Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.1.2012, 17:46   #1
Milan1997
Veteran
 
Član od: 22.5.2011.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 497
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 42 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Milan1997
Određen forumom Uvod u programiranje

Podzrav,
Hteo bih da mi malo pojasnite neke stvarčice o programiranju. O programiiranju samo znam to da se podrazumeva pod pravljenjem programa. Znam da ima neke veze sa C++ (niti znam šta je C++), kao što vidite apsolutni sam početnik. Hteo bih u skorijoj budućnosti da se bavim programiranjem pa bih želeo da naučim nešto novo (ima dosta ljudi na forumu koji se razumeju u svakojake oblasti). Nadam se da je programiranje zanimljiva stvar.
Milan1997 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2012, 18:19   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

C++ je napredni programski jezik i ne bi trebalo da ga se dotačinješ dok ne savladaš neke najosnovnije stvari (ili da povučem paralelu, ne krećeš sa srednjoškolskom lektirom ako prethodno nisi savladao ni azbuku).

Što se tiče učenja, mislim da ne bi trebalo da krećeš ništa na svoju ruku ako si nemaš nikakvo predznanje. U prvoj godini srednje ćeš imati nekakvu informatiku gde će se (nadam se) raditi i osnove programiranja, pa ćeš tu steći okvirnu sliku šta je to otprilike. E onda možeš da kreneš nešto konkretnije. Do tad ne kreći ništa da ne bi učio pogrešno, a to je gore nego da ne znaš ništa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2012, 22:32   #3
Kosinus
Član
 
Član od: 3.11.2009.
Lokacija: root_localhost
Poruke: 132
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 20 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Moje iskustvo pocetka ucenja programiranja govori malo drugacije - na pocetku osmog razreda sam poceo da se interesujem, trazim po netu, da jednostavno saznam sto vise o tome, da bi mi jednog dana lik sa neta rekao da ne cekam skolu kako bih naucio da programiram. Sve do druge godine srednje skole, kada sam dobio programiranje, sam mislio da me je taj presao ali sad ga shvatam i zahvalan sam mu na toj recenici. U osmom sam poceo da citam razne tutorijale i delovali su veoma apstraktno uprkos znanju engleskog i uglavnom sam samo kopirao primerak koda iz tutorijala u kompajler i cackao pokusavajuci da saznam sta se desava...bilo je to mucno ali do pojave programiranja u srednjoj sam naucio neke stvari pa na casovima prakticno nisam morao ni biti. Iskreno, ne znam sta da ti savetujem - da li da se zlopatis kao ja ili da, kao sto voodoo_ kaze, sacekas skolu. Izbor je na tebi
Kosinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2012, 1:33   #4
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
C++ je napredni programski jezik i ne bi trebalo da ga se dotačinješ dok ne savladaš neke najosnovnije stvari (ili da povučem paralelu, ne krećeš sa srednjoškolskom lektirom ako prethodno nisi savladao ni azbuku).

Što se tiče učenja, mislim da ne bi trebalo da krećeš ništa na svoju ruku ako si nemaš nikakvo predznanje. U prvoj godini srednje ćeš imati nekakvu informatiku gde će se (nadam se) raditi i osnove programiranja, pa ćeš tu steći okvirnu sliku šta je to otprilike. E onda možeš da kreneš nešto konkretnije. Do tad ne kreći ništa da ne bi učio pogrešno, a to je gore nego da ne znaš ništa.
Ma kakva prva godina, tu se kuca u Wordu i crta u paintu, kolko se sećam tek se u drugoj ili trećoj radi paskal. A to što se radi je toliko malo da neko koga zanima može da pređe za nedelju dana. Najnaprednija stvar koju smo mi po programu radili jesu bile petlje (moš misliti) i nabrajanja.

Postavljaču teme, možeš krenuti od Paskala ili odmah od C-a. Nemam neko mišljenje o tome šta je bolje. Paskal sam radio jer sam morao, a kad sam počeo C preporodio sam se. Kolko je poznavanje Paskala uticalo na snalaženje u C-u ne mogu da procenim. Možda je malo lakši za početak.

Ja bi skinuo Dev paskal kao kompajler jer je najlakši za oči. Nađi neke tutorijale i uči se sam. Ako hoćeš mogu da ti dam PDF tutorijal na srpskom, za to mi se javi na PM.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2012, 11:29   #5
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
C++ je napredni programski jezik i ne bi trebalo da ga se dotačinješ dok ne savladaš neke najosnovnije stvari (ili da povučem paralelu, ne krećeš sa srednjoškolskom lektirom ako prethodno nisi savladao ni azbuku).

Što se tiče učenja, mislim da ne bi trebalo da krećeš ništa na svoju ruku ako si nemaš nikakvo predznanje. U prvoj godini srednje ćeš imati nekakvu informatiku gde će se (nadam se) raditi i osnove programiranja, pa ćeš tu steći okvirnu sliku šta je to otprilike. E onda možeš da kreneš nešto konkretnije. Do tad ne kreći ništa da ne bi učio pogrešno, a to je gore nego da ne znaš ništa.
Nikako da se osloni na školu što se tiče programiranja ( osim ako ne ide u mat. gimn. ili rač. gimn ), evo ja sam sad druga godina, inače sam počeo da "izučavam" programiranje u 6-7 razredu osnovne, i mogu ti reći da se u školi em uči vrlo malo, em i to malo na potpuno pogrešan način. Da l' je do profesora ili do "plana i programa", ne znam, samo znam da nije najpametnije očekivati naučiti programiranje u srednjoj...
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2012, 11:53   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Pojma nemam, ja sam išao u Teslu, nisam znao ni Paskal ni C pre toga, tamo sam naučio odlično...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
de facto (31.1.2012)
Stara 31.1.2012, 1:18   #7
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

I u srednjoj može lepo da se nauči, ali nema mnogo smerova na kojima se uči. Ustvari ja znam za samo jedan koji ima programiranje kao Programiranje (za 2., 3., 4. razred, Laslo Kraus pisao udžbenike), a ne enciklopedijski uvod u programiranje. Naravno ne toliko lepo da se odmah zaposli kao programer, ali solidno. Naglašavam još jednom, srednjoj školi, ne gimnazijama jedan do petnaest
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2012, 15:53   #8
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Citat:
enaB kaže: Pregled poruke
Naglašavam još jednom, srednjoj školi, ne gimnazijama jedan do petnaest
Gimnazija spada pod srednje škole. Kao i mnogo stručnih koje nemaju veze sa programiranjem. Ovo što si napisao nema smisla.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.1.2012, 17:35   #9
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Pa ti pročitaj još jednom...
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2012, 23:40   #10
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Postavljacu teme:
Kao sto vids svko ce ti predloziti nesto za sto on smatra da je najbolje za pocetak tj. pocetnika. Jedini savet koji ja imam je da ne tracis vreme ovde nego pravac google i da prvo naucis kako kompjuter radi za pocetak i da umes da razumes kako komp izvrsava program, ne moras da ides u sitna crevca ali cisto da imas kompletniju sliku. Kada je imas, posle sve ide lakse i lepse. Koji god programski jezik da pocnes da ucis neces puno pogresiti.
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2012, 12:05   #11
Cele
Član
 
Član od: 24.12.2008.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 90
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Cele Slanje poruke preko Yahooa korisniku Cele Slanje poruke preko Skypea korisniku Cele
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Pomoci ce ti i srednja skola ako je nijesi prerastao.Kod nas se uci C i C++,taman tako za pocetnike.
Cele je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2012, 21:01   #12
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Naleteo sam na zanimljiv sajt za učenje Python programiranja: Python Tutorials for Kids 8+. Pogledaj, probaj, možda ti bude odgovarao materijal.

BTW. Python podržava nekoliko popularnih programerskih paradigmi, kad ga jednom savladaš, ne bi trebalo da imaš većih problema da se prebaciš na dobar broj drugih jezika.

PS. nisam Python aficionado, ne znam koliko je to dobar jezik za apsolutne početnike. Python je dobar jezik za početnike prema autoru gore navedenih tutoriala.

Ovo što sledi je lično mišljenje: Apsolutnim početnicima bih predložio počnu neki skript jezik za koji je dostupan interaktivni interpreter (Python, Ruby, Squirrel...). Izbegao bih teškaše tipa Java, C#, C++ jer mi nekako nisu baš beginner friendly...
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2013, 20:16   #13
Borko
Novi član
 
Član od: 3.3.2013.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Pozdrav svima.
Ja sam srednjoskolac,uskoro zavrsavam 1. godinu Masinsko-Elektrotehnicke Skole i upisao sam smer "Kompjutersko Konstruisanje".E sad, zanima me sledece,posto zelim nastaviti skolovanje na nekim od racunarskih fakulteta, verovatno privatnih, da li to mogu sa ovom skolom. Mi ne ucimo kao i neki npr. u Racunarskoj Gimnaziji,Elektrotehnickoj skoli, vec malo manje, vise nas uce za Masinski fakultet ali i pored toga imamo 5 casa nedeljno informatiku. Tu nas uce 2-3 godine samo Basic i to mnogo manje nego ostale skole vezane za informatiku. Ja bih hteo sa strane sam ili uz neciju pomoc polako da ulazim u racunarski svet i spremam se za fakultet. Zanimaju me knjige koje mi mozete preporuciti po vasem misljenju koje su najbolje ali pritom i malo lakse, prilagodjene mom uzrastu da ja to mogu sam uciti. Trazio sam na internetu knjige za ucenje Basica ili Pytona,C++ , cuo sam da su ti jezici prilagodjeni mom uzrastu i pocetnicima u racunarskom svetu
Borko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2013, 20:55   #14
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Na svakom fakultetu ćeš učiti programiranje maltene od nule, tako da se ne opterećuj time previše. Koncentriši se na matematičku podlogu.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Teva (3.3.2013)
Stara 3.3.2013, 21:13   #15
Indigo NT
Član
 
Član od: 10.11.2011.
Poruke: 135
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 42 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Ili nabavi knjigu demistificirani C++.

Ako znas engleski mozes na youtube-u pohvatati osnove Jave, C++ ili bilo kojeg poznatijeg programskog jezika.
Indigo NT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2013, 22:32   #16
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Na svakom fakultetu ćeš učiti programiranje maltene od nule, tako da se ne opterećuj time previše. Koncentriši se na matematičku podlogu.
treba da tražiš od matematičkog fakulteta procenat što ih promovišeš xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 18:35   #17
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Šta ćeš, bolje da nauči pre nego kasnije
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2013, 12:26   #18
DarioMirovic
Novi član
 
Član od: 15.1.2013.
Poruke: 14
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Citat:
Indigo NT kaže: Pregled poruke
Ili nabavi knjigu demistificirani C++.

Ako znas engleski mozes na youtube-u pohvatati osnove Jave, C++ ili bilo kojeg poznatijeg programskog jezika.
Ne preporučujem učenje programiranja preko youtube-a. Neka uzme neku dobru knjigu i uči.
DarioMirovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DarioMirovic na korisnoj poruci:
voodoo_ (5.3.2013)
Stara 8.3.2013, 22:34   #19
Dushan
Veteran
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: N/A
Poruke: 520
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 32 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Preporučite neku dobru knjigu za početnike iz Jave, znači za nekoga ko se nikad nije susretao sa tim jezikom i ko baš nema neku programersku podlogu.
Dushan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2013, 22:42   #20
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Uvod u programiranje

Ivor Horton's Beginning Java,
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Teva na korisnoj poruci:
Dushan (9.3.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Savjeti za programiranje Sayonara Programiranje 3 25.2.2011 2:39
Cuda programiranje! Konstantin91 Programiranje 0 25.2.2010 21:22
Kurs za SQL administriranje i programiranje baza podataka? catwoman Programiranje 0 11.2.2010 12:21
Linux i C++ programiranje Andross Slobodni softver 13 4.1.2007 21:43
Programiranje? Wo[R]MY Programiranje 1 3.3.2006 18:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:26.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com