilo šta drugo).
Napravio sam potrebne korisničke naloge unutar Windowsa i nakon toga podesio Remote Desktop. Instalirao sam FreeDNS Update 1.8.4 program koji sinhronizuje moju IP adresu sa domenom koji sam registrovao na freedns.afraid.org u sekciji Dynamic DNS. Instalirao sam FileZilla FTP Server koji je stvarno lagan, napravio sam iste korisnike sa istim username-ovima i šiframa kao što su oni za Windows i to je to. Sada imam remote pristup samom Windowsu ali i samo fajlovima putem FTP protokola. To mi je i bilo najbitnije. Nisam našao neki lightweight SSH server za Windows (ima svega i svačega ali je dosta toga bloatovano Cygwinom i nije dovoljno lagano za ovako malu količinu RAM-a) tako da sam to preskočio. Instalirao sam MS Office 2000 (opet zbog roditelja, da bi mogli preko RD da rade to što žele, njihova želja je bila da imaju barem Office, pa sam im je ispunio).

Hvala još jednom svima na predlozima, sprovešću ono što sam rekao kad-tad u delo a i nadam se da ću moći da nabavim ovom laptopu stick od 256MB pa ću vam se javiti opet da odaberem neki distro sa window managerom kao što je Puppy/SliTaz i da ga podesim da radi kao server
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2012, 18:42   #16
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Probaj freeSSHd http://www.freesshd.com/ mada ako za server znate samo interno (porodicno) onda bi ti i obicna VPN konekcija podrzana od strane windowsa vrsila posao.
Da ubrzas masinu jos vise u control panelu u administrativnim alatkama nadji services, pokreni i pogasi ono sto ti ne treba, a mozes da odradis i desni klik na my computer pa advanced pa performanse pa opet advanced i izaberi da procesorska alokacija bude u korist pozadinskih procesa (Background services). To ce ti dati najvise perfomansi a normalno pazi da ne bloatujes sistem raznim programima i optimizuj startup na kraju.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
doctor (29.7.2012)
Stara 29.7.2012, 20:09   #17
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Možda je trebalo da instaliraš Server 2003 umesto XP-a. Za šering fajlova, nije ti ni trebao FTP, mogao si prosto da šeruješ ceo disk, setuješ read/write permisije za grupu Everyone i onda da pristupaš računaru preko start -> run -> \\ipadresa sa drugog računara.

edit: greška, ovako prosto deljenje radi u sedmici, u 2003 bi morao da napraviš Active Directory i ubaciš korisnike u grupu... ništa, drži se FTP-a
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
doctor (29.7.2012)
Stara 29.7.2012, 23:33   #18
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Stari laptop kao server. Koji distro odabrati?

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Probaj freeSSHd http://www.freesshd.com/ mada ako za server znate samo interno (porodicno) onda bi ti i obicna VPN konekcija podrzana od strane windowsa vrsila posao.
Da ubrzas masinu jos vise u control panelu u administrativnim alatkama nadji services, pokreni i pogasi ono sto ti ne treba, a mozes da odradis i desni klik na my computer pa advanced pa performanse pa opet advanced i izaberi da procesorska alokacija bude u korist pozadinskih procesa (Background services). To ce ti dati najvise perfomansi a normalno pazi da ne bloatujes sistem raznim programima i optimizuj startup na kraju.
Odradio sam ja sve to odmah, i mnogo više od toga. Barem Windows poznajem u dušu Hvala za link baciću pogled!
Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Možda je trebalo da instaliraš Server 2003 umesto XP-a. Za šering fajlova, nije ti ni trebao FTP, mogao si prosto da šeruješ ceo disk, setuješ read/write permisije za grupu Everyone i onda da pristupaš računaru preko start -> run -> \\ipadresa sa drugog računara.

edit: greška, ovako prosto deljenje radi u sedmici, u 2003 bi morao da napraviš Active Directory i ubaciš korisnike u grupu... ništa, drži se FTP-a
Pao mi je na pamet Windows Server ali ima on previše komponenti koje možda ne bih znao kako da podesim a usporavale bi mi sistem. Za sad me jedino zeza RDC jer ne dozvoljava povezivanje više od jednog klijenta u istom trenutku ali rešiću to ubrzo

Što se šerovanja tiče lepo je to ali meni ovaj računar treba da bude dostupan i preko interneta

Inače, iskrsao mi je jedan problem. FreeDNS radi fantastično ali moj ruter (Huawei HG520c) je jednostavno prestao da "prosleđuje" saobraćaj laptopu. Radilo je sve lepo i mogao sam da se povežem preko domena koji sam "usaglasio" sa IP adresom mog računara a sada odjednom ne mogu nikako osim preko LAN-a. Uključio sam DMZ na ruteru i upisao IP adresu laptopa (statička je, ofc) u predviđeno polje ali ne pomaže. Shvatio sam da je u ruteru problem kada sam pokušao da pristupim FTP serveru i kada mi se otvorio ruterov interni FTP server umesto da me "dočeka" onaj koji je pokrenut na samom laptopu. Gde grešim?

EDIT: Forwardovao sam 3389, 21 i 22 portove da bih dobio pristup RD i FTP servisima ali to i dalje nije radilo! I onda je odjednom proradilo samo od sebe! FreeDNS garantovano radi dobro ali ruter iz nekog razloga čas "propušta" saobraćaj čas ne propušta. Se*em ti se na Telekom kad ne mogu da nam obezbede normalne rutere i redovne apdejtove firmvera...

Poslednja ispravka: doctor (30.7.2012 u 0:14)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop za igranje za oko 600e dell ili toshiba i koji ergonomski gamepad xp instalacija moratas ŠDK - Prenosni računari 33 23.6.2016 17:53
koji laptop laptop za hd materijal unafelipe ŠDK - Prenosni računari 2 14.6.2012 16:05
Koji kupiti laptop od ponudjenih Hakinen92 Prenosni računari 1 22.12.2011 21:03
Koji laptop za profesionalca? LoneWolf ŠDK - Prenosni računari 25 31.1.2011 14:22
Koji distro koristite? Covenant Slobodni softver 209 12.12.2009 18:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com