Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.9.2008, 21:57   #1
NenadN
aka Shon3i

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Problem sa WDC WD5000AAKS-00A7B0

Uzeo sam ovaj HDD u aprilu ove godine, i nisam imao nikakvih problema prvih mesec dana sve dok nisam poceo intezivnije da ga punim, uglavnom downloadom sa torrenta. Problem je nastao kada sam prvi put dobio poruku Windows Delayed Write Failed, u event vieweru mnogo uzastopnih Event 51 warning poruka "An error was detected on device \Device\Harddisk4\D during a paging operation.", pracenih jos nekim eventima kao sto je "Error on controller" i sl. ne znam sada tacno.

Kompjuter se u tom momentu blago oduzme, i ako ne prekinem sve operacije koje se vrse na tom HDD-u, sledi obaranje DMA moda na PIO koji strasno pocinje da opterecuje procesor. Posle klasicnog restratra sve se vraca u normalu. Sto je najgore nema pravilo. Ovako nesto mi se desavalo sa jednom nekvalitetnom HDD/USB kutijom ali sa drugim HDD-om, nevezano u opste. Ukoliko nastavim da radim na PIO rezimu ubrzo gubim prilaz HDD-u kao da ga je neko iskljucio. Ali posle restarta sve radi savrseno.

Probao sam da smanjim DMA mode 6 na DMA mode 5, direktno iz biosa, SMART je ukljucen.

Zatim stavio sam Jumper na 5 i 6 pin da bi smanjio brzinu na 150Mbps odnsono SATA 1 specifikaciju i posle toga stvar se dosta popravila, odnosno vise ne dobijam poruke sve radi normalno, ali moze da se desi da windows pukne odnosno blokira, i restart je neizbezan.

Menjao sam SATA kablove, onda kacio ga na posebnu granu za struju, menjao poziciju na kontroleru, stavljao ga na mesto gde drugi SATA diskovi rade normalno, stavio mu hladnjak, temperatura u najgorem slucaju ne prelazi 42 stepena.

Testirao sam ga raznim alatima (HD Tune i sl.) sve je odlicno.

Da li je neko imao slicno iskustvo?
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 22:40   #2
A M G
Deo inventara foruma

Član od: 9.7.2006.
Zahvalnice: 3.536
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Problem sa WDC WD5000AAKS-00A7B0

Juce sam pricao sa drugom koji ima identican hard. Njemu je usporavao sistem kada pusti neku pesmu, desi se da pesma jednostavno secka, nije bitno koja pesma i u kom formatu je, uspori sistem i to po nekom random principu. Pomislio je da se neki virus uvukao, skenirao komp antivirusom i nista. Da bi bio siguran, reinstalirao je Windows, ali problem je ostao. Menjao je i plejere (Winamp, AIMP, WMP...) ali je hard ostao jednako tvrdoglav.
Doslo mu je vec da proda hard i kupi od 640GB, ali je pre toga razgovarao sa covekom koji je serviser racunara. Pitao ga je da li mu neki vent hladi hard? Naravno, imao je jednu osmicu koja je uvlacila svez vazduh s prednje strane i duvala preko harda. Ovaj serivser mu je rekao da ukloni ventilator. Ovo mu bi malo cudno, ali je odlucio da ga poslusa....iiiiii....verovali ili ne, sistem je ponovo postao stabilan, cim je ventilator uklonjen, a temperatura hard diska skocila na nekih 43-44 stepeni.

To je njegovo iskustvo, mozda tebi moze da pomogne. Meni je bilo potpuno neverovatno da hladan hard disk moze da bude uzrok problema? Inace, taj drug kome se ovo desilo nije duduk za racunare, tako da se razume u materiju, a ni njemu nije jasno zbog cega je hard radio bolje posle skidanja venta nego dok je ventilator bio u kucistu?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 22:42   #3
Dolovic
Banned

Član od: 29.8.2008.
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 8 puta na 4 poruka

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke

To je njegovo iskustvo, mozda tebi moze da pomogne. Meni je bilo potpuno neverovatno da hladan hard disk moze da bude uzrok problema? Inace, taj drug kome se ovo desilo nije duduk za racunare, tako da se razume u materiju, a ni njemu nije jasno zbog cega je hard radio bolje posle skidanja venta nego dok je ventilator bio u kucistu?
Nevjerovatno.
Dolovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 22:48   #4
A M G
Deo inventara foruma

Član od: 9.7.2006.
Zahvalnice: 3.536
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: Problem sa WDC WD5000AAKS-00A7B0

Citat:
Dolovic kaže: Pregled poruke
Nevjerovatno.
Znam. Mislio sam da je mozda napajanje bilo problem, ali tesko da Cooler Master iGreen od 500w, staro par meseci moze da bude uzrok problema, pogotovu sto mu masina nije puno zahtevnija od moje recimo. A problemi su se pojavili od kada je stavio crveni LED kuler osmicu....ne znam sta da mislim, ali opet kazem, mozda iskustvo ovog mog prijatelja moze nekako da pomogne.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 23:03   #5
NenadN
aka Shon3i

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka

Ima tu istine, evo sada bas razmotavam film, i nesto razmisljam, ali nisam 100% siguran, mislim da se to uglavnom desavalo, kada je klima bila ukljucena i uperena malte ne direktno u kuciste (malo sam hladio jer je procesor dostizao 60C u max opterecenju), inace problem se desavao i ranije odnosno pre nego sto sam mu stavio hladnjak bas za hdd, temperatura se smanjila sa nekih 50C na 42-43 u najvecem opterecenju. Tako da ne verujem da je do hladnjaka. Evo sada u ovim zadnjim vrelim danima nisam imao problema jer ne palim klimu. Moracu da napravim mali test.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2008, 23:51   #6
bvitnik
Starosedelac

Član od: 27.12.2005.
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 437 puta na 327 poruka

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
Juce sam pricao sa drugom koji ima identican hard. Njemu je usporavao sistem kada pusti neku pesmu, desi se da pesma jednostavno secka, nije bitno koja pesma i u kom formatu je, uspori sistem i to po nekom random principu. Pomislio je da se neki virus uvukao, skenirao komp antivirusom i nista. Da bi bio siguran, reinstalirao je Windows, ali problem je ostao. Menjao je i plejere (Winamp, AIMP, WMP...) ali je hard ostao jednako tvrdoglav.
Doslo mu je vec da proda hard i kupi od 640GB, ali je pre toga razgovarao sa covekom koji je serviser racunara. Pitao ga je da li mu neki vent hladi hard? Naravno, imao je jednu osmicu koja je uvlacila svez vazduh s prednje strane i duvala preko harda. Ovaj serivser mu je rekao da ukloni ventilator. Ovo mu bi malo cudno, ali je odlucio da ga poslusa....iiiiii....verovali ili ne, sistem je ponovo postao stabilan, cim je ventilator uklonjen, a temperatura hard diska skocila na nekih 43-44 stepeni.

Možda je ventilator bio vezan na istu naponsku granu sa HDD-om (preko molex konektora) pa je to pravilo problem? Loši kontakti i/ili kablovi od ventilatora ili faličan sam ventilator mogli bi da naprave problem. Nema smisla da je temperatura u pitanju jer bi u tom slučaju zimi morao da greje HDD da bi mu radio .
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa povezivanjem mp3 playera sa kompom Partybreaker Kvarovi 18 9.4.2008 14:17
problem sa SBB-om, postavljanje kablova na krovu, tehnicko pitanje djekicen Komunikacioni uređaji i umrežavanje 8 6.4.2008 17:08
problem sa wlan i lan karticama dee-dee Kvarovi 3 5.4.2008 0:01
Problem sa MS Office-om dbaja Aplikativni softver 5 19.3.2008 9:32
Problem sa sa LG combo!! mileki Kvarovi 22 23.4.2006 20:53

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:46.